Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - bouda na nářadí
Viewing all 2479 articles
Browse latest View live

Výkop suterénu a základů

$
0
0
Výkop suterénu a základů

Po získání stavebního povolení jsem odjel nabrat síly na stavbu do Alp. Už jsem tušil, že začnu se stavbou sám, protože nenajdu přijatelnou nabídku. A docela jsem se na to těšil.

Po návratu jsem se podíval na všechny nabídky od firem a firmiček. I ta nejlevnější měla jen za zemní práce a desku 10 násobek ceny, za kterou by to šlo udělat. Takže hurá do práce. Postavit první dům.

Se štěstím jsem našel přes kamaráda super bagristu. Chtěli jsme na to mít 2 dny. ČT a PÁ. Ve ČT pršelo, tak zbyl jen pátek - prý to stihneme.

Takže po propršené a probděné noci jsem vstal v 5 hodin a připravil vše na příjezd bagra. Když jsem ho uslyšel, tak jsem měl zvláštně nervózní pocit - po roce příprav se jde kopat!

Dům má rozměry 8x10 s podsklepenou částí 5x8 + přístřešek pro auto.

Jelikož pospícháme, tak skrýváme prakticky jen prostor domu. Vytáhneme všechny pařezy v prostoru domu. Vápnem poté vyznačíme dům a jdeme kopat.

Během kopání jsem měl dojet pro nivelák, ale v ranním spěchu jsem někde ztratil klíče od auta... takže lavička, vodováha, provázek a vyrobená šlaufka.

Od sousedů jsem si půjčil 3m lať. Bagrista mezitím vykopal první rýhu, ale dostal se až na úroveň základového pasu místo pláně. Takže se dům trochu posune. Pokračujeme dál a lépe komunikujeme. Vedle pasu necháváme lžíci prostoru.

Později se dozvídám, že bude potřeba více kvůli napojení hydroizolace.

Ve výkopu suterénu pak pokračujeme bez problémů. Jsem ve výkopu a rovnou zahlazuji a házím bagru pod lžíci. Kontroluji výšku a rovinatost. Bohužel základ schodiště a komínu bagrista kope z opačné strany a rozruší napojení k pasu a podhrabe stěnu.

Suterén vykopán. Já zarovnávám, bagr pokračuje na nepodsklepenou část. Diví se hloubce a odskokům v základech. Dává do toho svůj um a od oka to odskáče. Na jedné straně je bohužel navážka. Základ proto hloubíme až na únosnou zem a děláme jeden plynulý odskok. Navážka se sype a bagrista se jí bojí...prý budu muset dodělat ručně.

Po 12 hodinách bagr odjíždí. Poklidím a jedu také. Do sprchy.

Další den mě nabere autem Zuzka a jedeme hned pro OSB desky ke stabilizaci výkopu. Docela mě překvapí cena, ale musíme si to nechat hodně nařezat, aby se nám to vešlo do auta i s otevřeným kufrem.

V místě navážky to pažíme a rozpíráme a já začínám vyhazovat "hlínu" - dobrá posilovna. Zuzka to odhrabává dál od výkopu, aby mi to tam nespadlo znovu.

Až dnes jsem si všiml, že jeden pas je šikmo o zhruba 20-30 cm. Takže krumpáč a rozšiřuji. Zarovnávám ještě základ pro komín a schodiště.

A ještě pláň desky. Na spodní straně je písčitější podloží, tak tam bagr sebral trochu více. Aby jsem to trochu srovnal, musel jsem odkopnout tu pevnější horní stranu. Výkop vydržel i intenzivní nedělní déšť.

Příště bych to tak nehonil, i když teď se mi to už povídá v klidu. O metr širší než je základ. A hlídat bagra více, tzn. mít tam druhého kopáče nebo nechat začisťování na později.

Po vybetonování tam jel bagr ještě jednou kvůli rozšíření pro hydroizolaci, protože to byla levnější varianta než se stavbou předstěny.


Samé zdržení

$
0
0
Samé zdržení

Rád bych napsal článek o postupu prací na domku, ale ze všech stran je zdržení a já nejsem schopen s tím nic udělat - tak alespoň malá rekapitulace od posledního článku. Původně jsme chtěli od 1.8 stavět a myslel jsem, že čekáme už jen na novelu zákona o ZPF…

Povolení:

Souhlas s vynětím ZPF (dle nového výpočtu 20.000 Kč, místo původních 200.000 Kč) vyřešen za 3 týdny.

Povolení stále nemáme, ohláška je podaná - konečně se snad dozvím, co musím ještě SÚ dodat.

Problematická je "zatím jen" příjezdová cesta, kdy mi obec nechce dovolit zpevnit obecní cestu a podepsat všechny vyjádření a souhlasy, dokud nepodepíšu smlouvu, že se budu podílet 10% na vybudování finální nové silnice, která se ale bude stavět až třeba za 20 let a místo 50m, které teď řeším.

Bude dlouhá 250 m (asfaltka mezi pole!). Řeším to už 4 měsíce a snad po dovolených se to někam posune. Uvidíme, zda projde ohláška i bez toho. Paní odchází do důchodu, tak je otázka, jak to bude hrotit.

Původně chtěl SÚ plánovací smlouvu, pak smlouvu o právu provést stavbu,... no ale přesně mi to neřeknou a písemně po nich člověk něco vyloudí, až podá ohlášku. Snad.

Další problém je, že SÚ tvrdí, že ohlášku můžeme podat, až budeme mít komplet povolení na kanalizaci. Projektant tvrdí, že se ohláška na dům a žádost o povolení a územní souhlas podá najednou a bude to v „pohodě“.

Navíc můj projektant nevyřešil všechna potřebná vyjádření a souhlasy, tak jsem se musel již po X-té zapojit a lítat, vyjasňovat a sehnat souhlasy obce (1,5 měsíce !!! ) a sousedů (i přes dovolené 5 dní) se stavbou.

Ohláška nakonec podána, ale jistě budeme muset ještě něco doložit. Někteří úředníci jsou skvělí, ochotní a spolehliví a někteří přesný opak.


Kanalizace

-bohužel můj projektant (resp. jeho externí projektant) měl několika měsíční zpoždění s projektem tlakové kanalizace a když se k tomu přidá jednání se svazkem obcí, který kanalizaci řeší, znamená to problémy, zdržení a neustálé čekání na vyjádření opravy chyb atd…


Studna

-firma, která nám ji má kopat už 6 týdnů nemůže (nejdřív pokažený bagr, pak moc pršelo, pak nemocný bagrista, pak dovolené,....).

Naštěstí jsem sehnal jinou firmu a snad bude studna hotová dřív, než vyjde tento článek. Povolení už mám (trvalo to 1/2 roku - nechal jsem si to komplet dělat) a pár skruží na pozemku taky.

Nechal jsem vykopat za 2.300 Kč díru na odpad – jíl ze studny, ať se to nemusí odvážet pryž a můžeme utopenou část pozemku zvednout a odbagrovanou ornicí srovnat.


Hypotéka

- nemá cenu řešit, dokud není povolení, po zkušenostech s 2x refinancováním si myslím, že to bude za 14 dní vyřízeno. Žádost má omezenou platnost a navíc banky zpřísňují a mění podmínky kvůli legislativě z EU.

Na pozemku jsem postavil zatím dceři houpačku a pískoviště, ať si má kde hrát.. a pozemek jsem dal na bazar k prodeji, protože jestli budu řešit dalšího 1/2 roku povolení a budou nám jistí lidé házet klacky pod nohy, tak to možná raději prodáme...

Je zvláštní sledovat, jak kousek od nás pomalu roste stavba, která povolení nemá - tak to dopadne, když je moc byrokracie :-/, ale na to nemám "koule" ani finance.

„V OČEKÁVÁNÍ“ aneb cesta od projektu ke stavebnímu povolení

$
0
0
„V OČEKÁVÁNÍ“ aneb cesta od projektu ke stavebnímu povolení

Naše cesta od koupě pozemku ke stavebnímu povolení, byla jako hodně dlouhá a komplikovaná gravidita s protahovaným porodem, ale neskutečným štěstím v samém závěru :).

Projekt nám kreslil známý, ale nebylo to zrovna nejlepší rozhodnutí.

Místy byla spolupráce na jedničku, ale některé jeho zkraty- zejména dlouhé prodlevy mezi jednotlivými částmi a některá „nedorozumění“ v domluveným věcech byla značně náročná. Ale po strastiplné cestě jsme se dočkali a na začátku května 2016 (od května 2015) vše podali na stavební úřad.

Po měsíci jsme si každý týden volali s paní na úřadě, jak to s námi vypadá - nestíhám - její oblíbená odpověď.

Ke konci června - tedy téměř dva měsíce od podání jsme zjistili, že projektant tam má vcelku dost nesrovnalostí a nedoplnil, co po něm paní chtěla a tak jsme to vzali do svých rukou. Vše do druhého dne dodali a dál komunikovali s úřadem už jen my.

Nicméně začátek léta - čas dovolených, a tak nám nezbývalo nic jiného, než se modlit, aby nám veřejnoprávní smlouvu paní na úřadě stihla dát, než se odporoučí na dva týdny na dovolenou.

JUCHŮ - v pátek ve tři odpoledne volá paní úřednice, že to pro nás má!

ALE! Věděli jste, že razítka a podpisy na veřejnoprávní smlouvu můžou být taková zábava? Bylo potřeba na smlouvu o umístění stavby 13 podpisů a razítek! 11 z nich bylo bez problémů a zabrala nám tak 3 dny.

Ale zbylá dvě….Když se rozhodnete jít cestou veřejnoprávní smlouvy, zjistěte si, zda má váš soused zastaven pozemek a ve prospěch jaké banky...když bude totiž váš úředník poctivka, bude chtít i razítko banky vašeho souseda a to je panečku jízda!

KB je ochotna na základě žádosti vašeho souseda po několika dnech vydat rozhodnutí, že se k danému NEVYJADŘUJE a nic neorazí, nedokáží to posoudit. Takže bez známosti nepochodíte a musíte být hoooodně neodbytní.

To ČS je na tom o něco lépe, musí to tedy opět podat váš soused a trvá to neskutečně dlouho a schvalují to minimálně tři oddělení, ale nakonec to celkem v klidu orazítkují!

