Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - bouda na nářadí
Viewing all 2479 articles
Browse latest View live

VIDEO: Výroba krovu na CNC stroji - DEK

$
0
0
VIDEO: Výroba krovu na CNC stroji - DEK

Navštívili jsme výrobní závod společnosti DEKWOOD v Orlických horách, abychom si společně ukázali, jak probíhá výroba krovu na CNC stroji. Viděli jsme postup od prvotního překreslení konstrukce z výkresu do počítače, rozdělení na díly, ze kterých bude krov sestaven i práci CNC stroje a následnou kompletaci zakázky a číslování jednotlivých dílů. V tomto článku s videem přinášíme shrnutí nejdůležitějších poznatků. 

CNC stroj, na kterém probíhá výroba krovu je strojem tesařským a realizuje práci, kterou by na stavbě běžně prováděl tesař. Hlavní výhodou krovu opracovaného na CNC stroji je přesnost opracování, rychlost samotné stavby krovu a kompletní servis v rámci pobočky Stavebnin DEK.

Nejjednodušší cesta, jak objednat krov, je navštívit nejbližší pobočku Stavebnin DEK, kde se vás ujme příslušný obchodník. Po předání projektové dokumentace obdrží klient návrh finální podoby krovu v podobě 3D výkresů, včetně cenové dokumentace. 


01


Pokud v dokumentaci není něco v pořádku, údaje se musí fyzicky přeměřit na stavbě. Následně se mohou ladit detaily před finálním odsouhlasením.

Délka procesu od objednání po zhotovení krovu na CNC stroji se většinou pohybuje kolem 3 týdnů. Počítá se od té doby, co klient odsouhlasí nabídku a doladí detaily s technikem, jako například ozdobné zakončení krovů, otázka impregnace a podobné věci.

Jak dlouho trvá v průměru odsouhlasení nabídky, to záleží více méně na zákazníkovi a času, který si potřebuje ponechat na rozmyšlenou.


Na stavbu krovu raději s tesařem

Struktura řešení je koncipována na principu skládačky. Klient obdrží od Stavebnin DEK kompletně opracovanou zakázku a k tomu kladečský plán, který je sestaven dle toho, jak je samotná stavba složitá. 


02


Zvlášť oddělené jsou pozemnice, zvlášť vaznice, krov, kleštiny. Každý prvek v něm je očíslovaný, takže pokud klient neví, kam co patří, zde najde odpověď. Zaměnit jednotlivé prvky krovu nelze, protože pozice každého prvku s číslem graficky je znázorněná v kladečském plánu. 


04


Přestože jsou jednotlivé díly přesně nařezány i očíslovány, výrobce nedoporučuje, aby probíhala montáž bez odborného dohledu, nejlépe tesaře.


Jaké jsou ceny a materiály

Otázka, která bude jistě mnohé zajímat, je cenová výhodnost. Vyplatí se na stavbu pozvat tesaře a nechat ho krov vyrobit na místě, nebo si přivést krov hotový, opracovaný na CNC stroji a tesaře požádat o pomoc s montáží? V tomto ohledu záleží na každém jednotlivci, jak se rozhodne.

DEK nastavuje cenovou politiku tak, aby to v obou případech bylo pro zákazníka výhodné. Řezivo se nakupuje již hotové, pochází z lesů v Orlických horách. Základní materiály řeziva do krovu jsou tři, zákazník si může vybrat.

75% krovů se vyrábí z klasického syrového vzrostlého řeziva.

Pohledový krov používá stejné řezivo, ale hoblované. Dále se nabízí sušené řezivo, např. sušené hoblované KVH, BSH a další. Všechny materiály se dále ještě impregnují proti plísním a dřevokazným houbám. 


03


Pokud jde o zakončení krovu, existuje definovaných 18 typů ozdobného zakončení. Zatím si každý zákazník vybral z této základní nabídky. Může si však také navrhnout vlastní atyp, je-li proveditelný.


Na co si dávat pozor

Nejdůležitější při stavbě valbové střechy je správně si usadit všechny pozednice a vaznice jak výškově, tak půdorysně. Poté se nasadí nárožky, zámky jsou již připravené a pak už se klade jeden za druhým.

Tento krov se dá bez problému realizovat svépomocí, pokud máte k ruce nějakého tesaře.

Problém hlavně u čerstvého dřeva bývá déšť. Jeho vlivem se totiž dřevo může zkroutit nebo popraskat. Je tedy nanejvýš vhodné vytipovat si pro stavbu krovu suché období bez dešťů.

Ukotvení pozednice k věnci se většinou realizuje s pomocí chemické kotvy. Výjimkou však nejsou případy, kdy si klient do věnce už předem zabetonuje tyče, které se pak musí na správných místech pozednice vyvrtat, takže se konstrukce jednoduše nasadí.


TIP: V příštím videu se podíváme, jak si zkušení tesaři poradili se stavbou krovu předem opracovaného na CNC stroji.


Otázka:

Plánujete nákup opracovaného krovu, který stačí pouze poskládat nebo necháte tesaře celý krov vyrobit přímo na stavbě? Své odpovědi, pište prosím do komentářů pod toto video.


VIDEO: Montáž krovu vyrobeného na CNC stroji

$
0
0
VIDEO: Montáž krovu vyrobeného na CNC stroji

Z důvodu požadovaného sklonu střechy 35° jsme z původního plánu vazníků, přešli po dohodě s Jiřím Skřipským, kterého jste mohli vidět v minulých videích, na krov. Krov jsme objednali ve Stavebninách DEK a jeho výhodou by mělo být přesné opracovaní na CNC stroji. Jak si se stavbou poradí profesionální tesaři, uvidíte v tomto videu.

Ještě před příjezdem tesařů jsme odstranili z věnce bednění a odštípali vázací dráty, kterými byla šalovací prkna provázána. Abychom se následující den nezdržovali s přípravou pozednic, roznosili jsme dle plánku všechny pozednice na své místo.

Velkou radost nám udělalo zjištění, že trámy, u kterých by mohlo hrozit prohození, například otočení o 180° mají na každé straně vyříznutý jinak dlouhý plát, takže je nelze zaměnit i kdybyste se snažili. Pozednice na sobě mají navíc již přímo z výrobního stroje vyznačené pozice pro umístění krokví.


01


Usazení a urovnání pozednic

Protože nám krov mezi uskladněním na pozemku a zahájením stavby několikrát zmokl a rovnost věnce nebyla úplně na milimetry, neobešli jsme se při spojování a usazování pozednice do roviny bez motorové pily. Některé spoje si pro přesné smontování jednoduše vyžadovali drobné zbroušení, aby vše perfektně sedělo.


02


Jakmile byly přeměřeny všechny strany i úhlopříčky, spojili jsme jednotlivé trámy pozednice hřebíky, znovu vše přeměřili a následně provedli pomocí závitových tyčí a chemické kotvy upevnění trámů k betonovému věnci.


Stavba sedlové části krovu

Střecha, kterou stavíme je valbová. Uprostřed domu je naprojektována stolice, na které je celá konstrukce posazena. Kromě nárožních trámů v rozích domu je střed domu tvořen 4 trámy v provedení sedlové střechy. Právě těmito trámy jsme stavbu zahájili a po jejich ukotvení kleštinami a zavětrování pomocí latí osadili nad kleštiny první trámy budoucí stolice.


03


Pro zjištění přesné pozice trámů od stěny domu bylo nejjednodušší osadit z každé strany domu krov, který má být dle projektu o stolici opřený a pomocí palice posunout trám stolice tak, aby na obou stranách trámy přesně seděly.


Usazení nárožních trámů

Nejdelšími a nejtěžšími prvky celého krovu byly čtyři nárožní trámy. Díky zkušenosti a zdatnosti mistrů tesařů se je podařilo po drobné korekci výčnělku u pozednic usadit na své místo.


04


Sloupky středové stolice

Vše usadit, změřit, spojit a můžeme přejít k montáži šesti sloupků, které budou podepírat středovou stolici. Trámy jsou vyrobeny delší a již v projektové dokumentaci je uvedena poznámka „zaříznout při montáži“.

Zkrácený sloupek jsme poté čepem vložili do připravené držky a pomocí páčidla a palice přibližně usadili na budoucí místo. Před definitivním usazením bylo třeba k trámu z každé strany usadit pásky, tedy menší šikmé trámky v horní části stolice.


05


Závěr

Sestavení celého krovu vyvrcholilo osazením podpěr pro krácené krokve v rozích domu. Vzhledem k výšce dvou plnohodnotných podlaží, není tato práce vhodná pro lidi, kteří se bojí výšek. 


06


Všechny krokve byly k nárožním trámům následně spojeny hřebíky a po 1,5 dni práce byl krov postaven. Při stavbě krovu jsme si ověřili, že tato etapa stavby by měla být vždy prováděna s pomocí profesionálů, neboť skrývá mnoho záludností a je dobré když máte k dispozici odborníka. 


TIP: V příštím videu se podíváme, jak to vypadalo, když si stavbu krovu přijeli na vlastní kůži vyzkoušet svépomocní stavebníci.


Otázka:

Uvažovali jste o stavbě krovu svépomocí pod dohledem profesionála nebo svěříte tuto etapu plně do rukou řemeslníků? Své otázky a podněty, pište prosím do komentářů pod toto video.

