Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - bouda na nářadí
Viewing all 2479 articles
Browse latest View live

Už máte projekt svého nového domova? Obraťte se na odborníky

$
0
0
Už máte projekt svého nového domova? Obraťte se na odborníky

Pokud uvažujete o stavbě rodinného domu, základem je právě projekt. Ten musí být kvalitní a vyhovující především po dispoziční a vzhledové stránce. Projekty od české firmy G SERVIS CZ splňují hravě tyto požadavky a ještě mají něco navíc oproti ostatním nabízeným projektům.

Jsou to především dlouholeté zkušenosti projektantů, jejich pravidelné proškolování o nejnovějších technologiích a materiálech ve stavebnictví, zapracované zpětné vazby z realizací rodinných domů, dokumentace zpracovaná tak, aby stavebník ušetřil provozní náklady v budoucnu, výborná cena, která je pro všechny projekty shodná a v neposlední řadě například i taková maličkost jako je vodostálost tisku projektů, která vám zaručí, že s projektem se dá pracovat za každého počasí.

Typový neznamená stejný

Projekty G SERVIS jsou u stavebníků velice oblíbené. Každý projekt je originál, přestože má přízvisko typový.

Typový projekt může být projektantem lehce upravený a ve finále záleží jen na stavebníkovi, jakou vybere barvu střechy, fasády, oken nebo jestli přistaví pergolu či přidá garážové stání.

Z každé typovky tak vlastně vzniká originál, za který se žádný z majitelů stydět nemusí. Důkazem jsou fotografie domů, realizovaných dle typových projektů G SERVIS CZ.

2018 04 09 11 34 37 Rodinný dům STUDIO A GSERVIS

2018 04 09 11 35 27 Rodinný dům Bungalow 14 GSERVIS

2018 04 09 11 35 42 Rodinný dům Flash v Krasíkově u Moravské Třebové GSERVIS

Obrovský výběr za skvělé ceny!

Společnost G SERVIS CZ působí na českém trhu více jak 20 let. Za tu dobu stihla vyprojektovat přes 20 tisíc projektů rodinných domů a pokud se obrátíte na G SERVIS CZ, znamená to, že se obracíte na zkušené profesionály. Ve své nabídce má přes 1200 typů rodinných domů, ze kterých si vybere doopravdy každý. Samozřejmostí je též dodání ostatní potřebné dokumentace ke stavebnímu řízení. Průkaz energetické náročnosti, projekt osazení domu na pozemek, měření radonu, položkový rozpočet, výkaz výměr, projekty přípojek atd., to vše pro vás G SERVIS CZ zařídí. Projekt rodinného domu bez úprav pořídíte za 29 900 Kč a k dispozici je též výhodný balíček povinné projektové dokumentace, který obsahuje projekt domu, průkaz ENB a osazení domu na pozemek za skvělou cenu 37 990 Kč. Pokud koupíte výhodný balíček, ušetříte 5 890 Kč oproti nákupu každého projektu zvlášť.

Neváhejte tedy s nákupem projektu rodinného domu, jaro je ten nejlepší čas.

Více informací na: www.gservis.cz


Finálka fasáda

$
0
0
Finálka fasáda

Dneškem dostal náš domeček konečně honosnou fasádu. Ještě sokl dostane z kamínků kabát a je finiš. Budeme pokračovat zhruba za 14dní na severní straně-blíže k silnici - vsakem.

Už máme nakoupený materiál, mimo kačírku, ten dovezeme z nedalekého Příšova, což je opravdu za bukem. Ještě nějak zkombinovat, aby měl náš bagrák čas, je teď pořád někde v trapu. Zkusíme ho odchytit. Také začneme přihrnovat zeminu k domu, aby to nevypadalo jako na kuří nožce. Pokud se zadaří, tak chceme dokoupit obecní pozemek vedle a terén necháme pozvolna rozvolnit.

Dneska jsme obložili ,,proti hlukovým,, polyšem všechny geberity - spíše celé stěny.  Práce šla hezky od ruky a necháme pár dní vyzrát a začeme vyzdívat ytongem, pro který jsme ještě byli včera. Sundali jsme igelity z oken a máme teď spoustu denního světla v domě, je to dokonalé. Dořešili jsme přípravu na krb, konkrétně založení z ytongu. Dneska s vodákem se podařilo zase pár metrů rozvodů dodělat. Přibyla sada na podomítkovou baterii. Je to pěkná čistá práce a je vidět, že už má obrovskou praxi a krásně se na něho dívá :).

Fotky dodám o víkendu, jezdíme domů kolem 21.hodiny a nějak nestíháme.

Jinak proběhl úklid pozemku a okolí, po zimě tu je docela nastláno, i to co vítr přinesl z okolí. O víkendu bude úklid maringotky.

Výhody lehkých podlah v novostavbě

$
0
0
Výhody lehkých podlah v novostavbě

Lehké plovoucí podlahy mohou ať u starších budov, nebo u novostaveb plnohodnotně nahradit podlahy lité. Kromě mnohem nižší hmotnosti, kterou napovídá už jejich název, nabízejí i mnohem lepší tepelné a akustické vlastností, rychlejší a snazší realizaci. Protože se jedná o zcela suchý proces, lze používat podlahy ihned po dokončení.

Realizace lehké podlahy

Při realizaci lehkých podlah se jako vyrovnávací vrstva používá lehké keramické kamenivo Liapor (keramzit) s průměrem 1-4 mm. Na očištěný podklad se nasype potřebná vrstva kameniva, která se ručně zhutní. Konstrukční výška podsypu z Liaporu by měla být vysoká minimálně 2 cm. Naopak celková výška podsypu není v podstatě omezena. Zhutnělý podsyp se postupně se zakrývá podlahovými deskami, které se pokládají systémem pero-drážka. Spoje je vhodné slepit a prošroubovat, dle doporučení jejich výrobce. Na závěr se spoje na podlaze přetmelí. Pro ještě lepší akustickou izolaci podlahy je možné mezi vrstvu Liaporu a podlahové desky vložit kročejovou izolaci.