Takže paráda 18. červenec 2016 - den D.

Příprava a betonování stropu na portálu Svépomocí.cz

$
0
0

Konstrukce stropů patří k složitějším pracím na domě. Podívejte se, jak se s ní vypořádali svépomocní stavebníci. Betonování dvou různých typů stropů proběhlo také na domě, který stavíme v projektu Svépomocí ŽIVĚ v Rostoklatech. V tomto článku přinášíme shrnutí, co vše se o této etapě nashromáždilo na portálu Svépomocí.

Co zvážit před zděním stropů?

Pavel Tesárek si vybral POROTHEMR MIAKO strop, tedy strop tvořený cihelnými vložkami PORTHERM a keramobetonovými stropními nosníky vyztuženými svařovanou prostorovou výztuží. Jak se pracuje s tímto materiálem můžete sledovat v seriálu o stavbě domu Svépomocí ŽIVĚ

Další alternativou pro stavbu stropu představují například panely z předpjatého betonu neboli spiroll. Ty zvolili svépomocníci Tomáš a Monika. Jak se jim s panely pracovalo, si přečtěte v jejich článku. Spirolly zvolil také Honza s Dominikou a práci s nimi zdokumentovali v podrobné fotogalerii ve svém článku

Dřevostavby jsou stále spíše menšinovou záležitostí při volbě materiálu při stavbě domu svépomocí, ale pokud vás zajímá, jak v těchto stavbách vzniká strop, podívejte na druhý díl v miniseriálu o Stavebnici dřevostavby
V případě takovéto stavby je strop tvořen stropními profily a OSB deskami.


Praktické otázky na začátku

Stejně jako většina svépomocníků také Pavel řešil otázku podpěry – varianty jsou v zásadě dvě - první je nákup kulatin, které se na stavbě přesně nařežou, druhou variantou je profesionální zapůjčení vzpěr. Co po vás v půjčovně budou potřebovat, se dozvíte ve videu Zapůjčení stropních stojek.

Pokud se chystáte na stavbu stropu, vyřešit musíte také otázku, zda POT nosníky zvedat na zdivo ručně nebo si pozvat jeřáb. Pavel nakonec zvolil variantu technické pomoci. Proč a na kolik jej služba jeřábu přišla, si přečtěte v následujícím článku


Vychytejte si práci s betonem

Když je betonování stropu v plném proudu, pomůže vám na měření jeho výšky a pro jeho snadné urovnání praktická vychytávka v podobě KG trubky. Návod, jak si tuto šikovnou záležitost vyrobit přinášíme ve videu zde

Při práci s betonem ale buďte obezřetní. Jako i u jiných materiálů, může i u betonu docházet k nejrůznějším závadám a poruchám, ať už způsobeným například mrazem, vlhkostí, špatným složením nebo vlivem rozpínání složek. Nedostatečné pevnosti, nedostatečné vodotěsnosti, mrazuvzdornosti, nízké krytí výztuže jsou jen malým výčtem toho, jak se vám práce s betonem může zkomplikovat.

Kritikům při práci s betonem se věnuje článek Vady a poruchy betonu

Jak důkladná příprava na betonování stropu by měla být, aby vám strop nepopraskal, zachycuje video Svépomocí ŽIVĚ - Příprava na betonování prvního stropu.


Novinka  - strop bez nadbetonávky?

V projektu Svépomocí ŽIVĚ Pavel využil tuto novinku poprvé. Jedná se o nové POROTHEMR vložky, nad které se již žádný beton neukládá. Tento typ POROTHERM vložek bez nadbetonávky neslouží jen jako bednění, ale je téměř hotovým stropem. Na to, jak se pracuje s tímto materiálem se podívejte ve videu Příprava POROTHERM stropu bez nadbetonávky

Jak šla práce od ruky svépomocným stavebníkům, kteří si přijeli nové POROTHERM vložky vyzkoušet přináší video z workshopu.

Máte již etapu stavby stropu za sebou? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a pošlete nám fotografie a zážitky, kterým jste na stavbě museli čelit. Pokud se na tuto fázi teprve chystáte, nebojte se na cokoliv zeptat a to buď ve foru nebo na našem Facebooku.

První kopnutí až po dokončení desky

$
0
0
První kopnutí až po dokončení desky

Tak nám to začalo, začali jsme kopat :-).

11.4.2015 - Vše probíhalo, jak má až do chvíle, než se zjistilo, že převýšení na pozemku je opravdu enormní, takže bude potřeba trochu více materiálu než se počítalo.

Ale tak nějak to proběhlo bez větších komplikací. Vybagrování, drenáže, zalití pasů. Během toho jsme udělali s tátou kiosek na elektroměr a pomocný rozvaděč.

Poté se na pasy začalo skládat ztracené bednění (1000 kostek 45cm), to byla teprve šílenost (když jsem to viděl, litoval jsem, že jsme se nerozhodli pro sklep). Kanalda a další potřebné chráničky.

Vyřídil jsem i připojení vodoměru a takové srandy (po papírování se stavebním povolením to byla brnkačka).

Taky byla docela sranda odskočení základové desky pro garáž, aby se to srovnalo s terénem (což nakonec moc nepomohlo ).

No o 2 měsíce později je komplet deska hotová a jsme za to rádi.

Jinak ta cena je tak šílená, protože díky převýšení a spodním vodám, že dělali opravdu hluboké základy, široké rovněž, takže v komplet základech a desce leží 120 m3 betonu, což není málo, když se dělaly pasy a otočilo se 6 aut po 8 kubíkách, říkal jsem si, že to není zrovna málo a pak to teda ještě trochu naskákalo :-).

No což, atomový kryt se také hodí :-D.

Plot a vyřizování hypotéky

$
0
0
Plot a vyřizování hypotéky

Deska hotová, tak se šlo na vyřizování hypotéky, což byl opět porod.

Jelikož mi moje banka ČS, u které jsem 20 let a 5 let pravidelně chodí výplata, nechtěla za žádnou cenu hypotéku dát.

Nakonec jsem tedy skončil u KB, kde šlo vše hladce.

Potom byla sranda - telefonát s ČS, že mi nabízejí hypotéku. Po dlouhém vysvětlování, že hypotéku mi nedali a dva měsíce mě přesvědčovali o tom, že jí nemůžu nikde dostat, jí mám u konkurence, tak mi začínala nabízet refinancování po fixaci, když už jí mám tedy jinde. Sdělil jsem jí, že mi končí za 5 let (celkem sranda).

No v mezičase jsme šli na plot (požadavek banky a pojišťovny). Zkusili jsme nejdříve vrtat ručním motorovým vrtákem, ale to opravdu nešlo.

Takže jsem zavolal souseda z bagrem a vrtákem, to už šlo jak po másle a za 30 minut a 1000,- vše hotovo.

Poté se přivezl beton a sloupky a nastoupil pár inženýrů s vodováhama :-D (přítelkyně Míša toto označení používá doteď).

Za jeden den zabetonováno a usazeno, potom vzpěry a nakonec jsme tahali pletivo, což takový med nebyl. Napínali jsme jen rukama, ale nakonec to bylo dostatečné a plot dopadl celkem příznivě. Bránu jsme zmákli také bez větších obtíží.

Betonování základů a desky suterénu

$
0
0
Deska 1PP

V pátek vybagrováno, takže o víkendu připravit a ze začátku týdne vybetonovat - to je plán. V sobotu sehnat narychlo zemnící pásek - daří se.

Jeden obchod má pásek na jihu Prahy a spojky na severu. Ale nakonec nacházím jeden, kde je vše - i díky svépomocí.cz.

Na netu studuji, jak se to provádí a počítám potřebný materiál. Takže nakupuji 2 role pásky a nějakých cca 10 spojek - matroš dokonce mohu vrátit (spojky).

Jelikož jsem neměl auto (viz předchozí článek), tak jsem musel pásky vézt tramvají. Pán v KV elektro se slitoval a aspoň mi role obalil folií, aby se to příjemněji neslo. A super přístup - se vším poradil, pomohl.

Ale dobíhat tramvaj s 25 + 25 kg v rukou ... na pozemek jsem si domluvil dopravu Zuzkou, která jela z lezení - měla plné auto lidí a bagáže. Strašil jsem ji, že mám 50 kg materiálu, ale že se vejde :-).

V neděli jsme šli pásek rozmotat. Překvapilo mě, že je relativně tvárný. Odskoky v základech byly bez problémů a i jsem vytočil rohy.

Druhý jsme napojili, ale už jsme radši řezali flexou části, protože jsme se dostali do míst, kde bych potřeboval dělat odskoky a zároveň zatáčet, což by bylo komplikované.

Udělal jsem 3 vývody pro uzemnění pro bleskosvod a k rozvaděči. Spotřeboval jsem přesně 2 role a nějaké spojky zbyly.

Položili jsme základní kameny domu (z výletů - Rakousko, Slovensko, Šumava apod) a dalšími vypodložily pásek.

Odskoky základů jsme udělali z OSB desek a upevnili jsme je dlouhými šrouby do hlíny (docela to hodně drželo), u spodních jsme dali roxory na rozpor a u navážky jsme je zapřeli roxory.

Provedení docela špatné, v průběhu betonáže jsme to vylepšili na naprosto bezpečné provedení.

Zase jsme začistili základovou spáru. Zuzka ji i zametla :-) a vše bylo připraveno na betonáž. To se povedlo domluvit až na středu.

V pondělí jsem ještě tendroval cenu betonu, zajeli do Deku pro roxory - cca 130 m, přepravit v Polu se štaflema? Na parkovišti jsme je rovnou nařezali.

Domluvil jsem kámoše brigádníka a šlo se na věc. Před příjezdem jsme udělali poslední úpravy a ztloukli koryto pro beton (neměli jsme pumpu). A už jede...zase ten pocit, když jsem uslyšel přijíždějící mix, jako když v Jurském parku před Vámi zařve tiranosaurus Rex a vy nevíte, co se v následujících okamžicích bude dít.

Domluvíme kam a jak. Připravíme koryto - hodně pomohlo. A už to teče. My aktivně hned pádlujeme (jaká to chyba), ačkoliv mixař říká, ať počkáme. To jsem ještě nevěděl, jaká to bude makačka až půjde do tuhého.