 

VIDEO: Workshop: Sestavení krovu připraveného na CNC stroji

$
0
0
VIDEO: Workshop: Sestavení krovu připraveného na CNC stroji

Jak probíhá výroba a montáž krovu opracovaného na CNC stroji, jste měli možnost vidět v předchozích videích. Rozhodli jsme se objednat zmenšenou maketu valbové střechy, aby si mohl každý na vlastní kůži alespoň částečně vyzkoušet, jak je stavba krovu náročná, nebo spíš jednoduchá. A s účastníky workshopu jsme krov svépomocí postavili.

Možnost vyzkoušet si stavbu krovu jako „skládačku“ přilákala kolem 30 svépomocných stavebníků. Každý z nich dostal montážní plánek s očíslovanými prvky. A na úvod zaznělo několik praktických rad spolu s pokyny z úst odborného tesaře Honzy Jirky. Svépomocní stavebníci se tak dozvěděli, čím při stavbě modelu střechy začít.


>> Zajímají vás detaily? Podívejte se, jak probíhal celý workshop na záznamu z přímého přenosu.


Postup montáže krovu

Už od začátku k sobě všechny jednotlivé prvky krovu krásně pasovaly. Model byl, stejně jako střecha domu, připraven tak, aby do sebe jednotlivé prvky dobře zapadaly. Díky odlišné velikosti čepů a dlabů bylo zajištěno například i to, že díl, který jsme podle čísla vkládali na správné místo, nešel jednoduše zaměnit v případě, že bychom jej otočili třeba vzhůru nohama. 


01


Při stavbě jsme se samozřejmě neobešli bez dlouhých hřebíků, závitových tyčí a palice. Do stavby bylo potřeba se pustit ihned po závozu modelu na stavbu. Pokud bychom to neudělali, krov, nebo v našem případě model krovu, by s největší pravděpodobností seschnul nebo by naopak dřevo nabobtnalo a jednotlivé díly by k sobě už nemusely tak snadno pasovat.

Pokud by k něčemu takovému došlo, i to se dá poměrně jednoduše vyřešit. V takovém případě je vhodné lehce proříznout dlaby nebo rybiny, aby do sebe díly dobře zapadaly i při drobné změně velikosti vlivem povětrnostních podmínek.


02


Pozice kleštin a krokví

Poté, co jsme dokončili spodní konstrukci, jsme zahájili stavbu krokví a zpevnili střechu kleštinami. Krov byl vyroben CNC strojem ve Stavebninách DEK. Tento stroj na trámech automaticky zakresluje pozice krokví i značky pro umístění kleštin. Stejným způsobem se připravuje otvor pro uložení závitové tyče. Takto srozumitelně a přehledně připravené díly pro montáž jsme společně se svépomocnými stavebníky velmi ocenili.


>> Podívejte se na video s ukázkou výroby krovu


Usazování nárožního trámu

Díky dostatečnému počtu pomocníků nebylo komplikované usadit ani nárožní trám. Při jeho dosednutí na spodní konstrukci, která v našem případě nahrazovala pozednice, jsme byli nuceni provést drobné korekce trámu pomocí motorové pily.


03


Dohled profesionála při stavbě krovu

Sestavování krovu se účastnil i profesionální tesař. I přes svůj úctyhodný věk dostal díky své odvaze při práci ve výškách od účastníků workshopu přezdívku „spider man“. Svou prací a zkušenostmi nás přesvědčil o tom, že pustit se do stavby krovu svépomocí bez dohledu alespoň jednoho profesionála, by mohlo být přinejmenším riskantní. 


04


Bednění krovu z prken

Abychom přesně simulovali stavbu střechy, která probíhala na domě, bylo nutné provést bednění krovu. Při sklonu střechy 35% bychom jej standardně provádět nemuseli.

Stavba domu v rámci tohoto projektu ale postupuje přesně podle vytvořené a schválené projektové dokumentace, a tak jsme bez sebemenších námitek zrealizovali bednění z prken, na které bude následně umístěna pojistná fólie s označením Mono Double Tape od společnosti TONDACH.

A ještě doporučení ohledně prken – je vhodné je pobíjet vždy do takové výšky, do které dosáhnete. Předposlední prkno na krov pouze položte, ale nepřitloukejte.


05


Poslední prkno nad ním pak standardně přibijte. Předposlední prkno, které jste položili pouze volně, pak vyndejte, a máte stupátko pro opakování tohoto postupu až na vrchol střechy.


Co řekli o workshopu účastníci?

Ptali jsme se svépomocných stavebníků, co říkají na montáž krovu, připraveného na CNC stroji:

„Zajímá mě to, protože chci taky stavět.“

„Já jsem nadšený!“

„Zajímalo mě, jakým způsobem to funguje, jak to celé zapadá do sebe. Chtěl jsem vědět, jak to vypadá.

„Myslím si, že na domku, který plánujeme stavět, bude krov podobný. Líbilo se nám, že to, co jsme tady viděli, tedy budeme obdobně realizovat.“

„Je vidět, díval jsem se pořádně, že tam nejsou žádné chyby.“

„Mně se to líbí strašně moc.“

„Líbí se mi, že jsme díky tomu pochopili, jak se to skládá.“

„Mně se to líbí.“


TIP: V příštím videu se detailně podíváme na jednotlivé položky v cenové nabídce střešní krytiny.


Otázka:

Troufli byste si na montáž krovu bez dohledu profesionála? Své odpovědi, pište prosím do komentářů.

Budování základové desky

$
0
0
Budování základové desky

Tak se zase po delší odmlce dostávám k napsání o tom, jak pokračujeme na našem domě. Nebyl teď vůbec čas psát, protože jsme intenzivně pracovali na budování základů a základové desce.

O kopání a vylití základových pasů jsem psal již v předchozím článku. Nyní se pojďme podívat, co jsme dělali dále.

V první řadě jsem vykopal, s bratrovou a tátovou pomocí, rýhy pro uložení ležaté kanalizace a přívod vody.

Kanalizaci jsme potom další víkend s bratrem za sobotu položili a téměř celou i zasypali šotolinou (jemná odpadní drť z kamenolomu) a následně i zeminou. Neudělali jsme vše, protože jsem ještě dokupoval nějaká kolena a pár trubek kvůli dodatečnému odpadu do garáže.

Pak jsem objednal betonové tvárnice firmy BROŽ o šířkách 500, 400 a 300 mm.

Pod nosné obvodové zdivo jsme dávali ty nejširší 500 mm a potom ty zbylé byly na garáž a pod vnitřní nosné zdivo.

Bednící tvárnice jsme ukládali na řídký beton z písku 0-4 v poměru s cementem 1:6, protože nebyl třeba nějaký extra pevný beton.

Druhou řadu jsme po hranách podlepovali obyčejným lepidlem na póro-betonové tvárnice (nemusí se, ale bylo to aspoň zafixované proti nechtěnému pohnutí).

Po asi 5 odpoledních stavění bylo hotovo a už jsem objednával mix s betonem a pumpu k tomu.

Po vylití bedniček jsem opět počítal a objednal 6 balíků tvrzeného polystyrenu (STYRODUR) a k tomu 60 m nopové fólie.

Asi za týden vše přišlo, tak jsem zajel do stavebnin vše vyzvednout + koupit hmoždinky na polystyren SDS, vidiový vrták a šli jsme na to.

Pomocí nivelačního přístroje jsme si znivelovali rohy desky a pak už jen pomocí provázku a vodní váhy rovnali další desky po obvodu (polystyren jsme chytali vždy cca 10-15 cm od kraje a na výšku cca uprostřed hmoždinkami).

Následně přišpendlili nopovou fólii.

Celou sobotu jsme roznášeli kari sítě a vypodložovali kameny, aby kari sítě neleželi přímo na betoně a mohl je beton hezky obtéct.

Po roznošení a vyřezání otvorů na kanalizaci atd. jsme sítě ve všech rozích pevně svázali k sobě vázacím drátem.

Následující týden probíhali dokončovací práce pro vylití základové desky.

Prvně jsme začali vystužováním polystyrenu dřevěnými vzpěrami a drátování vzpěr k roxorům po obvodu. Po třech dnech vyztužování jsme ještě zasypali izolaci asi 30cm zeminy, aby izolace neuhla.

Ve čtvrtek jsem objednal beton s pumpou na sobotu.

V sobotu 2.6.2016 v 11:00 jsme začali vylévat první mix. Celkem na desku padlo 23 m3 betonu.

Nyní chodíme zalévat naši betonovou zahrádku a čekáme, až budeme moci začít stavět, což bude v druhé polovině července.

 

S chutí do toho....

$
0
0
S chutí do toho....

Zdravíme všechny stavebníky a také děkujeme za tento super web, který nám velmi pomáhá a inspiruje nás.

Minulý rok jsme se rozhodli pro koupi staršího domu a jeho následnou rekonstrukci. Náš plán je přizpůsobit si tento dům (který má duši) a udělat z něj náš vysněný domov.

Když jsme dům kupovali, tak měl hodně malých místností a vše téměř průchozí. S tím, že na půdě byly pouze dva pokoje, které byly špatně přístupné a jinak nic.

