
Zdravím stavebníky, článkem bych se chtěl podělit o zkušenost s „protahováním“ kabelů elektriky do vápenopískového bloku Sendwix (VPC) a problémy, které vzniknou díky špatnému zdění cihel. Tento článek se nezabývá zasekáváním elektriky do žlábků vytvořených např. flexou…
Pro systém VPC jsem se rozhodl kvůli akumulaci tepla a také proto, že „z obyčejných červených pálených cihel vám dnes nikdo zdít nebude :-) respektive smajlík :-( – nenajdete lidi.
VPC je dobrá akumulační cihla a při zdění jsem viděl, jak mají díry a hned jsem dostal nápad jak ty díry využít na zasekávání elektriky… ale to bych musel zedníky trochu lépe hlídat a už před tím tomuto rozumět…
Popis VPC
-
Různé tloušťky VPC cihel mají různé díry a různou hustotu svislých děr typicky však průměr 5 cm respektive 2,5 cm a hustotu udává výrobce v % množství děr k celé cihle
-
Díry jsou v cihlách z důvodu šetření hmotnosti a také pro kabeláž
-
Většina děr však neprochází plně skrz cihlu – tj. na spodní straně začíná, ale na horní straně je díra ucpaná cca 3–4 cm materiálu
Postup při vytvoření krabice a průchodu kabelu ke krabici od země:
-
Použijeme vrtačku a vykružovátko. VPC je dost tvrdá cihla takže vytvořit vykružovákem celou díru na krabici se nepovede (možná úplně novým nástrojem) takže uděláme cca kolo s hloubkou cca půl cm i více dle možností.
-
Co je tvrdé je také křehké! – proto ve druhé fázi využijeme SDS vrták s příklepem a snažíme se vykrouženou díru zvětšovat – toto jde celkem snadno ale POZOR! – práce zde musí být jako práce sochaře pěkně kousek po kousku! Jinak, pokud se do toho opřete třeba středem vší silou pak vyleze na druhé straně nejen vrták ale i značná část cihly :-) a uděláte obrovské praskliny v cihle. Nicméně je vysekávání vrtákem rychlejší cesta než vykružovákem…
-
Potom opět vykružovákem dohladíme/uhladíme díru do požadovaného otvoru
-
Následuje udělat svislou díru až na zem tj. využijeme díry cihel avšak mezi „šáry“ musíme cihly rozbít – tam je to místo kde je díra „ucpaná“ nebo zde napadala malta při zdění. Provede se to zase SDS vrtákem s příklepem a nebojte se zvětšit díru ať tam lépe prochází kabel a nezasekává se Vám o zbytky hran.
-
Někde dole kde je patka prvního šáru uděláme zde vstupní díru na kabeláž.
-
Spustíme provázek z krabice až dolů, navážeme kabel a ten protáhneme, nebo někdy jde kabel protáhnout i nasunováním…
-
5 cm dírou lze takto bez problémů protáhnout min 4 kabely a max. cca 8 naopak 2,5 cm dírou protáhnete nanejvýš 4 kabely a to opravdu s velkým úsilím…
Chybné zdění
-
Chybné zdění Vám způsobí obrovské problémy s protahováním kabelů viz. obrázek, jde o obvodovou cihlu VPC 24 cm a šáry vyzděné „jedním směrem“ a šáry „sřídající se“ – Pokud Vám to tak vyzdí jako mě tak máte omezení pouze na 2,5 cm díru (malou označenou zeleně), naopak kdyby jenom otočili ve druhém šáru směr cihly tak bych měl k dispozici 5 cm díru (označená modře)…
-
Dalším prohřeškem je, když se vám cihly nepřekládají rovnoměrně na střed (jasně že jsou řezy ale ty řezy by měli být na okrajích a v rohách místností a nikoliv uprostřed stěn…). Důsledkem toho je že Vám díry přesně nesedí v šárech pod sebou, naštěstí příčkovky VPC mají 3 díry po 5 cm, takže to tam vždycky nějako napojíte, ale přidává to moc moc práce…