Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - bouda na nářadí
Viewing all 2479 articles
Browse latest View live

Pohádkový dětský pokoj v paneláku

$
0
0
Pohádkový dětský pokoj v paneláku

Panelové byty skýtají často různá úskalí. Jedněmi z nich jsou například nerovné stěny a tenké příčky, se kterými se pojí vysoká hlučnost. Majitelé jednoho takového panelového bytu se proto rozhodli pro nejrychlejší a zároveň nejsnadnější typ stavebních úprav, a to pro tzv. suchou výstavbu s použitím sádrokartonu od společnosti Rigips.

Protože majitelé byli v radostném očekávání, přistoupili k rekonstrukci dětského pokoje, aby se miminko narodilo do krásného prostředí. Budoucí maminka měla jasnou představu nejen o budoucí podobě místnosti, ale při výběru stavebního materiálu měla na zřeteli i jeho funkčnost. 

Pro nové příčky byly využity sádrokartonové předstěny. Ty byly montovány přímo na stávající zdi. Na místě se tedy nemuselo nic bourat a realizační firma tak ušetřila majitelům bytu čas i další případné náklady na výstavbu zbrusu nových příček.

Stav před rekonstrukcí 8     Stav 5 001

Pro předstěny byly využity vysokopevnostní sádrokartonové desky Habito, které se vyznačují vysokou pevností a odolností. Stěny tak odolají i těm nejdivočejším hrám budoucího děťátka. Habito má také výborné akustické vlastnosti, takže miminko bude spát sladkým nerušeným spánkem a sousedi si nebudou stěžovat na hluk.

Zajímavou vlastností Habita je to, že do desek lze kotvit předměty bez vrtání a hmoždinek, stačí běžné vruty do dřeva. To umožní ohromnou flexibilitu při zařizování pokoje s tím, jak bude ratolest růst a budou se měnit jeho zájmy.

Stav před rekonstrukcí 4     Stav 5 004

Při rekonstrukci však rodiče mysleli i na zdraví děťátka. Podhledy byly realizovány ze sádrokartonových desek obsahujících složku Activ´Air. Tato technologie odstraňuje až 70% škodlivého formaldehydu z ovzduší a to po dobu padesáti let.

Formaldehyd je obsažen v nábytku, a to dokonce i novém, v čisticích prostředcích, textiliích apod. Tato škodlivá látka přitom může způsobit zdravotní potíže a protože děti jsou na jeho účinky nejnáchylnější, neváhala maminka desky s Activ´Air využít.

Stav před rekonstrukcí 2     Stav 5 007

„Jsme z rekonstrukce pokoje opravdu nadšeni,“ neskrývá radost nastávající maminka a manžel s úsměvem přikyvuje. „Nejvíce oceňuji snížení hluku mezi místnostmi a rychlou realizaci, která trvala pouhé tři dny. Upravený a rekonstruovaný interiér bude naší ratolesti nabízet skutečně komfortní a zdravé bydlení.“

Více o desce Habito naleznete na www.pevnadeska.cz. Informace o technologii Activ´Air jsou na www.deska-activair.cz.       

 


Máme pozemek :-)

$
0
0
Máme pozemek :-)

A tak se z nás jednoho prosincového dne roku 2015 stali majitelé pozemku, kde si budeme plnit společný sen ,,NÁŠ DŮM".

Pozemek velikosti 2056 m2 + 717 m (příjezdová cesta, kterou jsme dokoupili až nyní) je v mírně svahovitém terénu, v klidné části obce - mimo hlavní cestu.

Pozemek je úmístěn jako poslední v řadě, takže absolutní klid. Kolem nás jen dva sousedé a jinak lesy a výhled na Lysou horu :-).

Snadnější cesta k bydlení - POROTHERM DŮM Wienerberger

$
0
0
Snadnější cesta k bydlení - POROTHERM DŮM Wienerberger

Individuální řešení stavby nového bydlení si žádá pomoc profesionálů. Kde ji najít? V exkluzivním programu POROTHERM DŮM Wienerberger! Tkví v nepřeberném množství benefitů, kterými ušetříte váš čas i peníze. Nejen, že si vyberete z 80-ti typových projektů s garantovanou slevou 50%, navíc vám zajistíme proškolenou stavební firmu, poskytneme kvalitní materiály i záruku ve výši 250.000 Kč. Navíc získáte certifikát kvality od nezávislé společnosti CSI nebo TZÚS.

Pozorně sledujte výhody stavby domu v programu POROTHERM DŮM Wienerberger:


Perfektní projekt za poloviční cenu!

Vyberte si a s čistým svědomím zakupte jeden z 80-ti vybraných typových projektů rodinných domů. Od stálic na stavebním trhu, po zbrusu nové varianty stavebního řešení, nad kterými se budete doslova rozplývat.

Certifikovaná společnost G SERVIS CZ s.r.o. zabývající se projekcí rodinných domů zaručuje jistotu a zároveň jedinečnost. Jen nyní pro registrované klienty nabízí 50% slevu na projekt.


Kvalitní partneři!

Nezapomínejte, že nejdůležitějšími položkami při stavbě domu jsou použitý materiál společně s vhodným výběrem stavební firmy.

Partneři programu POROTHERM DŮM Wienerberger nabízí přední značky a dodavatele špičkových stavebních materiálů. Současně vždy doporučujeme prověřené a proškolené stavební společnosti, které s těmito materiály pracují, plní termíny i dohodnuté ceny a mají kladné reference. Proto s námi nemůžete vybrat spatně!


Garantované provedení

Pokud se stane, že bude na stavební firmu vyhlášen konkurz, případně dojde k likvidaci této firmy v průběhu stavby vašeho domu, nezoufejte!

Díky garanční listině programu POROTHERM DŮM Wienerberger by v tomto případě nová stavební firma získala úhradu prokázaných vícenákladů na převzetí stavby domu až do výše 250.000 Kč.


Certifikát kvality

Chtějte důkaz, že je vše tak, jak jste chtěli… Po dokončení stavby prověří nezávislá společnosti CSI nebo TZÚS veškerá požadovaná kritéria jakosti a při kladném výsledku vystaví certifikát, díky kterému budete moci klidně spát.

                                           300x250


Zaregistrujte se k bezplatné konzultaci a začněte využívat výhod časově omezeného programu POROTHERM DŮM Wienerberger ještě dnes – zde.

 

Stavba obvodového zdiva

$
0
0
Stavba obvodového zdiva

V minulém článku jsem popisoval stavbu základové desky, nyní Vám popíšu pokračování do 3m výšky.

30.4.2016

Po vytvrdnutí základové desky přišla na řadu penetrace a lepení izolace. Penetraci jsem nanášel válečkem a šlo to samo. Cca 50 m2 jsem měl napenetrováno do 1/2 hodiny. Používal jsem penetraci Penetral ALP a spotřeboval jsem přibližně 1/9 z 9kg kanystru.

Druhý den ráno jsme nařezali pásy 60 cm a přivařili izolaci charBIT AL S40 k napenetrované desce. Během dopoledne bylo hotovo. Vše šlo jako po másle, navařená izolace a spálená záda v jednom kroku :).

3.5.2016

Již před hydroizolací jsme objednali v Xelle založení zdiva. Přijeli za necelé 2 týdny od objednání a zárověň přivezli nějaké chybějící a zaměněné překlady, které nám v Xelle špatně spočítali.

Při měření rovinnosti desky se ukázalo, že deska není tak rovná, jako byla naše představa. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem byl 35 mm.

Založení rohů proběhlo bez problémů, jen spotřeba zakládací malty byla o něco vyšší. Na 4 ks tvárnic 375 mm padly téměř 2 pytle malty, takže došlo na počítání spotřeby, protože celkem jsme měli dodáno 13 pytlů. No nic, to dořešíme se zedníky a něco vymyslíme.

Následně jsme si objednali zapůjčení pásové pily. Pila byla doručena do stavebnin 20 km vzdálených, ale ten den jel můj otec okolo s dodávkou, takže ještě večer jsme měli pilu na stavbě. Pila byla naprosto nová, takže se s ní bude asi dobře dělat.

