
Kdysi jsme zabloudili do jednoho luxusnějšího koupelnového studia, které navrhuje koupelny pro movitější zákazníky a našli tam spoustu zajímavých věcí. Obklady a materiály, které se nám tam líbili překračovali bohužel náš rozpočet zhruba 5x. Ale odnesl jsem si z toho alespoň spoustu zajímavých tipů, které jsem cíleně nastudoval na netu a o které bych se Vámi rád podělil.
Začal bych tím, že kvalita a komfort nemusí nutně znamenat předražené řešení. Je škoda, že v běžných koupelnových studií o tom prodavači moc nemluví, anebo to prostě neznají.
Bohužel se to netýká jen koupelen, ale všeho. Např. od zabezpečováků „proč nemáte okna se zafrézovanou neviditelnou přípravou na alarm“? Ptám se to existuje? No jasně, ale musí se to objednat u výroby. Nabídli mi to oknaři? Samozřejmě, že se o tom nezmínili, ale umí to. Nebo se ptám topenářů to fakt v 21 století nejde odvzdušňovat podlahové topení automaticky? A oni jasně že jo, stojí to pár kaček. Ale to si musíte říct před realizací, že to chcete. Teď už to tam nedoděláme. Ale, že by se o tom zmínili při cenové nabídce, tak to ne. A takhle to je se vším.
No nic, dal jsem si za cíl mít koupelny a WC v rámci možností co nejméně náročné na údržbu a pořídil jsem si tyto vymoženosti.
Epoxidová spárovací hmota
Určitě doporučuju. Všechny cementové spárovačky ala Aquastatic, protiplísňová a nevím co ještě má jednu nevýhodu. Je to pořád cementová – porézní spárovačka. Bohužel všechno to jsou přísady a za pár let vyprchají a přestanou fungovat. Viděl jsem to už mnohokrát. Flekatý spáry, co se nedají anebo brutálně složitě vyčistit. Přitom řešení je jednoduché – epoxidová spára. Používá se hodně v průmyslu, autoservisech, kde teče olej, na jatkách, kde bourají krávy, nebo v profi kuchyních kde na spáru může stříkat horkej olej, vlhké vinné sklepy, sauny ve veřejných bazénech. Takže pro naši koupelnu ideální.
Ano je dražší. Zhruba 3x, než cementová s přísadami (cca 1400 Kč za 5kg kbelík). Na druhou stranu na jednu koupelnu jsme spotřebovali tak 2 kbelíky, takže to není nic kvůli čemu bychom zkrachovali. Nicméně skoro každý řemeslník bude prskat jak to je k ničemu. Což je logické, protože se jim s tím nechce moc dělat. Je to pracnější než cementová spárovačka. Zatímco ta cementová do spáry sama zateče, tady se musí zatlačit, takže s tím stráví 2x tolik času. Ale věřím, že za pár let provozu ušetříme s úklidem mnohem víc času. Je rozdíl to za pár minut přejet hadrem, nebo hodinu drhnout fleky.
Nejdřív jsem zvolil od Mapei Kerapoxy a nedělalo se mi s ním dobře. Byl pro spáry od 3mm a v technické místnosti kde jsme takto velké spáry měli to byla hrozná práce. Navíc to ani pořádně nevytvrdlo.
Nakonec jsme ve všech koupelnách použili od PCI Durapox® Premium. Je pro spáry od 1mm a dělá se s ní fakt hodně dobře. Máme spáry 1 – 1,5mm. Nebudu lhát, není to cementová spárovačka furt to trvá o dost dýl, ale s Mapei se to nedá absolutné srovnat. Po zaschnutí to je hodně tvrdý. Zapomněli jsme v nedodělaným kýblu špachtli a bez kladiva se to nedalo rozbít.
Na čístění doporučuju emulgovat teplou vodou. A poslední čistění použít speciální čistič co dává výrobce. Stojí to asi 140 Kč a vystačilo mi to na 1 koupelnu. Odstraní to veškerý šlem z dlažby.