Realizace lehké plovoucí podlahy z Liaporu nevyžaduje žádné technologické přestávky a podlaha je ihned po dokončení pochozí, připravená na položení finálního povrchu. Podsyp z Liaporu v podlahách dokonale vyrovná nerovnosti podkladu, výrazně zvyšuje tepelně izolační vlastnosti podlahy, kročejový útlum a umožňuje bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací. Díky nízké plošné hmotnosti suché podlahy nadměrně nezatěžují nosné konstrukce stavby a proto jsou vhodné pro novostavby, rekonstrukce i půdní vestavby.

Lehké keramické kamenivo Liapor zakoupíte on-line v e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor, nebo ve stavebninách DEK.

Stavební parcela

$
0
0
Stavební parcela před úpravou 11. 3. 2018

Dobrý den, asi před třemi roky jsme se s přítelem rozhodli, že si postavíme rodinný dům. Stavební pacelu jsme si vybrali v obci Číměř na Vysočině, ve které bydlím a přítel bydlí asi 1 kilometr od nás. Chtěli jsme tady zůstat kvůli naší rodině a také kvůli přátelům a především to pro nás bylo cenově nejvýhodnější.

Cena za m2 byla 185 Kč i s vybudováním inženýrských sítí (elektrická energie, vodovod, splašková kanalizace a veřejné osvětlení). Což je paráda, protože ve vesnicích kolem nás to bylo o hodně více. Rozměr pozemku 1291 m2.

Celkově jsme na stavební parcelu čekali 2 roky, protože nová obytná oblast byla vybudována v místě, kde bylo zemědělské družstvo. Takže bylo okolo toho hromadu práce. Musím říct, že to čekání bylo opravdu dlouhé. Ale nakonec jsme se konečně dočkali.

Nabídku na koupi stavební parcely jsme podali 7. 3. 2018, zastupitelstvo nám ji schválilo 26. 3. 2018 a 12. 4. 2018 jsme zaplatili stavební parcelu a přípojku na elekřinu od E.ON, kterou za nás zaplatila obec už dříve. V týdnu podepíšeme kupní smlouvu a pak můžeme pokračovat dál. 

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Po vytvrdnutí základových pásů jsme mohli zase pokročit na další úroveň :). Vzhledem k tomu, že ve čtvrtek trochu sprchlo, bylo na stavbě solidní bláto.

Pátek 13.4.2018 jsem se rozhodli, že ušetříme za geodeta a nenechali si znovu zaměřit rohy domu. To ovšem nebylo tak jednoduché. Trvalo nám to asi 3 hodiny, proto vřele doporučuji na geodetovi zrovna nešetřit. Po zaměření nám složili další štěrk do výkopu, který se později rozvážel pod budoucí základovou desku. Ještě ten den jsme položili obvod ztraceného bednění a trochu rozvozili štěrk. Skončili jsme až v 21:00, když už byla tma.

V sobotu 14.4.2018 v 8:00 jsme zase naklusali na stavbu, mimochodem jsme byli první z celé ulice :). Začali jsme současně vyplňovat ztracené bednění betonem a rozvážet štěrk. To nám zabralo čas až do 14:30 a to jsme jeli skoro bez přestávky a bez oběda. Naštěstí počasí nám přálo a bylo krásně slunečno.

V úterý 17.4.2018 od 12:00 jsme zahájili přípravu na výlevání základové desky. Takže jsem udělali odpadní rozvody, zhutníli štěrk a položili kari sítě.

Ve středu 18.4.2018 od 6:30 - 9:00 probíhalo vylévání desky betonem. Celkem padlo na desku 16 kubíků betonu za cca 26.000 Kč. Teď necháme beton tzv. vyzrát a položíme kvalitní hydroizolaci - budujeme sklep. Vzhledem k tomu, že nám naměřili trošku větší hodnotu radonu na pozemku budem muset dát i protiradonovou vrstvu.

Rychlé a snadné bednění věnců

$
0
0
Rychlé a snadné bednění věnců

Stavební systém VELOX se již více než 60 let úspěšně používá na stavbu rodinných a bytových domů i administrativních budov. Sendvičové štěpkocementové stěny VELOX zde prokazují své vynikající parametry v tepelné izolaci, zvukové izolaci, pestrosti použití i pevnosti staveb.

Štěpkocementové desky VELOX nacházejí své uplatnění na stavebním trhu i jako bednící prvky k tradičním stavebním systémům. Především jako bednění věnců, univerzálně použitelné a kombinovatelné s jakýmkoliv způsobem výstavby. Výhodou bednění věnců VELOX pro stavební mistry je především rychlá a jednoduchá montáž bez malty a lepidel a možnost okamžité následné betonáže. Výhodou, kterou ocení investor je, že za dobrou cenu získá kvalitně zhotovené bednění věnců bez tepelných mostů, a ušetří i na rychlé montáži. Jednoduchá montáž formou "skládačky" zajistí, že bednění věnců si svépomocí lehce zhotoví každý zručnější stavebník.


Bednění věnců VELOX se po betonáži neodbedňuje, zůstává součástí konstrukce věnců a významnou měrou zlepšuje tepelně technické parametry věnců. Je ideálním podkladem pro omítání, vedení instalací a pro kotvení kontaktního zateplovacího systému.

Podle realizace bednění věnců se rozlišuje:

obrázek 1

obrázek 2

Jednostranné bednění věnců

Na bednění věnců stěn obvodového pláště se používá věncová deska VELOX WSC35, která může být opatřena tepelnou izolací (expandovaný polystyren EPS 70) v tloušťkách 50, 80, 120 a 150 mm. Díky tepelné izolaci dochází k podstatnému omezení možného vzniku tepelných mostů obvodových věncových konstrukcí v místě styku se všemi typy stropních konstrukcí.

obrázek 4

K nosným stěnám se bednění věnců připevňuje montážními sponami, které zajišťují fixaci věncových desek ke stěně a jsou povrchově upraveny protikorozním nástřikem. Rozměry spon jsou variabilní, závisí na tloušťce nosné stěny a tloušťce věncové desky s tepelnou izolací.

