
Studie je hotová, konstrukční systém vybraný a nastal tedy čas na vytvoření projektové dokumentace.
Tím, že je VPC možné zdít tzv. „na tupo“ - tzn. bez provazování rohů (je to i doporučení výrobce) a zdění je (údajně) opravdu velmi přesné, je ideální nechat projekt nakreslit „modulově“, a to nejen na výšku, ale i na šířku - tzn. stěny i okna v násobcích 125 mm / 250 mm.
Tím by mělo na stavbě odpadnout pracné dořezávání cihel a vše by mělo krásně vycházet (doufám :)). U obvodových stěn se modul dá pohlídat pěkně, u příček už je to celkem kumšt, čili tam se na pár místech dořezávání nevyhneme.
Statička nám malinko nabourala plány co se nosných stěn týče a na pár místech se nám bohužel objevily betonové zdi - je to hlavně z toho důvodu, že nám 2. NP v části obývacího pokoje leží „v luftu“ a bude zde nutný ŽB trám, který se právě na tyto betonové stěny umístí.
Možná by to ve finále unesly i VPC tl. 240/300 mm, ale necháme to tak - tyto stěny budou vyskládané ze ztraceného bednění a vylité betonem, čili to zase taková tragédie nebude.
Ostatní nosné stěny budou z VPC tl. 175/200 mm, vnitřní příčky pak z VPC tl. 115 mm. 1. NP bude založeno na speciálních tvárnicích VAPIS IZO, které slouží k redukci tepelného mostu.
Finální půdorys domu má dispozici 5+kk+G. Užitná plocha pak vychází: 1NP - 97 m2, 2NP - 85 m2, garáž - 35 m2.
Stropy v 1. NP i 2. NP jsme zvolili železobetonové - monolitické, čímž se celá stavba semkne a bude nám to ve finále tvořit takový poloviční bunkr.
Zároveň nám to umožní na pár místech ponechat pohledový betonový strop a vytvořit lehce industriální styl, který se mi líbí. Manželce však tolik ne, čili nakonec to uhádám nejspíše pouze do pracovny...
Monolitické budou také schody - v obývacím pokoji bude schodiště tzv. lomenicové, v druhé částí (komora) již klasické.
Aby dům splňoval nízkoenergetické / pasivní parametry, jako izolaci jsme zvolili šedý polystyren v tloušťce 24 cm. Podlaha bude zateplena 18 cm šedého EPS a na střechu je navrženo v průměru 40 cm EPS + spádové klíny.
V celém domě bude teplovodní podlahové topení napojené na tepelné čerpadlo země-voda, které se bude zároveň starat o ohřev TUV.
Řízené větrání vzduchu by pak měla mít pod palcem rekuperační jednotka Brink Renovent Excellent spolu s rozvody z antibakteriálního flexi potrubí.
Okna jsme po dlouhém výběru zvolili nakonec hliníková a to německý profil HEROAL W72, který má na hliníková okna vcelku slušné parametry (součinitel prostupu tepla celého okna Uw = 0,84 W/m2K).