Přijel i druhý mix a pánové nahoře nás honí. Pádlujte to dozadu, dopředu ... bylo to strašně náročné a přísadou mých základů je slaná voda (ve velké míře). Druhý mix měl delší koryto, takže dosáhl dál.

Udělali jsme pasy suterénu a šlo se na odskákaný základ. Ještě jsem ke spodním OSB přidal ztracené bednění. Takže beton teče seshora a plní se jednotlivé stupně, spodní byly relativně dobře zajištěné, ale u horních jsme přidali ještě křížem roxory, které jsme drželi nebo zajistili do země dalšími.

Jedno OSB (v navážce) jsem musel držet i rukama. Když už to fakt nešlo, tak jsme skončili a mix nám dal poslední cca půl kubík stranou, až to zavadne, abychom to tam přidali.

Zapíchali jsme tam roxory po půl metru (12 mm), do suterénu 8 mm po metru (na spojení s deskou).

Nakonec to dopadlo vcelku dobře. Na to, že nám mixaři tvrdili, že to nemůže vydržet. Ale zase nám hodně v tom pomohli, aby to vydrželo. Chtělo to více rukou než čtyři.

Základy jsme nechali zavadnout do víkendu a v pátek objednali kamení, kari sítě, roxory a ztracené bednění (aby ten náklaďák něco vezl).

Kamení přivezla stará liazka - bohužel se nám nepovedlo to shodit dolu ideálně.

Nakonec jsme přišli na to, že ideální věc na pohybování s kameny jsou hrábě a krumpáč. Nejdříve jsme to rozprostřeli blízko hromady a pak jsme si to shazovali přímo do kolečka a rozváželi. Zuzka kameny zkopávala vlastní metodou :-). Na pomoc přišli i sousedé. Kameny jsme rozvezli také nad pasy.

Trochu srovnat dle vodováhy, ohli roxory, položili kari síť, svázali (viz foto - jak váží ženy) a ještě doplnili kamením.

Šalování jsme rozepřeli ztraceným bedněním ke stěnám výkopu a udělali ho z prken, desek a polystyrénu, co jsme měli k dispozici. Různá místa vyplnili kousky polystyrénu nebo kameny. Uprostřed jsem si udělal výškovou linii ze dvou roxorů. Hladičku jsem si udělal z prken a připevnil na ní vodováhu.


A v pondělí se šlo na věc se sousedem. Mix jsem si objednal s dlouhým výložníkem - dosáhl až skoro na střed. Pádlovat jsme začali po zkušenostech až později.

Beton strašně stříkal, takže jsme ho měli všude - bohužel i v očích - příště plaveckou čepici a lyžařské brýle :-).  

Vylil nám tam objednaných 6 kubíků a bylo to málo. Uhladili jsme to a šlo to s roxory a vodováhou na hladičce fajn.

Za nedlouho přivezl zbylé 3 kubíky, které stačili a srovnali jsme ještě tím i pas nepodsklepené části. Bohužel se mi nepovedlo úplně dobře navázat starý a nový beton a na místě spoje je vlna.

Měl jsem beton více hladit ze dvou směrů. Ve středu mám příčnou vlnu skoro v jedné polovině. Jinak jsem byl s výsledkem spokojen. Na tvrdnutí bylo i dobré počasí, tak jsem měl i automatickou zálivku.

Ve čtvrtek po práci jsem byl vyndat šalování ( už to šlo z tuha ), ale nakonec vše se podařilo vyndat. Na pár místech to trochu proteklo, ale žádná prolejvačka nenavrátně zničena nebyla.


Pasy 13 m3

Deska 9 m3

Pásek 50 m

Příprava a betonování stropu na portálu Svépomocí.cz

$
0
0
Příprava a betonování stropu na portálu Svépomocí.cz

Konstrukce stropů patří ke složitějším pracím na domě. Podívejte se, jak se s ní vypořádali svépomocní stavebníci. Betonování dvou různých typů stropů proběhlo také na domě, který stavíme v projektu Svépomocí ŽIVĚ v Rostoklatech. V tomto článku přinášíme shrnutí, co vše se o této etapě nashromáždilo na portálu Svépomocí.cz.

Co zvážit před zděním stropů?

Pavel Tesárek si vybral POROTHEMR MIAKO strop, tedy strop tvořený cihelnými vložkami POROTHERM a keramobetonovými stropními nosníky vyztuženými svařovanou prostorovou výztuží. Jak se pracuje s tímto materiálem, můžete sledovat v seriálu o stavbě domu Svépomocí ŽIVĚ

4756 video priprava miako stropu view

Další alternativou pro stavbu stropu představují například panely z předpjatého betonu neboli spiroll. Ty zvolili svépomocníci Tomáš a Monika. Jak se jim s panely pracovalo, si přečtěte v jejich článku. Spirolly zvolil také Honza s Dominikou a práci s nimi zdokumentovali v podrobné fotogalerii ve svém článku

Dřevostavby jsou stále spíše menšinovou záležitostí při volbě materiálu při stavbě domu svépomocí, ale pokud vás zajímá, jak v těchto stavbách vzniká strop, podívejte na druhý díl v miniseriálu o Stavebnici dřevostavby

V případě takovéto stavby je strop tvořen stropními profily a OSB deskami.

image016


Praktické otázky na začátku

Stejně jako většina svépomocníků, také Pavel řešil otázku podpěry – varianty jsou v zásadě dvě - první je nákup kulatin, které se na stavbě přesně nařežou, druhou variantou je profesionální zapůjčení vzpěr. Co po vás v půjčovně budou potřebovat, se dozvíte ve videu Zapůjčení stropních stojek.

Pokud se chystáte na stavbu stropu, vyřešit musíte také otázku, zda POT nosníky zvedat na zdivo ručně nebo si pozvat jeřáb. Pavel nakonec zvolil variantu technické pomoci. Proč a na kolik jej služba jeřábu přišla, si přečtěte v následujícím článku


Vychytejte si práci s betonem

Když je betonování stropu v plném proudu, pomůže vám na měření jeho výšky a pro jeho snadné urovnání praktická vychytávka v podobě KG trubky. Návod, jak si tuto šikovnou záležitost vyrobit přinášíme ve videu zde

Při práci s betonem ale buďte obezřetní. Jako i u jiných materiálů, může i u betonu docházet k nejrůznějším závadám a poruchám, ať už způsobeným například mrazem, vlhkostí, špatným složením nebo vlivem rozpínání složek. Nedostatečné pevnosti, nedostatečné vodotěsnosti, mrazuvzdornosti, nízké krytí výztuže jsou jen malým výčtem toho, jak se vám práce s betonem může zkomplikovat.

03 vady a poruchy betonu

Rizikům při práci s betonem se věnuje článek Vady a poruchy betonu

Jak důkladná příprava na betonování stropu by měla být, aby vám strop nepopraskal, zachycuje video Svépomocí ŽIVĚ - Příprava na betonování prvního stropu.


Novinka  - strop bez nadbetonávky?

V projektu Svépomocí ŽIVĚ Pavel využil tuto novinku poprvé. Jedná se o nové POROTHERM vložky, nad které se již žádný beton neukládá. Tento typ POROTHERM vložek bez nadbetonávky neslouží jen jako bednění, ale je téměř hotovým stropem. Na to, jak se pracuje s tímto materiálem, se podívejte ve videu Příprava POROTHERM stropu bez nadbetonávky

2018 08 28 rychle video priprava stropu wcp miako bn 00 00 11 29 still003

Jak šla práce od ruky svépomocným stavebníkům, kteří si přijeli nové POROTHERM vložky vyzkoušet, přináší video z workshopu.

Máte již etapu stavby stropu za sebou? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a pošlete nám fotografie a zážitky, kterým jste na stavbě museli čelit.

Pokud se na tuto fázi teprve chystáte, nebojte se na cokoliv zeptat a to buď ve foru nebo na našem Facebooku.


Novinka v oboru svépomocných staveb: SKLÁDACÍ DOMY Z MODULU RECIPROCITA.

$
0
0
Novinka v oboru svépomocných staveb: SKLÁDACÍ DOMY Z MODULU RECIPROCITA.

Všechny stavby na světě mají jeden společný problém a současně hlavní zájem- dosáhnutí pevnosti a stability stavby. Zvláště dnes, když se útočí na co nejnižší ceny a nejvyšší úspory v nákladech, když kde kdo se pouští do výstavby, jsme často svědky praskání a jiného porušení statiky staveb, což mnohdy ohrožuje i možnost samotného  užívání stavby.

Stejně tak u výbuchů plynu, v povodních, zemětřeseních, otřesech domů z těžké dopravy  apod.  jsme často svědky ohrožení statiky domu a často je  zbourání  nutností.

Domy z modulů, lze říci i Skládací Domy z modulů značky RECIPROCITA, které uvádí na trh družstvo RECIPROCITA z Brna, tento problém v plném rozsahu řeší.

Stejně tak tyto domy plní všechny požadavky  svépomocných staveb a to:  možnost zvládnout většinu prací sám nebo s málem pomocníků, významné zlevnění stavby oproti stavbám na klíč, omezení vlivu počasí na průběh stavby.

Stavba domů od RECIPROCITY plní i všechny požadavky kladené na rychlost výstavby, úspornost domu v pořízení i provozu, pohodlnost užívání, variabilitu vnitřního prostoru i velikosti a tvaru domu.

Typické pro tyto domy je  reprezentativní vzhled podporující image stavitele či vlastníka i využití pěkného okolí domu pro pohodu bydlení.

Ti kdo už někdy něco postavili, Vám potvrdí, že u staveb platí  význam slova RECIPROCITA více než v jiných lidských činnostech.

O co dům při stavbě ošidíte, odbydete, o to se Vám v nich bude hůř bydlet, žít a celý život se budete dívat na dům nebo jeho  části a bude Vás navždy mrzet, že jste  šetřili.

Naopak, když jste domu věnovali péči, bude Vám po celý život RECIPROČNĚ poskytovat pohodlí, radost a mnohdy i trvalý zájem potenciálních kupců a tedy finanční rezervu.

Modulové domy RECIPROCITA jsou mimo jiné i zárukou trvanlivosti stavby a toho, že Vás po jejich postavení čekají, řečeno s klasikem, jen samá  pozitiva  a sociální jistoty.


Čím je toho všeho dosaženo?