Známý měl před pár lety půjčenou nějakou vyráglovanou pilu, kterou museli pořád seřizovat a stejně řezala křivě :(.

7.5.2016

Dalším krokem bylo zajištění přiblížení materiálu, což obstarala opět oblíbená místní zemědělská firma s manipulátorem. Během dopoledne byly palety s tvárnicemi na místě.

Ve zbytku dne jsme s partou zedníků založili 1 řadu tvárnic. Nakonec jsme kvůli nerovnosti desky nezakládali jen na maltu, ale na pile jsme si řezali různě vysoké pásky z 375 Ytongu tak, aby jsme eliminovali extrémní spotřebu malty.

Nakonec nám po vyzdění obvodu zbyl 1/2 pytel zakládací malty. Na vnitřní nosné zdi si ji musíme namíchat.

8.5.2016

První řada je na maltě zatuhlá a začínáme zdít již z 500mm zdiva. Tvárnice jsou
lehké (300x250x500 mm), lepidlo na Ytong se dobře zpracovává (podle instrukcí z Xelly si ho mícháme mírně řidčí, aby se dobře nanášelo zubovou lžicí).

Nakonec to stejně děláme zubatým hladítkem se zubem 5 mm (chlapi si původně přinesli hladítka se zubem 10 mm a míchali husté lepidlo, ale byly tlusté spáry a po propočtu spotřeby lepidla byla jeho spotřeba extrémní).

13.5.2016

Máme vyzděno do úrovně překladů. Překlady mají od cca 27 kg (plochý překlad PSF 1750 mm) až po cca 109 kg (překlad 300 x 1750 mm), takže práce s nimi je vyloženě zábava... Chvíli jsme i zvažovali, že budeme opět otravovat někoho s manipulátorem.

17.5.2016

Zdíme vnitřní nosné zdivo.

21.5.2016

Zhotovení železobetonové roznášecí mazaniny pod spiroly, 200 mm široká a 50 mm silná + kari síť 4 mm.

30.5.2016

Demontáž překladů v obýváku a kuchyni a jejich nahrazení užšími a doplnění 10cm tepelné izolace mezi překlady.

Je na to trochu pozdě, ale během projektování, výpočtu a zdění nikoho nenapadlo, že si děláme krásné tepelné mosty z překladů, na kterých bude betonový věnec okolo spirolů :(.

Nyní čekáme na spiroly, které mají přivézt 16.6.

Strop a 2. patro budu popisovat v dalším článku.

Stavbě zdar...

VIDEO: Kontrola sádrokartonu a jeho příprava na tmelení

$
0
0
VIDEO: Kontrola sádrokartonu a jeho příprava na tmelení

Jak velká spára mezi stropem a stěnou je ideální? Nebo co udělat s garnýží schovanou v podhledu? Poradíme ve videu.

To, a mnohé další, konzultoval svépomocný stavebník Michal s Robertem Hoškem ze společnosti RIGIPS.

Michal už postavil všechny příčky i podhledy a my jsme mu před zahájením tmelení zajistili odbornou konzultaci. Podívejte se na to, co všechno Robert při prohlídce zjistil.

Příště se dozvíte, jak postupovat při rozmíchávání sádry, následném tmelení i bandážování. 

Přenechání práce profesionálům

$
0
0
Přenechání práce profesionálům

Dnes je na stavbě masakr. Pracuje u mě celkem 7 lidí v následujícím složení:

1x sádrokartonář
1x zedník
1x přidavač
2x elektrikář
2x instalatér

Celkem změna na to, že jsem ještě před 14 dny tam dělal pouze sám s pomocí kamaráda.

Podle mě dobrým načasováním profesí může člověk ušetřit nemalé částky. Např. na sekání a zahazování je levnější přidavač, než instalatér, ale musejí být na stavbě současně, aby instalatér nečekal na různé korekce a příseky.

Tím, že jsem si některé práce vyzkoušel na vlastní kůži mi pomohlo v tom, že dnes dokážu lépe odhadnout náročnost některých prací a také kvalitu/nekvalitu, které jsem schopen dosáhnout, když provádím určitou práci sám.

V tuto chvíli zůstávám v roli zásobovače a samozřejmě investora, ostatní jsem raději přepustil.

Nevím, jestli tak mám ještě právo psát svůj článek na tomto webu. Jsem ještě svépomocník?

Otázku, kterou dnes řeším je investice do nářadí, která nebyla malá.

Nevím, zda to byl dobrý nebo špatný krok. Na jednu stranu to mnohé zjednodušilo, ale na druhou stranu se to určitě nevrátí při jedné rekonstrukci.

Zdeněk

VIDEO: Je libo zdivo na bázi pěny nebo lepidla?

$
0
0
VIDEO: Je libo zdivo na bázi pěny nebo lepidla?

Vyznat se v pojivech pro zdivo může komplikovat už pouhá nejednotnost v zaběhnutém názvosloví mezi laickou a odbornou veřejností. V laické veřejnosti se jako lepidlo označují jednotlivá pojiva nebo malty pro spojování cihel ve zdivu. Správné označení je však malta pro tenkou spáru na bázi cementu. A čemu se dnes říká cena, je ve skutečnosti polyuretanové tenkovrstvé lepidlo, laicky označované jako polyuretanová pěna nebo pěna vhodná ke zdění a podobně.

Polyuretanová pěna přežije mnoho generací

Polyuretanová pěna bývá předmětem sporů kolem její stálosti a trvanlivosti. Jedná se o organický materiál, jehož hlavním degradačním činitelem je UV záření. To znamená, že je-li tento materiál vystaven slunečnímu svitu, dochází k degradaci povrchu a jeho postupnému vytrácení.

Naštěstí toto není reálná hrozba ve zdivu, kam se sluneční světlo skrz cihly a omítku běžně nedostane. Polyuretanová pěna zaznamenala pozoruhodné úspěchy v testech trvanlivosti za různých klimatických podmínek, které bezpečně prokázaly výdrž v řádu několika stovek let (za nepřítomnosti UV záření).

Z tohoto pohledu se jedná o velmi vhodný pojivový materiál. Je ale třeba přihlédnout k tomu, že polyuretanová pěna se ve stavebnictví používá teprve nějakých 50 let, jde tedy zatím o (byť pravděpodobně správné) hypotézy.

V Česku jde o poměrně rozšířený materiál, jeho obliba rychle roste například také v Německu. Testy termokamerou prokázaly, že rozdíly tepelně technických vlastností mezi zdivem s polyuretanovým tenkovrstvým lepidlem a maltou pro tenkou spáru jsou zcela minimální, takže z tohoto pohledu jsou oba materiály rovnocenné.


Proč (ne)má smysl lepit cihly

Zajímavá je také otázka, zda se cihla po čase neodtrhne při použití toho kterého materiálu.

Malta slouží jako vyrovnávací lůžko pro cihly, aby docházelo k dobrému přenášení napětí ve zdivu, mezi jednotlivými cihelnými bloky. Není tedy primárně určena pro vzájemné slepení cihel, i když určitou lepivou schopnost má.

Jiná je situace u polyuretanové pěny, která působí jako lepidlo, čímž zajišťuje bezpečné spojení cihel a zabezpečuje další vlastnosti zdiva, např. smykovou pevnost, pevnost v tahu za ohybu a podobně. Vzhledem k tomu, že zděné stavby drží více méně vlastní vahou nebo přitížením, není lepivá schopnost pojivového materiálu zas tak zásadní.

Drobnou výhodou lepivé malty pro tenké spáry je schopnost mírně vyrovnávat nerovnosti v řádu milimetru, které vznikají při zdění v důsledku drobných nerovností na cihlách, které nelze zcela eliminovat ani přes dokonalé broušení. Z tohoto hlediska lze spíše doporučit maltu. Přesto pokud už máte vyprojektovaný dům se zvážením technologie zdění na polyuretanovou pěnu, nemusíte mít žádnou obavu.

