Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - bouda na nářadí
Viewing all 2479 articles
Browse latest View live

Terénní úpravy a provizorní plot část 2.

$
0
0
Terénní úpravy a provizorní plot část 2.

Zdravíme všechny svépomocníky. Nastala u nás fáze terénních úprav a stavby provizorního plotu.

Terénní úpravy jsme dělali, protože součástí našeho pozemku je i 6x21m terénu, kde jsou trnky a ostružiní a všelijaké píchavé polostromky.

Nejdříve jsme je museli vykosit a udělat tak místo pro bagr. Půjčil jsem v Bauhausu křovinořez s ocelovou vrtulí. Ten se ukázal jako nepoužitelný, maximálně šly kosit křoviny do tloušťky 1 cm. Navíc připevnění na tělo bylo povolené a utržené, pak se utrhlo startovací lanko a už jsme ten den jenom sekyrkovali. Určitě nedoporučuju půjčovat nářadí z Bauhausu (byl jsem v Praze 8 Dolní Chabry na Ústecké). Stalo se tohle a navíc pán se choval při půjčování, jako že ho děsně obtěžuju. Šel jsem tedy do Obi Plzeň Bory a úplně jiná liga. Půjčil jsem motorovku - Husqvarna. V Bauhausu ten křoviňák byl nějaký pochybný značky. 

Křoviny neskutečně bodaly a řezaly i přes dvojité rukavice. Měl jsem si pořídit nějaké víc odolné, třeba položelezné či tak něco, protože jsem měl ruce úplně do krve a propíchané.

Celkem jsme s kamarádem křoví kosili 3 dny, každý den tak 7 hodin. Současně všechny tyhle pokosený křoviska jsme spolu s přítelkyněmi tahali doprostřed parcely a pálili je. Bylo to syrové a nechtělo to chytnout, ale osvědčilo se nám udělat malý ohýnek ze suchého roští jako jádro a pak podlévat benzínem z kelímku a tak oheň zvětšit, pak už jsme házeli všechno a hořelo to náramně. Příště bych nepoužil benzín, ale naftu, která tolik neblafá při přilévání. Taky jsem předem pálení ohlásil na https://paleni.izscr.cz

Když bylo konečně vykoseno a spáleno, objednali jsme bagr. Kontakt jsem dostal od nedalekého souseda, kde jsem zazvonil, protože se mi líbil jejich dům. Bagrista přijel v novém SUV Mercedesu té nejvyšší třídy, což je pro mě od té doby znamením, že jeho práce nebude levná. Řekl si 700 Kč za hodinu bagrování. Taxa je to vysoká, protože už máme jiného místního bagristu za 450 Kč/h. Nicméně bagrista s velkým mercedesem se ukázal jako veliký kšeftař a co mělo být pouze kádrování zeminy od kořenů, tak z toho se stal odvoz veškeré hlíny. Celkem nás to stálo 30.000,- Kč komplet bagrování a odvoz (zcela jistě nás natáhl, protože tolik hodin tam bagr ani tatrovka nestrávili, odvoz byl domluven podle mě grátis, ale nám tvrdil, že něco stál). O tom, jak si bagrista domluvil známého, který mu měl ukázat, kam má hlínu s kořeny odvézt, se nebudu dlouze zmiňovat. Pouze zmíním, že dotyčný známý zapomněl, že mu ukázal na parcelu, kterou už prodal a tak přijela policie, kam že to bagrista vozí, poněvadž majitel onoho pozemku moc nadšený nebyl.

Závěr z terénních úprav je, že bagristé opravdu rádi bagrují, příště tedy budu osobně přítomen celému bagrování a nenechám se zviklat do nějakých velkých akcí. Nicméně pozemek je vzadu na vybagrované části poměrně rovný a vznikla tak nová část pozemku pro další využití.

Oplocení jsme dělali dva týdny nato. Provizorní. Poohlíželi jsme se po kůlech na internetu, inzerovaly se za 40 Kč za kus. Pán z Klatov nám dva týdny po sobě tvrdil, že je zrovna včera vyprodal, ale že mu přijdou. Vyrazili jsme proto na pilu do Dobřan a poptali je tam. Je to stará klasická pila, která žije vlastním životem. Pár lidí obsluhovalo rezavé podavače a tak se pána ptáme, u koho můžeme kůly objednat. On že "nějakej Mašek" a že je tamhle nahoře. Tak tam vybíháváme po úzké cestičce, ale nikdo tam. Akorát staré kanceláře v buňkách. Nakonec jsme pana Maška našli a kůly jsme dostali za 30 Kč za kus. Prostě jich pár nabral naběračem na traktoru a naložil nám je baj očko. Kupovali jsme 2m délku, průměry byly různé od 5cm do 10cm.

Motorovou pilou jsme si ořezali kůly do špiček a odřezky později použili k upevnění do země jako klínky. Po ořezání jsme ještě ohoblovali kůru do výšky 40cm (sekyrou, vysouvacím nožem/břitvou). Pak děvčata natírala asfaltovou hydroizolací viz foto jako ochranu proti uhnití tak, že jsme špičku namočili do kýble a zbytek rozmazali. Nátěry jsme dali dva do oné výšky 40 cm od špičky a nechali přes noc uschnout.

Provázkem jsme už předtím měli naměřené body pro kůly - na straně, kde bude někdy v budoucnu svařované pletivo, jsme dělali kůly po 2,5m, a vepředu, kde bude normální betonový základ pro plot, po 4m. Půjčili jsme si motorový vrták za 600 Kč na den v místní půjčovně a vrták o průměru 10cm. Díry jsme kontrolovali podle vytvořené barevné rysky na topůrku sekyrky ve výšce cca 40cm. S motorovým vrtákem to šlo náramně. Dělali jsme ve dvou, což doporučuju, protože když je v zemi kámen, i jen malý, tak se vrták sekne a škubne (pozor na jazyk:)). V půjčovně během převzetí vybavení doporučuju namontovat veškeré součástky k zařízení, abyste nedopadli jako my, že nám pán půjčil mašinu i vrtáky, ale vrtáky byly k jiné mašině, což jsme zjistili až na pozemku a museli pánovi následně volat už po zavírací době.

Kůly jsme palicí zabušili, ale moc to nešlo kvůli tvrdému jílu. Pak jsme díry dosypávali hlínou a malými kamínky a na upevnění použili dřevěné klínky vzniklé při dělání špiček. K dostání jsou i plastové klínky, které neuhnijou, takže uvidíme, možná je pak ještě koupíme a použijeme, pokud se kůly budou viklat. Ale jinak s dřevěnými klínky drží jako čert.  

Pletivo příště, protože v Obi ani Bauhausu samozřejmě nemají uzlové/lesnické pletivo, co jsme chtěli:-)


Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!

$
0
0
Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!

Dokážete si představit dokonalý pocit při nášlapu, nový rozměr luxusu Vaší místnosti a bezstarostnou údržbu podlahy v jednom? My tuto Vaší představu měníme v realitu. Kolekce vinylových podlah ClickElit Vás o tom přesvědčí.

Připravili jsme pro Vás produkty nejvyšší kvality v bytové oblasti pod souhrnným názvem ClickElit. Jedná se o výběr nejpovedenějších barev ze světových kolekcí, který podtrhují užitné vlastnosti nejmodernějších výrobních technologií a skvělá pořizovací cena.