Základ všeho je, že na rozdíl od dřevostaveb, zděných staveb nebo kovových plechových konstrukcí, nosnou kostru Domů z Modulu RECIPROCITA tvoří masivní válcovaná silnostěnná ocelová konstrukce, tvořící základ pevnosti u mrakodrapů a mostů. Tato konstrukce je na stavbu dodávaná částečně svařená a částečně se na stavbě spojuje šrouby.

Celá nosná konstrukce váží u toho největšího modulu do 3 tun a tak je snadno manipulovatelná i těmi nejmenšími autojeřáby, které stavebníkovi podrží v potřebné výšce a místě jednotlivé díly, aby je mohl snadno vzájemně a pevně spojit.

Vysoká pevnost nosné konstrukce pak umožní libovolně vytvářet vnitřní prostor, protože je samonosná a nepotřebuje nosné příčky. Umožní proto téměř libovolně velké vnitřní prostory, velké prosklení, libovolnou volbu vnějšího a vnitřního opláštění, volby tvaru střech apod.  

A v tomto okamžiku je na místě připomenout další důležitou vlastnost těchto domů. Tyto domy vytváří obrovskou příležitost firmám a lidem přicházet se svými výrobky, nápady, designy, vynálezy a vytvářet tak nesčetné množství variací vzhledu, vlastností opláštění domu, interiérů, doplňků, vybavení, vše zcela libovolně, protože nosná konstrukce to vše umožní.

kkkk


Jak se takový dům staví?

Většina domů v nabídce RECIPROCITA má půdorys do 150 m2, viz. www.postavdum.com - nabídka domů. Tedy dle zákona potřebují pouze ohlášení stavby.

Domy jsou snadno umístitelné na zemní vruty stejně jako na základové patky nebo základovou desku. Základy jsou důležité, a proto by měl stavebník konzultovat s RECIPROCITOU nebo jinou odbornou firmou, na jaký základ dům postaví.

RECIPROCITA s výhodou využívá skládací železobetonové prefabrikáty subdodavatelů. Ostatně základovou desku s kari sítí dnes umí zabetonovat téměř každý. Před  dokončením základů je třeba přivést do stavby přes budoucí základy sítě - elektřinu, vodu, plyn, odpady, které se vynesou nad základovou desku v místě, kde bude umístěna v domě centrální elektro skříň a napojení vody a kanalizace.

Na připravený základ pak pomocí autojeřábu umístíte spodní svařenou plochu (podlahu) jednotlivých modulů tvořících přízemí domu. Sešroubujete je všechny k sobě. Na ně pomocí autojeřábu uložíte a přišroubujete na každou 4 nohy. Na tyto nohy uložíte pomocí autojeřábu horní svařenou plochu (strop) a přišroubujete k nohám.

Všechny moduly k sobě pak spojíte pevnostními nerezovými šrouby. Po sešroubování přízemních modulů se takto sešroubují na zemi moduly horního patra a pak takto smontované za pomoci autojeřábu umístí na přízemní moduly a vše se opět spojí šrouby.

Podle návodu se pak přišroubují nebo přivaří na určitých místech křížem zpevňující profily, ztužující celou konstrukci domu. Spodní moduly se upevní šrouby k základům, nebo se podlaha modulů zaizoluje tepelnou izolací a zabetonuje.

Všechny sváry se ošetří proti rzi nátěrem. Smontování nosné ocelové konstrukce celého domu u většiny domů v nabídce nezabere více než jeden den.

jjj

Buď již dodané s nosnou ocelovou konstrukcí RECIPROCITOU, nebo podle jejího návodu ke konstrukci na stavbě připevněné impregnované trámky umožní snadné uchycení vnějšího a vnitřního opláštění nosné konstrukce. Na takto připravenou nosnou konstrukci se pak přišroubují izolační panely vnějších stěn, plošné prvky podlah, stropů, střešní izolační panely a spoje zapění.

Všechny oplášťovací prvky jsou většinou tzv. dvouchlapové, tedy montované dvěma muži. Do otvorů v plášti umístí odborná firma zasklení a opět spoje zapění.

Pokud se používají na vnější opláštění tzv. Halové panely včetně střechy, pak takto připravená stavba již snese jakékoliv počasí, je uzavřená a lze v ní pokračovat s vnitřními pracemi libovolně dlouho. Pokud jsou použity na vnější opláštění jiné zateplovací panely (dle přání zákazníka, stavebníka), pak je třeba neprodleně zaplechovat střechu nebo ji zakrýt střešní krytinou a stěny omítnout, nebo obložit vnějšími obklady (plastové, kamenné).

Někteří zákazníci chtějí mít vnější vzhled stavby zděný, a proto i halové panely (kovový povrch) se oblepí 2cm EPS a natáhne se na ně, po umístění zasklení všech otvorů, omítka.

Po takovém dokončení vnější úpravy stavby, lze již pokračovat uvnitř stavby libovolně dlouho a bez ohledu na počasí. Vnější opláštění izolačními panely nezabere více času, než jeden až 3 dny dle velikosti domu.

Reciprocita dodává na vnější opláštění i takové izolační panely, že tvoří současně vnější i vnitřní izolaci stěn a přímo na ně lze instalovat sádrokarton, jako vnitřní omítku.

Do těchto panelů se pak zaříznou a zavrtají průchody a vedení pro sítě a následně zapění. Pokud jsou použity na vnější izolaci stěn panely jiné, sestaví se po uzavření stavby konstrukce na upevnění sádrokartonových stěn, zaizolují se vnitřní stěny, podlahy, stropy minerální vatou a do ní se vloží a k sádrokartonové konstrukci upevní rozvody sítí.

Pak se vše zaklopí zpevňujícími OSB deskami nebo nosnou překližkou, kde se očekává zatížení závěsnými skřínkami a jinak sádrokartonem.

Po vyvedení zásuvek a světel stačí vymalovat, položit podlahy a začít si užívat.

V případě chuti více ušetřit, lze instalovat i běžná, podstatně menší okna.

Postup stavby je tedy velmi snadný. Velmi vhodný pro svépomocnou výstavbu, i když v počáteční fázi - smontovávání nosné konstrukce, kde vzniká statika domu, je lépe využít nabídky RECIPROCITY na stavební dozor.

Celá stavba se staví suchým procesem, tedy bez vody, malty a cihel.

Dům patří mezi pasivní domy s vysokou úsporou energií.


Podrobnosti naleznete na www.postavdum.com.

 

Super energeticky úsporná okna FTT

$
0
0
Super energeticky úsporná okna FTT

FAKRO odráží ideu energetické účinnosti, jež je jednou z klíčových otázek soudobého stavebnictví, ve své nabídce energeticky úsporných výrobků, které představují komplexní řešení k omezování tepelných ztrát.

Super energeticky úsporná střešní okna FTTmají inovativní konstrukci zaručující velkou úsporu energie.  

Jejich zasklení je osazeno ve speciálně vyprojektovaném rámu křídla, konstruo­vaném ze širších dřevěných profilů. Tato konstrukce minimalizuje vznik tepelných mostů a zajišťuje celkově lepší izolační vlastnosti okna.

Okna FTT jsou kyvná s osou otáčení umístěnou nad geometrickým středem okna. Díky tomu se dokonce vysoká může pohodlne dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Otevřené okno je možno zablokovat v rozsahu od 0°do 40°díky inovativnímu podpůrnému mechanismu. Systém topSafe představuje zvýšenou odolnost proti vloupání.

Okno FTT U6 je vybaveno super energeticky úsporným zasklením U6 (trojsklo s vnitřním laminovaným bezpečnostním sklem tř. P2A). Součinitel prostupu tepla je Uw=0,71 W/m2K pro okno s těsnícím lemováním EHV-AT Thermo.

Toto okno získalo certifikát Kvalitní okna pro pasivní stavby, vydaný Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským v Praze.

Okno FTT U8 Thermo bylo projektováno s ohledem na velmi přísné požadavky pasivního stavebnictví, což potvrzuje certifikát Passivhaus vydaný organizací Passivhaus Institut v Darmstadtu.

Okno FTT U8 Thermo je vybaveno pasivním čtyřsklem U8. Dodává se a montuje výlučně s lemováním EHV-AT Thermo a vyniká svými termoizolačními parametry – součinitel prostupu tepla Uw=0,58 W/m2K.

Okno FTT R3 proti hluku s vnitřním laminovaným bezpečnostním sklem tř. P2A a vnějším tvrzeným sklem dosahuje hodnoty součinitele prostupu tepla Uw = 0,81 W/m2K se standardním těsnícím lemováním. Parametr útlumu hluku se rovná Rw = 42 dB

FAKRO logo

Elektro pilíř

$
0
0
Elektro pilíř

Kvůli přívěsu jsem si chtěl dopředu před stavbou zařídit elektriku.

Zašel jsem na kontaktní místo ČEZu, kde mi řekli postup (je i na netu). A hned jsme podepsali žádost.

Poštou přišla smlouva, podepsanou jsem ji poslal zpět. Zaplatil poplatek. A dal jsem to eletrikářům.

Ti udělali pilíř (jen jsem jim měl říct, že chci rovnou se staveništní přípojkou). Revizák udělal revizi a technik ČEZu zapojil elektroměr. Vybral jsem si dodavatele a podepsal smlouvu.

Až když jsem chtěl staveništní přípojku se objevili problémy - prý to udělali špatně (proti předpisům - konec nebyl se zásuvkou...) a muselo se to trochu pozměnit a udělat zase nová revize...

Rozhodnutí stavět, zakoupení pozemku, projekt

$
0
0
Rozhodnutí stavět, zakoupení pozemku, projekt

Zdravím všechny stavebníky, stránky „Svépomocí“ sleduji asi půl roku a čerpám od ostatních veškeré poznatky průběhem stavby a také přehled o nákladech se stavbou spojené.

Vlastnil jsem dvougenerační dům na okraji města, který jsem začátkem léta prodal.

Ještě dnes si pamatuji, když jsem dělal kompletní rekonstrukci. Topenář mi říkal, že si jednou v tom domě budu moci hrát na schovávanou. Po dvaceti letech jsem přiznal, že měl pravdu.