Výška věncových desek se volí podle výšky použitého věnce nebo stropní konstrukce. Standardní výška je 250 mm. Bednění věnců se realizuje zásadně před montáží stropní konstrukce. Samotná montáž je velmi jednoduchá a rychlá, bm jednostranného bednění věnců VELOX osadíte za 2 minuty. 

obrázek 5

Po montáži bednění věnců následuje montáž stropní konstrukce, armovací práce a nakonec betonáž betonovou směsí předepsané třídy (nejčastěji beton třídy C20/25).
Věncové desky se dodávají pro tloušťky nosných stěn od 240 mm.

Oboustranné bednění věnců

Oboustranné bednění věnců se realizuje věncovými deskami VELOX z obou stran a vkládá se do něj vodorovná výztuž s následnou betonáží.

obrázek 6

Na zhotovení obvodových konstrukcí se používá bednění v kombinaci s tepelnou izolací, kterou je stejně jako v případě jednostranného bednění věnců expandovaný polystyren EPS 70 v tloušťkách 50, 80, 120 a 150 mm. Jeho použitím dochází k podstatnému omezení možného vzniku tepelných mostů. Rychlost montáže 4 min / bm. 

obrázek 7

K osazenému bednění se ve vodorovném směru přidávají další věncové desky z vnější i vnitřní strany. Každý spoj mezi jednotlivými deskami se zajišťuje hřebíky.

Věncové desky se snadno opracovávají, dají se z nich vytvořit různé tvarové dispozice. Používají se pro tloušťku nosných stěn od 240 mm.

Filozofie značky VELOX "Stavějte moderně, ekonomicky, rychle a bez tepelných mostů" se i v tomto případě uplatňuje naplno. Se ztraceným bedněním značky VELOX zhotovíte 1bm bednění věnců již za dvě minuty. V profesionální kvalitě.

www.velox.cz

Nová samočistící omítka DuoCem s Rosa efektem

$
0
0
Nová samočistící omítka DuoCem s Rosa efektem

Jak zajistit, aby si fasáda domu na dlouho udržela původní barvu a čistotu? Cemix má v nabídce novou fasádní omítku DuoCem se samočistícím efektem.

Fasádní omítky musí v průběhu celé své životnosti odolávat negativním vlivům vnějšího prostředí jako jsou extrémní výkyvy teplot, kyselé deště, sluneční záření nebo prašné prostředí. V relativně krátkém časovém horizontu tak mohou běžné omítky ztrácet původní barevnost i mechanické a fyzikální vlastnosti.

S unikátním Rosa efektem

Společnost LB Cemix, přední český dodavatel fasádních systémů a omítkových směsí, vyvinul nový typ samočistící omítky DuoCem s unikátním Rosa efektem. Novinka v nabídce Cemix je inspirována jednoduchým přírodním principem. V přírodě na řadě povrchů neulpívá voda, ale v kapičkách odtéká a bere s sebou nečistoty na nich uchycené. Na podobné bázi funguje i povrch omítky DuoCem.

DuoCem navíc v sobě ideálně propojuje dvě vlastnosti, důležité pro správnou funkčnost a životnost omítky: vodoodpudivost a paropropustnost. Na straně jedné je omítka otevřená pro vodní páry, které procházejí směrem ven z interiéru stavby přes obvodovou konstrukci. Na straně druhé je omítka charakteristická nenasákavým povrchem, který odpuzuje vlhkost z vnějšího prostředí.

2018 04 11 10 57 57 Omítka DuoCem Rosa efekt

Obr.: Zvětšený povrch omítky DuoCem ve srovnání s povrchem běžné omítky

Přirozená ochrana proti mechům a lišejníkům

Velkým nepřítelem fasádních omítek jsou mechy, řasy a lišejníky. Mimo jiné jim svědčí kyselé deště a prašné prostředí, které se vyskytují v průmyslových oblastech. Pojivo omítky DuoCem je zásadité a omítka tak zabraňuje jejich růstu.

Na životnost omítky má vliv i její pružnost a schopnost odolávat teplotním výkyvům. Při změnách teplot podléhají materiály objemovým změnám a mohou snadno praskat. Povrch omítky DuoCem je pružný a při zahřátí neměkne. Omítka je díky tomu nejen odolná vůči mechanickému namáhání, ale také přirozeně brání ulpění nečistot.

Novinka DuoCem je vhodná nejen na všechny typy zateplovacích systémů, ale také na všechny typy klasických fasád včetně použití na sanačních omítkových systémech. Velmi příjemně se zpracovává, snadno se natahuje a odpouští chyby při strukturování.

DuoCem Logo DuoCem pozitivní

Betonování základových pásů

$
0
0
Betonování základových pásů

Dalším krokem k našemu vysněnému domku bylo zalití základové spáry betonem. Protože jsem pomáhal na několika stavbách, kde se betonovalo postupně za pomoci míchačky a party kamarádů, zvolil jsem cestu mixu. 

Cenově to vyjde podobně, není potřeba tolik času a hlavně tolika lidí.

V týdnu před betonáží jsem osobně objednal v místní betonárce cca 30 - 35 kubíků betonu. 

Protože jsem během týdne v zaměstnání a betonářům se v sobotu nechtělo, padla volba na pátek odpoledne. Důvod byl také ten, že v tento den měli v betonárce obě auta, která se mohla na stavbě plynule střídat.

Podle lidí z betonárky otázka 2 hodin i s prací.

V pátek před třetí hodinou odpolední sem netrpělivě očekával příjezd kamarádů. Mix byl domluven na 15h.