EasyLock 4.0 222401 Harvard oak white

Vinylové podlahy v přesně řezaných dílcích, které se pokládají na podložku se systémem zámkového spoje (click), Vám zajistí dokonalost vzhledu místnosti v imitaci přírodních materiálů (dřeva, kamene i mramoru). Jedná se o velmi pokročilé technologie výroby.

Společným znakem našich "clicků" je vysoká kvalita, jednoduchost pokládky a skvělý design. Naše společnost sází pouze na prověřené a spolehlivé výrobce.

Essento Apollo Riviera Oak 1240 ROOM

Luxusní vinylové podlahy ClickElit nabízí kolekce atraktivních dekorů s patentovaným zámkem UniFit pro rychlou a snadnou pokládku "Nice & Easy".

Tyto podlahoviny se hodí především do bytů a domů k běžnému užívání, kde je oceníte pro snadnou údržbu, vysokou odolnost i esteticky - pro jejich skvělý vzhled.

EasyLock 4.0 222404 Harvard oak brown

Co je na ClickElit výborné? Každý svépomocník, který se pro naši vinylovou podlahu rozhodne, si sám tuto podlahu také dokáže položit díky své jednoduchosti. Pokládku vinylové podlahy jsme natáčeli v projektu Svépomocí Živě.

Více informací o našich produktech najde na www.spoltex.cz.

Dobře vymrzlá základová spára

$
0
0
Konečně jsme v bodu

Základy musíme stihnout do Vánoc, desku uděláme na jaře, ale základy ještě na podzim. To byla hlavní myšlenka, která nás hnala kupředu. Když už to vypadalo, že se schyluje k vymodlenému razítku, tak jsem zavolal geodety, nechal si dům vykolíkovat, poté jsem natáhl provázky a zavolali jsme bagr. Tedy spíš pásový bagřík.

Původní myšlenkou bylo, že díra se obední polystyrenem a pasy se vylijí naráz. Myšlenka sice dobrá, ale realita byla bohužel jiná. 

Pasy byly vybagrovány, tak jsme postavili lavičky, odměřili výšky, které v podstatě seděly, až na pár místech, kde byl spodek díry trochu níže to bylo perfektní. Výkop jsem ručně dočistil, což trvalo asi dvě odpoledne. Mezi tím dovezli polystyren 100mm XPS na "šalování" a betonářskou výztuž. Od souseda jsme donesli zemnící pásek, který mu zbyl a já vyrazil na stavební úřad. Bohužel pro mne neměli dobré zprávy. Ještě se čeká na další doběhnutí lhůt (povolení sice máme, ale čekáme, až vejde v platnost).

Snad to počasí vydrží... A jak už to bývá tak nevydrželo. Proto jsme se rozhodli stavbu pro letošní rok zazimovat a počkat na jaro. Zimu jsem využil alespoň ke zkulturnění okolí (vysekali jsme keře, zlikvidovali břečťan...) a s kroupou u oka jsem sledoval, jak se bortí stěny výkopu. Bylo nutné přehodnotit průběh stavby a objednalo se 9 palet ztraceného bednění. Co už. 

Hned jak se začalo jařit, tak jsem vyrazil na boj s výkopem a znovu začišťoval. A pak ještě jednou, protože v okamžiku, kdy půda rozmrzla úplně, tak se zase část sesunula. Dále bylo nutné v bývalém průjezdu vyříznout beton a vykopat základ u naší stěny, která drží sousedům barák. Musím říct, že tady jsem si zobl. Ale 16.3. byl výkop nachystán na další fázi.

Soutěž o 3D model rodinného domu

$
0
0
Soutěž o 3D model rodinného domu

Portál Svépomocí.cz pořádá soutěž o dva architektonické modely rodinných domů ve formátu 3D. Zúčastnit soutěže se může každý, bez ohledu na to, jestli už má postaveno, nebo teprve čeká na stavební povolení. Zapojte se, pravidla soutěže jsou jednoduchá.

Partnerem soutěže je společnost 3DHned.cz, která se mimo jiné zabývá i tiskem prototypů, součástí, dekorací či projektů na zakázku.  Výhercům vyrobí na základě půdorysu ve formátu 3D jejich rodinný dům v měřítku cca 1:65. 

Pravidla jsou jednoduchá

Je jasné, že mít model svého domu na památku nebo jako vizualizaci budoucí stavby, je pěkná věc. Jak se tedy můžete do soutěže zapojit?

  1. Sdílejte soutěžní facebookový post
  2. Staňte se fanouškem facebookové stránky 3DHned.cz Svépomocí.cz
  3. Napište článek (alespoň o 150 slovech) na téma Jak vznikal projekt vašeho rodinného domu na web Svépomocí.cz. Napsat článek můžete hned po registraci zde. V článku uveďte větu: „Soutěžím o 3D model rodinného domu od společnosti 3DHned.cz.“

Porota složená z týmu Svépomocí.cz následně vybere dva nejlepší články (hodnotit se bude obsah, fotografie atd.). Výherci získají 3D model svého domu v měřítku 1:65 až 1:75 na základě výkresu půdorysů a pohledů daného RD. 

Článek na téma Projekt

Nenapadá vás, co by se hodilo napsat o vašem projektu? Za každým rodinným domem přeci stojí příběh. Zkuste si odpovědět na pár otázek, které vám pomohou při psaní:

-        Proč stavíte/postavili jste si dům?

-        Kdo vám pomáhá/pomáhal s projektem?

-        Jaké dispozice jste pro svůj dům vybrali (velikost, druh topení atd.)

-        Proč chcete 3D model rodinného domu?

-        V jaké stavební fázi jste nyní?

-        Už máte stavební povolení? Čekali jste na něj dlouho?

Všechny odpovědi na tyto otázky nás zajímají, tak se s námi podělte o svůj stavební příběh. 

Těšíme se na vaše příběhy.

Zapojím se do soutěže:

Napsat článek.

 

 

Moderní tepelný design v koupelně

$
0
0
Moderní tepelný design v koupelně

Jako doplnění k podlahovému vytápění nebo jako výkonově silný solitér - koupelně vhodně přizpůsobený designový radiátor je v dnešní době samozřejmostí.

Kermi, specialista v oblasti topné a sanitární techniky pro prostorové klima a sprchový design, nabízí široký výběr otopných těles, která jsou v perfektním souladu s aktuálními trendy koupelen. Společnost Kermi reaguje se svými designovými radiátory s obzvláště vysokým tepelným výkonem na stále se zvyšující poptávku na větší koupelny.

Široké spektrum stavebních rozměrů radiátorů umožňuje optimální přizpůsobení otopného tělesa na příslušnou tepelnou potřebu. Individuálnímu barevnému uspořádání se meze nekladou - Kermi designové radiátory jsou k dostání ve všech klasických RAL barvách, sanitárních a trendových barvách ediční kolekce Kermi a částečně také v chromu. Všechny modely perfektně splňují prvotní požadavek - zavěšení a sušení ručníků. Kermi designové radiátory jsou také k dostání jako model s přídavným elektrickým vytápěním pro použití v přechodném období nebo pro výhradně elektrický provoz.

Ideos & Icaro - netradiční vzhled topného komfortu

Charakteristicky nezaměnitelný vzhled Kermi designového radiátoru Ideos jsou hvězdicovité prvky, které v různých stavebních výškách a délkách formují obdivuhodnou skulpturu.

