
Tvrdá voda se vyskytuje až ve dvou třetinách domácností a ne každý si uvědomuje, co vše způsobuje. Tvrdost vody je dána obsahem v ní rozpuštěných minerálů, jakými jsou zejména vápník a hořčík.
Tyto prvky jsou nezbytné pro kvalitní vývoj kostí a zubů (působí na jejich tvorbu a udržování), napomáhají k pravidelné srdeční činnosti a krevnímu oběhu a ke správné činnosti nervů a svalů. Velké množství těchto minerálů naše tělo přijímá i z potravin.
Jenže i zde platí přísloví, že všeho moc škodí a velmi tvrdá voda (5 mmol/l a více) může být rizikovým faktorem pro vznik některých chorob, jako jsou žlučové kameny, močové kameny nebo artróza
Problém tvrdé vody
Ve většině případů tvrdá voda nepřináší ze zdravotního hlediska žádný problém. Je ale velmi nákladná pro chod domácnosti, protože způsobuje usazování minerálů a vznik vodního kamene v domovních rozvodech a ve spotřebičích.
Tvrdá voda snižuje efektivitu pracích prostředků, kterých pak musíme používat více a prádlo v nich vyprané je hrubší. A vodní kámen dokáže poškodit pračku, myčku, kávovar, zvlhčovač, sušičku i vodovodní baterie.
Největší škody však vodní kámen napáchá v topném systému, kde kvůli postupnému zanášení potrubí může dojít ke snížení výkonu topení až o 40 %.
Jaké je tedy optimální řešení?
Abychom předešli problémům způsobeným tvrdou vodu, můžeme použít změkčovač vody s nastavitelnou výstupní tvrdostí, což nabízí úpravna vody AQUASOFTENER.
Princip zařízení
AQUASOFTENER pracuje na principu tzv. iontové výměny, kdy tvrdá voda prochází speciální filtrační směsí, která na sebe naváže ionty vápníku a hořčíku a místo nich uvolní nezávadný sodík. Tento princip je nejefektivnější a nejpoužívanější formou změkčení vody v domácnostech.
Údržba a náklady úpravny vody
Celá údržba úpravny vody spočívá pouze v doplňování regenerační soli, ze které se vytváří solný roztok, jímž zařízení regeneruje filtrační směs a vyplachuje z ní do odpadu látky způsobující tvrdost vody.
Samotná změkčovací směs vydrží v závislosti na vstupní tvrdosti vody až 10 let.
Další principy změkčení vody
Reverzní osmóza |
Použití pro průmysl. Voda upravená reverzní osmózou není vhodná pro konzumaci. |
Fyzikální magnetické úpravny |
Minimální funkčnost. Někdy na hranici s šarlatánstvím. |
Maskování fosforečnanem |
Do vody se dávkuje fosforečnan. Voda zůstává tvrdá, ale chová se jako měkká a vodní kámen se usazuje méně. Vysoké hodnoty fosforečnanu nejsou vhodné pro zdraví. Lze použít v místech, kde se voda nezměkčuje trvale. |
Na principu iontové výměny lze z vody odstranit také železo, mangan a jiné těžké kovy nebo například dusičnany.