Přesně v 15:00, při příjezdu prvního náklaďáku, se spustila průtrž jako hrom. Takže vykládka prvních 9 kubíků betonu proběhla rychlostí blesku, ale i tak byl každý mokrý až na kost.

Další auta již jezdila za sluníčka, a tak se člověk stihl usušit. 

Běheme lití jsme pomocí lopat a hrabí pádlovali směs do míst, kam nezatekla. Taky se rozhrnovalo do vodorovna, abych nemusel následně hodně zakládat pod ZB.

Poslední várku betonu jsem upravil podle odhadu  a nezbylo než čekat na příjezd posledního auta.

Beton vyšel úplně přesně - nic nezbylo a nic nechybělo!

Poslední auto odjíždělo v 17:15 i s očištěním.

Konečný objem? Přesně 35m²


Bouráme

$
0
0
Starý dům

"Jestli chci, tak babička na mě přepíše pozemek i s domem a půjde bydlet do nového" došla jednou moje novomanželka se zajímavou zprávou. No jejda, ještě abychom nechtěli! Jednalo se o velmi výhodnou nabídku, kde nakonec budou spokojení všichni.

Babička půjde bydlet do nového bydlení, kde je teplo a sucho a my budeme mít pozemek, kterých je v okolí akutní nedostatek. Sice to má malý háček, a to, že na pozemku je dům určený k demolici. Tedy spousta lidí nám říkala, že to nemáme bourat, ale vzhledem k tomu, že střecha byla na výměnu, stropy staré palachové a podstatná část zdiva z nepálených cihel (kotovic), tak jsme se rozhodli dům zbourat a postavit nový. Vůbec se nebavím o nevhodné dispozici domu, kdy byla většina obytných místnostní obrácena na sever a ještě k poměrně frekventované silnici. 

Začátkem května se babička přestěhovala do nového bydlení (obec postavila pro místní seniory bezbariérové domečky) a my jsme mohli začít. Z půdy jsme odvezli dvě silážní vlečky plné sena a slámy a já se pustil do vyklízení interiérů. Zlikvidoval se nábytek, vytrhali jsme topení a za pomoci vrtacího/bouracího Parkside (z Lidlu) jsem osekal omítky a vyboural příčky. Proč sem osekával omítky? Z několika důvodů - chtěl jsem zjistit, jaká je skladba stěn, předčistit si pálené cihly a navíc to byla možnost, jak pracovat na baráku, než dostaneme bourací povolení.

Na začátku července jsme již měli bourací povolení a mohli jsme se pustit s plnou vervou do díla. Za pomoci kamarádů jsme za týden sundali střechu, rozebrali stropy, verandu a začalo se pracovat na zdech. Další práce jsme už prováděli spíše v užším kruhu, protože se čekalo na různé vyjadřovačky ke stavebnímu povolení, takže stejně nebylo kam spěchat. Pomalu jsme čistili bouračkové cihly a nepotřebná suť se pomalu vyvážela kontejnery. Nakonec bylo kontejnerů suti 12, dvě velké vlečky za traktor nepálených cihel a cca 40m3 nepálených cihel jsme ještě odvozili do bývalé silážní jámy vzadu na pozemku.

Na poslední venkovní obvodovou zeď jsme si objednali pásový minibagr. Protože omítka byla provedena hodně poctivým břizolitem, tak se mi s tím už nechtělo hrát. Zeď byla během dvou hodin zbourána, pak jsme jen vybrali celé cihly (taky to byla docela makačka to celé přehrabat) a pomalu se čistilo, protože se neustále natahovalo úřední řešení, takže nebylo kam spěchat. Když už to vypadalo, že se blížíme k nějakému závěru stavebního řízení, tak jsme zbourali i průjezd a nechali veškerou suť odvézt. Moje babička naštěstí sehnala někoho, kdo si vzal veškerý materiál k sobě na navážku (bylo to tak 50:50 hlína a cihly), takže jsme dost podstatně ušetřili (bylo toho cca 180 tun).

Zbouráno máme, vyčištěno taky a konečně se můžeme začít plně soustředit na samotnou stavbu.

PS: Bourací kladivo z Lidlu celou demolici přežilo :-)

Projektujeme a vybíráme materiál

$
0
0
SketchUp svépomocí

Jelikož sám sebe považuji celkem za technicky zdatného, rozhodl jsem se nám budoucí hnízdo navrhnout. Tak jak píše nejlepší encyklopedie na světě, začali jsme "ideovým záměrem".

Jelikož máme s mou drahou polovičkou rádi tradice, rozhodli jsme se pro zachování uliční čáry a dodržení architektonického rázu ulice, která ještě má poměrně zachovaný vesnický půvab. Tak jsem si v CADu rýsoval, předělával, konzultoval a znovu předělával. Pak si udělal vizualizaci ve SketchUp a znova dokolečka. Nakonec jsme se dohrabali k nějakému "ideálnímu" rozvržení, takže návrh dostal na stůl můj skvělý brácha, který právě dokončil VUT a jako projektant je nesmírně svědomitý a pečlivý. Opět dal našemu "projektu" použitelnou formu a již v průběhu zpracovnání projektu jsme začali vyřizovat vyjádření všech dotčených orgánů.

Souběžně s vymýšlením dispozic jsme vybírali stavební materiál. Nejprve jsem se zamiloval do dřevostavby, poté jsem přešel plynule k dřevostavbě z Ekopanelu (desky ze slisované slámy). Za nimi jsem zašel na veletrh v Brně, ale jejich jednání mne vůbec nepřesvědčilo, že chtějí, abychom u nich nechali peníze, takže Ekopanel se odsouvá na opláštění podkroví. Po hodinách strávených na diskuzích jsem se postupně dostal na slovenský Durisol a poté na český Izoblok (vyráběný v Tišnově). Cihlu jsem nechtěl, protože mi připadá křehká a při nezateplené stavbě je i poměrně silná stěna, porobetony jsem zavrhl kvůli slabé neprůzvučnosti (dům bude hned u silnice). Dále ještě byla ve hře vápenopísková cihla, ale kvůli tomu, že chceme stavět svépomocí jsme se nakonec naklonili k Izobloku. V Tišnově jsme navštívili i domek postavený z Izobloku, který se nám moc líbil, takže bylo rozhodnuto. 