V původním stavu mělo přízemí 4 průchozí pokoje, WC, spíž, koupelnu a chodbu. Dá se říci, že jsme téměř vše co šlo vybourali. Nyní je dispozice pouze jeden spací pokoj, spojený obyvák s kuchyní a jídelnou, WC, šatna a koupelna.

Z půdy momentálně děláme obytné podkroví, kde vzniknou dva téměř stejné podkrovní pokoje, ložnice s balkonem, malá chodbička a koupelna s WC.

Sklep nám svou dispozicí vyhovoval, tudíž se místnosti zachovali. Tam se jedná o 4 místnosti podobné velikosti a každá se svým vlastním vstupem a jednou velkou místností, ze které se chodí do všech ostatních místností.

Dále jsme se také rozhodli vybudovat terasu, kterou jsme u kupovaného domu postrádali.

Tak s chutí do toho.... :-)

Vytyčení pozemku

$
0
0
Vytyčení pozemku

Před vytyčením se samozřejmě muselo posekat, jelikož tráva už dorůstala vyšších rozměrů, a tím by omezovala geodety se zaměřováním.

Dne 12.7.2016 proběhlo vytyčení rodinného domu a zbývajících hranic pozemku Mosteckou geodetickou firmou (www.mpmost.cz). 

Dále jsme s přítelem připravili prkna a latě na lavičky, které musíme na pozemku přitlouct do zeminy.

Další práce budou následovat po připsání hypotéky na účet, tak doufáme, že to bude co nevidět.

Akce! Kupte schody FAKRO a získejte 500 Kč zpět!

$
0
0
Akce! Kupte schody FAKRO a získejte 500 Kč zpět!

Schody s prémií 2016

Potřebujete půdní SCHODY?

Pořiďte si je nyní s dodatečnou PRÉMIÍ 500 Kč.

Kupte půdní schody:

- super termoizolační LWT

- termoizolační LTK Energy

- protipožární LWF 45 a získejte  500 Kč zpět na účet. 

 

Více na www.fakro.cz.

VIDEO: Vazníky nebo klasický krov?

$
0
0
VIDEO: Vazníky nebo klasický krov?

Vazníky nebo klasický krov? To je častá otázka, kterou si stavebníci pokládají. V tomto článku budeme hovořit o výhodách krovu v porovnání s vazníky a naopak. Zjišťovali jsme, kam se hodí krov a kam vazníky, čím bychom se měli řídit při jejich výběru a zda existují konstrukce, pro které se jedna či druhá varianta řešení střechy vyloženě nedoporučuje. Radili jsme se s odborníkem na dřevostavby Jiřím Skřipským.

Zásadní rozdíl mezi vazníky a krovem je již v samotném principu výroby. Zatímco klasické tesařsky vázané krovy se vyrábějí přímo na stavbě, kde se s pomocí pil a různých nástrojů vytváří konstrukce, vazník se ve většině případů vyrábí ve výrobním závodě na (polo)automatických linkách a jedná se tedy o prefabrikovaný výrobek.

Další rozdíl je v samotné konstrukci, kdy vazník se vytváří z relativně subtilních fošen, tloušťky nejčastěji 5 cm, které se poté na pilách nařežou do finálního tvaru, vyskládá se tvar vazníku a jednotlivé fošny se spojují tzv. sponami (odborně styčníková deska s prolisovanými trny), přičemž tento typ spoje vykazuje velice vysokou únosnost. 

01 krov nebo vazniky


Vlastní provedení spoje je nutné vždy provádět strojně s pomocí lisovacího zařízení, v žádném případě tedy nelze tuto sponu zatlouct do dřeva s pomocí kladiva, protože takto zrealizovaný spoj by staticky vůbec nefungoval.


Sklon střechy hraje důležitou roli

Vazníkové konstrukce jsou vhodnější spíše pro nízké sklony střech – a to již od nulového úhlu, protože jsou vhodné pro konstrukce plochých střech i střech s velmi mírným sklonem až cca do 25 stupňů.

U střech se sklonem nad 25 stupňů postupně vazník přestává být efektivní a spíše je vhodnější se přiklonit ke klasickému krovu.


Vazník je méně náročný na podepření

Z hlediska nutnosti podepření jsou klasické vazníky mnohem výhodnější než klasický krov, protože díky tomu, že vazník je ve své rovině velice staticky únosný, v naprosté většině případů nám stačí podepřít vazník pouze obvodovými stěnami, tj. nejsou potřeba žádné nosné stěny a stačí pouze nenosné příčky. To samé se promítá i do základových konstrukcí. Obecně řečeno, díky vazníku ušetříte za cihly a beton.


Výběr střešní krytiny

Co se týká výběru střešní krytiny, vazník opět není v ničem omezující. Lze použít libovolné typy pálené, betonové krytiny, popř. lehké typy krytin na bázi plechu, samozřejmě je nutné zvolit vhodný typ krytiny na základě doporučeného, resp. bezpečného sklonu střechy.

Tuto informaci poskytne výrobce střešní krytiny. Výběr typu střešní krytiny je nutné učinit už před samotným objednáním vazníku a zahájením výroby. Je to z toho důvodu, že tíha střešní krytiny je velmi zásadním parametrem při statickém výpočtu, a tudíž ovlivní i výslednou cenu vazníku.


Využití prostoru pod střechou

Tento parametr je velmi zásadní už na začátku, kdy se rozhodujeme, jakou konstrukci zvolit. U vazníku je využití podkrovního prostoru velmi omezující. Kvůli četným diagonálním prvkům, které jsou staticky nezbytné, nelze nijak smysluplně využít podkrovní prostor pro bydlení.

Naproti tomu se ale hodí pro uskladnění sezónních věcí jako jsou lyže, sáňky apod. Po dohodě s výrobcem vazníků je sice možné prostor pro uskladnění věcí zvětšit, ale díky nízké výšce se opět nedá využít pro bydlení.


Porovnání vazníkové konstrukce s krovem z pohledu délky montáže

I zde je rozdíl poměrně zásadní. V tomto ohledu jednoznačně vyhrávají vazníky. U vazníků se velká část prací odehraje už na výrobní hale před montáží.

Vazníky přijedou na stavbu a stačí je s pomocí jeřábů usadit do konečné polohy a provést tzv. zavětrování. Montáž musí vždy provádět odborná firma, takže ani jeden z těchto dvou systému není vhodný pro montáž nezasvěceným laikem.


Jak vybrat dodavatele

Na výběr dodavatele je třeba dávat velký pozor a býti obezřetní. Výrobců příhradových vazníků je u nás celá řada, desítky až stovky, ale rozhodně ne všichni je vyrábějí v té nejvyšší kvalitě, kterou bychom měli upřednostňovat.

Před výběrem dodavatele byste se měli zajímat, zda má jednak potřebné certifikáty, které jsou nutné pro to, aby vazníky mohl vyrábět a montovat.

Dále není na škodu sjednat si schůzku nad cenovou nabídkou přímo ve výrobním závodě a využít této příležitosti k nahlédnutí, s jakým zázemím a strojovým vybavením dotyčná firma pracuje, v jakém prostředí vazníky vznikají.

Tato vodítka nám napoví, zda se firmě daří či nikoli.

Dále je potřeba zjistit a dopředu ověřit, co všechno v rámci dodávky jako zákazník dostávám. Dnes by již mělo být samozřejmostí, že firma v ceně zpracuje zdarma například zaměření na stavbě nebo statický výpočet. Ne vždy to ale tak bývá.

V neposlední řadě je vhodné se zeptat na referenční zakázky, které firma zpracovala za poslední půlrok nebo tak.


Výhody a nevýhody vazníkové střešní konstrukce

Oba systémy mají jak výhody, tak i nevýhody. Mezi zásadní výhody vazníku patří rychlá montáž (standardní střecha rodinného domu je smontována během několika hodin), další výhodou je vysoká únosnost, díky čemuž nejsme nuceni realizovat v interiéru vnitřní nosné stěny ani vnitřní základové pasy.

To vede k úspoře materiálu. Pokud zvolíme vhodného a ověřeného dodavatele, další výhodou je vysoká přesnost vazníků, protože výroba probíhá na (polo)automatických linkách, kde např. tvar vazníku se promítá laserem přímo na pracovní plochu.

Z nevýhod můžeme zmínit komplikované využívání podkrovního prostoru.


Výhody a nevýhody krovu

Mezi výhody krovu patří, že krov poskytuje velmi vhodný prostor pro využití podkroví. Nevýhodou je, že montáž krovu trvá velmi často i několik dní v otevřených podmínkách a může nám během té doby do konstrukce zapršet apod.

Z cenového hlediska je velmi pravděpodobné, že vazníky budou levnější než klasický krov. Je to dáno zejména tím, že se v tomto případě pracuje s velmi subtilními fošnami a dalšími prvky, kde kubíková cena vstupního materiálu je nižší než cena řeziva, které má vyšší rozměry profilů.


TIP: V příštím videu se podíváme, jak se krov vyrábí na CNC stroji, aby jej následně bylo možné na stavbě podle návodu již jen sestavit.


Otázka:

Plánujete pro svou stavbu krov nebo vazníky a proč? Odpovědi, pište prosím do komentářů pod toto video.


Střecha

$
0
0
Střecha

16. 5. 2016 nám začali dělat střechu! To jsme si oddychli, že jsme stihli všechno připravit. Hlavně realizaci komínu jsme měli jen tak tak.