Už delší dobu jsem zvažoval prodej a stavbu bungalovu nebo koupi dvou bytů. Zjišťoval jsem nabídky realitních kanceláří a na pár bytů jsem se byl i podívat. Vzhledem k ceně a stavu nabízených bytů jsem se rozhodl vyhledat vhodný pozemek a začít stavět.

Tady to byl docela tvrdý oříšek, protože jsem nechtěl mimo hlavní tah do Krkonoš, kde se pozemky nabízejí za nižší cenu. Navíc se bez auta neobejdete a cenový rozdíl mezi parcelou ve městě a v okolí už není tak propastný.

Na několik pozemků jsem se byl podívat s projektantem, aby mi poradil, který je pro stavbu nejvhodnější. Po konzultaci bylo vše rozhodnuto.

Vybrali jsme pozemek v okrajové části města, který je kompletně zasíťovaný a kde bude stát max. 15 domů. Cena za pozemek, který má 1.103 m2, byla na danou lokalitu přiměřená, ale i tak se mi ji podařilo snížit o sto tisíc (i když moje původní představa byla 800 tisíc).

Základní půdorys jsem našel na těchto stránkách, upravil podle svých představ a ve spolupráci s projektantem dolaďujeme projekt do finálního stavu.

Rozměry domu 12 x 11,4 m, stavební materiál bude pálená cihla Porotherm 44 T Profi, sedlová střecha, klasický krov, jednou pro využití podkroví, nadkrokevní izolace, střešní krytina Tondach Figaro černá nebo Bramac Tegalit, vytápění tepelným čerpadlem Voda – Vzduch, topení podlahové, okna plastová.

 

 

Bydlení pod střechou

$
0
0
Bydlení pod střechou

Oblíbené bydlení v podkroví znamená úsporu investic při výstavbě, maximální využití prostoru i zajímavé architektonické možnosti. Podle typu střešní konstrukce a s tím souvisejícího potřebného zateplení, se nabízí buď varianta s přiznanými krokvemi, nebo podkrovím řešeným pomocí sádrokartonu.

Desky z kamenné vlny ROCKWOOL umožňují jednoduché, rychlé a kvalitní provedení obou těchto variant. Jsou tvarově stálé a přitom pružné. Díky tomu dobře přilnou ke konstrukci, vyplní požadovaný prostor a zamezí vzniku spár.

Minimalizují se tak možnosti vzniku případných tepelných mostů. Desky nesesedají, zachovávají svoji tloušťku a zůstávají funkční po řadu let. Účinně přitom zamezují jak únikům tepla v zimě, tak přehřívání interiéru v letních měsících.

Zajímavé možnosti představují například desky SUPERROCK. Využít je můžeme nejen v oblasti šikmých střech a podkroví, ale lze s nimi řešit izolaci příček a konstrukcí dřevostaveb. Tyto desky vynikají i dobrými akustickými vlastnostmi, takže je ocení vlastníci nemovitostí v oblastech se zvýšenou hladinou hluku.

Desky přitom plní i roli nehořlavé izolace, takže zvyšují požární bezpečnost konstrukcí.

Kamenná vlna současně s tím prodlužuje celkovou životnost konstrukce střechy. Desky Superrock jsou vodoodpudivé a odolné proti vzdušnévlhkosti. Svými vlastnostmi přispívají k dosažení energeticky úsporného standardu bydlení.

Součinitel tepelné vodivosti činí 0,035 W.m-1.K-1 . Jsou dostupné v tloušťkách od 50 do 200 mm a lze je pořídit ve standardním rozměru 1000 x 610 mm.  Protože jsou poloměkké a lehké, umožňují jednoduchou a snadnou manipulaci při zateplování. Splňují kritéria programu Nová Zelená úsporám.

RW SUPERROCK


Jak na řešení nad krokvemi nebo mezi a pod krokvemi?

Zateplení nad krokvemi systémem TOPROCK je ideální řešení pro ty, kdo se chtějí kochat krásou přiznané dřevěné konstrukce krovu. Minimalizuje tepelné mosty a ocení ho i ti, kdo nemají prostoru nazbyt a potřebují počítat s každým centimetrem plochy.

Toto řešení totiž umožňuje využít celý prostor podkroví bez nutnosti snižování podhledů v interiéru. V tomto případě se nad původními krokvemi vybuduje bednění a konstrukce pomocných krokví, kde se vkládá izolace z kamenné vlny. Dále následuje difuzně-otevřená hydroizolace, kontralatě pro upevnění střešní krytiny a samotná střešní krytina. 

V současnosti nejčastější způsob řešení podkroví je zateplení mezi a pod krokvemi. Tepelná izolace se v tomto případě klade nejprve mezi dřevěnou konstrukci krovu a posléze i pod ni.

Uvedený postup zamezí vzniku tepelných mostů v oblasti krokví. Aby byly splněny požadavky na tepelněizolační vlastnosti konstrukce, izolace z kamenné vlny ROCKWOOL se pokládá většinouve dvou nebo i více vrstvách.

Tloušťka první vrstvy je pak dána výškou přídavného roštu. Následuje montáž parozábrany. Poté se upevní nosný rošt sádrokartonového podhledu. Dále lze postupovat dvojím způsobem, kdy se pomocí roštu vymezí prostor pro vzduchovou mezeru nebo pro vložení další vrstvy izolace.

První možností je provedení montáže sádrokartonových desek s ponecháním vzduchové mezery mezi parozábranou a sádrokartonovými deskami.

Vzduchová mezera slouží pro protažení elektroinstalace a pro bezpečné provedení výřezů pro světla. Mezera umožní zachovat celistvost parozábrany, která musí zůstat neprodyšně uzavřena, slepena ve všech spojích a dotěsněna ke stěně.

Druhou možností je vzduchovou mezeru vyplnit další vrstvou izolace. Tloušťka této přídavné vrstvy pod parozábranou však nesmí být větší než ¼ tloušťky izolace, která se nachází nad parozábranou. Následuje finální montáž sádrokartonové desky.

RW šikmá strecha TOPROCK   RW strecha pod krokvami      

Podrobné informace, aktuální akce a další novinky najdete na webu www.rockwool.cz nebo facebookovém profilu vyberspravne.

Jak na osvětlení jezírka a jeho okolí

$
0
0
Jak na osvětlení jezírka a jeho okolí

Jezírko v zahradě je většinou centrálním bodem, který nám svým uceleným ekosystémem přináší jedinečnou podívanou. Tekoucí voda z jeho potůčků a vodopádů uklidňuje a vytváří příjemné prostředí pro relaxaci. Jezírko je také velkým poutačem pozornosti pro každou návštěvu. Jeho působivý efekt lze podpořit vhodně zvoleným dekorativním osvětlením. Přinášíme vám pár rad a tipů, díky kterým bude večerní atmosféra u vašeho jezírka ještě kouzelnější. 

Jaká svítidla jsou vhodná pro použití v jezírku a jeho okolí? 

Z bezpečnostních důvodů se v okolí vodních prvků používají výhradně svítidla na malé bezpečné napětí 12V.

K osvětlení jezírka i zahrady lze použít jednoduchý stavebnicový systém Garden Lights, který je již připraven pro montáž svépomocí.

Jedná se o ucelený 12V systém vhodný k osvětlení zahrady, v jehož nabídce jsou kabely a svítidla, která se vzájemně propojují pomocí konektorů Plug&Play. Díky jednoduchosti systému zvládne instalaci téměř každý. 

jezírkové osvětlení s2

Jak a kam osvětlení nainstalovat?

Systém se napájí přes bezpečnostní 12V transformátor, který může být umístěn např. přímo v zahradě nebo v zahradním domku.

Kabely ze systému Garden Lights není nutné zakopávat hluboko pod zem. V okolí jezírka lze kabely umístit pod geotextílii a překrýt dekorativními kameny. Konektory nesmí být umístěny přímo v jezírku.

K osvětlení potůčků, vodopádů a jezírek lze použít pouze svítidla s krytím IP68, která jsou vhodná pro umístění pod vodní hladinu.

Některá svítidla jsou určena k instalaci do hloubky max. 0,5 metru, proto jimi osvětlujeme převážně potůčky a břehy jezírek. K osvětlení potůčku je ideální LED svítidlo Lapis v imitaci kamene, které splyne s ostatními oblázky v potůčku.

Pro osvětlení břehů, vodopádů a vnitřku jezírka doporučujeme použít podvodní reflektory Arigo, Brillance a Excellence. Pokud je jezírko celkově tmavší, popřípadě zarůstá řasou, doporučujeme koncentrovat se spíše na osvětlení břehů a rostlin v okolí jezírka.

Noční hladina je jako zrcadlo, ve kterém můžete pozorovat zajímavý odraz osvětlené zahrady. 


Osvětlení jezírka a okolís3


Okrasné rostliny a dřeviny v okolí jezírka je hezké zvýraznit pomocí LED reflektorů.

Vzrostlejší stromy a husté keře doporučujeme nasvítit 5W LED reflektory jako je Arcus a Rubum.

K osvětlení menších solitérů a trav postačí 2-3W LED reflektory Alder a Focus. Pokud máte v okolí jezírka přilehlou terasu, lze její okraje zvýraznit orientačními zápustnými svítidly Alpha


IMG 20160625 113509s4


Jak o svítidla pečovat?

Svítidla jsou téměř bezúdržbová, nicméně pro správný provoz je dobré jim věnovat trochu péče a to převážně formou občasného očištění skel.

V případě zimních mrazů a hrozícího zamrznutí jezírka je lepší svítidla umístěná v mělčinách přemístit z vody na břeh. Zamezí se tím poškození svítidel a kabelů vlivem zamrznutí. 


DSCN6984s6


Tipy na netradiční osvětlení jezírka

Do dekorativního osvětlení jezírka nepatří jen podvodní reflektory. Zajímavým prvkem na hladině jezírka jsou i svítící objekty, například svítící plovoucí koule od německého výrobce Epstein-Design. Krásného efektu docílíte použitím více koulí o různých průměrech. 

Milovníky originálních kousků jak v interiéru, tak v exteriéru jistě nadchnou ručně opracované svítící objekty z pravého českého kamene, které lze umístit na břehu nebo v okolí jezírka. Každý kus je nenapodobitelný originál. 