Designový radiátor Icaro ztvárňuje kulatá topná trubka ve tvaru meandrového topného hada, do nějž lze jednoduše a pohodlně zavěsit ručníky.

043T SS Gegenschuss TM4 innen Kermi Icaro
Obr.: Ideos - hvězdicovité elementy spojující se ve skulpturní moderní objekt  Obr.: Icaro – dynamicky točící se kulatá topná trubka připomínající meandrového topného hada.

Duett - dvojitá síla pro velké koupelny

Model Duett-D nabízí rychlé rekonstrukční řešení výměny starých DIN radiátorů a to i u starších koupelen - rychle a jednoduše bez jakéhokoli zašpinění a s malým instalačním vynaložením. K dostání je také v provedení pro přídavný elektrický provoz nebo pro výhradně elektrické vytápění.

888S Gute Laune 03 TM3

Obr.: Duett - okouzlí klasickým vzhledem a vysokým topným výkonem ve vynikajícím poměru cena-výkon.

Pateo a Rubeo - jasný, plochý design ve formátu na výšku

Otopná tělesa Pateo a Rubeo ve vertikálním provedení zkrášlují stěny mezi velkoplošnými okny a dveřmi nebo ve výklencích a prostupují tak silněji do popředí místnosti. Designový radiátor Rubeo vzhledově připomíná designový radiátor Pateo. Rozeznat je lze tak, že Pateo má oproti Rubeo lehce zaoblené boky. Otopná tělesa Pateo a Rubeo tak nabízí výběr mezi úzkým geometrickým nebo lehce zaobleným tvarem.

Kermi Rubeo Badmilieu01  Kermi Pateo K che Farbe Handtuchb gel 
 Obr.: Designový radiátor Rubeo

Obr.: Designový radiátor Pateo

x-link připojovací sada pro podlahové vytápění

Speciální postavení při vytápění koupelny hraje připojovací sada x-link. Připojovací sada x-link je ideální řešení při renovování a umožňuje kombinovat Kermi designové radiátory spolu s x-net podlahovým vytápění - jednoduše a rychle, zcela bez odděleného topného kruhu.

KIMI TBN 10150050 x link

Obr.: Připojovací sada x-link - spojení podlahového vytápění spolu s designovým radiátorem

Zdroj všech fotografií: Kermi GmbH

Více informací naleznete na www.kermi.cz.

 

Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu

$
0
0
Martina Sáblíková finišuje stavbu rodinného domu

Martina Sáblíková se i přes náročnou olympijskou sezónu pustila do stavby rodinného domu. Hrubá stavba je již hotová. Stavba je zastřešená a chybí pouze fasáda. Na řadu přichází řešení vnitřních dispozic domu.

Ještě letos by se Martina chtěla stěhovat do nového domova, který si buduje jen pár kilometrů od svého rodiště ve Žďáru nad Sázavou. "Toužila jsem po klidném prostředí s výhledem do okolní krajiny. Mohu chodit na procházky v přírodě, což je pro mě uklidňující," vysvětluje Martina, proč si vybrala parcelu v malé, klidné obci ležící na úpatí Žďárských vrchů.


Naše sportovní legenda přiznává, že skloubit nabitý sportovní program s plánováním stavby nebylo vždy jednoduché. "Zejména projektová fáze se neobešla bez mé účasti. Dlouze jsme ladili vnitřní dispozice, jejich využití, řešení úložných prostor. Za dobu, co cestuji, jsem viděla celou řadu prakticky řešených interiérů a měla jsem díky tomu konkrétní představu, co bych si u sebe doma přála," vysvětluje rychlobruslařka.

sáblíková

Zdroj: Tomáš Třeštík pro SPORT INVEST Marketing, a. s.


Stejně jako interiér, i exteriér stavby vznikal na základě dialogu mezi investorem a projektantem. Celkové ladění domu se nese v duchu black & white. Černobílou variaci rozehrává spojení bílé fasády a tmavé střešní krytiny. Martinu na první pohled zaujal moderní design betonové tašky Tegalit STAR od Bramacu. Tento model se vyrábí v netradičním tmavém odstínu granit metallic, který má lehce metalický nádech. Granitově černá krytina je doplněna černými fasádními palubkami ve štítech domu a černým podbitím u přesahů střechy. Tmavé akcenty se na fasádě zopakují i díky kamenným obkladům v některých detailech stavby.

20180409 120804


Pro zvolený model betonové tašky je charakteristický minimalismus: rovný povrch s čistými liniemi bez žlábků. Takový profil zdůrazňuje elegantní styl střechy. "Při pokládce krytiny je důležitá precizní realizace krovu a laťování. Podklad musí být absolutně rovný, jinak by se všechny nerovnosti ve vazbě střešních tašek projevily," komentuje pokládku prémiové krytiny Karel Petrů ze společnosti Stavbyprofi. Kromě rozměrové přesnosti má střešní krytina Tegalit STAR i řadu praktických výhod. Krytina se vyznačuje velmi hladkým povrchem, který spolu s vysokou pevností zvyšuje odolnost střechy vůči povětrnostním vlivům, usazováním nečistot, mechů a lišejníků. Speciální, do povrchu integrované pigmenty navíc odráží část infračerveného záření a tím omezují přehřívání střechy a podkrovních místností v horkých letních měsících.

20180409 120551


Česká sportovkyně vsadila na projekt domu s klasickou šikmou střechou s obytným podkrovím. S bydlením pod šikminami má už ostatně vlastní zkušenosti, neboť se do nového domu stěhuje právě z podkrovního bytu. Díky použití nadkrokevní tepelné izolace si navíc Martina může v interiérech nechat přiznané dřevěné konstrukce krovů a vytvořit tak výjimečnou atmosféru. Všechny interiéry ale teprve čekají na dořešení. A má už v tomto ohledu Martina nějaké představy? "Mám ráda hodně prostoru a každá věc by měla mít své dané místo. Interiér by měl být moderní, ale musí působit útulně a domácky. Nic přehnaného. Mám určitou vizi, ale uvidíme, jaká bude nakonec realizace," prozrazuje na závěr čerstvá olympijská medailistka z Koreje.

Z čeho jsme postavili a proč...

$
0
0
Z čeho jsme postavili a proč...

Z čeho ten dům uděláme?  Co jsem od domu očekával: Akumulační schopnost, difuzní otevřenost, dobrou zvukovou izolaci, jednoduchost, bez nutnosti dodatečně izolovat a vejít se do NZÚ.

Tak jsem se od masivního dřeva, přes dřevostavbu, Ytong, VPC s izolací dostal až k Heluz 2in1 500mm.

A výsledkem je naprostá spokojenost, další dům bude buď ze dřeva (neplést se dřevostavbou, to je dřevěný rám, spousta osb desek, vaty, fólií, a dalších plastových doplňků) nebo opět tato cihla.
Z čeho se tedy stěna skládá a jak funguje: zevnitř vápeno-sádrová omítka(20mm), cihla(500mm), tepelně-izolační omítka(20mm), silikátová tenkovrstvá omítka(3mm).
No a funguje to tak, že je to několik desítek tun pálené hlíny, která akumuluje teplo či chlad, pohlcuje či uvolňuje vlhkost, jde do ní vrtat a hlavně izoluje. 