U pokládky střechy jsem asistovali jen sporadicky. Z počátku trochu s jeřábem a potom zajistit elektřinu – centrálou nebo 150 m ve špulkách od nejbližšího nápomocného souseda.


Po položení krovu přijel zedník dozdít štíty načisto a pak už bylo vše v režii střechařů.

Máme klasickou sedlovou střechu v úhlu 40°, jak nám nařizuje CHKO a NP Šumava, s nadkrokevní izolací.

Takže v patře už máme hotový strop, který je podbitý palubkami. Palubky jsou natřené bezbarvým matným nátěrem ve 3 vrstvách.

VIDEO: Jak se vyznat v jednotlivých položkách cenové nabídky na střešní krytinu?

$
0
0
Jak se vyznat v jednotlivých položkách cenové nabídky na střešní krytinu?

Cenová nabídka na střešní krytinu zpravidla obsahuje mnoho položek. Vysvětlíme vám, jak se v nich zorientovat. Zjistíte, jak jednotlivé prvky v cenové nabídce ve skutečnosti vypadají, a zda je na své střeše opravdu potřebujete. 

Rozklíčovat nabídku na střešní krytinu nám pomůže Vít Jirkovský ze společnosti TONDACH, která vyrábí střešní krytinu STODO 12, pro kterou jsme se v projektu Svépomocí ŽIVĚ nakonec rozhodli.


Jak sestavujete nabídku pro zákazníka?

Podle dodané projektové dokumentace provedeme výpočet střešní krytiny a všech prvků. Přesnost výpočtu, a potom i dodaného materiálu, odpovídá přesnosti dodané dokumentace. Ve většině případů dostáváme projekt ke zpracování výpočtu v měřítku 1:100, tedy ve formátu pro stavební povolení. Málokdy se stává, že máme k dispozici prováděcí projekt. Pokud nám ale někdo prováděcí projekt dodá, pak je v nabídce řešeno i mnoho dalších věcí i v detailech. A přesnost nabídky může být větší.


Tvoří doplňkové prvky polovinu z celkové ceny střešní krytiny?

V některých případech to možné je. Zejména tam, kde je střecha menší nebo i složitější. Nejedná se jen o doplňky, ale i o tvar střešní plochy. Čím je tvar složitější, tím víc potřebujeme doplňků, převedeme-li to na taškovou krytinu, hřebenáče nebo třeba krajové tašky, je to více. Doplňkové krytiny jsou náročnější na výrobu, logicky tak mají vyšší cenu.


Jaký typ střechy vychází finančně nejlépe?

Jednou z těch nejméně finančně náročných je sedlová střecha. Dobře vychází také pultová střecha, někdy i valbová. Skutečně ale záleží na rozměrech. A u jednotlivých typů střech lze hovořit i o počtu doplňků odvislých od velikosti střechy, například o počtu větracích tašek.


Doplňkové prvky v nabídce Svépomocí ŽIVĚ

Krajová taška – levá nebo pravá. Zejména v českých zemích se typicky provádí ukončení štítové hrany. V dnešní době už se nepoužívá oplechování, ale spíš systémové řešení, jakým je právě taková krajová taška. Má hned několik výhod v tom, že pak nemusíte používat další materiály. Nepoužíváte tak ani dotěsňovací prvky.

Pozn. Krajové tašky jsme využívali pro model krovu. Stavbu modelu krovu na sobotním workshopu si můžete připomenout v tomto videu >>


Rozdělovací hřebenáč –
standardní prvek pro valbové střechy. Používá se tam, kde se stýká několik střešních rovin. Takový detail je pak třeba zakrýt. A k tomu slouží univerzální rozbočovací hřebenáč, který umožní styk jednotlivých hřebenů v různých úrovních a elegantně takový stavební prvek zakončí.

Ukončovací díl – patří k hřebenáči. Říkáme tomu víčko nebo uzávěra. Je to spodní část, vyrobená nejčastěji z páleného střepu pokrytého glazurou. Elegantně uzavře hřebenáč tam, kde končí štítová hrana.


01


Hřebenáč
– ukončovací. Rozdělovací hřebenáče umísťujeme navrch střechy. Nároží ale také musíme něčím ukončit, ať už dole u žlabu nebo u okapu. Zakončujeme jej tedy tímto elegantním prvkem. Hřebenáče jsou buď ukončovací nebo naopak klasické. Ve většině případů se vejdou tři kusy na jeden metr. Patří k nim ještě doplňkové prvky, to znamená vrchní nebo spodní uzávěry.

Tašky – u některých modelů této střešní krytiny je možné využít tzv. tašku pro připojení hřebene. V horní části takové krytiny jsou umístěny drážky. Jsou zcela odlišné od těch, které známe ze základního typu tašek. Slouží k tomu, aby byla střešní plocha odvětrána. Zároveň také těsní.


03 


Při využití těchto tašek sedí hřebenáč nahoře na hraně a vlastně utěsňuje prostor. K čemu to slouží? Taška, která je zároveň větrací, pakliže to konstrukce krytiny umožňuje, má na své spodní hraně ještě nasávací otvor. Takové otvory pak nejsou patrné na ploše tašky. Větrací tašku tak můžete umístit bez problémů na ploše střechy.

Klasickou větrací tašku ale většinou vidíte na první pohled a ne každému se to zdá jako úplně ideální. Současným evropským trendem je spíš řešení, při kterém je hřeben střechy tzv. nasucho, tedy bez jakýchkoli dodatečných úprav a bez dopěstování dalšími prvky. A v takových případech je velkou výhodou používat tento typ, ne klasické větrací tašky.


Protisněhové tašky a jejich použití

Podíváte-li se na okolní stavby zjistíte, že ne všichni protisněhové tašky používají. V určitém systému počítáme s doporučením výrobce tak, aby i na střeše vypadaly pohledově pěkně, především ale, aby celé řešení bylo funkční. Pyramida, která je tady umístěna na glazované krytině, určitě funkci má. A doporučil bych i dostatečné množství vzhledem k ploše krytiny. Ta je poměrně zajímavá.


02


Protisněhové tašky by měly zabránit sjíždění sněhu ve velkých masách. Jejich úkolem je tedy rozbít plochu sněhu. Zároveň si uvědomte, že glazovaná krytina má v podstatě skelný povrch, který se v zimě působením slunečních paprsků velmi rychle zahřeje. A logicky tak pak po takovém povrchu může sníh velmi rychle sjíždět dolů. Doporučením pro glazované krytiny je používat dostatečné množství takových zábran.


Kam umístit sněhové zábrany na střeše? Stačí vybrat jen určitá místa?

Takové řešení určitě existuje. Souvisí i s umístěním žlabu a krytiny. Pokud v případě vaší střechy hrozí, že by sníh mohl utrhnout žlab, pak nebude úspora s největší pravděpodobností téměř žádná, respektive mínusová. Znamená to, že tomu bude muset odpovídat i osazování žlabů, pakliže jsou pod krytinou v jiném systému.


Stodo 12 komplet odvětrání

Zaměřme se na slovo odvětrání. Nesouvisí to s větracím systémem, o kterém jsme hovořili už dříve v případě větracích tašek pro připojení hřebene. Má to spojitost s odvětráním digestoře nebo kanalizace. V každém domě je minimálně jedno odvětrání kanalizace, to znamená, že někudy musí být odvětrána kanalizace, tedy stoupačka skrz střechu. Jedná se o systémové řešení. 


04


Na první pohled možná vypadá takový systém složitě, je sestaven z několika dílů. Nicméně funguje tak, že odvětrá kanalizaci ven z budovy. Je to opět v keramice, částečně uvnitř, a je možné to nasadit na jakýkoli průměr stoupačky.


Anténní prvek

Satelity, které se v dnešní době používají, musejí na něčem stát. Můžeme tedy říct, že na každém rodinném domě je ve většině případů jeden anténní nástavec, pokud tedy dům nemá kabelovou přípojku. Vrátíme-li se ještě k té dříve zmiňované kanalizaci, je spíš výjimkou, že je na střeše jen jeden takový prvek. 


05


Dnes běžně počítáme s tím, že je tam takových prvků spíše víc, jedno odvětrávání digestoře nebo koupelen, a potom k tomu ještě odvětrávání kanalizace. Ve většině případů je tam tedy takových prvků více.


Fólie MONO – DOUBLE TAPE

Fólií je na trhu mnoho. Naše firma dodává kvalitní osvědčené fólie, zejména pokud mluvíme o těch s nápisem MONO a ještě i DOUBLE, což znamená, že taková fólie má v sobě integrované lepicí pásky. Takovou fólii lze použít jak na bednění, tak na tepelnou izolaci. Jednou z jejích hlavních výhod je i její gramáž.

Jedná se o minimálně 170 gramovou hmotnost fólie, což už samo o sobě značí, že nejde o standardní fólii, ale fólii s vysokou pevností. Zároveň ale dokáže i vydýchat případnou vlhkost z tepelné izolace, potažmo z krovu.

Má i tu skvělou vlastnost, že je odolná vůči olejům z motorových pil a také vůči tzv. výluhům na střeše, ke kterým může docházet zejména u chemicky ošetřeného dřeva. Podíváme-li se na to, jak jsou realizovány některé střechy, zjistíme, že v průběhu realizace může pršet, což znamená, že i z latí může dojít k výluhu jednotlivých chemických látek.