I pokud později objevíte mezeru větší než 1 mm, můžete ji dodatečně vyrovnat právě maltou pro tenké spáry aplikovanou na lokální místo nebo po obvodu celého domu. Základem je ale precizně zdít, aby k podobným problémům nejlépe vůbec nedocházelo.


Co dělat s mezírkou ve zdivu

Případné mezery mezi cihlami do velikosti 3 cm je vhodné vyplnit jednou až dvěma housenkami polyuretanové pěny. Případně lze použít i nízkoexpanzivní pěnu či tepelně izolační maltu. Dutiny do 5 milimetrů se nemusí vyplňovat úplně celé s ohledem na omítky, kdy by mohlo dojít k jejich praskání, i s ohledem tepelně technické parametry zdiva.

Nad 30 milimetrů je lepší nevyplňovat ničím, ale udělat přířez cihly, pokud zdíte na polyuretanovou pěnu. V případě, že zdíte na maltu pro tenké spáry, tak přednostně všechny spáry vyplňujte tepelně izolační maltou.

Pro každou šířku cihly a pro každý typ cihel vám dobrý prodejce pojivových materiálů či stavební firma poradí optimální spotřebu pojiva - polyuretanové pěny nebo lepidla pro tenkovrstvou spáru. Spotřeba se vždy liší v závislosti na šířce použitých cihel na stavbě.


Hrozba jménem komínový efekt

Komínový efekt můžeme považovat za jev, který nechceme, aby ve zdivu vznikal, neboť souvisí se zvýšením tepelných ztrát domu a vede k případným problémům kondenzace, výskytem vlhkých míst a podobně.

Je to vlastně důsledek nesprávného provedení zdiva na stavbě, ke kterému dojde třeba tehdy, pokud neuzavřete příčku, která končí v izolaci lehkého stropu (bungalov) a neutěsníte jí pomocí malty, nebo lepidla se síťovinou.

Pak dochází k tlakovému rozdílu vzduchu a k proudění. V případě zdění na celoplošnou tenkou spáru lze riziko tohoto efektu výrazně snížit.

Polyuretanová pěna je stále ještě poměrně nová a testovaná technologie. Kompatibilita této pěny s cihelným systémem je zaručená, deklarovaná s jejími parametry.

U ostatních pěnových výrobků toto zaručeno není, byť se mohou tvářit, že jsou vhodné pro zdění. Pokud se stavebník rozhodne pro použití levnější necertifikované pěny, měl by si být vědom zvýšeného rizika problémů a nákladů na jejich odstranění.


Jak ovlivňují vlastnosti pěny venkovní teploty

Do jisté míry teploty okolí vlastnosti pěny ovlivňují. Ale co se týče samotné zpracovatelnosti cihel, když si nanesete jednotlivé housenky polyuretanové pěny na zdivo, tak ani vysoké teploty kolem 35°C nejsou překážkou pro její použití.

Je zde dostatečný korekční čas (3-5 minut) na to, abyste cihlu mohli přesně usadit. Pěna je použitelná až do mrazu -10°C, takže můžete zdít i v zimě bez větších problémů.

V zimním období a obecně při nízkých teplotách je potřeba dózu s pěnou udržovat stále v temperovaném prostoru kolem 15°C, aby nedocházelo ke snížení vydatnosti objemu na jednotlivé housenky, protože jinak by spotřeba pěny byla výrazně vyšší, o pořizovacích nákladech nemluvě.

Doporučuje se proto v zimním období nebo chladném období dózu s pěnou mít na stavbě položenou třeba v kýblu s předehřátou teplou vodou.

Bonusové video

Stropy 1.NP - Předpjaté panely

$
0
0
Stropy 1.NP - Předpjaté panely

A už mám výhled :). Tak už jsem zase o kousek výš a konečně jsem spočinul na místě, odkud se budu koukat z ložnice, pracovny a pokojíku do krajiny. 

,, Mám stropy nad přízemím. "  :) :D

V projektu bylo jasně počítáno se stropními panely. Součástí projektu byl i jasný kladečský plán na panely, na kterém jsme se s projektantem dohodli.

Po založení stavby jsem začal poptávat téměř všechny firmy, které jsem "vygůůůglil" na internetu. Většina firem zareagovala, tak jsem jim poslal výkresy domu, včetně zmíněného kladečského plánu. Na základě tohoto jsem dostal nabídky v rozsahu: 90.000 - 110.000 Kč,  včetně uložení panelů. Na tuto částku jsem byl připraven a znělo to dobře. 

Když jsem pak však začal komunikovat dále, firmy začaly odpadat jako hrušky na podzim.


1. zádrhel byl, v čem budou panely uloženy na středové zdi. V původním projektu byl dlouhý překlad (průvlak, který by dělal niku). Pouze tři firmy mi dokázali navrhnout jiný kladečský plán, ve kterém byl osazen profil Hea - tedy takové velké Ičko, do kterého se zasunou panely z jedné a z druhé strany. 

Z asi 10 firem tedy zůstaly tři. Tyto téměř podobně změnili kladečský plán + otočili orientaci panelů nad garáží, což sice lehce zvýšilo tepelný most mezi garáží a domem (ale vzhledem k tomu, že nad garáží bude izolace a stěny jsou z 38 cihly a garáž bude temperovaná, přechod chladu celkem nehrozí - tedy, pokud by se nestavěl pasivní dům, já mám nízkoenergetický).  

Zároveň se mohly panely nad garáží zůžit z 20 cm na 15 cm (díky krátké délce) a já si pak mohu dovolit lepší svažitější izolaci.


2. zádrhel byla montáž.  A to pořádný!!!! Pozor na to!! Montáž a šéf montáž je rozdíl.. Na této vypadly dvě předposlední, a též by na ní vypadli i všechny předchozí.

Všichni totiž umí jen koupit panely z panelárny (jak jsem zjistil, berou jen od dvou a to Spiroll a Hanz Prefa). Jenže já tohle nikdy nedělal a chtěl jsem to komplet a dobře jsme udělal, jinak by se to prodražilo.

Tedy zaměřit, přivézt, osadit, dorovnat, zalít mezery a věnec kolem a dát záruku na celek. Z výsledku tedy zůstala jedna jediná firma a to Conders, která za tuto cenu + něco (opravdu maličko) do ruky provedla práci úplně kompletně.

 

No, a jak to probíhalo?

Když jsem byl asi u 4 šáry obvodového zdiva, přijel přímo majitel firmy a kompletně si zaměřil dům. Vysvětlil mi celý princip panelu a řekli jsme si nějaké drobné změny. 

Mezi ně patřili například tyto:

- jednu nosnou pomocnou zeď změnit z 20ky na 25ku pro lepší rozložení HEA profilu

- řadu pomocného bednění, s vylitím pro nosník HEA profilu, nahradit cihlama s vyšší tvrdostí, tedy 15


Poté odjel a poslal mi znovu cenovou nabídku s rozkresem v ruce, jak budou panely ležet.

Ještě jsme udělali drobnou změnu v rozložení (kvůli věnci) a přišla mi poštou smlouva o dílo, kterou jsem podepsal a poslal zálohu 50.000 Kč (původně chtěli celých 110.000 Kč předem, s čímž jsem nesouhlasil). 

Asi po týdnu jsem dostal konečný kladečský plán od statika z Hanz Prefi s rozložením panelů, provedli jsme ještě jednu malou drobnou změnu v panelu nad stříškou vchodu a šlo to do výroby.


Čekal jsem, že budu čekat, ale ani jsem nečekal a panely byly hotový :). No a jelo se ke mě na stavbu. Dá se říct, že čas tlačil spíše mě, protože jsem teprve začal dělat věnce pod panely.


Dodám, že skladba věnců pod panely je na 44kové zdi Heluz Sračkofamily, 8 cm vysypaná věncovka polystyrenem, 12 cm šedý polystyren a 22 cm věnec s košem - 4x roxor, 12x třmínek a 30 cm.

Celé koše jsem si nechal udělat v Autostav Mix Říčany. Mají skvělé ceny na železo a ještě lepší ceny na práci, cca 60 m košů do věnců + spojovací Lka + další koše za panely a Lka mezi panely, včetně práce a dovozu 10.000 Kč  - železo samotné 8000 Kč, práce 1500 Kč, dovoz 500 Kč a práce obsahuje i ohýbání třmínků.  