Okna a dveře je dnes reletivně snadná otázka, zadáte parametry a zaplatíte. Trochu mě mrzelo, že jsem z důvodu solárních zisků nemohl použít 4 komorová skla, kde jsou ty dvě vnitřní komory místo skla dělené fólií, tj. skla jsou o proti trojsklu lehčí a lépe izolují, jen mají o něco menší solární zisky.  

Strop a střecha: jeden z největších chladičů domu a místa pro to, kde nasekat chyby.

Zvolil jsem materiály, které všichni doma máme, ale moc neznáme, a ani moc architektů či projektantů RD s nimi moc nepracuje a nezná. Stříkaná PUR pěna. Pro mě a většinu světa již 30-40 let nejlepší izolant, a pokud to berete jako nějaký můj subjektivní názor, tak se ptám, co nás všechny dělí od pěkně vychlazených, či na kost zmražených potravin??? Ano, v lednicích a mrazácích nenajdete vatu, foukanou celulózu, polystyren (pár lednic zkusilo), ale tvrdou PUR. A na čem skoro všichni spíme? Molitan( měkká PUR). 

Takže strop a střechu jsem pojal jako celek. I-OSB nosníky, shora pobito prkny, pojistná izolace(asfalt pásy) a na to 30mm nástřik tvrdá PUR. Mezi IOSB 32cm měkká PUR, a zaklopeno reflexní hliníkovou parotěskou, pak 10cm mezera, prkenný rošt, na něj 40mm slámový Ekopanel a finální strop z palubek 12mm.

Mezeru mezi folií a ekopanely jsem použil pro vedení elektiky a vzduchotecniky, a další funkce by měla být, že by se zde mohl projevit "reflexní" účinek folie a odrazi řást infrazáření(tepla) zpět domů.

Podlaha: opět z výpočtú na NZU 250 mm polystyren, na to podlahové topení a celé zalito 80mm Cemflow směsí (levnější by byla betonová mazanina, ale vlastnosti je jako BMW a Trabant).

Podrobnosti o tepelných vlastnostech se rozepíšu později, ale cihly uvádí každý výrobce, lze jednoduše porovnat, PUR/Polyš také, okna skla také.

Co je trochu opomíjené, a co mě stálo předělání projektu z Ytongu na  cihlu, jsou izolace proti hluku. 
Jsme v ochranném pásmu železnice (se schválením od SŽDC A Drážním úřadem nebyl žádný problém), a od r. 2014 myslím, je pro získání stavebního povolení potřeba splnit  hygienické normy na prostup zvuku (nechat vypracovat Hlukovou studii), kde Ytong neprošel.  Je to pochopitelné, lidi si postaví dům u trati a pak by vyžadovali, aby jim někdo postavil protihlukovou stěnu.

A základy: polovina domu podsklepena - žb monolit, statik spočítal, nakreslil a  profíci postavili, do toho jsem se nemotal. A jak je vidět, máme pod domem "atomový bunkr" :).

Rozhodnutí stavět a odvodnění pozemku

$
0
0
pozemek

Ahoj stavebníci. Vše začalo v létě 2017, kdy se nám v hlavě zrodil plán postavit si vlastní dům. Jako první nastala otázka, kde ho postavit a po pár dnech přemýšlení nás napadlo oslovit sousedy v rodné vesnici a odkoupit od nich kus pozemku, bohužel nám to nevyšlo a tak jsme hledali dál.

Jelikož vlastníme několik zemědělských pozemků za vsí, napadlo nás zkusit štěstí a pátrat, zda by se nedalo na některém z nich stavit, tady už se na nás usmálo štěstí a zjistili jsme, že jeden z pozemků by byl vhodný, jelikož obec, ve které pozemek vlastníme nemá územní plán, stačilo, aby pozemek sousedil se zastavěným území a aby bonita půdy nebyla 1 a 2. 

Zašli jsme tedy na životní prostředí a územní plánování, kde nám sdělili, že výstavbě na pozemku nic nebrání. S touto informací jsme se tedy obrátili na obecní úřad, kde nám po pár dnech zastupitelstvo odpovědělo, že s výstavbou na tomto pozemku souhlasí za podmínky, že novostavba bude mít sedlovou střechu. Jakmile jsme dostali i tento souhlas, požádali jsme ČEZ o vybudování přípojky a sehnali si geodeta, který nám vyhotový geometrický plán pro rozdělení pozemku.

Na geometrický plán jsme čekali měsíc. Hned po obdržení geometráku jsme ho s žádostí o rozdělení dali na stavební úřad, tam to bylo v celku rychlé a tak jsme po 14 dnech nesli souhlas na katastr. Vše proběhlo v pořádku a v prosinci 2017 jsme měli pozemek oddělený. 

Pozemek má 1900m2 a jelikož je svažitý, rozhodli jsme se udělat alespoň částečné odvodnění pozemku již teď. Začátkem ledna jsme se tedy pustili do práce a za chvíli bylo odvodnění hotovo. 

Na pozemku samozřejmě nejsou žádné inženýrské sítě a tak jsme v lednu také zadali zakázku na projekt a povolení na přípojku vody a elektřiny.


Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí

$
0
0
Základy a základová deska - ne tak úplně svépomocí

Poskočili jsme o další krok - základovou desku. Nechtělo se nám ale vrtat do země svépomocí, tak byla deska s přípojkami objednána na klíč.

Při rozměřování základů došlo sice k nedorozumění ohledně výškového zaměření stavby, protože projektant si jako nulu zvolil jakýsi kanál v okolí, ale nikoho na to neupozornil. Pak se to ale vysvětlilo a dozvěděli jsme se od něj, že jeho 99,72m se rovná 203,17metrů nad mořem - jak jednoduché. Že jsme na ten převod nemohli přijít sami? :-D

Pánové z realizační firmy byli velmi šikovní a dalo se s nimi na všem domluvit, ale pro jistotu jsme je jezdili s dětmi pravidelně kontrolovat. Všechny práce probíhali rychle a dobře za 8 pracovních dní měli hotovo. Jen jednu věc zvrtali - přípravu potrubí na dešťovou vodu do domu přivedli do koupelny a ne do technické místnosti. Přišel jsem na to až po 3 dnech těsně před litím desky, tak už jsem to nechal a přivedem to zpět ty 3 metry podlahou. Jen mě zaráží, že na to za ty 3 dny nepřišel stavební dozor, který tam za tu dobu byl častěji než já. Holt i dozor potřebuje dozor :-( Co si člověk neudělá, to nemá.

Dneska už deska po intenzivním třídenním kropení pěkně tvrdne a my se připravujeme na hydroizolace.

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy

$
0
0
VIDEO: Pokládka vinylové podlahy

Do našeho vzorového domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme zvolili vinylovou podlahu značky Click Elit, jež je vybavena patentovaným zámkem UniFit, který zajišťuje rychlou a snadnou pokládku. Podlaha se také lehce udržuje, má vysokou odolnost proti poškození a také skvělý vzhled. Jak jsme vyzkoušeli, její pokládku zvládnete lehce svépomocí.

Jak vybrat správně podlahu

Jak si dobře vybrat podlahu, mi vysvětlil Martin Braťka ze společnosti Spoltex. „Nejprve je nutné zvážit to, jaký materiál a kam jej chcete použít. To je klíčový prvek. Pak zvažujte to, co materiál umí dle technické specifikace. Existují čtyři faktory, jimiž se můžete řídit. Za prvé je to tloušťka materiálu, zadruhé výška nášlapné vrstvy, za třetí povrchová úprava a v neposlední řadě cenová relace."