Standardní fólie takovou zátěž nesnesou, dochází k jejich degradaci. Ale zákazník to vlastně vůbec nemusí poznat. Jednoho dne ovšem zjistí, že mu cosi kape ze střechy v podkroví. A pak se snaží přijít na to, kde je problém. Nakonec zjistí, že fólie má bohužel nevratně zničenou vnitřní membránu.


Je výlez ke komínu podmínkou?

Vedle komínu, kde se provádí pravidelné revize, musíme mít umístěný výlez. V praxi to znamená, že bychom tam měli mít univerzální výlez, plus ještě k tomu stoupací plošinu. Vše by mělo sloužit k tomu, aby měl kominík ke komínu bezpečný přístup. Myslím si, že to není jenom záležitost revize, ale i následné kolaudace. Pokud byste se tomu chtěli vyhnout, nenapadá mě bohužel jiný způsob, než umístit na střechu další prvek.


06


Musím všechny tyto doplňky na střeše použít?

Vždycky říkám, že nezbytné je v každém případě větrání střechy. To by vám měli říct všichni dodavatelé, a nejen oni, i ti, kteří se v tomto oboru pohybují. Pokud byste se tedy rozhodli udělat střechu tzv. nejlevněji, můžete začít „očesávat“ jednotlivé prvky. Nebral byste tedy v potaz systémové řešení, které je standardně aplikované, a začal byste používat třeba oplechování a jiné materiály. 


07


Časem se ale dostanete do problémů, protože zjistíte, že to všechno nemusí fungovat úplně tak, jak by mělo, a že i v takovém případě je třeba použít řadu dalších materiálů, které dotěsňují jednotlivé detaily. Nehledě na estetickou stránku věci. Vždycky je tedy možnost někde tu střechu tzv. ošidit, musím ale říct, že většinou si už po první zimě člověk uvědomí, že to neudělal zrovna ideálně a že už to měl celé řešit lépe na začátku.

Doporučuju tedy používat originální prvky. A pokud byste se chtěl vyhnout vícenákladům, pak vám z našeho pohledu můžu doporučit snad jen to, že si nekoupíte kohouta na hřebenáči. Jinak ale doporučuju používat veškeré prvky.


TIP: V příštím videu se dozvíte více o bednění krovu, natažení fólie a laťování.


Otázka

Jak byste realizaci střešní krytiny řešili Vy? Použili byste všechny doporučované prvky? Své příspěvky, pište prosím do komentářů.

 

VIDEO: Výroba krovu na CNC stroji - DEK

$
0
0
VIDEO: Výroba krovu na CNC stroji - DEK

Navštívili jsme výrobní závod společnosti DEKWOOD v Orlických horách, abychom si společně ukázali, jak probíhá výroba krovu na CNC stroji. Viděli jsme postup od prvotního překreslení konstrukce z výkresu do počítače, rozdělení na díly, ze kterých bude krov sestaven i práci CNC stroje a následnou kompletaci zakázky a číslování jednotlivých dílů. V tomto článku s videem přinášíme shrnutí nejdůležitějších poznatků. 

CNC stroj, na kterém probíhá výroba krovu je strojem tesařským a realizuje práci, kterou by na stavbě běžně prováděl tesař. Hlavní výhodou krovu opracovaného na CNC stroji je přesnost opracování, rychlost samotné stavby krovu a kompletní servis v rámci pobočky Stavebnin DEK.

Nejjednodušší cesta, jak objednat krov, je navštívit nejbližší pobočku Stavebnin DEK, kde se vás ujme příslušný obchodník. Po předání projektové dokumentace obdrží klient návrh finální podoby krovu v podobě 3D výkresů, včetně cenové dokumentace. 


01


Pokud v dokumentaci není něco v pořádku, údaje se musí fyzicky přeměřit na stavbě. Následně se mohou ladit detaily před finálním odsouhlasením.

Délka procesu od objednání po zhotovení krovu na CNC stroji se většinou pohybuje kolem 3 týdnů. Počítá se od té doby, co klient odsouhlasí nabídku a doladí detaily s technikem, jako například ozdobné zakončení krovů, otázka impregnace a podobné věci.

Jak dlouho trvá v průměru odsouhlasení nabídky, to záleží více méně na zákazníkovi a času, který si potřebuje ponechat na rozmyšlenou.


Na stavbu krovu raději s tesařem

Struktura řešení je koncipována na principu skládačky. Klient obdrží od Stavebnin DEK kompletně opracovanou zakázku a k tomu kladečský plán, který je sestaven dle toho, jak je samotná stavba složitá. 


02


Zvlášť oddělené jsou pozemnice, zvlášť vaznice, krov, kleštiny. Každý prvek v něm je očíslovaný, takže pokud klient neví, kam co patří, zde najde odpověď. Zaměnit jednotlivé prvky krovu nelze, protože pozice každého prvku s číslem graficky je znázorněná v kladečském plánu. 


04


Přestože jsou jednotlivé díly přesně nařezány i očíslovány, výrobce nedoporučuje, aby probíhala montáž bez odborného dohledu, nejlépe tesaře.


Jaké jsou ceny a materiály

Otázka, která bude jistě mnohé zajímat, je cenová výhodnost. Vyplatí se na stavbu pozvat tesaře a nechat ho krov vyrobit na místě, nebo si přivést krov hotový, opracovaný na CNC stroji a tesaře požádat o pomoc s montáží? V tomto ohledu záleží na každém jednotlivci, jak se rozhodne.

DEK nastavuje cenovou politiku tak, aby to v obou případech bylo pro zákazníka výhodné. Řezivo se nakupuje již hotové, pochází z lesů v Orlických horách. Základní materiály řeziva do krovu jsou tři, zákazník si může vybrat.

75% krovů se vyrábí z klasického syrového vzrostlého řeziva.

Pohledový krov používá stejné řezivo, ale hoblované. Dále se nabízí sušené řezivo, např. sušené hoblované KVH, BSH a další. Všechny materiály se dále ještě impregnují proti plísním a dřevokazným houbám. 


03


Pokud jde o zakončení krovu, existuje definovaných 18 typů ozdobného zakončení. Zatím si každý zákazník vybral z této základní nabídky. Může si však také navrhnout vlastní atyp, je-li proveditelný.


Na co si dávat pozor

Nejdůležitější při stavbě valbové střechy je správně si usadit všechny pozednice a vaznice jak výškově, tak půdorysně. Poté se nasadí nárožky, zámky jsou již připravené a pak už se klade jeden za druhým.

Tento krov se dá bez problému realizovat svépomocí, pokud máte k ruce nějakého tesaře.

Problém hlavně u čerstvého dřeva bývá déšť. Jeho vlivem se totiž dřevo může zkroutit nebo popraskat. Je tedy nanejvýš vhodné vytipovat si pro stavbu krovu suché období bez dešťů.

Ukotvení pozednice k věnci se většinou realizuje s pomocí chemické kotvy. Výjimkou však nejsou případy, kdy si klient do věnce už předem zabetonuje tyče, které se pak musí na správných místech pozednice vyvrtat, takže se konstrukce jednoduše nasadí.


TIP: V příštím videu se podíváme, jak si zkušení tesaři poradili se stavbou krovu předem opracovaného na CNC stroji.


Otázka:

Plánujete nákup opracovaného krovu, který stačí pouze poskládat nebo necháte tesaře celý krov vyrobit přímo na stavbě? Své odpovědi, pište prosím do komentářů pod toto video.

VIDEO: Bednění krovu, natažení fólie a laťování

$
0
0
VIDEO: Bednění krovu, natažení fólie a laťování

Po dostavbě krovu se nám střecha pomalu a jistě zhmotňuje před očima. Před pokládkou krytiny přišlo na řadu bednění, natažení pojistné hydroizolační fólie a nakonec laťování. Ukažme si celý postup krok za krokem. 

Aby na nás nepršelo

Na valbovou střechu jsme nejdříve položili bednící prkna. Začali jsme po nejširším obvodu krovu kolem celého domu. V pokládání jednotlivých prken jsme pak pokračovali vždy na jedné straně střechy. Začali jsme vždy tak, aby každé prkno dostatečně přesahovalo přes nároží. Po dokončení celé řady jsme přesahy po obou stranách jednoduše seřízli podle trámu.

S dokončením bednění jsme ale nepospíchali. Po upevnění prvních dvou řad bednících prken je totiž potřeba připevnit okapní plechy po celém obvodu domu. Jakmile jednou bednění dokončíte, na okraji střechy se vám s plechy bude horko těžko manipulovat. 


01


Okapnice jsou občas opomíjeným prvkem při projektování nebo při samotné stavbě střechy. My jsme však na ně nezapomněli, abychom v budoucnu nemuseli řešit případné havárie. Při upevňování okapních plechů jsme opět museli pečlivě vyměřovat, neboť je potřeba přesadit plechy od hrany krovu o 3 cm.

Tesaři v bednění pokračovali dále a připevnili několik řad prken do celkové šířky přesahující jeden metr. Na dřevěnou plochu jsme pomocí sponkovačky připevnili pojistnou hydroizolační fólii značky TONDACH Mono Double Tape, která vytvoří dokonale vodotěsnou vrstvu.