Věnce samotné se zalívaly betonem B20 a hutnily tak nějak pěstí, protože vibrátor nevlastním.


A zpět k panelům.

Firma dorazila dle dohody v 8 hod. ráno, včetně jeřábu a Badie (nádoby na beton).

Osadili se 2 kusy HEA profilů, protože věnce nebyly úplně rovné, tak se podmázly zakládací maltou Trend (stejná jako pod zdivo). Pak se chvíli čekalo a moklo než dorazil kamion s panely (profily dorazili o týden dříve přímo z Ferony).  

Vyskládaly se panely, které se podsypávaly samotnou suchou maltovou směsí trend, aby se dalo s panely ještě hnout, ale nebylo téměř potřeba, protože vše bylo zaměřeno naprosto dokonale. 

V 11 hodin panely ležely na stropě, teda spíš na věncích. 

Měl jsem již připravené šalování kolem panelů (použité věncovky byly 15 a 20 cm, prvních 15 bylo již zalito věncem dalších 20 dělalo vanu pro panely). Do mezery za panely se umístil jednoduchý koš (jen dva spojené roxory nad sebou a mezi panely se vložily též navázané roxory).

Objednali jsme mix s betonem, který musel být z jiné betonárky, protože do mezer bylo potřeba kamenivo 4/8 a betonárka za rohem má jen 8/16 a 16/32. Mix dorazil s lehkým... hodinovým zpožděním.

Vždy se nalilo 0,5 m3 do nádoby a zní se přímo z jeřábu zalévaly mezery. Spotřebovalo se 4 m3 betonu za necelých 10.000 Kč. Beton rovnou vibrovali, uhladili, uleštili a bylo ve 3 hodiny odpoledne hotovo :). 

Já pak spáry ještě 2x pokropil konvemi, protože bylo docela teplo - no a je hotovo.

Byla to první práce, kde jsem prostě nic nedělal. Vše udělali sami a jsem za to rád.

Neumím si představit, jak jen položí panely a já pak bez schodů tahám 4m3 betonu na zalití spár. To, co jsem dal navíc za vylití, by mě stál mix s čerpadlem a i tak bych si ještě musel půjčovat vibrátor a platit brigádníka.

Tedy tato verze vyšla dokonce levněji, než když bych vzal nejlevnější nabídku za 90.000 Kč.

 

Závěr:  

Co bych udělal lépe?

Nic, prostě to bylo super :). Možná bych si půjčil vibrátor, abych měl rovnější věnce pod panely a nemuselo se to podsýpat.

Mé osobní porovnání stropů:

Již při projektu jsme zvažovali, jestli Miako od Heluzu nebo panely. Poptal jsem už při studii obě ceny a Miako vycházelo kupodivu ještě dráž, tedy rozhodnutí na panely padlo dobře.

Proč si osobně myslím, že je panel lepší?

1.  Dostanu přímo rozkres, který viděl statik, tedy se ví, co se dělá.

2. Panely mají cca poloviční hmotnost, tedy méně zatěžují dům.

3. Rychlost položení je neskutečná - položí se, dobetonuje a je to.

4. Nepotřebuju žádné podpěry, složité vymýšlení předpětí uprostřed.

5. Zalévají se jen okraje, tedy betonu je potřeba cca 1/3 o proti miaku.

6. Díky HEA profilům se dají dělat větší prostory bez nutnosti podepírání zdí (větší otevřené prostory).

7. Jsou užší pro dům 20 cm. Pro garáž, kde nebude patro jen 15 cm.

8. Povrch je hezky rovný, tedy se bude i lépe pokládat polystyren a izolace nad garáž.

9. Dutiny v panelech se dají krásně využít na vedení kabelů a dokonale odlehčují panely.

10. Pokud najdete firmu jako já. Vše je hotovo za 5 hodin a ušetří se velké peníze za práci.

11. Panely v garáži nechám bez omítky a jen je natřu. Líbí se mi ten technicistní vzhled a ušetřím na omítce.

12. Myšlenky o praskající omítce mezi panely mi byly ihned zamítnuty a sám jsem si to ověřil, když jsem z panelu škrábal zatvrdlý beton... kladivem:). Na spáry se použil velice kvalitní beton B25, který se vibroval a panely se předtím namáčely (nemuselo se konví, mrholilo), tedy se beton dokonale přilnul.

 

Tento krok stavby se mi fakt líbil. 

4x jsem si nandal a sundal rukavice, že něco půjdu dělat, ale nebylo co. Chlapy byli tak sladění, že bych je akorát zdržoval.

Nechci tu dělat nějakou reklamu, ale já bych rozhodně znovu volil panely a znovu volil firmu Conders.

 


Nad čím se zamyslet před rekonstrukcí

$
0
0
Nad čím se zamyslet před rekonstrukcí

Jelikož stále čekáme na stavební povolení, tak mám čas vypotit (v těhlech vedrech téměř doslova) nový článek.....

Dneska, jak jsem se tak v tom vedru lopotil na zahradě s armaturou, tak jsem si řekl, že se se svými myšlenkami, které mě v době zvažování rekonstrukce ani nenapadli (a třeba nenapadli ani vás), podělím.

V podstatě nejde o nic drastického, ale možná leckomu ušetřím pár korun, čas a nebo i nervy :-).


První, o co bych se chtěl podělit, pokud zvažujete rekonstrukci - určitě si udělejte řádné sondy zdiva.... nejen do hloubky, ale i skrz.

My například až v průběhu demolice zjistili, že barák je zděný hlínou, místo malty...... takže jsme se s tím museli poprat..... na druhou stranu demolice byla sranda, cihly šly ze stěn sbírat, stačilo s nimi klepnout a čistá cihla na světě :-) žádné škrabání, čištění atd.... :-)

Druhá věc, nad kterou se zamyslete je, jaká je orientace pozemku a jak jde slunce (potažmo stín).... podle toho si rozvrhněte pracovní plochy, pokud máte větší zahradu.

Určitě si v létě vzpomenete, že určitě jako hlavní pracovní místo otevřený prostor bez stínu, byla blbost :-) a prostory se stínem už jsou obsazené hromadou cihel, hlíny, dřeva atd....

Další věc je ta, že nemá smysl dělat opravdu VŠECHNO. Konkrétně armatura pro věnec.....

Já vůl si jen spočítal, kolik roxorů bude potřeba, objednal jsem si je a liboval si, jak mě věnec vyjde levno (komplet armatura cca 8000 Kč), vč. dopravy.

Jenže, pak je potřeba koupit nebo udělat ohýbačku, koupit pořádné kleště na vázání a všechno je fakt zdlouhavé ... dělal jsem jen 42 m obvodové stěny, ale i tak mi to zabralo dobrých 60 hodin čisté práce - rozměřit, nařezat, ohnout, svázat.... sice nevím, kolik by stálo objednání komplet hotových armovacích košů, ale minimálně by byl jeden třmen jako druhý a bylo by to podstatně rychlejší..... :-).

Pokud děláte komplet rekonstrukci (nové stropy), tak kůlna je důležitá. Kůlna, sklad, dílna, prostě něco, kam si můžete dát vercajk a zamknout.... něco, kde můžete kutit i když bude venku ošklivo.

Pokud nic takového nemáte, doporučuju koupit stavební buňku, kontejner, skříň od avie... cokoliv, co jde zamknout.

Já si furt řikal, že to zvládnu s plachtou nad jednou místností, jen aby mi nezmoklo nářadí..... je to hloupost, nedá se to :-).

No a na závěr se podělím s dnešním foto úlovkem z koupelny :-).

Vizualizace domu

$
0
0
Vizualizace domu

Článek nebude o práci svépomocí, ale myslím, že to časem přijde.

Od koupě pozemku již uplynuly 3 měsíce a v průběhu tohoto procesu jsme zahájili práce na vizualizaci našeho domu. Což obnášelo:

1. inženýrsko geologický průzkum

2. geodetické zaměření pozemku

Po dokončení vizualizace se bude zpracovávat projekt pro stavební povolení. V průběhu těchto prací chceme začít pracovat na zahradě a úpravě pozemku, který nebude dotčený stavbou.