Ještě co je Izoblok: Izoblok je stavební systém z dřevocementových tvárnic, které se na sucho poskládají a poté po metru vylévají betonem. Obvodová tvárnice mají již integrovaný EPS, takže se staví rovnou zateplená stěna. Pro tento systém mě přesvědčily tyto faktory: úzká stěna (35cm), vysoká neprůzvučnost, vysoká akumulace tepla, dlouhá tepelná setrvačnost a velikost tvárnic. Dále přístup pana Dufka je výborný. Uvídíme jak se z toho bude stavět, zatím máme jeden kamion tvárnic složený vedle pozemku a neustále se mě chodí někdo ptát "co to je".

Projekt máme, materiál taky a můžeme jít na stavební úřad...

Jízda s úředním šimlem

$
0
0
Jízda s úředním šimlem

Nadešla část, které jsem se obával nejvíce - jednání s úřady. Doba kdy se člověk cítí bezmocně a je ve spárech vyšší moci a všech možných i nemožných lhůt. Samozřejmě, že vím, že za to samotný úřad nemůže, že je to tak nastaveno státním aparátem, ale úřad je první instance (většinou i jediná), se kterou člověk stavební (Homo constructus) jedná.

Když jsme chtěli posunout po plynářích plyn o necelý metr, tak nám vyčíslili posunutí na 35 tis., tak jsem se naštval a řekl, že budu topit elektřinou, když mi řekli, že zrušení přípojky stojí 5 tis. a případné znovuzapojení bude příšerně složité, tak jsem vychladl a rozhodl se posunout vrata o půl metru. Následně se k tomu vyjádřil stavební úřad, že musím předělat projekt. Tak jsme předělali projekt. Když byl projekt předělaný, tak jsem se dopídil toho, že se dá plynoměr "překolenovat" na druhou stranu, takže se vrata vůbec nemusela posunovat... Aby toho nebylo málo, tak jsme zjistili, že stěna přiléhající k sousednímu domu se nadá zbořit, ačkoliv je naše, protože jim na té stěně drží dům (konkrétně stropní trámy). Tak bude dům o půl metru užší, to už asi nějak přežijeme...

Na našem místně příslušném úřadě byli vcelku vstřícní a rádi vyjmenovali, co všechno budeme potřebovat. Takže to máte vyjádření hygieny, životního prostředí, elektrikářů, plynařů, datařů, vodařů, obce, kanalizací, sousedů, správy a údržby silnic, PENB, radon, hasiče... A když už si myslíte, že máte vše a nesete všechny parre úhledně svázané mašličkou na stavební úřad, tak vám pak řeknou, že chybí ještě vyjádření k plynofikaci domu. Ale o tom jste nic neříkali... No, ale potřebujeme to. Tak hurá zpátky na plynárny, kde se nad námi smilovali a vyjádření vydali už za 14 dnů (děkujeme Grid Services Hodonín).

Hotový projekt jsme odevzdali do rukou Božích, tedy do rukou stavebního úřadu, na začátku září. Měsíc se nic nedělo, pak došlo lejstro o započetí stavebního řízení, pak několik dalších, dál se čekalo na všechny lhůty a převzetí dokladů sousedy atd. Stavební povolení vešlo v platnost v půlce prosince, sice je na něm špatné datum, ale jsme rádi, že ho máme.

Celé papírování nám zabralo půl roku, měli jsme sloučené stavební a územní řízení. Takže hurá po hlavě do řešení technických problémů! Papírové už jsou za námi...

Dobře vymrzlá základová spára

$
0
0
Konečně jsme v bodu

Základy musíme stihnout do Vánoc, desku uděláme na jaře, ale základy ještě na podzim. To byla hlavní myšlenka, která nás hnala kupředu. Když už to vypadalo, že se schyluje k vymodlenému razítku, tak jsem zavolal geodety, nechal si dům vykolíkovat, poté jsem natáhl provázky a zavolali jsme bagr. Tedy spíš pásový bagřík.

Původní myšlenkou bylo, že díra se obední polystyrenem a pasy se vylijí naráz. Myšlenka sice dobrá, ale realita byla bohužel jiná. 

Pasy byly vybagrovány, tak jsme postavili lavičky, odměřili výšky, které v podstatě seděly, až na pár místech, kde byl spodek díry trochu níže to bylo perfektní. Výkop jsem ručně dočistil, což trvalo asi dvě odpoledne. Mezi tím dovezli polystyren 100mm XPS na "šalování" a betonářskou výztuž. Od souseda jsme donesli zemnící pásek, který mu zbyl a já vyrazil na stavební úřad. Bohužel pro mne neměli dobré zprávy. Ještě se čeká na další doběhnutí lhůt (povolení sice máme, ale čekáme, až vejde v platnost).

Snad to počasí vydrží... A jak už to bývá tak nevydrželo. Proto jsme se rozhodli stavbu pro letošní rok zazimovat a počkat na jaro. Zimu jsem využil alespoň ke zkulturnění okolí (vysekali jsme keře, zlikvidovali břečťan...) a s kroupou u oka jsem sledoval, jak se bortí stěny výkopu. Bylo nutné přehodnotit průběh stavby a objednalo se 9 palet ztraceného bednění. Co už. 

Hned jak se začalo jařit, tak jsem vyrazil na boj s výkopem a znovu začišťoval. A pak ještě jednou, protože v okamžiku, kdy půda rozmrzla úplně, tak se zase část sesunula. Dále bylo nutné v bývalém průjezdu vyříznout beton a vykopat základ u naší stěny, která drží sousedům barák. Musím říct, že tady jsem si zobl. Ale 16.3. byl výkop nachystán na další fázi.