Ke břehu jezírka, který je spíše z oblázků, se velmi dobře hodí venkovní svítidlo v imitaci oblázkového kamene. Přes den nenápadný kámen u jezírka, večer překvapí svým tlumeným světlem, které navíc můžete ovládat pomocí dálkového ovládání. 

DSCN8788g  DSCN4614s9

Vyhlášení výsledků soutěže o LED osvětlení na zahradu

$
0
0
Vyhlášení výsledků soutěže o LED osvětlení na zahradu

Od 11.7. do 8.8.2016 jste měli možnost soutěžit o 2 kusy LED osvětlení na svou zahradu. Ve spolupráci s portálem www.led-zahrada.cz jsme měli připraveny 2 venkovní svítidla ve tvaru bílé koule o průměrech 30 a 40 cm, od německého výrobce Epstein-Design.

 

Tato kvalitní svítidla jsou vyrobena z odolného polvethylenu se zárukou 10 let na UV stabilitu.

Jaký byl úkol?

Úkolem pro soutěžící bylo vymyslet originální básničku, která bude obsahovat slova „Svépomocí“,
„LED – zahrada“ a „svítící koule“ a básničku doplnit fotkou vlastní zahrady.

Kdo soutěž vyhrál?

Nejvíce se nám ve Svépomocí.cz líbila básnička od Martiny Kozákové, která napsala:

Byl krásný slunný den,

kdy můj muž mi sdělil svůj dávný sen.

Postavíme dům, kde radost bude žít,

však jinak než svépomocí ho nebudeme mít.


K tomu led-zahrada je samozřejmostí,

kde kamarády své, člověk rád pohostí.

A v pozdních hodinách, ne jen světlušky poslouží,

ale ke sklence vína svítící koule svým třpytem zahoří.


Už vím, že tento sen se i mým snem teď stal

a budu šťastná, když náš sen se vyplní v reál.

Tak držte nám pěsti, ať dílo se zdaří,

vždyť splnit si sny se málokomu daří.

 

Druhou výherkyní se stala Jana Matonohová se svou originální básničkou.

To je moje zahrádka, je to samá hromádka.

Dělám na ni dnem i nocí, ale pouze svépomocí.

 

V hlavě vidím, kam to směřuje,

v budoucnu se tu každý raduje.

Trávník je zelený, žádná boule,

pod ptačím zobem svítící koule.

 

To je má idea o světě za plotem -

posekat, zavlažit, posedět s Merlotem.

Beru rýč do ruky, do země kabely - 

světlo je potřeba, aby všichni koukali!

Budou mi závidět - mám se jak na hradě,

na té svojí vysněné led-zahradě.

jana matonohova 1 

Oběma výherkyním gratulujeme a každé posíláme na její zahradu jednu svítící kouli.

Ostatní účastníci soutěže nepřijdou zkrátka

Vážíme si všech básniček, které nám dorazili a pro každého dalšího účastníka soutěže posíláme za básničku i fotografii zahrady hrnek s logem Svépomocí.cz, který Vám heslem „Svépomocí to dáš!“ dodá každé ráno na stavbě tu správnou energii.

hrnek svepomoci

Líbí se Vám hrnek a chtěli byste z něj pít na stavbě kávu? Objednejte si ho v eshopu.

 

Všem soutěžícím gratulujeme. Fotografie všech zahrad si můžete prohlédnout v galerii.


VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

$
0
0
VIDEO: Montáž komínového systému Schiedel KOMBIGAS

Potřebujete komín ke spotřebiči na pevná paliva i ke spotřebiči na plyn? Nemusíte kupovat komíny dva. Ukážeme vám systém, Schiedel KOMBIGAS, který oba typy komínů kombinuje. Získáte tak dva komíny za cenu jednoho. Jak komín vypadá? A jak postupovat při jeho stavbě? To vše se dozvíte ve videu.

Nový komínový systém umožňující odvod spalin od kondenzačních spotřebičů v kombinaci s pevnými palivy reagující na moderní trendy v topenářské technice.“ To je, dle slov zástupců společnosti Schiedel, komínový systém KOMBIGAS.

Nosným prvkem systému KOMBIGAS je zcela nová komínová tvárnice rozdělená na tři samostatné části. První je určena pro komínový průduch pro pevná paliva. Druhá část tvárnice vytváří uzavřenou šachtu, do které je vloženo plastové potrubí sloužící k odvodu spalin od plynového spotřebiče. A poslední částí tvárnice je samostatná víceúčelová šachta, kterou lze využít například pro připojení solárního systému.


Moderní komínový systém reagující na trendy v topenářské technice

Vedoucí technik, Jiří Vrba, vysvětlil, jaké má komínový systém Schiedel KOMBIGAS další výhody:

„Tento systém je reakcí na současné trendy ve vytápění: kombinace plynového, dnes nejčastěji už kondenzačního spotřebiče, kondenzačního kotle, se spotřebičem na pevná paliva. Kromě toho, podíváme-li se na komínovou tvárnici v půdorysu, vidíme, že v ní jsou tři šachty nebo tři prostory pro nějaké vedení. Ten třetí v tuto chvíli zůstává volný a dá se využít například pro připojení solárních kolektorů, pro svislé instalační vedení, pro odvětrání, někdy možná i pro přívod spalovacího vzduchu.“ 

obr1


Musí dům, ve kterém bychom chtěli tento komín použít, splňovat něco speciálního?

„Ano, je to otázka dispozice objektu. Do jednoho komínového tělesa dokážeme připojit prakticky v jednom místě nebo v jednom prostoru, dva spotřebiče. Pokud to dispozice neumožňuje, máme samozřejmě také řešení. Rozdělíme komín na dvě samostatná komínová tělesa. A věc je vyřešená.“

Stavební postup komínového systému Schiedel KOMBIGAS vychází ze systému UNI Advanced. V prostoru pro spotřebič na pevná paliva je umístěna tenkostěnná keramická vložka, tu budeme při realizaci komínu obkládat izolačními rohožemi. 


obr2


Stavební postup při realizaci komínu

Společnost Schiedel dodává ke každému komínovému systému také podrobný stavební návod v tištěné podobě, ten na stavbě ocení nejen svépomocní stavebníci.


Vyřezávání otvorů do betonových tvárnic

V prvním kroku stavby je dobré vyřezat do betonových tvárnic všechny potřebné otvory. Na spodní tvárnici, kterou ukládáme na připravený základ v úrovni budoucí čisté podlahy, zakreslíme otvor pro větrací mřížku, na druhou tvárnici pak otvor pro komínová dvířka. Otvor pro budoucí napojení kouřovodu zakreslíme na tvárnici, která je zpravidla umístěná pod stropem. 


obr3


A jedna praktická rada k vyřezávání otvorů: První řez neprovádějte úplně do konce. Zajistíte si, tak stále pevné spojení vyřezávaného dílu s betonovou tvarovkou. Druhou stranu už můžete zcela proříznout. A následně se vrátit k dokončení prvního řezu. Budete-li se držet tohoto doporučení, nemusíte se obávat, že by se vám vyřezávaná část betonové tvarovky při řezu jakkoliv vzpříčila a úhlová bruska měla tendenci takzvaně odskočit.


Ukládání komínových tvárnic a jejich spojování

První tvárnici umístíme ve výšce budoucí čisté podlahy. V této výšce nejprve po obvodu naneseme na odizolovaný betonový základ rozmíchanou maltu. Je dobré ji umístit také v prostoru vnitřních příček komínové tvárnice.


obr4


Tvárnice ukládáme vždy tak, aby byla v horní části viditelná integrovaná teplená izolace. Ta je umístěná kolem šachet sloužících k napojení plynového spotřebiče. Dilatační mezera mezi stěnou a komínovým tělesem by měla být 30 milimetrů. Tvárnici podle potřeby posuneme a pomocí gumové paličky urovnáme do roviny podle vodováhy.

Při dokončování stropní konstrukce je nutné kontrolovat správné umístění komínových tvárnic vůči vynechanému otvoru. Pokud stavbu komínu provádíte před dokončením stropu, nemusíte si většinou s budoucím otvorem příliš lámat hlavu.

Dále je nutné usadit betonový základ do maltového lože v prostoru, do kterého budeme ukládat tenkostěnné keramické vložky. Na betonový základ osadíme do maltového lože podstavec pro odvod kondenzátu.


obr5


Pro spojování dalších tvárnic budeme používat tenkovrstvé lepidlo, které je součástí dodávky komínového systému. Do nádoby nalijeme vodu a nasypeme směs lepidla. K rozmíchání postačí zednická lžíce nebo špachtle, kterou se lepidlo na komínové tvarovky dobře nanáší.

Před usazením další betonové tvarovky očistíme namočenou houbou hrdlo keramického podstavce sloužící pro odvod kondenzátu a na horní část hrdla naneseme spárovací hmotu FM Rapid, kterou jsme obdrželi společně s komínovým systémem Schiedel KOMBIGAS. Posléze můžeme osadit tvárnici s vyříznutým otvorem na komínová dvířka. 


obr6 


Vkládání izolačních rohoží do tvárnic

Do každé z tvárnic vložíme dvě izolační rohože. Spoj rohoží musí být umístěn u zadní stěny tvárnice, aby nemohlo dojít k ucpání rohových kanálků zadního odvětrání. Tyto kanálky musí zůstat vždy volné.

Rohože seřízneme odlamovacím nožem podle zadní hrany předních kanálků pro odvětrání. Izolační rohože umísťujeme do tvárnice s připraveným otvorem na komínová dvířka. Neměli bychom je zatlačit do spodní tvárnice s otvorem pro větrací mřížku. Následně je třeba osadit keramický T-kus pro komínová dvířka.


obr7 


Vedoucí technik Jiří Vrba vysvětlil, jak se liší T-kus pro komínová dvířka od T-kusu pro napojení kouřovodu:

„Abychom vybrali ten správný, všimněme si, že je rozdíl mezi T-kusem pro napojení dvířek a T-kusem pro napojení kouřovodu. Na první pohled to poznáme tak, že T-kus pro dvířka je zkrácený, má kratší vývod.“


obr8


Uhlazování vytlačené spárovací hmoty a kontrola rovinnosti

Namočenou houbičkou uhladíme vytlačenou spárovací hmotu mezi keramickými tvarovkami a můžeme pokračovat v nanášení další vrstvy lepidla na horní část betonové tvárnice. Před osazením další tvárnice je nutné očistit hrdlo keramické vložky a nanést spárovací hmotu FM Rapid.


obr9


Vyzdění tvárnic a vkládání keramických vložek

Po vyzdění dvou tvárnic přichází na řadu umístění keramické vložky. Jaké vložky v systému KOMBIGAS používáme pro spotřebič na pevná paliva? A jaká je jejich délka? To upřesnil vedoucí technik Jiří Vrba:

„Stejně jako u běžného systému Advanced používáme tenkostěnné keramické vložky. Jejich základní délka je 66 centimetrů.“

Vytlačenou spárovací hmotu mezi vložkami zahladíme dodávaným vyhlazovačem spár. A dle projektové dokumentace osadíme v odpovídající výšce tvárnicí s vyříznutým otvorem pro napojení kouřovodu od spotřebiče na pevná paliva.

