Stejně tak u výbuchů plynu, v povodních, zemětřeseních, otřesech domů z těžké dopravy apod. jsme často svědky ohrožení statiky domu a často je zbourání nutností.
Domy z modulů, lze říci i Skládací Domy z modulů značky RECIPROCITA, které uvádí na trh družstvo RECIPROCITA z Brna, tento problém v plném rozsahu řeší.
Stejně tak tyto domy plní všechny požadavky svépomocných staveb a to: možnost zvládnout většinu prací sám nebo s málem pomocníků, významné zlevnění stavby oproti stavbám na klíč, omezení vlivu počasí na průběh stavby.
Stavba domů od RECIPROCITY plní i všechny požadavky kladené na rychlost výstavby, úspornost domu v pořízení i provozu, pohodlnost užívání, variabilitu vnitřního prostoru i velikosti a tvaru domu.
Typické pro tyto domy je reprezentativní vzhled podporující image stavitele či vlastníka i využití pěkného okolí domu pro pohodu bydlení.
Ti kdo už někdy něco postavili, Vám potvrdí, že u staveb platí význam slova RECIPROCITA více než v jiných lidských činnostech.
O co dům při stavbě ošidíte, odbydete, o to se Vám v nich bude hůř bydlet, žít a celý život se budete dívat na dům nebo jeho části a bude Vás navždy mrzet, že jste šetřili.
Naopak, když jste domu věnovali péči, bude Vám po celý život RECIPROČNĚ poskytovat pohodlí, radost a mnohdy i trvalý zájem potenciálních kupců a tedy finanční rezervu.
Modulové domy RECIPROCITA jsou mimo jiné i zárukou trvanlivosti stavby a toho, že Vás po jejich postavení čekají, řečeno s klasikem, jen samá pozitiva a sociální jistoty.
Čím je toho všeho dosaženo?
Základ všeho je, že na rozdíl od dřevostaveb, zděných staveb nebo kovových plechových konstrukcí, nosnou kostru Domů z Modulu RECIPROCITA tvoří masivní válcovaná silnostěnná ocelová konstrukce, tvořící základ pevnosti u mrakodrapů a mostů. Tato konstrukce je na stavbu dodávaná částečně svařená a částečně se na stavbě spojuje šrouby.
Celá nosná konstrukce váží u toho největšího modulu do 3 tun a tak je snadno manipulovatelná i těmi nejmenšími autojeřáby, které stavebníkovi podrží v potřebné výšce a místě jednotlivé díly, aby je mohl snadno vzájemně a pevně spojit.
Vysoká pevnost nosné konstrukce pak umožní libovolně vytvářet vnitřní prostor, protože je samonosná a nepotřebuje nosné příčky. Umožní proto téměř libovolně velké vnitřní prostory, velké prosklení, libovolnou volbu vnějšího a vnitřního opláštění, volby tvaru střech apod.
A v tomto okamžiku je na místě připomenout další důležitou vlastnost těchto domů. Tyto domy vytváří obrovskou příležitost firmám a lidem přicházet se svými výrobky, nápady, designy, vynálezy a vytvářet tak nesčetné množství variací vzhledu, vlastností opláštění domu, interiérů, doplňků, vybavení, vše zcela libovolně, protože nosná konstrukce to vše umožní.
![kkkk]()
Jak se takový dům staví?
Většina domů v nabídce RECIPROCITA má půdorys do 150 m2, viz. www.postavdum.com - nabídka domů. Tedy dle zákona potřebují pouze ohlášení stavby.
Domy jsou snadno umístitelné na zemní vruty stejně jako na základové patky nebo základovou desku. Základy jsou důležité, a proto by měl stavebník konzultovat s RECIPROCITOU nebo jinou odbornou firmou, na jaký základ dům postaví.
RECIPROCITA s výhodou využívá skládací železobetonové prefabrikáty subdodavatelů. Ostatně základovou desku s kari sítí dnes umí zabetonovat téměř každý. Před dokončením základů je třeba přivést do stavby přes budoucí základy sítě - elektřinu, vodu, plyn, odpady, které se vynesou nad základovou desku v místě, kde bude umístěna v domě centrální elektro skříň a napojení vody a kanalizace.