Lezeme ze země

$
0
0
Z nejhoršího jsme uvnitř

Jak to vymyslet, abychom měli podkladní beton co nejrovnější... Myšlenka, která mi v hlavě hlodala poměrně dlouhou dobu. Vyrovnání podle šňůrky jsem zavrhl, sprejem čáru na boky jsem taky zavrhl (protože neustále odpadávala hlína do výkopu), tak jsem se rozhodl udělat jednoduchý šaluňk.

Rozebral jsem pár palet, udělal kolky a podle výšky přenesené šňůrkou z laviček jsem sešrouboval jednoduché bednění. Dělal jsem to sám a trvalo mi to tři odpoledne (dohromady cca 6-7 hodin).

Z kamenictví, co je naproti, nám dovezli dvě dodávky kamenického odpadu (zbytky pomníků, odřezky atd.), které jsem s tchánovou pomocí narovnal na dno výkopu, čímž se vyrovnaly prohlubně a zpevnilo dno výkopu. Upřímně nezávidím tomu, kdo bude tuto směs betonu a žuly rozebírat. Modlím se, abych to nebyl já. Den před betonováním jsme roztáhli zemnící pásek. Elektrikář nám poradil zajímavý trik - jeden postupně na rovině odvíjí klubo pásku a druhý za ním jde a po metru do toho mlátí kladivem. Pásek se hezky narovnal a nebyl pak problém ho do výkopu uložit. Ještě večer jsem za tmy natřel spoje asfaltem, což se prý zase nemá - pozdě. V noci jsem za svitu halogenu dokopal základ na komín a na ráno si nechal dodělání prostupů. Ráno, asi hodinu před betonáží, jsme usadili prostupy na kanalizaci a vodu. Vyšlo to hezky, asi deset minut po dodělání dojel mix. Do výkopu se vešlo 8 m3 betonu a v 6 lidech nám to trvalo necelé tři hodiny. Řidič mixu byl skvělý a najel, tak jak jsme přesně potřebovali. Na závěr byly zapíchány roxory.

Druhý den jsem už nemohl vydržet, tak jsem jel uložit alespoň rožky ztraceného bednění. Dvě palety jsme rozvozili na kolečkách, zbytek jsem nechal rozvozit manipulátorem, který dojel skládat stěnový systém. Nachystat si výšku podkladního betonu dřevěným bedněním se ukázalo jako velice výhodné. Nebylo nutné již míchat podsypový beton, stačilo jen klínky jednotlivé tvárnice dovyrovnat. Pouze v místech, kde byla díra velká, jsme namíchali dva pytle hobby betonu a lehce se tvárnice podhodily. Vyskládání tvárnic zabralo čtyři odpoledne (první řada, část jsem dělal sám, část s tchánem) a jeden celý den (armování, druhá řada řada tvárnic a dobednění) - to jsme dělali ve třech. Ještě jsme vyrobili truhlík (alias zahrádka, alias květináč), který se vždy posadil na tvárnice a přes něj se beton pádloval do dalších tvárnic, takže jsme na jeden zátah vylili dva metry tvárnic bez problému a navíc držely tvárnice v řadě. Do bednění jsme nalili 10m3 betonu a zabralo to cca 4 hodiny včetně mytí auta a úklidu. Opět nás bylo 6. 

Konečně jsme vylezli nad zem a můžeme chystat desku. Od dočištění výkopu nám trvalo vylití pasů 10 dnů s různým rozložením sil od 1 člověka po 6 lidí. Co bych určitě udělal stejně, tak betonování pomocí truhlíku a koupení "vazače pytlových úvazků" včetně drátků. Armovalo se s tím jedna radost. 1000 drátků vyšlo na 150 Kč, takže tady asi není co řešit. Opět bych to znovu betonoval z mixu, ale rozhodně fandím všem borcům na diskuzích, kteří zarytě prosazují betonování základů z míchačky. Když stavebník poptá beton u více betonáren, navíc se dá domluvit i DPH 15%, tak je cena velmi dobrá a míchačka už nedává smysl (alespoň mě nedávala) v porovnání s komfortem autodomíchávače.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Základovou desku jsme začali kopat 12.2.2018. Pokračovali jsme příjezdovou cestou, skryli jsme ornici, vykopali pasy, dali jsme zemění, zalili jsme pasy, postavili jsme ztracené bednění, které jsme pak zalili betonem.

Dále jsme udělali ležatou kanalizaci. Desku jsme pak dosypali a zhutnili.

Poté jsme šalovali extrudovaným polystyrenem a nakonec - 17.4.2018 desku zalili betonem.

Pozemek

$
0
0
Pozemek

Původní plán pořídit si pozemek se nám v hlavě zrodil cca 2 roky zpátky. Od té doby jsme se snažili najít něco v blízkosti Plzně. Pár jsme jich i rozjednali. Nikdy to nedopadlo.

V září roku 2017 jsme byli na 99% rozhodnuti koupit starší dům v malé obci, před složením (nevratné! 100.000,-) zálohy jsme si na vlastní náklady nechali zkontrolovat plyn, elektřinu a vodu v domě, objednal jsem i kominíka kvůli revizi komínu a ujištění se, že je v pořádku. Po těchto kontrolách nám pár hodin před podpisem rezervační smlouvy volala paní z realitky, že dům se prodal třetí straně. To byla taková facka, kterou se teď snažíme vnímat pozitivně tak, že by jsme určitě byli nešťastni z nekonečných rekonstrukcí. Vidina rychlého bydlení však byla více než lákavá.

Shodou okolností jsme pár set metrů v té vesnici pár dní na to koupili pozemek. Pár dní je silně nadsazeno, většina z nás ví, že to není ze dne na den. Naštěstí původní majitel nechtěl mít s realitní společností nic do činění, takže jsme ušetřili oněch 100.000Kč. Kompletní koupě pozemku proběhla za dozoru advokáta v naprostém pořádku a pár dní po novém roce jsme se stali hrdými majiteli kusu země :-).