Dům bude dřevostavba. Zatím bude otázkou finančního rozpočtu, z jakého materiálu bude "zahradní domek".

Obestavěný prostor 620 m3.

Zastavěná plocha domu bez terasy 178 m2.

Užitná plocha domu 145 m2 (bez terasy).

Terasa u domu 47 m2.

Zahradní domek 65 m2 (včetně terasy).

 

Výběr pozemku

$
0
0
Výběr pozemku

Květen 2015

Sžíváme se v pronajatém bytě kousek od Vyškova. Byt je součástí rodinného domu, je velký, prostorný, ale chybí zahrada. Vynahrazujeme si to výlety po okolí i kousek dál.

Pamatuji si to jako dnes, když jsme si v sobotu k obědu chtěli dát grilované maso. Oběd byl vynikající, ale do půl hodiny telefon od pronajímatelů: Grilovat rozhodně ne, k oknům vstupovat pouze v nejnutnějších případech!

A dost! Řekli jsme s přítelem prakticky jednohlasně.

Od toho okamžiku jsme začali hledat pozemek pro stavbu rodinného domu, aby nám už nikdy nikdo nemohl poroučet, co smíme a nesmíně dělat.

Výběr nebyl jednoduchý.

Když už byl pozemek v krásné lokalitě, háčkem byla cena. A když byla cena přijatelná, pozemek byl např. v povodňové zóně.

S realitními kancelářemi, které si účtují velmi vysoké provize, jsme odmítli spolupracovat. A šli na to po svém.

Přes online katastr nemovitostí a územní plány jednotlivých obcí jsme písemně oslovovali majitele stavebních pozemků (kde nebylo zástavní právno smluvní). Pár negativních odpovědí, pár nesmyslných podmínek, až jsme objevili ten pravý.

Koncem září se podepsala kupní smlouva a pozemek byl náš!

Zdění + Stropy

$
0
0
odkrytá deska po zimě

Hned jak to šlo jsme desku odkryli, byli jsme zvědaví, jak bude vypadat. Byla krásná! A potom začaly přípravy na další etapu.

Napenetrovali jsme pruhy pod nosné zdi. Zateplili ZB polystyrenem a položili drenáž kolem základů. Nalepili jsme izolaci. V projektu máme 2 vrstvy, protože jsme ve středním radonovém pásmu.

7. 4. 2016 jsem měli objednané založení 1. řady od firmy Heluz, termín se nám 2x posunul, ale hlavě, že přijeli. Přeměřili desku a zakládací maltou připravili lože pro 1. řadu.

Maximální rozdíl na desce byl 2 cm. Při zakládání byl na stavbě i zedník, který nám zdil celou stavbu.

Další den se mohlo začít zdít :-). Zdili jsem z cihel Heluz 250 mm na pěnu. Pěnu jsem volili pro její rychlost, a vzhledem k tomu, že nemáme elektřinu, je to i pohodlnější.

Přízemí šlo velmi rychle, projektant vypočítal zdi na celé cihly, tak se skoro nemuselo řezat.

Na zdi přízemí jsem připravili 5cm betonové mazaniny s nastříhanou kari sítí pro pokládku stropů Spiroll od Goldbecku. Vybrali jsme je pro rychlost pokládky i cenu.

Na stavbu je drahá doprava za beton. Komunikace s Golbeckem na jedničku, jen počasí trochu zlobilo. Den před pokládkou napadlo 15 cm sněhu.

27. 4. 2016 přijeli a stropy byly hotové za 4 hodiny :-).

Zabetonovali jsme spáry mezi Spirolli a věnec přízemí.

Zedník nám vyzdil 1. NP.

Udělali jsem 2. věnec. Dozdili se štíty a bude střecha!

VIDEO: Příprava na betonování prostoru mezi MIAKO vložkami v 2.NP

$
0
0
VIDEO: Příprava na betonování prostoru mezi MIAKO vložkami v 2.NP

Díky použití MIAKO vložek, které nevyžadují nadbetonávku, nás čekalo pouze vytvoření armatur (betonářská výztuž) v prostoru věnce a skrytých průvlaků ve stropní konstrukci. Bednění kolem věnce jsme provedli z OSB desek a pro izolaci použili extrudovaný polystyrén. Jak jsme postupovali, se můžete podívat ve videu.

Vložky MIAKO BN vyrábí společnost Wienerberger. V místech, kde bude strop zatížen sloupky střešní konstrukce, byly ve stropě naprojektovány skryté průvlaky.

V našem případě to znamenalo například uložení několika POT nosníků vedle sebe, nad kterými byla uložena dodatečná výztuž z roxorů. Všechny typy výztuže, včetně velikosti třmínků pro obvodový věnec i zesílené části stropní konstrukce, nám zakreslil Wienerberger na speciální výkres, který jsme dostali společně se stropem. 

01


Podle plánku jsme nařezali roxory na potřebnou délku a na ohýbačce, o které jsme se zmiňovali v minulých videích, vše svépomocí ohnuli podle požadavků výkresu.


Vázání třmínků do výztuže věnce

Dalších několik dnů jsme se opět v uvozovkách zasekli na vyvazování třmínků v prostoru věnce a stavbě bednění kolem stropní konstrukce.

Jakmile jsme měli připraveny všechny výztuže věnce, s pomocí OSB desek jsme postavili kolem stropu bednění a následně před něj uložili izolaci z extrudovaného polystyrenu. Poté stačilo drátkem v připravených otvorech navázat bednění k POT nosníkům a přitáhnout jej pomocí malého šroubováku.


Stavba druhé částí komínu Schiedel ABSOLUT

Posledním krokem v přípravě stropu před vybetonováním věnce a prostoru mezi nosníky byla dostavba komínu v druhém nadzemním podlaží.

Komín stavíme záměrně před betonáží stropu. Vyhneme se tak zbytečnému šalování otvoru na průchod komínu.

Pro realizaci komínu jsme zvolili systém Schiedel ABSOLUT, který je vhodný i pro umístění do pasivního domu. Tvárnice v sobě mají integrovanou tepelnou izolaci a po vyskládání potřebného počtu tvárnic se dovnitř vsune tenkostěnná keramická vložka, která zapadne do hrdla předchozí vložky, do kterého byla předem nanesena speciální spárovací hmota.

Vložka se vystředí pomocí tří podložek a stejným systémem pokračuje stavba komínu dále. Chcete-li o stavbě komínu Schiedel ABSOLUT vědět více, podívejte se na předchozí videa, kde jsme se komínu věnovali podrobně. 

02


V místě průchodu stropem má systém Schiedel ABSOLUT připravenou speciální izolační tvárnici s prstencem z pěnového skla.

Před betonáží je na betonové tvárnice třeba nalepit minerální izolaci o tloušťce 30 mm, která zajistí dilatační spáru mezi komínem a betonovým stropem.


TIP: V příštím videu se podíváme na betonáž věnce a prostoru mezi MIAKO vložkami. 


Otázka

Své otázky a podněty k tématu přípravy stropu před betonováním, pište prosím do komentářů pod toto video. 

 

Soutěž o svítící zahradní dekorace

$
0
0
Soutěž o svítící zahradní dekorace

Chcete zkrášlit svou zahradu o originální dekoraci? Ve spolupráci s portálem www.led-zahrada.cz rozdáváme 2 venkovní svítidla ve tvaru bílé koule o průměrech 30 a 40 cm, od německého výrobce Epstein-Design. Tato kvalitní svítidla jsou vyrobena z odolného polvethylenu se zárukou 10 let na UV stabilitu.

Co musíte pro výhru udělat?

  1. Připravit si fotku svojí zahrady.
  2. Vymyslet originální básničku, která bude obsahovat tyto 3 slova – svépomocí, led - zahrada, svítící koule (slova se mohou skloňovat a mohou být v různém pořadí)
  3. Poslat výše uvedené na email hanka@svepomoci.cz, do předmětu emailu napsat Soutěž o zahradní světlo.