Na připravený základ pak pomocí autojeřábu umístíte spodní svařenou plochu (podlahu) jednotlivých modulů tvořících přízemí domu. Sešroubujete je všechny k sobě. Na ně pomocí autojeřábu uložíte a přišroubujete na každou 4 nohy. Na tyto nohy uložíte pomocí autojeřábu horní svařenou plochu (strop) a přišroubujete k nohám.
Všechny moduly k sobě pak spojíte pevnostními nerezovými šrouby. Po sešroubování přízemních modulů se takto sešroubují na zemi moduly horního patra a pak takto smontované za pomoci autojeřábu umístí na přízemní moduly a vše se opět spojí šrouby.
Podle návodu se pak přišroubují nebo přivaří na určitých místech křížem zpevňující profily, ztužující celou konstrukci domu. Spodní moduly se upevní šrouby k základům, nebo se podlaha modulů zaizoluje tepelnou izolací a zabetonuje.
Všechny sváry se ošetří proti rzi nátěrem. Smontování nosné ocelové konstrukce celého domu u většiny domů v nabídce nezabere více než jeden den.
![jjj]()
Buď již dodané s nosnou ocelovou konstrukcí RECIPROCITOU, nebo podle jejího návodu ke konstrukci na stavbě připevněné impregnované trámky umožní snadné uchycení vnějšího a vnitřního opláštění nosné konstrukce. Na takto připravenou nosnou konstrukci se pak přišroubují izolační panely vnějších stěn, plošné prvky podlah, stropů, střešní izolační panely a spoje zapění.
Všechny oplášťovací prvky jsou většinou tzv. dvouchlapové, tedy montované dvěma muži. Do otvorů v plášti umístí odborná firma zasklení a opět spoje zapění.
Pokud se používají na vnější opláštění tzv. Halové panely včetně střechy, pak takto připravená stavba již snese jakékoliv počasí, je uzavřená a lze v ní pokračovat s vnitřními pracemi libovolně dlouho. Pokud jsou použity na vnější opláštění jiné zateplovací panely (dle přání zákazníka, stavebníka), pak je třeba neprodleně zaplechovat střechu nebo ji zakrýt střešní krytinou a stěny omítnout, nebo obložit vnějšími obklady (plastové, kamenné).
Někteří zákazníci chtějí mít vnější vzhled stavby zděný, a proto i halové panely (kovový povrch) se oblepí 2cm EPS a natáhne se na ně, po umístění zasklení všech otvorů, omítka.
Po takovém dokončení vnější úpravy stavby, lze již pokračovat uvnitř stavby libovolně dlouho a bez ohledu na počasí. Vnější opláštění izolačními panely nezabere více času, než jeden až 3 dny dle velikosti domu.
Reciprocita dodává na vnější opláštění i takové izolační panely, že tvoří současně vnější i vnitřní izolaci stěn a přímo na ně lze instalovat sádrokarton, jako vnitřní omítku.
Do těchto panelů se pak zaříznou a zavrtají průchody a vedení pro sítě a následně zapění. Pokud jsou použity na vnější izolaci stěn panely jiné, sestaví se po uzavření stavby konstrukce na upevnění sádrokartonových stěn, zaizolují se vnitřní stěny, podlahy, stropy minerální vatou a do ní se vloží a k sádrokartonové konstrukci upevní rozvody sítí.
Pak se vše zaklopí zpevňujícími OSB deskami nebo nosnou překližkou, kde se očekává zatížení závěsnými skřínkami a jinak sádrokartonem.
Po vyvedení zásuvek a světel stačí vymalovat, položit podlahy a začít si užívat.
V případě chuti více ušetřit, lze instalovat i běžná, podstatně menší okna.
Postup stavby je tedy velmi snadný. Velmi vhodný pro svépomocnou výstavbu, i když v počáteční fázi - smontovávání nosné konstrukce, kde vzniká statika domu, je lépe využít nabídky RECIPROCITY na stavební dozor.
Celá stavba se staví suchým procesem, tedy bez vody, malty a cihel.
Dům patří mezi pasivní domy s vysokou úsporou energií.
Podrobnosti naleznete na www.postavdum.com.