Požadavky na pozemek byly kompletní zasíťování a alespoň základní občanská vybavenost vesnice.

Vzhledem k mé časové vytíženosti v práci jsme se rozhodli dům postavit s firmou na klíč. Momentálně řešíme projektovou dokumentaci.

Plán je následující, příští Vánoce už chceme strávit v novém.


Soutěž o 3D model rodinného domu

$
0
0
Soutěž o 3D model rodinného domu

Portál Svépomocí.cz pořádá velkou soutěž o tisk dvou modelů rodinných domů ve formátu 3D. Zúčastnit soutěže se může každý, bez ohledu na to, jestli už má postaveno, nebo teprve čeká na stavební povolení. Zapojte se, pravidla soutěže jsou jednoduchá.

Partnerem soutěže je společnost 3Dhned.cz, která se zabývá tiskem na zakázku. Je jasné, že mít model svého domu na památku nebo jako vizualizaci budoucí stavby, je pěkná věc. Jak se tedy můžete zapojit?

Pravidla jsou jednoduchá

  1. Sdílejte soutěžní post na našem Facebooku.
  2. Poté napište článek (alespoň o 150 slovech) na téma Projekt domu na náš web. Napsat článek můžete hned po registraci zde.
  3. V článku uveďte větu: „Soutěžím o 3D tisk modelu rodinného domu od společnosti 3DHNED.CZ.“
  4. Dejte „To se mi líbí“ facebookové stránce @3DHned.cz.

Porota složená z týmu Svépomocí.cz následně vybere dva nejlepší články (hodnotit se bude obsah, fotografie atd.). Výherci pak dostanou 3D model svého domu v měřítku 1:65 až 1:75 na základě výkresu půdorysů a pohledů daného RD. Tisk modelu zajistí společnost 3Dhned.cz.

Článek na téma Projekt

Nenapadá vás, co by se hodilo napsat o vašem projektu? Za každým rodinným domem přeci stojí příběh. Zkuste si odpovědět na pár otázek, které vám pomohou při psaní:

-        Proč stavíte/postavili jste si dům?

-        Kdo vám pomáhá/pomáhal s projektem?

-        Jaké dispozice jste pro svůj dům vybrali (velikost, druh topení atd.)

-        Proč chcete 3D model rodinného domu?

-        V jaké stavební fázi jste nyní?

-        Už máte stavební povolení? Čekali jste na něj dlouho?

Všechny odpovědi na tyto otázky nás zajímají, tak neváhejte s podělte se s námi o svůj stavební příběh. Dva vítězové získají 3D model svého rodinného domu.

Těšíme se na vaše příběhy.

Zapojím se do soutěže:

Chci napsat článek.

 

 

Výhody lehkých podlah v novostavbě

$
0
0
Výhody lehkých podlah v novostavbě

Lehké plovoucí podlahy mohou ať u starších budov, nebo u novostaveb plnohodnotně nahradit podlahy lité. Kromě mnohem nižší hmotnosti, kterou napovídá už jejich název, nabízejí i mnohem lepší tepelné a akustické vlastností, rychlejší a snazší realizaci. Protože se jedná o zcela suchý proces, lze používat podlahy ihned po dokončení.

Realizace lehké podlahy

Při realizaci lehkých podlah se jako vyrovnávací vrstva používá lehké keramické kamenivo Liapor (keramzit) s průměrem 1-4 mm. Na očištěný podklad se nasype potřebná vrstva kameniva, která se ručně zhutní. Konstrukční výška podsypu z Liaporu by měla být vysoká minimálně 2 cm. Naopak celková výška podsypu není v podstatě omezena. Zhutnělý podsyp se postupně se zakrývá podlahovými deskami, které se pokládají systémem pero-drážka. Spoje je vhodné slepit a prošroubovat, dle doporučení jejich výrobce. Na závěr se spoje na podlaze přetmelí. Pro ještě lepší akustickou izolaci podlahy je možné mezi vrstvu Liaporu a podlahové desky vložit kročejovou izolaci.

Realizace lehké plovoucí podlahy z Liaporu nevyžaduje žádné technologické přestávky a podlaha je ihned po dokončení pochozí, připravená na položení finálního povrchu. Podsyp z Liaporu v podlahách dokonale vyrovná nerovnosti podkladu, výrazně zvyšuje tepelně izolační vlastnosti podlahy, kročejový útlum a umožňuje bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací. Díky nízké plošné hmotnosti suché podlahy nadměrně nezatěžují nosné konstrukce stavby a proto jsou vhodné pro novostavby, rekonstrukce i půdní vestavby.

Lehké keramické kamenivo Liapor zakoupíte on-line v e-shopu obchod.liapor.cz, v obchodní síti Liapor, nebo ve stavebninách DEK.

Obezdění geberitu

$
0
0
Obezdění geberitu

Přibližně týden už vyšíváme geberity. Na ytong používáme jak vysokopevnostní  beton, tak i přímo ten spešl na ytong. Ten na ytong má nějakou lepší strukturu a zdá se mi, že se lépe roztírá. I když jsem shlédla spousty videí, tak práce není úplně tak čistá pod mýma rukama jako na videu.

I když povrchy rosím o sto šest, tak se mi to často trhá, nejosvědčenější mi přijde ty spáry nahazovat a pak vyhladit lžící, nebo hladítkem. Největší oser je řezat tvárnice, od toho bych utekla, naštěstí muž je dost odolný a docela to dává. Ytong je dost křehkej a hned praská, takže při kladení a srovnávání si pomáháme prknem, váha paličky se líp roznese a praská to míň :).