Do tvárnice vložíme izolační rohože, které opět zařízneme podle zadní hrany předních kanálků odvětrání. Spoj rohoží musí být vždy na zadní stěně tvárnice. Osadíme keramický T-kus pro napojení kouřovodu, zahladíme vytlačenou spárovací hmotu a pokračujeme ve zdění komínu až po tvárnici, ve které bude napojení pro plynový spotřebič.


Instalace patního kolena pro plynový spotřebič

Po instalaci patního kolena osadíme tvárnici s vyříznutým otvorem o velikosti 140 x 140 milimetrů v ose šachty, kterou povedeme plastové komínové vložky od plynového kondenzačního kotle. Pro spojování plastových vložek používáme dodanou lubrikační pastu.


obr10


Vyzdění celého komínu

Předchozí postup ukládání tvárnic, tenkostěnných vložek a plastových komínových vložek opakujeme až do vyzdění celého komínu.

Podrobné informace o komínových systémech najdete na www.schiedel.cz

 

VIDEO: STAVBA PASIVNÍHO DOMU SVÉPOMOCÍ KROK ZA KROKEM – celodenní přednáška na veletrhu FOR ARCH 2016

$
0
0
VIDEO: STAVBA PASIVNÍHO DOMU SVÉPOMOCÍ KROK ZA KROKEM – celodenní přednáška na veletrhu FOR ARCH 2016

Největší svépomocná akce roku se tentokrát zaměří na stavbu pasivního domu v podání Pavla Tesárka. Vítání jsou všichni, kdo se chtějí dozvědět postupy, rady a tipy, jak se staví pasivní dům svépomocí. Přednáška bude rozdělena do několika dílčích etap tak, jak se dům, který můžete sledovat v projektu Svépomocí ŽIVĚ, stavěl. 

Přednáška je určena všem budoucím i současným svépomocným stavebníkům, kteří se chtějí inspirovat a načerpat tipy z praxe od svépomocníka, který byl před několika lety v naprosto stejné situaci, v jaké se možná nacházíte právě teď Vy.

Po dokončení prvního domu se rozhodl pro stavbu dalšího, tentokrát pasivního domu.


Zkušenosti, úspěchy, nezdary a tipy z praxe

Stavbu pojal trochu experimentálně a při realizaci pasivního domu svépomocí vycházel z nejčastěji používaných materiálů a postupů, které stavebníci běžně volí u nepasivních domů.

Nyní, po téměř roce a půl od zahájení stavby pasivní domu, se s Vámi Pavel podělí o získané praktické zkušenosti, úspěchy i věci, které by dnes udělal jinak.

V průběhu přednášek si Pavel bude zvát hosty, kteří mu pomáhali v jednotlivých etapách stavby a prostor dostanou i Vaše dotazy.


obr1


Pro koho je konference určena?

Konference svépomocí je pro každého svépomocného stavitele, rekonstruktéra či kutila, který chce načerpat tipy z praxe, pohovořit s ostatními svépomocníky nebo jen získat odvahu pustit se do svého projektu.


Proč byste na konferenci měli dorazit?

Řekneme si přesné náklady na stavbu v jednotlivých stavebních etapách. Detailně projdeme jednotlivé etapy stavby domu a řekneme si, jak se z mého pohledu liší u pasivu v porovnání s „běžným domem“. 

Zmíníme časovou náročnost jednotlivých etap. Celý průběh stavby uvidíte na krátkých videích a doposud nezveřejněných fotografiích. Prozradím vám, jakých chyb jsem se dopustil a co by bylo potřeba předělat.

Po skončení přednášky rozešleme každému účastníkovi, který byl přítomen v sálu, detailní položky všech nákladů, které jsme na stavbu domu vynaložili.


Rezervujte se své místo na konferenci již nyní >>


Kde a kdy konference proběhne?

Konference se uskuteční na letošním veletrhu FOR ARCH 2016 v nově otevřeném kongresovém sále v hale č.2. v sobotu 24.9.2016 od 10:30 hodin. Sál bude pro účastníky otevřen již od 10:00 hodin. Vstup na konferenci je zcela zdarma.


Jaký bude program?

Připravovaný program konference je detailně rozepsán na stránce konference, na které si můžete současně zdarma rezervovat své místo v sále.

Těšíme se na Vás na konferenci.

Tým Svépomocí.cz

PODZIMNÍ VELETRH DEKORACÍ PŘEDSTAVÍ NEJNOVĚJŠÍ TRENDY

$
0
0
PODZIMNÍ VELETRH DEKORACÍ PŘEDSTAVÍ NEJNOVĚJŠÍ TRENDY

Patříte mezi odborníky a obchodníky v oboru dekorací a dárků? Zajímáte se o bytové a kuchyňské doplňky? Chcete si před Vánocemi originálně vyzdobit vaše společenské prostory nebo interiér? Potom navštivte v termínu od 8. do 10. září 2016 jediný kontraktační veletrh v České republice zaměřený na dekorace, sklo, bytové a kuchyňské doplňky a dárkové zboží FOR DECOR & HOME. V moderních prostorách PVA EXPO PRAHA se můžete těšit na dvě výstavní haly plné atraktivních expozic od nejvýznamnějších firem na českém trhu.  

Aktuální kolekce, novinky a trendy v oblasti dekorací pod jednou střechou

Primárním cílem veletrhu je uzavírání předvánočních kontraktů, čemuž odpovídá také obchodně nejvýhodnější termín na začátku září.

Kromě toho poskytne veletrh i průřez kompletní nabídkou pro všechny odborníky v oboru a inspirativní prostředí pro milovníky dekorací z řad široké veřejnosti. Mnoho vystavujících firem potom chystá pro návštěvníky možnost přímého nákupu nebo informace o e-shopech, kde si mohou vyhlédnuté zboží objednat. 

Vzhledem ke skutečnosti, že na veletrhu budou vystavovat téměř výhradně výrobci, exkluzivní dovozci a velkoobchody, mohou obchodníci, odborníci i běžní návštěvníci očekávat ucelenou nabídku těchto firem, do které pochopitelně patří i aktuální kolekce a novinky.

Jsou to právě novinky a nejnovější světové trendy, jejichž prezentaci si každý vystavovatel schovává speciálně až pro příležitost veletrhu. S tím souvisí také atraktivní obor vánočních ozdob, který si na veletrhu stále více upevňuje svou důležitou pozici, a to například prostřednictvím účasti slavných českých sklářských firem.

Kromě široké předvánoční nabídky se veletrh bude věnovat i produktům s celoročním uplatněním, a to interiérovým dekoracím, bytovým a kuchyňským doplňkům, stolování, sklu, floristice, dárkovým a reklamním předmětům a v neposlední řadě i profesionálním službám v oboru.

Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé expozice tuzemských i zahraničních vystavovatelů, z nichž mnozí budou mít na veletrhu premiéru. Zastoupeno bude Německo, Polsko, Ukrajina nebo Slovensko.

decor7


Nevšední podívanou zajistí floristická soutěž ROSA PRAGENSIS a výstava VÁNOČNÍ TRENDY 2016

Návštěvníci FOR DECOR & HOME se mohou těšit také na atraktivní doprovodný program. Připravena je pro ně profesionální floristická soutěž ROSA PRAGENSIS, kdy se mezi sebou hned první den veletrhu utkají soutěžící z řad studentů odborných škol a profesionálních floristů v aranžování na téma květiny a interiér.

Po vyhodnocení nejlepších prací v kategoriích JUNIOR a SENIOR budou soutěžní exponáty prezentovány veřejnosti.

Další zajímavou událostí je výstava VÁNOČNÍ TRENDY 2016. Ve čtyřech samostatných expozicích tvořených profesionálními floristy se zde představí nejaktuálnější trendy v oblasti dekorací.

Výstava si klade za cíl motivovat k hledání nových produktů, materiálů, technik a barevných kombinací. V neposlední řadě se potom snaží pomoci návštěvníkům veletrhu lépe se orientovat v prodejním sortimentu vystavovatelů a hledat vlastní osobitý směr v nadcházející vánoční sezóně.

Souběžně s veletrhem FOR DECOR & HOME se v areálu PVA EXPO PRAHA uskuteční také mezinárodní veletrh kosmetiky, kadeřnictví a zdravého životního stylu WORLD OF BEAUTY & SPA a mezinárodní veletrh SBĚRATEL.

Podrobnosti o veletrhu naleznete na oficiálních webových stránkách www.fordecor.cz. Zlevněnou vstupenku si můžete pořídit na následujícím odkazu: www.fordecor.cz/sleva.


decor1  decor2


FOR DECOR & HOME a jeho tendence

Jediný kontraktační veletrh dekorací a doplňků FOR DECOR & HOME navazuje na úspěšný první ročník, kterého se zúčastnilo na osm desítek vystavovatelů a více než 6000 odborných návštěvníků.

Vzhledem k maximálnímu splnění kontraktačního poslání akce i rostoucímu zájmu veřejnosti o oblast dekorací a dárkového zboží se veletrh letos rozrůstá a obsadí hned dvě výstavní haly PVA EXPO PRAHA.

Očekává se také vyšší odborná návštěvnost a zvýšený zájem široké veřejnosti.

 decor6

 

Pasivní výstavba bez zateplení s tepelně aktivovanou základovou deskou

$
0
0
Základová deska se všemi rozvody před betonáží

Rodinný dům ze systému Ytong je příkladem ekonomického a inovativního stavění – jednovrstvý pasivní dům byl postaven svépomocí a majitel na něj čerpal dotaci Zelená úsporám. Projekt představuje v praxi zajímavé řešení vytápění termicky aktivované základové desky a použití kompletního systému Ytong. Svými nízkými náklady a mimořádně úsporným, komfortním provozem je tento projekt uživatelsky příznivým řešením.

