
Náklady na ohřev teplé vody v rodinném domě patří mezi ty nejvyšší. O tom, jak funguje ohřev vody pomocí sluneční energie a kolik peněz lze pomocí této technologie ušetřit, jsem hovořil s odborníkem Pavlem Dufkem.
Solární panely na ohřev vody a přitápění
„Od dubna do října stačí pro čtyřčlennou rodinu dva kolektory. Na přitápění by bylo nutné systém rozšířit o 1-2 kolektory. Tak vznikne přebytek energie, která se přes den uloží a večer ji pak lze využívat. Díky kolektorům si mohu zkrátit topnou sezonu o první studené měsíce,“ vysvětluje Pavel Dufek ze společnosti Regulus.
Volně dostupnou sluneční energií můžeme pokrýt asi 60 % celkové spotřeby teplé vody nebo 20 % spotřeby tepla. Princip systému není složitý ani nákladný na pořízení. Stačí najít pro umístění solárních kolektorů vhodné místo.
„Kolektory je ideální situovat směrem k jihu, kolmo ke slunci v úhlu asi 45 %.“
{{tip|wholeWidth}}Čtyřčlenná rodina spotřebuje ročně vodu za zhruba 10 tisíc korun. Pomocí solárních kolektorů pak dokáže ušetřit až 60 % nákladů.{{/tip}}
Solární kolektor vs. fotovoltaický panel
„Termín solární kolektor obecně používáme ve smyslu solární termální kolektor na ohřev vody, který je přímo průtočný, tedy protéká jím kapalina, která se ohřívá a předává teplo do kotelny.
Zatímco pojem fotovoltaický panel označuje panel na bázi křemíku, ke kterému vedou pouze elektrické kabely a panel je schopen přeměnit sluneční energii na elektrickou energii a transportovat ji do objektu a zásobovat spotřebiče,“ vysvětluje Pavel Dufek.
Obě technologie se značně liší v účinnosti přeměny sluneční energie na teplo. Využíváte-li fotovoltaický systém k výrobě elektřiny, můžete přebytky elektrické energie využít k ohřevu vody nebo například k napájení tepelného čerpadla, které je pro výrobu tepla konstruováno.
Solární kolektory šetří až 60 % nákladů na vodu
Čtyřčlenná rodina spotřebuje ročně vodu za zhruba 10 tisíc korun. Pomocí solárních kolektorů pak dokáže ušetřit až 60 % nákladů.
Pro čtyřčlennou rodinu stačí dva panely a 200 l bojler. Náklady jsou zhruba 60 000 Kč. Na pořízení solárních panelů také existuje dotační program Nová zelená úsporám, kdy může žadatel na základní systém získat 35 000 Kč. S dotací je pak návratnost nákladů do pěti let. Bez dotace zhruba 10 let.
"Na ohřev vody se termické panely hodí do každého objektu. Návratnost je vždy. Pokud bychom zvažovali přitápění, hodí se spíše pro pasivní a nízkoenergetické domy," říká Pavel Dufek.
Trubicové panely pro náročná řešení
„Kromě plochých kolektorů vyrábíme také trubicové panely plno průtočné. V celoročním zisku mají větší účinnost, ale jsou zase oproti plochým panelům dražší. Trubicové kolektory jsou vhodnější spíše pro náročná zařízení, jako jsou závodní jídelny a další komerční prostory,“ vysvětluje Pavel.
Nabídka ušitá na míru
Co potřebují odborníci z Regulusu vědět, než vám připraví nabídku na míru? „Nejzásadnější informací je počet členů domácnosti, dále jaké jsou v domě spotřebiče – je tam rohová vana, vířivka nebo obyčejný sprchový kout? Důležitá je také orientace objektu na pozemku, sklon střechy a typ střešní krytiny. Nabídku na systém ohřevu vody jsme schopni udělat do dvou dnů,“ uzavírá povídání Pavel Dufek.
Na dům ve Svépomocí ŽIVĚ jsme zvolili dva ploché solárními kolektory REGULUS KPG1+. Podívejte se, jak probíhala instalace solárních kolektorů.