Ball 30 web 3

Pro 2 výherce, kteří budou mít nejoriginálnější básničku s fotkou, máme 2 zahradní svítidla.

Tyto 2 výherce vybere odborná porota složená z lidí ze Svépomocí.cz, společně s portálem LED-ZAHRADA.CZ.

Ten, který se umístí na 1. místě dostane svítidlo o rozměru 40 cm, druhý výherce dostane svítidlo o rozměru 30 cm.
 

DSCN8311  DSCN8310


Soutěž probíhá od 11.7. do 8.8. 2016.

Vyhlášení dvou výherců proběhne 15.8. 2016.

Hodně štěstí.

Elektroinstalace a omítky

$
0
0
Elektroinstalace a omítky

Duben - Květen 2010

Konečně jsem se dostal k něčemu, co je nejbližší mému oboru, ale nebylo to zdaleka takové, jak jsem si to představoval.

Po stavbě komínu jsem se vrhl na demolici původní verandy domu, která byla sice hezká na pohled, ale nebyla slučitelná s funkcí předsíně domu s úložným prostorem.

Vyzdívka byla z cihel stavěných na hranu a střešní konstrukce byla z krokví o rozměru pouhých 50x70 a krytinu tvořila vrstva několika starých asfaltových pásů.

Verandu jsem proto celou zdemoloval, což nebylo vzhledem k provedení zas tak náročné. Nepříjemná byla hlavně práce s asfaltovými pásy, které musely počkat na místní odvoz nebezpečného odpadu.

Na květen jsem měl domluvené zedníky s tím, že jeden víkend si udělají prohoz očištěného zdiva a za 14 dní, kdy jsem měl volno se budou dělat omítky.

Mezi tím jsem počítal s nějakými dozdívkami, přípravami a hlavně rozvodem elektroinstalace, na kterou jsem si chtěl dát záležet a neuspěchat to.

Zedníci byli neskutečně rychlí a práce jim šla od ruky, takže za jediný den, kdy jsem se nezastavil u míchačky, byl hotový prohoz všech zdí včetně různých dozdívek a úprav okenních otvorů.

Zedníci mi navrhli, že dorazí další víkend na omítky a já souhlasil. Neuvědomil jsem si ale, že v týdnu musím do práce a elektriku budu dělat po večerech a celkem na rychlo na můj vkus.

Původně jsem plánoval provést kromě klasických silových rozvodů, ještě rozvody LAN, TV, domácí videotelefon, audio rozvody, přípravu na zabezpečovačku a nějak vymyslet rozvody pro řízení a regulaci vytápění.

Na to ale nebyl čas, takže jsem provedl silové rozvody, LAN, TV a jediná vychytávka navíc byla příprava na projektor a zádní reproduktory.

Rozvody jsou klasické s důrazem na vyšší (podle mě standartní) počet zásuvek, aby nebylo nutné používat prodlužovací přívody zejména u TV.

LAN a TV rozvody jsou přivedeny na dvě místa v kuchyni a do třech rohů v obýváku. Rozvaděč je u vchodových dveří v předsíni a datové rozvody se scházeji v prostoru u schodů do podkroví, kde bude datový rozvaděč.

Spínání světel na chodbě, kde je více spínačů je přes impulsní relé - které doporučuji všude, kde jsou čtyři a více vypínačů. Rozvadeč elektro je na 72 modulů a dnes bych dával větší. Pro střední dům je to jen tak tak a nezbývá místo pro nadstandartní výbavu (chrániče přepětí, větší množství chráničů, regulace, atd...)

Elektrikařinou se sice neživím, ale je to nejbližší obor mé práce, koníček a taky mám pravidelné školení a zkoušky z vyhlášky elektro. Navíc jsem v kontaktu s místním revizákem, s kterým jsem konzultoval některé detaily, hlavně co se týče ochranného a místního pospojování, což jsou věci, na které má každý trochu jiný názor v provedení.

V elektrice jsem musel tedy trochu krotit vášně, ale v další velké etapě budování podkroví jsem si to vynahradil a k tomu se dostaneme později.

Největší problém, který nastal je to, že nebyl čas na focení, takže mám bohužel minimum fotek z elektroinstalace.

Po elektro týdnu dorazili zedníci a během jednoho víkendu nahodili omítky v celém přízemí, a aby splnili plánovanou "hodinovku", tak mi ještě pomohli se stavbou zdiva nové verandy - předsíně.

Zedníky chválím, protože pracovali rychle a přesně, takže i na starém domě jsou omítky nadstandartně rovné.

Jelikož jsem opět nesehnal další přidavače, tak jsem se u míchačky celý víkend nezastavil, ale aspoň jsem si zapamatoval, že dvoum zedníkům jeden přidavač stačit nemůže.


Časová a finanční náročnost post-hrubé fáze stavby pasivního RD

$
0
0
Časová a finanční náročnost post-hrubé fáze stavby pasivního RD

Tak jsme se postupně přehoupli do další fáze našeho domu - finalizace, a tak je pomalu čas udělat rekapitulaci ceny, času i jednotlivých kroků od hrubé stavby do teď.

Nevím, jak přesně se této fázi stavby říká, ale když předtím to byla hrubá, teď to bude třeba post-hrubá, následovaná pak fází finalizační ;-).

V našem případě pak post-hrubá fáze znamená stav mezi domem se střechou a bez oken a stavem, kdy máme hotové rozvody všeho (voda, elektrika, odpady, rekuperace), omítky, podlahy, okna a částečně upravené okolí domu.

Zároveň ale ještě nemáme zapojené vypínače, zásuvky, světla, vodovodní baterie, není dlažba, sprcháče, vymalováno, nejsou podlahové krytiny a není hotová fasáda a zateplení.

Toto je už náš třetí článek s rozpočtem a časovou náročností. Pokud by někoho zajímaly ty předchozí, tady jsou linky:

Kolik stojí a trvá základová deska
Rozpočet a časová náročnost hrubé stavby pasivního domu


Základní informace o domě

  • Jedná se o pasivní a inteligentní dům postavený z VPC a 28cm polystyrenové izolace.
  • Jde o patrový dům se zastavěnou plochou 150 m2 a obytnou plochou 220 m2.
  • Celý dům stavíme svépomocí, finalizace už spolu s řemeslníkama a s celou stavbou nám pomáhá náš projektant p. Partika (http://www.atelier-partika.cz).
  • Měrná potřeba tepla na vytápění: 16 kWh/(m2a).
  • Dům bude vytápěný tepelným čerpadlem země-voda o výkonu 3.6 kW.

Sumarizace částek:

  • Celkem jsme ve fázi post-hrubé stavby proinvestovali 1,47 mil. Kč.
  • Okna jsou za 615.000 Kč.
  • Rekuperace je za 120.000 Kč.
  • Omítky jsou za 180.000 Kč.
  • Podlahy jsou za 71.000 Kč.
  • Plot nás vyšel na 107.000 Kč.
  • Materiál na venkovní práce celkem 85.000 Kč (perimetr, drenáž, registr atd.).
  • Rozvody vody, odpady a podlahové vytápění za 142.000 Kč.
  • Cena za elektrické rozvody 67.000 Kč.
  • Materiál na izolace podlah 46.000 Kč.
  • Zbylých cca 100.000 Kč jsou různé drobné nákupy materiálu, brigádník a další drobnosti.

Detailní rozpis prací/materiálu


Okna

  • Okna mají celkem 54 m2.
  • Trojskla se zvýšenými solárními zisky.
  • 11 oken + 2x HS portál, jeden 3m a jeden 4m
  • Všechny okna mají magnetické kontakty a dveře mají elektrozámek.
  • Okna nám instalovali celkem 3 dny, včetně HS portálů a dveří.
  • Celková cena za okna nakonec 616.000 Kč.
  • Cena 11.407 Kč/m2.