Před zahájením pokládky si místnost nejprve změříme. Pro snadné počítání můžete půdorys místnosti nakreslit na papír a všechny rozměry okótovat. Lamely vinylové podlahy Click Elit jsou dlouhé 122 cm a široké 18 cm. „Při pokládce vinylových dílců potřebujete ostrý nůž, úhelník, tužku a trochu u toho přemýšlet,“ radí Jan Havel ze společnosti Spoltex, který provedl samotnou pokládku.

Před pokládkou ověřte vlhkost podkladu

Před instalací podlahy očistíme povrch a ověříme vlhkost podkladu.

„Vlhkost podkladu je důležitý faktor, kterému bychom měli věnovat samostatnou péči. Máme k dispozici dva typy základní úpravy podkladu, a to buď anhydritovou nebo betonovou vrstvu. Pro každou vrstvu platí určitá pravidla. V případě betonové úpravy by naměřená hodnota neměla přesáhnou 2 % CM, v případě anhydridu by neměla být vyšší než 0,5 % CM. Tyto hodnoty se snižují zhruba o 0,2 % u obou úprav, pokud máme podlahové topení,“ vysvětluje Martin Braťka.

Speciální podložka Multiprotect

Na očištěnou podlahu položíme podložku Multiprotect, která je speciálně určena pod vinylové dílce pokládané plovoucím způsobem v kombinaci s podlahovým vytápěním. Podložka Multiprotect je svými rozměry navržena tak, aby byl spoj vždy uprostřed lamely. Díky tomu můžeme klást jednotlivé pásy podložky až postupně při pokládce a pohodlně je k sobě spojovat páskou.

Položení prvních lamel

První lamelu si podle potřeby rozměrově upravíme tak, aby nám při pokládce vždy zůstávaly lamely dlouhé minimálně 30 cm a široké 5 cm. Od okrajů stěn bychom měli vynechat 4 mm dilatační mezeru

Jakmile dojdeme na konec řady, kde je třeba lamelu zkrátit, umístíme ke zdi dilatační klín, lamelu otočíme zámkem, který potřebujeme zachovat směrem ke stěně a tužkou označíme místo řezu.

Řezání vinylových lamel provádíme odlamovacím nožem za pomoci úhelníku. Pokud nám při řezání zbyl konec delší než 30 cm, použijeme jej na začátek další řady.

Vkládání dílců do dalších řad

Při pokládce všech dalších dílců již budeme provádět spojení zámků v podélném i příčném směru. Dílec si nejprve připojíme kratším zámkem k lamele umístěné vlevo a následně jej v levé části vsuneme do lamely předchozí řady.

Lamelu držíme stále nakloněnou, aby bylo možné zámky pohodlně spojit a postupně dílec natlačíme do zámku po celé délce lamely. Při spojování není třeba používat paličku ani kladívko.

Na konci místnosti při realizaci poslední řady vinylových dílců upravíme šířku lamely podélným řezem tak, aby nám u stěny opět zbyla požadovaná dilatace kolem 4 mm.

Lišty a doplňky

„V případě krycích lišt a doplňků k podlahám dneska trh nabízí celou řadu alternativ. K dispozici jsou lišty v imitaci daného dekoru, jako například dřevo nebo dlažba. Trendem dnešní doby jsou ale jednoduché lišty v provedení bílé v imitaci hliníku a podobně. Nabídka je opravdu velmi široká,“ říká Martin Braťka.

Pokládku zvládnete svépomocí

Cena vinylové podlahy Click Elit se pohybuje kolem 700 Kč za 1 m2. Při dodržení pravidel zmíněných v tomto videu, pokládku vinylové podlahy hravě zvládnete svépomocí. Výběrem kvalitní podlahy máte jistotu, že vám bude mnoho let dobře sloužit a svým vzhledem dá vyniknout vašemu interiéru.

Vybíráte stínění? Přečtěte si o zásadních rozdílech mezi venkovními roletami a žaluziemi

$
0
0
Vybíráte stínění? Přečtěte si o zásadních rozdílech mezi venkovními roletami a žaluziemi

Venkovní rolety a žaluzie umožňují zastínění místnosti a udržení příjemné teploty interiéru po celý rok. Obě varianty stínění oken však mají své výhody a nevýhody, které vyžadují důkladné zvážení před samotnou instalací.

Venkovní rolety podporují váš klidný a nerušený spánek

Předokenní rolety patří k nejoblíbenějším typům stínící techniky na trhu. Venkovní rolety představují ideální volbu pro všechny, kteří vyžadují kompletní zatemnění místnosti. Oproti žaluziím jsou naprosto bezhlučné a navíc dokáží částečně odbourat nežádoucí ruch z ulice. Předokenní roleta se skládá z lamel, jež se po stranách pohybují ve vodících lištách a nahoře se rolují do boxu. Lamely společně tvoří jednolitý celek a sluneční paprsky skrze ně jednoduše neprojdou. Díky umístění zvenčí stínění zabraňuje přehřívání interiéru.

V zimních měsících venkovní rolety poskytují tepelnou izolaci před chladem a zabraňují únikům tepla, což přináší úsporu nákladů na vytápění. Exteriérové rolety nespadají dle norem do bezpečnostních prvků budovy, přesto zatažené rolety spolehlivě odradí zloděje. Proti hrubé síle a nadzvednutí jsou rolety Minirol zajištěny speciálním závěsem. Hlavní nevýhodu exteriérových rolet představuje omezená regulovatelnost stínění, kdy je možné měnit množství světla v místnosti pouze částečným povytažením rolety.

Přednosti a nevýhody venkovních rolet

  • kompletně odstíňují denní světlo
  • jen omezeně regulují světlo
  • snižují teplotu v interiéru během léta
  • jen částečně upravují proudění vzduchu
  • zabraňují úniku tepla v zimních měsících
 
  • omezují hluk přicházející zvenku
 
  • chrání obyvatele i majetek před zloději
 

Venkovní žaluzie pro variabilní regulaci světla

Venkovní žaluzie umožňují oproti roletám plynulou regulaci denního světla a proudění vzduchu do interiéru. Mezi lamelami jsou mezery a postupným naklápěním lze docílit většího zatemnění, pro pohyb lamel žaluzie využívá textilní žebříček a pásku, při vytažení se lamely naskládají na sebe. Díky své konstrukci jsou venkovní žaluzie méně odolné vůči nepříznivému počasí a neposkytují žádnou ochranu před nechtěnými hosty. Na větrných místech mohou být také zdrojem nepříjemného hluku.

 DSC4889

Přednosti a nevýhody venkovních žaluzií

  • variabilněji regulují stínění
  • neposkytují 100% zatemnění
  • plynuleji upravují proudění vzduchu
  • způsobují hlučnost při silnějším větru
  • snižují teplotu v interiéru během léta
  • mají nižší odolnost proti povětrnostním vlivům
 
  • nezvyšují zabezpečení domu před zloději
 
  • vyžadují složitější údržbu a čištění

Screenové clony představují vhodnou alternativu žaluzií

Přestože jde z konstrukčního hlediska o jiný typ venkovního stínění, nabízí screenové rolety (clony) stejné výhody jako žaluzie. Zachovávají kontakt s okolím a snadno je využijete i při větrání. Venkovní screeny tvoří prodyšná textilie s PVC vrstvou, která zajišťuje jejich barevnou stálost  a ochranu obyvatel před prachem, hmyzem i deštěm. Údržba screenů je díky použitým materiálům navíc naprosto nenáročná.