Už v této fázi jsme se museli připravit na další krok, tedy laťování. Přes upevněnou fólii jsme proto do krokevních rámů natloukli svislé kontralatě o délce jednoho metru. Ty slouží k připevnění vodorovných latí, na které už budeme pokládat střešní krytinu.


Ani krok bez dokonalého měření

Zcela na začátku laťování jsme připevnili druhou spodní lať tak, aby spodní taška přesahovala hranu krovu o 80 mm a voda mohla správně odtékat do okapu. Po ukotvení druhé latě jsme dokončili bednění, připevnili pojistnou hydroizolační fólii a zbytek kontralatí. 


02


Přesné rozměření střechy je před laťováním důležitým krokem. Vzdálenost mezi jednotlivými latěmi musí zajistit dostatečné překrytí tašek, které závisí na sklonu střechy a typu střešní krytiny. Postupujeme od připevněné druhé latě a měříme vždy od horních hran latí. 


03


Na okrajích naměříme přesnou vzdálenost a pomocí provázku zakreslíme umístění jedné řady. My jsme se rozhodli pro tašky Tondach STODO 12 s předepsanou vzdáleností latí v rozmezí 323 až 363 mm.

V připevňování jsme pak pokračovali dále až k hřebenu. Dejte si na měření velmi záležet, neboť poslední řada musí být vzdálena od vrcholového průsečíku kontralatí maximálně 4 cm.


Než začneme pokládat krytinu

Vraťme se ještě ke spodní řadě latí, která je svým způsobem specifická. Na celou střechu jsme použili latě o rozměru 40 x 60 mm a pokládali je širší stranou. První řada však z důvodu položení střešní krytiny musí být připevněna na výšku. Nesměli jsme zapomenout na vzdálenost první a druhé latě, pro kterou výrobce tašek TONDACH STODO 12 předepisuje přesně 320 mm.

Jdeme pomalu do finále. Na zbylý postup se podíváme v následujícím videu. Sledujte nás a dozvíte se více.


TIP: V dalším videu si ukážeme, dostavbu komínu v půdním prostoru, vyřešení nadstřešní části a ukotvení ke krovu.


Otázka

Od zahájení bednění po kompletní nalaťování střechy uběhly čtyři dny. Jak dlouho to trvalo vám? Kolik pomocníků jste potřebovali? Své odpovědi nám prosím napište do komentářů.

VIDEO: Montáž krovu vyrobeného na CNC stroji

$
0
0
VIDEO: Montáž krovu vyrobeného na CNC stroji

Z důvodu požadovaného sklonu střechy 35° jsme z původního plánu vazníků, přešli po dohodě s Jiřím Skřipským, kterého jste mohli vidět v minulých videích, na krov. Krov jsme objednali ve Stavebninách DEK a jeho výhodou by mělo být přesné opracovaní na CNC stroji. Jak si se stavbou poradí profesionální tesaři, uvidíte v tomto videu.

Ještě před příjezdem tesařů jsme odstranili z věnce bednění a odštípali vázací dráty, kterými byla šalovací prkna provázána. Abychom se následující den nezdržovali s přípravou pozednic, roznosili jsme dle plánku všechny pozednice na své místo.

Velkou radost nám udělalo zjištění, že trámy, u kterých by mohlo hrozit prohození, například otočení o 180° mají na každé straně vyříznutý jinak dlouhý plát, takže je nelze zaměnit i kdybyste se snažili. Pozednice na sobě mají navíc již přímo z výrobního stroje vyznačené pozice pro umístění krokví.


01


Usazení a urovnání pozednic

Protože nám krov mezi uskladněním na pozemku a zahájením stavby několikrát zmokl a rovnost věnce nebyla úplně na milimetry, neobešli jsme se při spojování a usazování pozednice do roviny bez motorové pily. Některé spoje si pro přesné smontování jednoduše vyžadovali drobné zbroušení, aby vše perfektně sedělo.


02


Jakmile byly přeměřeny všechny strany i úhlopříčky, spojili jsme jednotlivé trámy pozednice hřebíky, znovu vše přeměřili a následně provedli pomocí závitových tyčí a chemické kotvy upevnění trámů k betonovému věnci.


Stavba sedlové části krovu

Střecha, kterou stavíme je valbová. Uprostřed domu je naprojektována stolice, na které je celá konstrukce posazena. Kromě nárožních trámů v rozích domu je střed domu tvořen 4 trámy v provedení sedlové střechy. Právě těmito trámy jsme stavbu zahájili a po jejich ukotvení kleštinami a zavětrování pomocí latí osadili nad kleštiny první trámy budoucí stolice.


03


Pro zjištění přesné pozice trámů od stěny domu bylo nejjednodušší osadit z každé strany domu krov, který má být dle projektu o stolici opřený a pomocí palice posunout trám stolice tak, aby na obou stranách trámy přesně seděly.


Usazení nárožních trámů

Nejdelšími a nejtěžšími prvky celého krovu byly čtyři nárožní trámy. Díky zkušenosti a zdatnosti mistrů tesařů se je podařilo po drobné korekci výčnělku u pozednic usadit na své místo.


04


Sloupky středové stolice

Vše usadit, změřit, spojit a můžeme přejít k montáži šesti sloupků, které budou podepírat středovou stolici. Trámy jsou vyrobeny delší a již v projektové dokumentaci je uvedena poznámka „zaříznout při montáži“.

Zkrácený sloupek jsme poté čepem vložili do připravené držky a pomocí páčidla a palice přibližně usadili na budoucí místo. Před definitivním usazením bylo třeba k trámu z každé strany usadit pásky, tedy menší šikmé trámky v horní části stolice.


05


Závěr

Sestavení celého krovu vyvrcholilo osazením podpěr pro krácené krokve v rozích domu. Vzhledem k výšce dvou plnohodnotných podlaží, není tato práce vhodná pro lidi, kteří se bojí výšek. 


06


Všechny krokve byly k nárožním trámům následně spojeny hřebíky a po 1,5 dni práce byl krov postaven. Při stavbě krovu jsme si ověřili, že tato etapa stavby by měla být vždy prováděna s pomocí profesionálů, neboť skrývá mnoho záludností a je dobré když máte k dispozici odborníka. 


TIP: V příštím videu se podíváme, jak to vypadalo, když si stavbu krovu přijeli na vlastní kůži vyzkoušet svépomocní stavebníci.


Otázka:

Uvažovali jste o stavbě krovu svépomocí pod dohledem profesionála nebo svěříte tuto etapu plně do rukou řemeslníků? Své otázky a podněty, pište prosím do komentářů pod toto video.

 

VIDEO: Workshop: Sestavení krovu připraveného na CNC stroji

$
0
0
VIDEO: Workshop: Sestavení krovu připraveného na CNC stroji

Jak probíhá výroba a montáž krovu opracovaného na CNC stroji, jste měli možnost vidět v předchozích videích. Rozhodli jsme se objednat zmenšenou maketu valbové střechy, aby si mohl každý na vlastní kůži alespoň částečně vyzkoušet, jak je stavba krovu náročná, nebo spíš jednoduchá. A s účastníky workshopu jsme krov svépomocí postavili.

Možnost vyzkoušet si stavbu krovu jako „skládačku“ přilákala kolem 30 svépomocných stavebníků. Každý z nich dostal montážní plánek s očíslovanými prvky. A na úvod zaznělo několik praktických rad spolu s pokyny z úst odborného tesaře Honzy Jirky. Svépomocní stavebníci se tak dozvěděli, čím při stavbě modelu střechy začít.


>> Zajímají vás detaily? Podívejte se, jak probíhal celý workshop na záznamu z přímého přenosu.


Postup montáže krovu

Už od začátku k sobě všechny jednotlivé prvky krovu krásně pasovaly. Model byl, stejně jako střecha domu, připraven tak, aby do sebe jednotlivé prvky dobře zapadaly. Díky odlišné velikosti čepů a dlabů bylo zajištěno například i to, že díl, který jsme podle čísla vkládali na správné místo, nešel jednoduše zaměnit v případě, že bychom jej otočili třeba vzhůru nohama. 


01


Při stavbě jsme se samozřejmě neobešli bez dlouhých hřebíků, závitových tyčí a palice. Do stavby bylo potřeba se pustit ihned po závozu modelu na stavbu. Pokud bychom to neudělali, krov, nebo v našem případě model krovu, by s největší pravděpodobností seschnul nebo by naopak dřevo nabobtnalo a jednotlivé díly by k sobě už nemusely tak snadno pasovat.

Pokud by k něčemu takovému došlo, i to se dá poměrně jednoduše vyřešit. V takovém případě je vhodné lehce proříznout dlaby nebo rybiny, aby do sebe díly dobře zapadaly i při drobné změně velikosti vlivem povětrnostních podmínek.


02


Pozice kleštin a krokví

Poté, co jsme dokončili spodní konstrukci, jsme zahájili stavbu krokví a zpevnili střechu kleštinami. Krov byl vyroben CNC strojem ve Stavebninách DEK. Tento stroj na trámech automaticky zakresluje pozice krokví i značky pro umístění kleštin. Stejným způsobem se připravuje otvor pro uložení závitové tyče. Takto srozumitelně a přehledně připravené díly pro montáž jsme společně se svépomocnými stavebníky velmi ocenili.


