
…co postavíme? Původně bungalov do ,,L“ s valbovou střechou nakonec přešel do co nejjednoduššího tvaru. Takže klasický obdélník s klasickou sedlovou střechou. Jelikož stavíme víceméně svépomocí, proč si to dělat složité a taky zbytečně dražší?
Garáž bude mít společnou zeď s domem a její pultová střecha protažením vytvoří kryté stání pro auto a zakryje i hlavní vstup do domu. To znamená, že i když z garáže nebudou přímo dveře do domu, nebude problém přechod z garáže do domu i při nepřízni počasí.
Další věcí, která ovlivňovala rozložení místností, byl náš požadavek na přikládání do krbu z TM. Tedy krbová vložka s oboustranným přikládáním a tím pádem i TM přilehlá k obývacímu pokoji.
Krb totiž plánujeme jako hlavní zdroj tepla pro podlahové vytápění s příhřevem elektrokotlem do akumulační nádrže. Výhledově i s možností solárních panelů na střeše.
Z jakého materiálu budeme stavět? Z prvopočátku plánovaný Ytong se postupně změnil na pálenou cihlu spojovanou pěnou v šířce 50cm a bez zateplení. Tak nějak nás všechny informace z okolí a internetu dovedli právě k tomuto řešení tak snad bude dobré a budeme spokojeni. Žádná nosná příčka, střecha je z příhradových vazníků se zavěšenými SDK stropy.
Takže jsem vytvořil jakýsi návrh půdorysu domu 4+KK s garáží.
S tímto plánkem jsem vyrazil za našim známým projektantem a ten ho převedl do značně uhlazenější verze, která po drobných úpravách dospěla do finální podoby.
Koncem května se nám dostal do ruky kompletní projekt pro stavební povolení a mohlo se začít s vyřizováním všech vyjádření. To bylo něco, hygiena, 3 vyjádření z životního prostředí, hasiči, Eon, místní obecní úřad, vypracování smlouvy pro vyjmutí ze ZPF. Tyhle všechny papíry byly cca do 6. týdnů doma. Některé šly dobře jiné zase jen s neustálým otravováním konkrétních úředníků ať už telefonem nebo osobně, protože mi přišlo, že jinak by to nebylo ani do zimy. Problém nastal s odborem územního plánování, který nesouhlasil s umístěním stavby blíže jak 5m od severní strany pozemku. Naštěstí se i toto nakonec vyřešilo.
Pokračování a více fotek můžete najít na blogu naší stavby navodynavody.cz