V případě zájmu o venkovní rolety nebo screenové clony kontaktujte si napište o cenovou nabídku zdarma přímo na webu značky Minirol.

www.minirol.cz

Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!

$
0
0
Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!

Dokážete si představit dokonalý pocit při nášlapu, nový rozměr luxusu Vaší místnosti a bezstarostnou údržbu podlahy v jednom? My tuto Vaší představu měníme v realitu. Kolekce vinylových podlah ClickElit Vás o tom přesvědčí.

Oslovili jsme společnost Spoltex, která nám dokázala nabídnout produkty nejvyšší kvality v bytové oblasti pod souhrnným názvem ClickElit. Jedná se o výběr nejpovedenějších barev ze světových kolekcí, který podtrhují užitné vlastnosti nejmodernějších výrobních technologií a skvělá pořizovací cena.

Vinylové podlahy v přesně řezaných dílcích, které se pokládají na podložku se systémem zámkového spoje (click), Vám zajistí dokonalost vzhledu místnosti v imitaci přírodních materiálů (dřeva, kamene i mramoru). Jedná se o velmi pokročilé technologie výroby s dokonalou přesností.

Společným znakem "clicků" od Spoltexu je vysoká kvalita, jednoduchost pokládky a skvělý design. Na českém trhu naleznete dost společností s různě kvalitní nabídkou, ale my jsme měli možnost se přesvědčit, že výběrem dodavatele, který sází pouze na prověřené a spolehlivé výrobce, neuděláte chybu.

Luxusní vinylové podlahy ClickElit nabízí kolekce atraktivních dekorů s patentovaným zámkem UniFit pro rychlou a snadnou pokládku "Nice & Easy".

Tyto podlahoviny se hodí především do bytů a domů k běžnému užívání, kde je oceníte pro snadnou údržbu, vysokou odolnost i esteticky - pro jejich skvělý vzhled.

Co je na ClickElit výborné? Každý svépomocník, který se pro vinylovou podlahu od Spoltexu rozhodne, si sám tuto podlahu také dokáže položit díky své jednoduchosti. Pokládku vinylové podlahy jsme natáčeli za účasti podlahových specialistů společnosti Spoltex v projektu Svépomocí Živě.

Obestavba krbové vložky

$
0
0
Obestavba krbové vložky

Když dům, tak jedině s krbem. Oheň je oheň, a když vypnou elektřinu, tak to ho ocení 2x :)

Protože ztráty domu v -15st. máme spočítány kolem 3,5kW, začal jsem hledat krbová kamna či vložku s výkonem kolem 3kW, abych to nemusel dusit a mohli jsme si vůbec zatopit a neupéct se.

A našel jsem 1 či 2ks, vybral jsem BEF pasiv6 , jmenovitý výkon 3,8kW, bezroštová, BloweDoortest atestovaná (a opravdu prošla na výbornou). 

Přívod vzduchu je spodem, umístil jsem do podlahy izolovanou flexitrubku a vyvedl na fasádu u země.

Ale i s takovým výkonem, když jsme v zimě na chvíli roztopili, bylo i na chodbě pěkných 27st, což je trochu moc.  

Začal jsem plánovat obestavbu, a  anšto nemám moc dobrou představivost, obestavbu jsem postavil nanečisto z kartónu a chvilku jsme na to koukali, některé rozměry upravili a dal jsem se do objednávky materiálu.

Materiál jsem zvolil Grenaisol a Grenatherm desky, a nakonec se i po roce, co jsem plánoval a hledal, kde nakoupit, objevil eshop(topsi.cz), kde jsem našel vše potřebné, desky lepidlo, perlinku, omítku a doprava zdarma.

Vlastní stavba po přečtení pár návodů a videí celkem v pohodě. Ač je u desek Grena psáno, že opracování je "bezprašné", piliny jsou těžké a padají k zemi, tak i tak to práší  a jestli se do toho pustíte v již zařízeném obýváku, žena vám moc nepoděkuje. 

Zpracovávat a řezat desky opravdu můžete běžnými nástroji na dřevo, ale již zapomeňte, že ty nástroje použijete bez následného nabroušení na dřevo. Ač je to opravdu měkké, tj i tupá stará pila stačí, novou super ostrou to okamžitě otupí, takže použijte buď nějakou starou, nebo zakupte to nejlevnější, co má zuby.

Většinou lidé koncipují obestavby jako teplovzdušné, tj dole sací mřížky a nahoře to funí horký vzduch ven, případně to napojí na teplovzdušné rozvody.  Ale nízkoenergetických domech ale není teplý vzduch moc žádaný a druhá věc je přepalování prachu a dalšího, co se do obestavby dostane, vám jde do místnosti a do plic.

Múj sen je stále Hypokaustový sálavý systém, ale na to musíte mít dům, takže to až příště.

Tak jsem se rozhodl obestavbu udělat jako sálavou, proto ty desky Grenatherm (tj. neizolují ale teplo vedou) Grenaisol desky jsem použil jen směrem ke stropu a vpravo, kde je nábytek.

A v hodní časti viz foto je dutina, zatím ještě nevím na co, jestli na sušení či pečení, dovím se, až poprvé zatopíme, dodělal jsem teď koncem dubna a to už nám skoro měsíc topí jen sluníčko a akorát větráme.

Akumulaci jsem zajistil šamotkami, cca 150 ks, kterými jsem obestavbu na sucho obložil, tj. mám tam cca 600kg hmoty. S tím jsem samozřejmě počítal už v projektu, a  v místě krbu a komína mám základovou desku vyztuženou více železem, a v místě krbu jsem nedával podlahový polystyren, ale extrudovaný. Před krbem a kus i po stranách jsem udělal v podlaze výřez a bude dlažba či něco jiného, nehořlavého.

Ještě chybí perlinka, omítnout či olepit kameny a vpředu lavička, pod kterou schováme dřevo, popracuji a přidám fotky.

Průvodce zasklením oken

$
0
0
Průvodce zasklením oken

Zasklení tvoří většinu plochy oken, proto má i zcela zásadní vliv na jejich vlastnosti. Ať už řešíte bezpečnost, izolaci před venkovním hlukem, nebo objem světla a tepla, které využijete pro vytápění interiéru, vždy je potřeba dobře zvážit volbu zasklení.

Výběr oken

Řada lidí vybírá okna výhradně dle materiálu a dlouho pečlivě zvažuje, zda plastová okna budou lepší než dřevěná nebo opačně. "Z hlediska izolačních vlastností je úplně jedno, jaká okna si pořídíte, protože všechna moderní okna na trhu musí splňovat příslušné normou dané požadavky," vysvětluje Ing. J. Korbelář z OTHERM okna. Na funkčnost a vlastnosti oken má vliv jak použitý profilový systém, tak izolační zasklení. Laicky řešeno, čím jsou okna větší, tím má zasklení na vlastnostech větší podíl.


Dříve než podrobněji rozebereme druhy izolačních zasklení, je potřeba připomenout pár důležitých detailů. Velikosti by měla být přizpůsobeny statické vlastnosti oken. Někteří dodavatelé orientovaní na nízké ceny, aby ušetřili, se mohou uchýlit k tomu, že dodávají okna s tenčími skleněnými tabulemi. U velkých prosklených ploch to ale může být zrádné. Obecně platí, že podle plochy zasklení by měla být z hlediska statiky přizpůsobena i tloušťka tabulí. Stručně řečeno, čím větší zasklení, tím silnější tabule.