Místo silikonu MS Polymer
Souvisí to s předchozím bodem. Všichni doporučují koupelnové protiplísňové silikony. Ale zase jde o přísady. V 21 století bych použil MS polymer, kde se plíseň přirozeně nedrží a žádná přísada nevyprchá. Vzhledem k jedné kartuší tmelu spotřebované na všechny koupelny není třeba řešit cenu, která je jen o půlku dražší než nějakej supr silikon. Pokud chcete bílou, nebo průhlednou tak zástupce MS polymerů je třeba lepidlo Mamut. Ale je na netu mnohem více výrobců a ti mají všemožné barvy.
Glazurovaná keramika
O neupravovaném porcelánu jsem ani chvíli neuvažoval. Když byste se pod hodně silnou lupou podívali na strukturu porcelánu, tak zjistíte že vůbec není hladký. Vypadá jak měsíční krajina. A to je hlavní důvod proč se rychle špiní, usazuje vodní kámen a ještě hůř čistí. Nebo nedejbože proč po každým použití WC musí použít štětka.
Povrchové úpravy dnes nabízejí skoro všichni výrobci a každý té technologii říká jinak. Na stránkách Trikeru mají hezky rozepsané jak se jmenují a z čeho jsou - Perla, LCC, MaxiClean, Reflex, KeraTect, ExtraGlaze….
Zjedoduším to. Nebrat dodatečnou povrchovou úpravu. Je to zas jen přísada kterou někdo nanesl na hotový výrobek a musíte se k tomu chovat hezky, čistit neabrazivně. Pomalu aby se člověk bál použít WC štětku, aby se nesmyla ta úprava. Výrobci jako Laufen (LCC), Keramag (KeraTect), nebo Catalano/GSI (ExtraGlaze) mají trvalou glazuru, která se vypaluje spolu s porcelánem. Je to (v rámci možností) trvalé a odolné. Určitě doporučuju. S běžným porcelánem se to nedá absolutně srovnat. A není to o tolik dražší, než porcelány s tou dodatečnou úpravou.
Pro zajímavost my zvolili wc Catalano/GSI s ExtraGlaze úpravou. V Čechách stojí mísa 10tis a v Polsku jsme tu samou koupili za 6tis.
Rimfree WC
Bezkruhové WC je základ pro snadný úklid. O jiném jsem neuvažoval. Bohužel na netu je spoustá mýtů a polopravd. Mnohdy způsobená neznalostí instalatérů, anebo nekvalitními lowcost výrobci.
První mýtus – při splachování cáká. Necáká, ale musí se to udělat správně. Tzn. to WC je navrženo na nějaký objem vody. V 99% je ten objem nižší, než u běžného WC protože to je „šetrné“. Nejde to jen tak halabala napojit na jakýkoliv “Geberit“ a bez regulace splachovat. Když tam poteče třeba 8 litrů vody na spláchnutí, tak to ten záchod neudrží a prská to.
Někteří kvalitnější výrobci např. Laufen, Catalano, GSI už radši dělají mini rantl, který tomu zcela zabraňuje, takže to částečně eliminuje neschopnost instalatérů.
Naše Catalano WC má výřivé splachování SwirlFlush, které podle videí má větší splachovací sílu ? Neumím porovnat, ale proč ne. Každopádně je fakt tiché.
Odvětrání WC
Úžasná věc, na kterou jsem narazil omylem. Geberit dělá asi o tisícovku dražší rám, který má trubku na odsávání. Funguje to na primitivním principu. Když neteče voda do porcelánu, tak tou trubkou se odsává zápach přímo u zdroje a je to o dost lepší, než jakýkoliv ventilátor na stropě. Jelikož jsme dělali rekuperaci tak jsem to napojil na odtah a hodil k tomu regulační klapku. Jinak mají i variantu pro lidi bez rekuperace, kdy se to odvětrává přes splachovací tlačítko a aktivní uhlí.
Geberit – vhoz na tablety
Do geberitu se dá koupit sada, která umožní otvírat splachovací tlačitko a házet do nádržky tablety, které zbarví vodu na modro. Je to cool, dezinfikuje a voní.
{youtube}V6gjiABT4RI{/youtube}