Stavebník se svou manželkou měli jasný a naštěstí shodný cíl. Chtěli v krátkém čase postavit moderní rodinné sídlo, které poskytne nadstandardní komfort a bude mít i prostory pro hosty.

Součástí jejich představ byla i jasně definovaná cena – dům nesmí být dražší než standardní srovnatelné domy. Dalším požadavkem bylo, aby byl postaven z jednotného, pokud možno kompletního stavebního systému. Navíc musí být vhodný pro stavbu svépomocí, protože se rozhodli stavět za přispění laiků i odborníků z řad známých a příbuzných.

Systém Ytong nabídl kompletní řešení všech dílů včetně stropů a střechy, jeho použití u laických stavebníků je již bohatě ověřené. Právě pro tento typ stavění je Ytong ideální, navíc investoři mohou využít celou řadu odborných poradenských služeb ve všech fázích projektu a výstavby.

Zadavatelé také velmi pečlivě hodnotili nejen otázku pořizovacích, ale také provozních nákladů. Kromě toho ale ve svých představách šli na rozdíl od většiny současných stavebníků ještě o něco dále.

Uvědomovali si rizika vyplývající ze špatného vnitřního prostředí, vysokého obsahu CO2 v utěsněných prostorách, vysoké vlhkosti a s tím spojeného nebezpečí bujení plísní. Proto je součástí projektu řízené větrání s rekuperací a filtrací, centrální vysavač a povrchy ploch nenáročné na údržbu. Těmto požadavkům odpovídal i výběr materiálu pro hrubou stavbu.

Ytong přirozeně reguluje vlhkost a zabraňuje vzniku plísní. Použití systému jako celku umožňuje postavit homogenní hrubou stavbu bez tepelných mostů a masivní střecha zabraňuje letnímu přehřívání.

Optimálně navržený pasivní dům jim navíc poskytne v rámci programu Nová zelená úsporám státní dotaci v celkové výši 485 000 Kč.

2.Betonová základová deska se všemi rozvody atermickou aktivací
Betonová základová deska se všemi rozvody atermickou aktivací


Seznamte se s materiály a technickým řešením

Budova je založena na pěnovém skle o síle 500 mm. Na ní je železobetonová deska tloušťky 250 mm, jejíž jádro je termicky aktivováno. Vyztužena je armovací sítí 100 x 100 x 8 mm při obou površích.

Obvodové nosné zdivo je z materiálu Ytong Theta + 1,8 - 300 v tloušťce 0,500 m bez zateplení. Vnitřní nosné zdivo tvoří Ytong P2 – 500 v tloušťce 250 mm, příčky Ytong P4 – 500 tloušťky 100 mm a Silka S 20 – 2000 tloušťky 100 mm. Silka je materiál od stejného výrobce a stejného složení, vyniká akustickými vlastnostmi a únosností.

Konstrukci stropu nad 1.NP tvoří systémový strop Ytong Ekonom tloušťky 250 mm.

Klasická konstrukce podlahy v 1. NP je vynechána, přímo na leštěném povrchu základové desky je položena dřevovláknitá kročejová izolace a vinylová podlaha. Ve 2. NP je položen parket z lamina s integrovanou kročejovou izolací.

Konstrukci střechy tvoří střešní systém Ytong Komfort  tl. 0,20 m, zateplený grafitovou EPS deskou tloušťky 300 mm. Střešní krytina je z tvrdého betonu cihlové barvy, vnitřní omítky sádrové tenkovrstvé.

Výplně otvorů budou hliníko-dřevěné s trojitým zasklením. Vnější tepelná omítka je navržena v tloušťce 30 mm.

Vytápění řeší systém termické aktivace betonové základové desky, zdrojem je tepelné čerpadlo země-voda o výkonu 3 kW, doplněné tepelnou spirálou pro nárazové spotřeby.

Větrání je řízené rovnotlaké s protiproudovou rekuperací v hvězdicovém systému. Hrubou stavbu realizoval investor svépomocí, včetně stropu a střechy, základovou desku ve spolupráci s odbornou firmou.

3.Založení masivního zdiva Theta 500 mm
Založení masivního zdiva Theta 500 mm


Název stavby:
  Novostavba pasivního RD

Investor:  soukromý

Místo stavby:  Brno venkov

Projektant:  Ing. Arch. Vilém Čech, Ing. Petr Mareček

Počet funkčních jednotek:  jedna bytová jednotka v uspořádání 5 kk

Počet uživatelů:  4 osoby

Zahájení stavby:  05. 2015

Ukončení stavby:  05. 2016

           

Užitná plocha:   170,123 m2, garáž 39,06 m2

Zastavěná plocha:  194,32 m2

Obestavěný prostor:  895,6 m3                  

Budova bez garáže:  718,00 m3

Spotřeba energie na vytápění:  12 kW/m rok

Primární energie:               

Celkové náklady na energie ročně:  25000 Kč

Orientační náklady stavby:  2 3000 uzavřená stavba včetně oken a dveří, s kompletní izolací

Náklady na 1 m2:  23 500 Kč

Dotace celkem: 485 000 Kč

 

Od výkopu po desku

$
0
0
Od výkopu po desku

Budování našich základů nám trvalo přesně 28 dní. V neděli 17. července jsme s přítelem odpoledne vyměřili a vysypali vápnem obvod domečku. Byla to celkem sranda, protože jsme měli vytyčené rohy domu i se zateplením, které bude s ohledem na materiál (stavíme z vápenopískových cihel) 30cm, ale pásy jsme měli vykopat 17,5 cm od rohu domu.

Takže přišly na řadu provázky, pásmo, metr, vodováha, projekt základů a šlo se na věc. Malinko jsme se zapotili, ale jak se ukázalo později, dílo se zdařilo a byli jsme přesní :).

Hned po vysypání vápnem začalo samozřejmě pršet a bagrování se muselo odložit na úterý. Naštěstí naše značení přežilo :).

Díky tomu, že jsme to museli o den posunout, museli jsme najít jiný bagr a to se nakonec ukázalo jako „koupě roku“. Byl sice o chloupek dražší, za to moc šikovný a ochotný.

Pasy jsme v přední části domu kopali cca 80 cm do země, v zadní části 35 cm.

Kolem domu budeme pak poměrně dost dosypávat, takže jsme už do země více nešli. Pasy byly široké 50 cm a středové 65 cm. Bagr to dělal cca 4 hodinky a na čistění spáry jsme se po jeho pěkné práci nikterak nenadřeli. Navíc nám nezboural ani jednu lavičku a to je máme poměrně blízko.

Do začištěnné spáry jsme uložili zemnící pásek. Druhý den jsme přibližně na polovinu obvodu nachystali připravené šalování a vyčkávali na beton. Pasy jsme vylili do výšky 40cm betonem C16/20, celkem se spotřebovalo 16 kubíků. V místech, kde bylo šalování to chlapi upřímně proklínali- vedro k padnutí a pádlování jako o život, ale i ve třech to zmákli, mají můj obdiv!

Na sobotu jsme byli domluvení s brachou a partou chlapů na založení ztraceného bednění. Tady bych je chtěla vážně ocenit, protože ve 4 lidech to za sobotu všechno odvozili, bezvadně založili, nachystali prostupy a skoro celé bednění vyskládali- dávali jsme po třech řadách, takže toho bylo vážně dost. Trošku jsme se báli jaký rozdíl bude ve výšce po vylití pasů, ale nakonec to nebylo tak špatný, jen ve dvou místech byl rozdíl 5cm, jinde max 3cm. I tak na ukládání první řady padlo přibližně 1,75 kubiku betonu, který jsem míchali z pytlů v míchačce- pravda trošku dražší řešení, ale rychlé a jednoduché- v okolí nikdo moc nechce vozit beton v sobotu a už vůbec ne takto malé množství. V průběhu dalšího týdne jsem po práci s přítelem dorovnávali zbytky bednění a navrtali roxory, aby ve čtvrtek mohl dojet beton- tentokrát už s pumpou a mohlo se vylít ztracené bednění.

Po víkendu jsme nakoupili všechny hadičky, trubičky a chráničky a položili ležatou kanalizaci, nachystali elektřinu a vodu. Tohle nebyla vůbec žádná složitost, takové relaxační lego :). Domluvili jsme náš oblíbený bagr, tatry a štěrk a ve čtvrtek se šlo dosypávat a hutnit a hutnit a zase hutnit. Dosyp byl v průměru 75cm a rozhodli jsme se to celé udělat štěrkem- pravda, opět dražší, ale dle našeho a soudu okolí rozhodně lepší řešení, než tam dávat hlínu. Dávali jsme frakci 0-32 a celkem tam padlo asi 220t. Byla to paráda- tatry jezdily, bagr sypal a hrnul, „tchán“ na střídačku s přítelem rozhrnovali a hutnili- půjčili jsme si pěknou 400kg vibrační desku a práce jim šla krásně od ruky. Chvilku po třetí hodině měli hotovo!

O víkendu jsme natahali a svázali kari sítě a zaměřili výšku finální desky ve všech rozích. Zapeklitá otázka bylo šalování desky, nakonec jsme se ale rozhodli pro polystyren (perimetr 16cm) a snad to pak s hydroizolací nějak zvládneme. Šalování nám zabralo v podstatě celý týden neboť dosud luxusní počasí trošku zlobilo a 3 dny se v podstatě nedalo dělat nic. Po celém obvodu jsme polystyren ještě zapřeli deskama, aby nás nic nemohlo překvapit. A na pondělní ráno zamluvili vibrační lať a beton s pumpou. V 10h dojela pumpa a první mix začalo se deskou na garáži- je v jiné výšce než zbytek domu. Stahovalo se latí nahrubo a pak několikrát tou šikovnou vibrační lištičkou:). Celkem na desku padlo 28,5m3 betonu a za 3,5h bylo hotovo. Výšku jsme měli poznačenou na vývodech kanalizace a rozích garáže a zdá se, že to stačilo, no posuďte sami.

 

 

Viewing all 2479 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>