Moderní izolační zasklení by také mělo mít teplý meziskelní rámeček. Ten výrazně ovlivňuje rosení oken a vznik proužku kondenzátu v dolní části skel. Typů teplých plastových nebo kompozitních rámečků je více typů.

Tepelně izolační vlastnosti

Všichni výrobci setrvale usilují o zlepšení tepelně izolačních vlastností rozhodujících pro užitkovou hodnotu oken během celého roku. Izolační dvojsklo je dnes pomalu překonanou záležitostí, i když své místo v nabídce má stále. "Tam, kde nejsou náročné povětrnostní podmínky a požadavky na tepelnou úsporu, přinese úsporu za teplo a bude dobře sloužit i izolační dvojsklo," říká Ing. Korbelář z OTHERMU. Pro novostavby je však trojsklo už bezpochyby nutným standardem.

Využití slunečního tepla

V honbě za skvělou tepelnou izolací se někdy zapomíná na další důležité vlastnosti zasklení, a to jsou tepelné zisky. Hlavně na jaře a na podzim může slunce prohřát interiér zadarmo, jen tím, že zasklení pustí do bytu dost tepla. Při volbě izolačního zasklení je proto třeba brát v úvahu i tyto vlastnosti, které jdou z fyzikálního principu proti tepelné izolaci - tedy tomu co nejvíce tepla zadržet v interiéru. Solární zisky jsou mimořádně důležité u pasivních domů, kde se započítávají do celkové tepelné bilance. Typ izolačního zasklení z hlediska prostupu tepla a solárních zisků by měl být detailně vyřešen již ve stavebním projektu.

Stínění

Jižně orientované místnosti mohou v horkém létě trpět nadměrný přehříváním interiéru, vhodné stínění je tak třeba řešit nejlépe s rovnou s novými okny. Navíc, někdy je to nutné, takovým případem je instalace venkovního stínění - rolet a žaluzií pod omítku. Pokud dojde na instalaci těchto prvků až později, nevyhnete se dodatečným zednickým pracím a může být problém i s ovládáním a sladěním funkce i designu. "Výhodou řešení oken i stínění od jednoho dodavatele je i to, že záruku vám poskytne jeden dodavatel," vysvětluje Ing. Korbelář.

Zvuková izolace

Stále přetrvávajícím mýtem je, že pořízením trojskel si zajistí lepší zvukovou izolaci interiéru, to ale není pravda, protože běžná trojskla zvuk netlumí výrazně lépe než dvojskla. Zvuková izolace se řeší speciálním zasklením s rozdílnou tloušťkou skleněných tabulí, navíc s rozšířeným meziskelním rámečkem a v případě větších nároků i pomocí skelněné tabule spojené speciálními fóliemi. Zvukovou izolaci vždy raději proberte s odborníkem od dodavatele, který vám vysvětlí možnosti a měl by navrhnout řešení přesně pro váš projekt.

Bezpečnost

Hodláte-li chránit okna před násilným vniknutím nebo rozbitím, pak je třeba zvolit i speciální zasklení. I když bezpečnost oken je třeba řešit komplexně a speciální prvky by mělo mít i okenní kování. V každém případě speciální zasklení pro zvýšenou bezpečnost proti násilnému vniknutí je řešeno pomocí integrovaných bezpečnostních folií přímo mezi skleněnými tabulemi. Ochranu dětí při rozbití oken představuje kalené sklo, které netvoří ostré úlomky.

Nepodceňujte při výběru oken volbu zasklení a v případě, že potřebujete speciální vlastnosti nebo řešení na míru, poraďte se s odborníky, jaký typ zasklení je vhodný právě pro vás.

Dodělávka desky a začínáme zdít!

$
0
0
První řada - zakládáme

Zima už je pryč a my konečně dodělali desku.

Začátkem dubna jsme se rozhodli, že už není na co čekat a začneme zase makat. Jeden víkend z kraje dubna jsme prořezali ztracené bednění. Další týden jsme povolali bagr, který nám zavezl desku hlínou, sutí a štěrkem. Do nějaké vrstvy jsme natahali odpady - naštěstí máme skoro vše při jedné zdi, tak to nebyla nijak hrozně těžká práce a mnoho rozměřování. Zároveň jsme půjčili žábu, kterou jsme desku několikrát zhutnili. Další víkend se natahali kari sítě a následně jsme je vypodložili. 

23. dubna jsme desku KONEČNĚ ZALILI betonem. Na pomoc jsme půjčili vibrační lištu. Desku jsme nechali stát týden a další víkend už jsme začali penetrovat. Poté jsme "navařili" protiradonové asfaltové pásy po obvodu desky, zatím jen pod Ytong. 

No a teď už zakládáme první řadu Ytongu. Tak nějak jsme se nemuseli ani nijak dlouho rozmýšlet, z čeho budeme stavět a rovnou jsme sáhli po Ytong Lambda YQ 375mm. Ten už nebudeme zateplovat. Snad už to teď půjde od ruky a domeček poroste a poroste. 

Teď zadáváme poptávky firmám, které dělají vazníky, aby nám stavba nějak navazovala a nevznikaly zbytečné prostoje, kterých už jsme si užili až až. 


Projekt - náš vysněný dům

$
0
0
Projekt - náš vysněný dům

Po koupi pozemku (podzim 2016) jsme začali ztvárňovat podobu našeho vysněného domu. To byl docela oříšek, protože přítel chtěl podkroví, já byla zásadně proti. Naši malou válku jsem nakonec vyhrála a bude bungalov.

Oslovili jsme architektku s prosbou o pomoc a vytvoření studie. Já jsem s tímto nesouhlasila, ale přítel chtěl mít 3D podobu a představu jak to celé bude vypadat. Architekta nám tedy profesionálně upravila naši neprofesionálně navrhnutou podobu. Zde jsme změnili pár věcí a obhájili si některé na její vkus nemoderní věci.

S výsledkem jsme byli spokojeni. Mně tedy nevyšla šatna v ložnici dle představ, což mě jako ženu trochu mrzelo. Ale byla to snesitelná varianta.

Na začátku roku 2017 jsme začali hledat projektanta. Napsala jsem dvěma stavebním firmám zda mají k dispozici projektanta. Odpověď jsem dostala jen od jedné firmy s kontaktem. Pan projektant nám po telefonu sednul a domluvili jsme si schůzku. Sešli jsme se a ukázali naši studii. Domluvili jsme se na spolupráci. S naší studií šel na Stavební úřad, ale vrátil se s velmi špatnou zprávou. I když jsme územní plán prostudovaný měli, nebylo jasná definice stavební čáry. Naše podoba domu byla nevyhovující kvůli předsazené garáži. Zažili jsme docela velký ŠOK! Celou studii jsme mohli hodit do koše... Chybami se člověk učí.

Dům se tedy předělal s panem projektantem a nakonec vypadá dle nás ještě lépe, ale je o trochu větší. Nevím jestli je výhoda nebo nevýhoda mít na projekt tolik času, protože jsme předělali a vymysleli za ten rok dost věcí.

