
Zdravím všechny stavebníky. V dnešním článku se chci zaměřit na projektovou dokumentaci RD a vyřízení stavebního povolení. Na konci srpna 2017 přišlo na řadu poptávání cenových nabídek od projektantů z Moravskoslezského kraje.
Měli jsme jasně stanovené požadavky, a to kompletní zpracování projektové dokumentace domu, včetně projektu přípojek inženýrských sítí, PENB, PBŘS, hydrogeologický průzkum, vynětí ze ZPF, průzkum radonu, projekt napojení pozemku na komunikaci a rozpočet stavby a vyřízení stavebního povolení.
Cenový rozpočet na tuto fázi přípravy stavby jsme si stanovili na 50 000,-. Byl jsem přesvědčen o tom, že najdeme projektanta, který to bude považovat za adekvátní cenu. Hned na poprvé jsme měli štěstí a našli jsme pána, který má stavební firmu a k dispozici projektanta, který by nám mohl potřebné dokumenty zajistit za tuto cenu. Na první a také poslední schůzce jsme se pobavili o naší představě domu – v této chvíli jsme již měli vypracovaný hrubý půdorys domu pro lepší komunikaci. Řešili jsme dispozici domu, obvodové zdivo, střechu, případné zateplení, řešení kanalizace, zadržování dešťové vody, druh vytápění apod. V tu chvíli jsme zjistili, že si vlastně vůbec nejsme jistí, co a jak postavíme.
Proč poslední schůzka? 14 dní jsme čekali na odpověď, jak bude spolupráce pokračovat, dostalo se nám odpovědi, že projektant je časově vytížený a neslíbil by nám vyřízení stavebního povolení na jaro 2018 na čemž celá spolupráce padla a hledali jsme dále.
V následujících dnech jsem obdržel několik cenových nabídek, které se pohybovaly mezi 70 000,- až 120 000,-, ale to jsem rozhodně nebyl ochoten zaplatit. Dokonce došlo na ostřejší slova s projektantem, který požadoval 120 000,-, jelikož jsem vyjádřil svůj názor na podle mě nadsazenou cenu. Bylo mi odpovězeno, že 50 000,- za projekt včetně vyřízení je nereálné. Na začátku září mi zavolal táta, že mu známý doporučil projektanta, kterého sám využil a pracuje za lidovou cenu!
Proběhlo tedy pár e-mailů a hned na druhý den jsme si domluvili schůzku. Mírné zaváhání přišlo, když jsme zjistili, že pánovi je úctyhodných 75 let. Nemohl jsem si odpustil dotaz v čem vytváří projekty, jen abych si ověřil, že nerýsuje projekty ručně. Pan projektant na mě vybalil název německého software, který ani neznám, ale v pořádku. Cenu zakázky jsme si ujasnili hned na začátku a světe div se, za 50 000,- je možné vše zpracovat a vyřídit.
Na schůzce s projektantem jsme měli již po několikáté předělaný půdorys domu vlastní výroby a lepší představu o budoucích použitých materiálech a technologiích. Půdorys jsme dle projektanta promysleli důkladně a až na drobnost s druhým WC zůstal beze změny a byl převeden do odborně zpracované dokumentace. Na další schůzce jsme si vyjasnili nějaké nesrovnalosti a mohl se udělat finální návrh.
Co budeme stavět?
Bungalov 5+kk s technickou místností, zádveřím, spíží a samostatně zastřešenou terasou s půdou pouze pro účely skladování. Obvodové zdivo bude Ytong Lamba YQ 450 bez zateplení, vazníková valbová střecha s plechovou krytinou ve sklonu 14°, vytápění bude řešeno elektrickým kotlem a krbovou vložkou se zadním přikládáním s teplovodním výměníkem v kombinaci s vodovodním podlahovým topením a akumulační nádrží. Pouze v koupelně bude navíc topný žebřík. Na podlahy bude použit anhydrit. Podlahová krytina bude dlažba a pravděpodobně lepená vinylová podlaha. Na vnitřní zdi budeme nahazovat sádrovou omítku. Zastavěná plocha domu bude 167m2 a užitná plocha 139m2. Dům jsme si navrhli co nejjednodušší pro stavbu svépomocí, jediná „kuriozita“ je 3m široké francouzské okno na terasu z obývacího pokoje.
Koncem října 2017 jsme řešili koordinační situaci domu na pozemku, vzhledem k tomu, že nebyl dodržen náš požadavek, aby byl dům co nejvíce usazen na levé straně pozemku a byl posunut o cca 7m do pravé strany kvůli zastřešenému stání, jsme se rozhodli, že toto stání zrušíme a necháme klasické nezastrašené před domem, abychom posunuli dům na levou stranu pozemku. Obratem přišel přepracovaný návrh a ten se nám zamlouval mnohem více.
Kolem půlky listopadu 2017 se dokončoval stavební projekt a ke konci listopadu 2017 jsme obdrželi hotovou základní projektovou dokumentaci, kde se zapracovaly nějaké připomínky a teprve v této chvíli jsme byli požádáni o uhrazení zálohy ve výši 18 000,- Kč.
Půlka prosince 2017 – stavební dokumentace je zpracována, zpracovávají se stanoviska správců sítí, požárně bezpečnostní řešení, průkaz energetické náročnosti, policie s napojením na komunikaci, stanovisko hygieny, a další vyjádření.
Půlka ledna 2018 - požárně bezpečnostní řešení, rozpočet stavby a průkaz energetické náročnosti jsou hotové. Souhlasy sousedů se stavbou jsme si oběhali sami, 3 ze 4 sousedů jsme zvládli v jeden den. V lednu jsme podepsali pár smluv o práci v ochranných pásmech a získali souhlasné stanovisko obce. Na konci ledna 2018 se zažádalo o Správu silnic MSK o vydání stanoviska k napojení pozemku na komunikaci a bylo vydáno souhlasné stanovisko Police ČR.
V březnu 2018 jsme získali územní rozhodnutí na vybudování el. přípojky po téměř 11 měsících od podání žádosti (žádost na ČEZ jsme podávali 24.4 2017 a firma nám byla přidělena v 07/2017). Je pravda, že se ztratilo hodně času tím, že se projednávaly 2 varianty před tímto řešením a ani jedna neprošla. Až 3. varianta napojení, kterou jsem musel navrhnout za podpory sousedů já sám uspěla.
V brzké době očekáváme podání všech dokumentů na stavební úřad a předpoklad vyřízení máme cca v květnu 2018.
Doufáme, že se brzo začne něco dít, máme ideální představu, že letos dostaneme dům pod střechu, tak uvidíme, jestli se představa stane skutečností. Děkuji za přečtění.