Elektřina

  • Dům je inteligentní, ovládat ho bude systém Loxone.
  • Celkem jsme položili 5.2 km kabelů, z toho 2.9 km jsou CAT kabely, zbytek silové kabely zásuvky,světla,...
  • Krabiček máme celkem 310 ks po celém domě.
  • Díry na krabičky jsme vykružovali celé 3 dny v jednom člověku.
  • Všechny kabely jsme tahali v zemi, drážky jsme řezali jen vertikální, vždy od krabičky k zemi.
  • Drážky jsem pak dělal další 3 dny.
  • Úklid po vykružování a drážkování trval další 1 den.
  • Cca 2,5 dne vzalo ukládání krabiček do lepidla (místo sádry kvůli vzduchotěsnosti).
  • Natahání všech kabelů trvalo celkem další čtyři dny ve dvou až třech lidech. Jeden den horní patro, zbytek dolní patro.
  • Den nám trvalo dohledat kabely, u kterých se nám poničily popisky během omítek/podlahy.


Parotěsná vrstva

  • Máme dvě vrstvy parotěsné folie, první, hlavní z OSB desek Egger, druhá, pomocná hlavně proti vlhkosti při stavbě z parotěsných fólií.
  • Tmelení všech pero-drážka spojů a OSB-cihla přechodů trvalo 2 dny.
  • Na přelepení spojů jsme používali Isocell pásky AirStop a na přechody OSB-zeď pásky od Illbrucku.
  • Přelepení všech spojů Isocell páskou nám trvalo 2 dny.
  • Instalace druhé parotěsné vrstvy z fólií vzalo další 2 dny na instalaci a dva dny na přelepování spojů.
  • Další den vzaly dodělky parotěsnosti kolem prostupů ven z domu a na půdu.


Plot a úpravy kolem domu


Izolace domu


Technologie


Ostatní

  • Asfaltovou penetraci jsme v dolním patře natírali, včetně luxování patra cca půl den.
  • IPU v dolním patře (150 m2) jsme navařovali 2 dny.
  • Další den trvalo navaření IPY z venku domu.
  • Omítky nám dělali 5 dnů, celkem 550 m2 za cenu 180.000 Kč (v tom 15.000 Kč za nadspotřebu kvůli nerovnostem zdí od zedníka).
  • Podlahy máme z anhydridu, 6 cm vysoký, celkem 185 m2 za cenu 71.000 Kč.


Závěrem

A to je ze soupisu asi zatím tak vše. Jak jsem psal na začátku, stále v domě není vše úplně hotovo, takže určitě bude následovat ještě minimálně jeden článek, kde budeme rekapitulovat ceny SDK stropů/příček, zateplení fasády, vymalování, pokládky podlahy, instalace koupelen, dlažby, spotřebičů a podobně.

Ale podle toho, jak se nám zatím plní další část tabulky s těmito náklady, tak budou čísla ještě mnohem více strašidelná, než dnes popisovaná fáze.

Ze začátku se na domě dá spousta peněz ušetřit právě díky práci svépomocí. Ale ke konci, kdy začnete nakupovat dlažbu, baterie do koupelen, spotřebiče, kuchyň a podobně, tak to stejně naskáče.

VIDEO: Betonování nosníků MIAKO stropu bez nadbetonávky a založení první řady zdiva v půdním prostoru

$
0
0
VIDEO: Betonování nosníků MIAKO stropu bez nadbetonávky a založení první řady zdiva v půdním prostoru

V případě MIAKO stropu bez dodatečné nadbetonávky stačí betonovat pouze v prostoru nosníků. Tím pádem jsme se při betonáži stropu tolik nenadřeli a měli vše rychleji hotovo. Jak nejjednodušeji beton stahovat? A co jsme dělali po vyzrání betonu? To vše uvidíte v tomto videu.

Při využití vložek Porotherm MIAKO BN se beton ukládá pouze do prostoru nosníků mezi vložkami. Před betonáží je potřeba tyto vložky dostatečně navlhčit vodou, stejně jako dříve používané MIAKO vložky s nadbetonávkou.

Z výpočtů nám vyšlo, že bychom měli spotřebovat 13,5 m3 betonu. Jen pro připomenutí, když jsme realizovali strop v prvním nadzemním podlaží, využili jsme běžné MIAKO vložky s nadbetonávkou a spotřebovali jsme 24 m3 betonu. Použili jsme pochopitelně také kari sítě s podložkami. 


Připomeňte si, jak probíhaly přípravy na betonování stropu v 1. nadzemním podlaží
.


Stahování betonu a jeho následné rovnání

Na začátku jsem beton stahoval dlouhou latí, a poté rovnal hladítkem. Později se ale ukázalo, že mnohem lepší metodou je použití krátkého prkna. Díky tomu se přebytečný beton podařilo stáhnout mnohem rychleji. Takové řešení bylo pochopitelně efektivnější zejména v místech, kde jsme nepoužili nízké vložky, protože bylo nutné zesílit stropní konstrukci.

Strop jsme betonovali ve třech. Jeden člověk ovládal hadici čerpadla betonu a dva stahovali beton do roviny. Betonování bylo rychlé a nebylo potřeba kontrolovat výšku betonu, čímž se celá práce pochopitelně ještě zjednodušila.


Třítýdenní zrání betonu a založení jedné řady cihel Porotherm 30T Profi

Beton jsme nechali 3 týdny zrát a pravidelně jej kropili. Poté bylo podle projektové dokumentace potřeba založit jednu řadu cihel Porotherm 30T Profi, tedy cihel plněných minerální vatou, a následně nad touto řadou zdiva vytvořit železobetonový věnec pro uchycení střešní konstrukce.

V den zakládání této řady cihel na stavbě poměrně intenzivně foukal vítr. Je to sice nestandardní situace, ale technik ze společnosti Wienerberger si s tím hravě poradil. Do středu budoucí zdi položil cihlu, která zajistila kousek prkna se zatlučeným hřebíkem. Ten znemožnil provázku, aby se ve větru více pohyboval.

01 upevneni provazku


Poté, co jsme založili zdivo, jsme na cihly postavili bednění z OSB desek, z roxorů vyvázali armovací koše a vybetonovali věnec, na který později usadíme konstrukci střechy.

 

TIP: V příštím videu se dozvíte, jestli je pro konstrukci naší střechy lepší použít krov nebo vazníky.


Otázka

S jakými postupy a nástroji máte dobré zkušenosti při stahování betonu? Své příspěvky, pište prosím do komentářů.

Příjezdová "cesta"

$
0
0
Cesta

2.7.2016 jsme se rozhodli zpevnit příjezdovou komunikaci. Na vlastní náklady (tři stavebníci) jsme nechali provést skrývku zeminy a návoz materiálu na zásyp. To ale moc předcházím. Nebylo to vše tak jednoduché..... 

Cca dva měsíce lítaček po Stavebním úřadě, který se řídí podle stavebního zákona. Přišlo první rozhodnutí schváleno, po týdnu telefonát ze stavebního úřadu. Úředník chyboval. Komunikaci určil jako místní a ona je to účelová.

Mezitím jsem dostal souhlasné stanovisko od vlastníka komunikace (taktéž město) a správce komunikace (zábor technické služby).

Tak přišlo opravné stanovisko, oprava a v poznámce se najednou objevilo, že je pro tento účel potřeba schválení Zvláštního stavebního úřadu.

Jelikož jsem měl vše domluvené, nebyl na takové novinky čas.... Cesta na stavební úřad, jak to paní myslí. A ona, že z pohledu stavebního zákona je to stavba a musím mít projekt atd... takže by to začalo odznova.

Když jsem jí teda řekl, že jím cestu zničím těžkou technikou, vůbec jí to nezajímalo. Navrhl jsem řešení zásyp jen makadamem a to jí bylo jedno. 

Oznámil jsem tedy na obec, na technické služby a správci komunikace záměr s datem akce. Zvýraznil jsem, že to nebude stavba, jen zpevnění, ale pro jistotu na stavební úřad jsem to neposlal. Proč asi. Prostě to stavba není  a hotovo.

Akce trvala jeden pracovní den. Bagristé super. Cesta konečně po dešti neplave atd...