Naštěstí se to vše schová ještě pod nátěrový podklad, na který pak přijdou velkoformátové dlaždice. Je to piplačka, ale do víkendu bychom mohli mít hotovo. Také jsme si koupili na ytong drážkovačku a za těch pár korun pěkná hračka. Často řežeme tvárnice flexou, úhly a tvary na geberity jsou někdy dost divoký.

Prachu a nepořádku je spousty a pořád běhám s koštětem a vynáším to ven do odpadu. Koupili jsme cca 6 pytlů spojovacích směsí. Možná zítra ještě koupíme dva. Budeme obezdívat jednu trubku od větrání a v druhé místnosti budeme vyzdívat celou krátkou stranu, abychom neměli zeď uskočenou, hezky se to zarovná a nebude to vypadat blbě.

Už se nám blíží závoz zeminy kolem domu, o víkendu ještě musíme před aplikací omítek zadělat díry nahoře v krabičkách co budou nad podhledama ze sádrokartonů. Líbí se mi dost zmiňovaný nápad vycpat to novinama, jde to pak dobře v případě potřeby vydrolit.

Tak práci zdar!

Vybíráte stínění? Přečtěte si o zásadních rozdílech mezi venkovními roletami a žaluziemi

$
0
0
Vybíráte stínění? Přečtěte si o zásadních rozdílech mezi venkovními roletami a žaluziemi

Venkovní rolety a žaluzie umožňují zastínění místnosti a udržení příjemné teploty interiéru po celý rok. Obě varianty stínění oken však mají své výhody a nevýhody, které vyžadují důkladné zvážení před samotnou instalací.

Venkovní rolety podporují váš klidný a nerušený spánek

Předokenní rolety patří k nejoblíbenějším typům stínící techniky na trhu. Venkovní rolety představují ideální volbu pro všechny, kteří vyžadují kompletní zatemnění místnosti. Oproti žaluziím jsou naprosto bezhlučné a navíc dokáží částečně odbourat nežádoucí ruch z ulice. Předokenní roleta se skládá z lamel, jež se po stranách pohybují ve vodících lištách a nahoře se rolují do boxu. Lamely společně tvoří jednolitý celek a sluneční paprsky skrze ně jednoduše neprojdou. Díky umístění zvenčí stínění zabraňuje přehřívání interiéru.

V zimních měsících venkovní rolety poskytují tepelnou izolaci před chladem a zabraňují únikům tepla, což přináší úsporu nákladů na vytápění. Exteriérové rolety nespadají dle norem do bezpečnostních prvků budovy, přesto zatažené rolety spolehlivě odradí zloděje. Proti hrubé síle a nadzvednutí jsou rolety Minirol zajištěny speciálním závěsem. Hlavní nevýhodu exteriérových rolet představuje omezená regulovatelnost stínění, kdy je možné měnit množství světla v místnosti pouze částečným povytažením rolety.

Přednosti a nevýhody venkovních rolet

2

Venkovní žaluzie pro variabilní regulaci světla

Venkovní žaluzie umožňují oproti roletám plynulou regulaci denního světla a proudění vzduchu do interiéru. Mezi lamelami jsou mezery a postupným naklápěním lze docílit většího zatemnění, pro pohyb lamel žaluzie využívá textilní žebříček a pásku, při vytažení se lamely naskládají na sebe. Díky své konstrukci jsou venkovní žaluzie méně odolné vůči nepříznivému počasí a neposkytují žádnou ochranu před nechtěnými hosty. Na větrných místech mohou být také zdrojem nepříjemného hluku.

 DSC4889

Přednosti a nevýhody venkovních žaluzií

1

Screenové clony představují vhodnou alternativu žaluzií

Přestože jde z konstrukčního hlediska o jiný typ venkovního stínění, nabízí screenové rolety (clony) stejné výhody jako žaluzie. Zachovávají kontakt s okolím a snadno je využijete i při větrání. Venkovní screeny tvoří prodyšná textilie s PVC vrstvou, která zajišťuje jejich barevnou stálost  a ochranu obyvatel před prachem, hmyzem i deštěm. Údržba screenů je díky použitým materiálům navíc naprosto nenáročná.

V případě zájmu o venkovní rolety nebo screenové clony kontaktujte si napište o cenovou nabídku zdarma přímo na webu značky Minirol.

www.minirol.cz

Ve vatě a s okny

$
0
0
Ve vatě a s okny

Ahoj stavebníci, po delší době jsem utrhl chvilku a mohu prezentovat, jak jsem pokročil se stavbou.

Na domě pracuji převážně sám, pouze krov a krytinu jsem přenechal kamarádům, protože v jednom člověku to zkrátka nejde. Stejně tak výškové práce děláme ve dvou, vaznice je 9,5 metru nad zemí, a když člověk nechce stavět lešení, potřebuje morální podporu :).

Proti projektu jsem udělal jednu zásadní změnu, difuzně uzavřenou skladbu jsem zavrhl a polystyren jsem vyměnil za vatu. Konstrukce je tedy zevnitř opláštěna OSB deskou 15 mm a v konstrukci je 140 mm vaty Isover Uni a v předsazeném roštu dalších 160 mm. Vše zabaleno do folie Dekten Pro. Na to přijde rošt 60 x 40 mm a palubky. Rošt jsem nedělal ze střešních latí, ale z KVH hranolů, protože většina latí včera ještě stála v lese a na palubkách je pak vidět jak se kroutí. Stejně tak i vnitřní rošt bude z KVH 60 x 40, 40 mm vaty a sádrokarton.

Po několika odkladech pro tuhé mrazy jsem se konečně dočkal oken a dveří. Oslovil jsem několik firem, Vekra, Slavona a další a nakonec jsem vybral plastové s certifikací pro pasivní domy. Z 320k za dřevěná sem na 170k , včetně vchodových dveří se světlíkem, dveří z domu do dílny a z dílny na zahradu. Montáž zabrala dva dny, ale super, jsem spokojený.

Obrázek je nad tisíc slov, takže projděte galerii.

Hezký den,

Standa

Viewing all 2479 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>