>> Podívejte se na video s ukázkou výroby krovu


Usazování nárožního trámu

Díky dostatečnému počtu pomocníků nebylo komplikované usadit ani nárožní trám. Při jeho dosednutí na spodní konstrukci, která v našem případě nahrazovala pozednice, jsme byli nuceni provést drobné korekce trámu pomocí motorové pily.


03


Dohled profesionála při stavbě krovu

Sestavování krovu se účastnil i profesionální tesař. I přes svůj úctyhodný věk dostal díky své odvaze při práci ve výškách od účastníků workshopu přezdívku „spider man“. Svou prací a zkušenostmi nás přesvědčil o tom, že pustit se do stavby krovu svépomocí bez dohledu alespoň jednoho profesionála, by mohlo být přinejmenším riskantní. 


04


Bednění krovu z prken

Abychom přesně simulovali stavbu střechy, která probíhala na domě, bylo nutné provést bednění krovu. Při sklonu střechy 35% bychom jej standardně provádět nemuseli.

Stavba domu v rámci tohoto projektu ale postupuje přesně podle vytvořené a schválené projektové dokumentace, a tak jsme bez sebemenších námitek zrealizovali bednění z prken, na které bude následně umístěna pojistná fólie s označením Mono Double Tape od společnosti TONDACH.

A ještě doporučení ohledně prken – je vhodné je pobíjet vždy do takové výšky, do které dosáhnete. Předposlední prkno na krov pouze položte, ale nepřitloukejte.


05


Poslední prkno nad ním pak standardně přibijte. Předposlední prkno, které jste položili pouze volně, pak vyndejte, a máte stupátko pro opakování tohoto postupu až na vrchol střechy.


Co řekli o workshopu účastníci?

Ptali jsme se svépomocných stavebníků, co říkají na montáž krovu, připraveného na CNC stroji:

„Zajímá mě to, protože chci taky stavět.“

„Já jsem nadšený!“

„Zajímalo mě, jakým způsobem to funguje, jak to celé zapadá do sebe. Chtěl jsem vědět, jak to vypadá.

„Myslím si, že na domku, který plánujeme stavět, bude krov podobný. Líbilo se nám, že to, co jsme tady viděli, tedy budeme obdobně realizovat.“

„Je vidět, díval jsem se pořádně, že tam nejsou žádné chyby.“

„Mně se to líbí strašně moc.“

„Líbí se mi, že jsme díky tomu pochopili, jak se to skládá.“

„Mně se to líbí.“


TIP: V příštím videu se detailně podíváme na jednotlivé položky v cenové nabídce střešní krytiny.


Otázka:

Troufli byste si na montáž krovu bez dohledu profesionála? Své odpovědi, pište prosím do komentářů.

Oscaři českého stavebního trhu byli vyhlášeni

$
0
0
Oscaři českého stavebního trhu byli vyhlášeni

Česko má nové nezávislé hodnocení kvality stavebních materiálů. Je jím projekt Kvalitní Stavební Materiály. Hodnocení kvality se zúčastnily stovky profesionálů – lidé ze stavebních firem, zedníci, pokrývači, klempíři, instalatéři, topenáři a elektrikáři. Hodnotili kvalitu stavebních materiálů v 25 kategoriích hrubé stavby, střech, koupelen a elektroinstalací. Uživatelé a stavebníci se tak nyní mohou dozvědět v nejobsáhlejším nezávislém hodnocení kvality, kteří výrobci vyrábějí nejkvalitnější stavební materiály a porovnat si hodnocení jejich kvality.

„V projektu Kvalitní Stavební Materiály hodnotí kvalitu pouze ti, kteří s materiály denně pracují a mohou tak ze zkušenosti rozeznat rozdíly v kvalitě,“ uvádí Zbyněk Joura, manažer projektu.“ Kvalitu střešních materiálů hodnotí tesaři, klempíři a pokrývači;  kvalitu vybavení do koupelen hodnotí instalatéři; elektroinstalace hodnotí elektrikáři a stavební materiály pro hrubou stavbu hodnotí majitelé a zástupci stavebních firem a zedníci. Získáváme tak nezávislé hodnocení kvality od těch, kteří různé materiály skutečně důkladně znají z vlastní praxe.“

Řemeslníci hodnotí kvalitu stavebních materiálů ze dvou hledisek: 1) na základě vnímání značky stavebních výrobků, 2) na základě hodnocení kvality podle opravdové vlastní zkušenosti.

Hodnocení vnímání značek dle kvality – ocenění NEJLEPŠÍ 2016

Ocenění NEJLEPŠÍ může získat v každé stavební kategorii pouze jedna značka stavebních materiálů, jež bude jako nejlepší ohodnocena největším počtem řemeslníků a zástupců stavebních firem. Ocenění NEJLEPŠÍ je potvrzením jedinečnosti stavebních výrobků a potvrzením vysokého vnímání image značky. Toto ocenění může získat v kategorii pouze jedna firma.

V jednotlivých kategoriích ocenění NEJLEPŠÍ získávají:

Kategorie Vítěz Kategorie Vítěz
 Cihly  Heluz  Pálené tašky  Tondach
 Pórobetony  Ytong  Betonové tašky  Bramac
 Betonové výrobky  Best  Plechové krytiny  Prefa Aluminiumprodukte
 Fasádní systémy  Weber  Hydroizolační fólie  Fatra
 Garážová vrata  Hörmann  Střešní okna  Velux
 Plastová okna  Vekra  Střešní tepelné izolace  Rockwool
 Komíny  Schiedel  Asfaltové šindele  Iko
 Kotle  Viessmann  Podstřešní fólie  Dörken
 Vany  Ravak  Okapy  Prefa Aluminiumprodukte
 Sanitární výrobky  Jika  Elektrické zásuvky a spínače  ABB
 Vodovodní baterie  Hansgrohe  Jističe  Eaton
 Podlahové topení  Rehau  Domovní vstupní systémy  ABB
 Radiátory  Korado    


Hodnocení kvality na základě osobní zkušenosti – ocenění TOP QUALITY 2016

Do hodnocení kvality na základě osobní zkušenosti řemeslníků byli zařazeni všichni výrobci ve vybrané stavební kategorii. Ocenění TOP QUALITY získávají jen výrobci, s jejichž materiály pracovalo v předešlém roce dostatečně velké množství hodnotících odborníků a jež dosáhli vysokého bodového hodnocení.  „Hodnocené materiály musely získat alespoň 7,5 bodu na desetibodové stupnici,“ uvádí Zbyněk Joura.

V tabulce níže je uvedeno hodnocení vybraných stavebních kategorií a výrobců, kteří získávají ocenění TOP QUALITY 2016. 

Kategorie Výrobce (v závorce bodové hodnocení kvality)
 Cihly  Wienerberger Porotherm (8,60), Heluz (8,55)
 Pórobetony  Ytong (8,82), Hebel (8,16)
 Betonové výrobky  KB Blok (8,59), Best (8,55)
 Fasádní systémy  Weber (8,82), Baumit (8,47)
 Sanitární výrobky  Jika (8,66)
 Radiátory  Korado (9,16)
 Pálené tašky  Tondach (8,53), Bramac (8,47)
 Betonové tašky  Bramac (8,65), KM Beta (8,10)
 Plechové krytiny  Lindab (8,29), Satjam (7,75)
 Střešní okna  Velux (9,23), Roto (8,70), Fakro (7,68)
 Střešní tepelné izolace  Isover (8,74)
 Okapy  KJG (8,47)
 Elektrické zásuvky a spínače  ABB (8,94), Schneider Electric (8,61)
 Jističe  Eaton (9,04), OEZ (9,02)


„Při výběru materiálů pro stavbu nebo rekonstrukci domů, bytů, střech, koupelen nebo elektroinstalace si nyní mohou uživatelé snadno zjistit a porovnat kvalitu jednotlivých výrobců a vybrat si takové, které budou vyhovovat jejich požadavkům na kvalitu a následně i cenu,“
uvádí Zbyněk Joura, průkopník hodnocení kvality stavebních materiálů v ČR. „Všechny výsledky jsou přehledně zpracovány na webu KvalitniStavebniMaterialy.cz“

Certifikáty kvality NEJLEPŠÍ a TOP QUALITY slouží jako nezávislé potvrzení kvality výrobců. Uživatelé mohou upřednostňovat právě takové výrobce, kteří toto ocenění od řemeslníků získali.

Více na: www.KvalitniStavebniMaterialy.cz


Hledáme stavbu pro workshop a natáčení - Aplikace sádrových omítek

$
0
0
Hledáme stavbu pro workshop a natáčení - Aplikace sádrových omítek

Hledáme místo pro workshop a natáčení videa s postupem aplikace sádrové omítky. Nejlépe zděnou novostavbu z pórobetonových tvárnic. Na workshopu proběhne aplikace sádrové omítky, kterou vybraný stavebník dostane zcela zdarma.

 Jak bude workshop probíhat?