Prostě Stavební úřad je banda zbytečňáků. Financujete to z vlastních prostředků, na městském pozemku jim zhodnocujete komunikaci a oni Vám hází klacky pod nohy. Neuvěřitelné...

Další fáze bude kanalizace a voda, už si chystám jobovky. To bude snad ještě horší než ta cesta.

Hoj Jura

 

 

Akce! Kupte schody FAKRO a získejte 500 Kč zpět!

$
0
0
Akce! Kupte schody FAKRO a získejte 500 Kč zpět!

Schody s prémií 2016

Potřebujete půdní SCHODY?

Pořiďte si je nyní s dodatečnou PRÉMIÍ 500 Kč.

Kupte půdní schody:

- super termoizolační LWT

- termoizolační LTK Energy

- protipožární LWF 45 a získejte  500 Kč zpět na účet. 

 

Více na www.fakro.cz.

VIDEO: Vazníky nebo klasický krov?

$
0
0
VIDEO: Vazníky nebo klasický krov?

Vazníky nebo klasický krov? To je častá otázka, kterou si stavebníci pokládají. V tomto článku budeme hovořit o výhodách krovu v porovnání s vazníky a naopak. Zjišťovali jsme, kam se hodí krov a kam vazníky, čím bychom se měli řídit při jejich výběru a zda existují konstrukce, pro které se jedna či druhá varianta řešení střechy vyloženě nedoporučuje. Radili jsme se s odborníkem na dřevostavby Jiřím Skřipským.

Zásadní rozdíl mezi vazníky a krovem je již v samotném principu výroby. Zatímco klasické tesařsky vázané krovy se vyrábějí přímo na stavbě, kde se s pomocí pil a různých nástrojů vytváří konstrukce, vazník se ve většině případů vyrábí ve výrobním závodě na (polo)automatických linkách a jedná se tedy o prefabrikovaný výrobek.

Další rozdíl je v samotné konstrukci, kdy vazník se vytváří z relativně subtilních fošen, tloušťky nejčastěji 5 cm, které se poté na pilách nařežou do finálního tvaru, vyskládá se tvar vazníku a jednotlivé fošny se spojují tzv. sponami (odborně styčníková deska s prolisovanými trny), přičemž tento typ spoje vykazuje velice vysokou únosnost. 

01 krov nebo vazniky


Vlastní provedení spoje je nutné vždy provádět strojně s pomocí lisovacího zařízení, v žádném případě tedy nelze tuto sponu zatlouct do dřeva s pomocí kladiva, protože takto zrealizovaný spoj by staticky vůbec nefungoval.


Sklon střechy hraje důležitou roli

Vazníkové konstrukce jsou vhodnější spíše pro nízké sklony střech – a to již od nulového úhlu, protože jsou vhodné pro konstrukce plochých střech i střech s velmi mírným sklonem až cca do 25 stupňů.

U střech se sklonem nad 25 stupňů postupně vazník přestává být efektivní a spíše je vhodnější se přiklonit ke klasickému krovu.


Vazník je méně náročný na podepření

Z hlediska nutnosti podepření jsou klasické vazníky mnohem výhodnější než klasický krov, protože díky tomu, že vazník je ve své rovině velice staticky únosný, v naprosté většině případů nám stačí podepřít vazník pouze obvodovými stěnami, tj. nejsou potřeba žádné nosné stěny a stačí pouze nenosné příčky. To samé se promítá i do základových konstrukcí. Obecně řečeno, díky vazníku ušetříte za cihly a beton.


Výběr střešní krytiny

Co se týká výběru střešní krytiny, vazník opět není v ničem omezující. Lze použít libovolné typy pálené, betonové krytiny, popř. lehké typy krytin na bázi plechu, samozřejmě je nutné zvolit vhodný typ krytiny na základě doporučeného, resp. bezpečného sklonu střechy.

Tuto informaci poskytne výrobce střešní krytiny. Výběr typu střešní krytiny je nutné učinit už před samotným objednáním vazníku a zahájením výroby. Je to z toho důvodu, že tíha střešní krytiny je velmi zásadním parametrem při statickém výpočtu, a tudíž ovlivní i výslednou cenu vazníku.


Využití prostoru pod střechou

Tento parametr je velmi zásadní už na začátku, kdy se rozhodujeme, jakou konstrukci zvolit. U vazníku je využití podkrovního prostoru velmi omezující. Kvůli četným diagonálním prvkům, které jsou staticky nezbytné, nelze nijak smysluplně využít podkrovní prostor pro bydlení.

Naproti tomu se ale hodí pro uskladnění sezónních věcí jako jsou lyže, sáňky apod. Po dohodě s výrobcem vazníků je sice možné prostor pro uskladnění věcí zvětšit, ale díky nízké výšce se opět nedá využít pro bydlení.


Porovnání vazníkové konstrukce s krovem z pohledu délky montáže

I zde je rozdíl poměrně zásadní. V tomto ohledu jednoznačně vyhrávají vazníky. U vazníků se velká část prací odehraje už na výrobní hale před montáží.

Vazníky přijedou na stavbu a stačí je s pomocí jeřábů usadit do konečné polohy a provést tzv. zavětrování. Montáž musí vždy provádět odborná firma, takže ani jeden z těchto dvou systému není vhodný pro montáž nezasvěceným laikem.


Jak vybrat dodavatele

Na výběr dodavatele je třeba dávat velký pozor a býti obezřetní. Výrobců příhradových vazníků je u nás celá řada, desítky až stovky, ale rozhodně ne všichni je vyrábějí v té nejvyšší kvalitě, kterou bychom měli upřednostňovat.

Před výběrem dodavatele byste se měli zajímat, zda má jednak potřebné certifikáty, které jsou nutné pro to, aby vazníky mohl vyrábět a montovat.

Dále není na škodu sjednat si schůzku nad cenovou nabídkou přímo ve výrobním závodě a využít této příležitosti k nahlédnutí, s jakým zázemím a strojovým vybavením dotyčná firma pracuje, v jakém prostředí vazníky vznikají.

Tato vodítka nám napoví, zda se firmě daří či nikoli.

Dále je potřeba zjistit a dopředu ověřit, co všechno v rámci dodávky jako zákazník dostávám. Dnes by již mělo být samozřejmostí, že firma v ceně zpracuje zdarma například zaměření na stavbě nebo statický výpočet. Ne vždy to ale tak bývá.

V neposlední řadě je vhodné se zeptat na referenční zakázky, které firma zpracovala za poslední půlrok nebo tak.


Výhody a nevýhody vazníkové střešní konstrukce

Oba systémy mají jak výhody, tak i nevýhody. Mezi zásadní výhody vazníku patří rychlá montáž (standardní střecha rodinného domu je smontována během několika hodin), další výhodou je vysoká únosnost, díky čemuž nejsme nuceni realizovat v interiéru vnitřní nosné stěny ani vnitřní základové pasy.

To vede k úspoře materiálu. Pokud zvolíme vhodného a ověřeného dodavatele, další výhodou je vysoká přesnost vazníků, protože výroba probíhá na (polo)automatických linkách, kde např. tvar vazníku se promítá laserem přímo na pracovní plochu.

Z nevýhod můžeme zmínit komplikované využívání podkrovního prostoru.


Výhody a nevýhody krovu

Mezi výhody krovu patří, že krov poskytuje velmi vhodný prostor pro využití podkroví. Nevýhodou je, že montáž krovu trvá velmi často i několik dní v otevřených podmínkách a může nám během té doby do konstrukce zapršet apod.

Z cenového hlediska je velmi pravděpodobné, že vazníky budou levnější než klasický krov. Je to dáno zejména tím, že se v tomto případě pracuje s velmi subtilními fošnami a dalšími prvky, kde kubíková cena vstupního materiálu je nižší než cena řeziva, které má vyšší rozměry profilů.


TIP: V příštím videu se podíváme, jak se krov vyrábí na CNC stroji, aby jej následně bylo možné na stavbě podle návodu již jen sestavit.


Otázka:

Plánujete pro svou stavbu krov nebo vazníky a proč? Odpovědi, pište prosím do komentářů pod toto video.

Viewing all 2479 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>