  • Domluvíme se na termínu workshopu, kde bude probíhat i natáčení 
  • Na stavbu přivezeme 1 paletu pytlů se sádrovou omítkou - Rimat 100 DLP
  • Na workshopu bude tým Svépomocí.cz a odborní technici ze společnosti RIGIPS a lidé, kteří se přihlásí na workshop
  • Aplikaci sádrové omítky bude v rámci workshopu realizovat Pavel Tesárek s odborným technikem Milošem Srchem ze společnosti RIGIPS


Požadavky na nemovitost

  • Zděná stavba, bez omítek, nejlépe z pórobetonových tvárnic
  • Plánované využití sádrových omítek
  • Připravené staveniště pro omítání
  • V ideálním případě Praha nebo Středočeský kraj


Termín workshopu a natáčení

  • Říjen


Odměna pro vás za poskytnutí místa pro workshop

  • ZDARMA - 1 paleta sádrové omítky Rimat 100 DLP (40 pytlů)
  • Část aplikace sádrových omítek zrealizujeme při natáčení


Co musím udělat, abych mohl/a poskytnout místo pro workshop?

  • Přihlásit se na email nataceni@svepomoci.cz, kde budou tyto údaje:
  • Jméno, příjmení a telefon
  • Lokalita, kde stavíte váš dům
  • Projekt a fázi stavby, ve které se zrovna nacházíte
  • Fotografie objektu
  • Souhlas s uspořádáním workshopu

                                           rimat 100 DLP

 

Venkovní fontána nejen na zahradu

$
0
0
Venkovní fontána nejen na zahradu

Rádi byste měli v zahradě vodní prvek, ale nechcete se pouštět do stavby jezírka/potůčku? Tak si vytvořte venkovní fontánu z českých kamenů. Přinášíme vám návod, podle kterého ji zvládnete sestavit svépomocí.

Venkovní fontánu můžete umístit kamkoliv v zahradě, do skalky, ale i na terasu, kde její uklidňující šumění přispěje k uvolnění mysli po náročném dni.

Menší typ fontány lze umístit i do většího květináče pro použití například v zimní zahradě, bez nutnosti jakéhokoliv výkopu.

Sestavení vodní fontány je velice jednoduché a každý zahrádkář zvládne její instalaci svépomocí.  


1. Vyhloubení jámy pro nádrž venkovní fontány 

Vykopejte dostatečně hlubokou jámu pro vámi vybranou nádrž. Dno jámy doporučujeme vysypat pískem, aby se nádrž rovně usadila.

Montáž fontány nejtěžší je krok 1 vyhloubení jámy na nádrž

 


2. Usazení a vyrovnání nádrže

Usaďte nádrž do písku a ujistěte se pomocí vodováhy, že je ve vodorovné poloze. Nádrž po stranách obsypte pískem nebo hlínou k okraji jámy. Při použití těžší kamenů postavte do prostředka nádrže podporu víka

Montáž fontány krok 2 usazení a vyrovnání nádrže


3. Víko k nádrži pro venkovní fontánu

Na nádrž položte víko se sítí proti propadávání menších kamínků.

Montáž fontány krok 4 na nádrž položte víko se síťkou proti propadávání kamínků


4. Umístění kamene

Na víko postavte provrtaný kámen. Při použití více kamenů bude možná nutné převrtat otvory ve víku nádrže.

Montáž fontány krok 5 na fontánu položte vřídelní kámen


5. Připravte si čerpadlo

- (rozbočovač), uzavírací kohouty, hadici a případné osvětlení.

Montáž fontány krok 6


6. Osvětlení

Pro montáž osvětlení nahřejte konec hadice horkovzdušnou pistolí nebo ho vložte do vroucí vody. Plast povolí a svítidlo budete moci do hadice zastrčit.

Montáž fontány krok 7 pro montáž osvětlení nahřejte konec hadice horkovzdušnou pistolí nebo ho vložte do vroucí vody


7. Regulace průtoku vody

Pro usměrnění průtoku vody z čerpadla doporučujeme použít uzavírací kohout. Při použití více vodních prvků na jednom čerpadle jsou uzavírací kohouty nutností.

Montáž fontány krok 8 pro možnou regulaci průtoku vody doporučujeme použít regulační kohoutky


8. Těsnění

Hadice prostrčte víkem a kameny. Ve vrchní části utěsněte mezeru mezi kamenem a hadicí pomocí těsnění a hadici zastrčte do kamene. Hadice připojte na čerpadlo.

Montáž fontány krok 9 hadice prostrčte víkem a kameny


9. Napuštění nádrže

Napusťte nádrž vodou a poté zapněte čerpadlo. Pomocí uzavíracích kohoutů upravte proud vody vřídel u jednotlivých kamenů.

Montáž fontány krok 11


10. Zakrytí

Víko zakryjte např. kamínky, upravte okolí a fontána je hotová.

Montáž fontány krok 12


Na návod s videem se můžete podívat zde https://www.facebook.com/ledzahrada/videos?ref=page_internal.

Více na http://www.led-zahrada.cz/.

PROJEKT

$
0
0
PROJEKT

Pozemek máme již 4 roky koupený a nyní čekáme, až se vyřídí stavební povolení, které je už podané na stavebním úřadě. Snad se poštěstí už během srpna, nejpozději v září.

Na pozemku máme už připravenou pracovní boudu. Hypotéka je již připravena k podpisu a po získání stavebního povolení můžeme začít čerpat.

Jelikož jsme nenašli žádný typový projekt, který by nám 100% vyhovoval tak, jak byl navržen, rozhodli jsme se oslovit projektantku.

Jeden projekt, kterým jsme se nechali inspirovat, jsme nechali upravit dle našich představ. Projektatnku jsme oslovili v únoru. Cca po 4 sezeních jsme měli finální odsouhlasenou verzi.

Ještě bylo potřeba vytyčit vodovod, jelikož voda vede přes náš pozemek, abychom věděli, kam osadit dům. 

Zhruba po 7-8 týdnech jsme měli projektovou dokumentaci kompletně hotovou a začátkem června jsme potřebné dokumenty předali paní, která nám vyřizuje stavební povolení (jelikož nemáme čas a ani nervy si vše po úřadech vyřizovat).

Nakonec, co se vnitřku týče, nějaké příčky a vnitřní dveře budou trochu jinak umístěny, než jak máme v projektu zakresleno :-).

 

 

Soutěž o 3 rekonstrukce bytu pomocí sádrokartonu RIGIPS

$
0
0
Soutěž o 3 rekonstrukce bytu pomocí sádrokartonu RIGIPS

Společnost RIGIPS spolu s portálem Svépomocí.cz pořádá pro stavebníky, kteří si v nejbližší době chtějí rekonstruovat byt, soutěž o 3 rekonstrukce bytu pomocí sádrokartonu HABITO.

Habito je nová sádrokartonová deska s extrémní pevností, která umožní stavět interiérové stěny a příčky s vysokou mechanickou odolností a únosností. Do Habita můžete kotvit předměty běžným vrutem bez předvrtání a bez hmoždinek.

Společnost RIGIPS daruje 3 vybraným stavebníkům materiál na celou rekonstrukci bytu - sádrokartonová deska HABITO, profilové konstrukce, tmely, šroubky. Dále poskytne poradenství odborníkem na sádrokartony.

Na Svépomocí.cz jsme sledovali rekonstrukci panelákového bytu pana Straky, který rekonstruoval byt právě pomocí sádrokartonu HABITO. Jak se mu dařilo postavit sádrokartonové příčky a následné tmelení jste mohli sledovat spolu s námi.

WP 20160214 008  2016 04 04 1606 RIGIPS tmelení sádrokartonu rekonstrukce Benátky.00 25 22 06.Still112


Požadavky k zařazení do soutěže

  • Vyplnit registrační formulář
  • Poslat fotku bytu před rekonstrukcí
  • Projektovou dokumentaci
  • Půdorys před rekonstrukcí a plánovaný půdorys po rekonstrukci
  • Kompletní vybourání bytu
  • Začátek rekonstrukce do konce roku 2016

 

Jak to bude celé probíhat?

  • Odborná porota si vybere 3 soutěžící, kterým daruje materiál - sádrokartony, profilové konstrukce, tmely a šroubky
  • Celková rekonstrukce bude probíhat pod dohledem kamer
  • Na místě bude tým Svépomocí.cz a odborníci ze společnosti RIGIPS, kteří poskytnou poradenství
  • Rekonstrukce by měla být rychlá, což je cca ..... měsíce

 

Pokud se chcete soutěže zúčastnit, vše potřebné pošlete na email ...............

Začátek a peklo s vyřízením stavebního povolení

$
0
0
Takhle to má vypadat

Tak jsme se po nějaké době rozhodování a čekání na parcelu rozhodli přeci jenom do jiné oblasti (chtěli jsme kupovat od města a to trvalo neskutečně dlouho).

Po nějakém měsíci hledání jsme konečně našli tu ideální parcelu, koupili jí a začli řešit projekt, který jsem samozřejmě měl, takže vše mělo být rychlé.

Po podání žádosti jsem se velice rychle vrátil na zem. CHKO projekt zamítlo. Takže ano schůzka z CHKO, že projekt předěláme tak a tak a nakonec se to stejně nesešlo s úspěchem.

Takže jsme se rozhodli úplně odznova dle našich představ (s neodbytnou paní na CHKO a změnami).

Musíte mít patrový dům, sklon střechy 45°, žádná terasa ze dřeva, žádné takové plochá střecha na garáži atd. Příběh na 6 měsíců, nádhera.

No ale nakonec se to povedlo a dostali jsme to povolení a s naším projektem.

Viewing all 2479 articles
Browse latest View live