Asi by se slušelo taky zmínit, že jsme měli nějaké snahy o NZÚ na nízkoenergetický dům podoblast B.1 nebo B.2. Se studií jsem navštívil energo-specialistu, který doporučil úroveň zateplení a udělal zevrubnou analýzu. Z analýzy jsme se dozvěděli, že bychom mohli dosáhnout na B.1 (horší). I když prostup tepla obálkou jsme splnili relativně v pohodě, hodně jsme ztráceli na solárních ziscích. Jih máme totiž z ulice, kde máme jen vchodové dveře a garáž, která je mimo zateplenou část domu.


Jak už víte studii nám zavrhl SÚ, takže vznikl dům V2.0. I zde jsme nechali dělat analýzu. Úroveň zateplení jsme ponechali stejnou. Analýzu jsme tentokrát nechali dělat trochu důkladnější, protože už projekt byl po konzultaci na SÚ označen jako vyhovující. Bohužel analýza dopadla takto:

Měrná roční potřeba tepla na vytápění ≤ 20 X
Měrná neobnovitelná primární energie ≤ 90 X
Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy ≤ 0,22 OK
Průvzdušnost obálky budovy po dokončení stavby ≤ 0,6 ?
Povinná instalace systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla Ano OK

Kvůli nízkým solárním ziskům bylo potřeba zvětšit zateplení. To už bylo, ale neúměrně nákladné a působilo by nám to další komplikace jako třeba zvětšení požárních zón. Plán na NZÚ B.1 vzal za své.

Zmíníme se i o tom, kde budeme energie brát a jak s nimi budeme nakládat. Hned od začátku jsme chtěli krb. Tomu jsme podřídili celý koncept vytápění a ohřev TUV. Krbová vložka bude s teplovodním výměníkem a minimálním sáláním do prostoru, aby se nám moc nepřehřívala místnost s krbem. Energii budeme akumulovat v nádrži s nerezovým výměníkem pro ohřev TUV. V nádrži budou topné elektro-spirály dole(zima) a uprostřed (léto - jen TUV). Elektrické vytápění AKU bude použito pro uložení přebytku energie z FVE a taky bude sloužit jako záložní zdroj vytápění nebo když bude vrchní topič nemocný :-). Topit dřevem snad bude potřeba cca 5 měsíců, zbytek by mohla pokrýt FVE.
Alespoň na HFVE zkusíme NZÚ, pokud to půjde.

Momentálně máme hotovou dokumentaci a jsme v procesu schvalování.

"soutěžím o 3D model domu od firmy 3DHNED"

Základy a sklep

$
0
0
Základy a sklep

Základ je základ, a jak a koho ho nechat udělat, toť mě dlouho trápilo.

A proč sklep v dnešní době? Ač se pozemek na první pohled tvářil jako mírně svažitý, po změření  se nám ukázal výškový rozdíl rohů na úhlopříčce přes 2 metry. (na 20m délky domu) Takže najednou tu byla vatianta podsklepení, nakonec podle bilance zeminy(a vyšlo to), abych nemusel nikam odvážet, jsme podsklepili polovinu domu a kus garáže, kde jsme umístili schody do sklepa, aby nám v domě neubraly prostor. 

Po několika nabídkách od firem a zedníků jsem začínal ztrácet naději, co se provedení i ceny týkalo. Pak ještě navíc Hydrogeologický průzkum ukázal na obtížnější založení v tom našem materiálu (Bohdalecké břidlice a jíl), takže ne nezámrzná hloubka,ale minimálně 1.6m a víc dolů.

No a nakonec osud zasáhl, slovo dalo slovo a celou spodní stavbu mám žb monolit, od profíků, ale za kamarádskou cenu. Toto samozřejmě obnášelo projekt a statický výpočet, komplet plány výztuže a mnoho dalších věcí, které jsem v životě neviděl. A vše se povedlo, pár šedin přibylo, ale sklep a základy jsou luxusní a fungují, 90m OpenSpace (to je dnes moderní :)), kdo by to nechtěl. 

Celý sklep není zvenku nijak izolován, ale je voděnepropustný, Xypexová vana. Spočítáno a postaveno tak, že i když vzniknou v betonu nějaké mikrotrhliny, do kterých se dostane voda, budou tyto zaceleny reakcí vody s příměsí, Xypexem, přidanou do betonu při odlití sklepa.

Zbytek pasů je napojen na sklep, tedy 2.4m pod zem, pár odskoky jdu asi do 1.8m, vše vyztuženo železem, strop a deska opět spočítána výstuž, vypletena, propojena se zdmi a pasy, a toto celé zalito najednou betonem.

Cenově jsem se i s výkopy dostal těsně pod 900 000,-. Za základovou desku je to sice cena skoro děsivá, ale je v tom 90m2 suchého prostoru. Tedy ne úplně, 10m2 sebrala nádrž.

K základům patří i vyřešit a zbudovat odpady a ano na fotkách žádné KG ani jiné trubky nejsou. WC, koupelnu a další jsem umístil tak, že vše je svedeno přímo stropem do sklepa, zde propojeno a vede prostupem směr čistička.

Ani nevím, co mě to tenkrát napadlo, ale naplánoval jsem si do stěn prostupy pro dešťové svody, že si dám do sklepa nádrže na dešťovku. Nakonec jsem v jednom z rohů dozdil z prolejvaček dvě stěny 1.5m  a vznikla nádrž 12m3, ze které dnes napájím oba WC, pračku a pár kohoutků v domě a navíc se pak objevil dotační program Deštovka, nechal jsem si uděkat projekt, vyřídil pár papírů a včera mi přišly peníze z Fondu životního prostředí. To potěšilo.

Pokud se to zdá jako by to šlo samo, tak skoro ano, ale pár šedin mi přibylo, občas se něco nepovedlo, květnové přívaláky mi několikrát vyplavily vykopané pasy, čerpal jsem pár desítek kubíků vody, něco se sesunulo, posunulo, ale dopadlo to. 

Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec

$
0
0
Hydroizolace, hrubá stavba sklepa, věnec

Po zatvrdnutí základové desky jsme pozvali pána, který nám udělal hydroizoloci celé desky. Zvolili jsem kvalitní gumovou (zeleno žlutou) izolaci, z toho důvodu, že máme podsklepený dům. Nejdříve položil geotextilii, gumovou izolaci (která je zároveň i protiradonová) a zase geotextilii.

Den na to jsme objednali první závoz cihel z DEKu. DEK přijel hned ráno na 7 hodinu, bohužel byl špatně naložený a ty cihly, které jsme potřebovali složit na desku nám musel složit do vjezdu. Tak jsme museli nanosit všechny obvodové cihly dovnitř sami, celkem 10 palet (celkem makačka).

Další den jsme pozvali dva zedníky, půjčili jsme zakládací sadu z DEKu za 363,- (která mimochodem vůbec nefungovala, tak jak měla) a mohlo se začít. Celkem nás na stavbě bylo 7, takže práce odsýpala. Mezitím ještě proběhl druhý závoz cihel, které se již podařilo vyložit na desku. Muselo se však dávat pozor, aby se palety nepokládaly na příčky.

Za tři a půl dne jsme měli vyzděný celý sklep vč. příček. Zedníci si účtovali 170 Kč/ hod.

Následovaly překlady a 2. května jsme začali připravovat věnec na zdění a 8. května jsem ručně vybetonovali celý věnec. v 5 lidech práce od 7:00 do 19:30....

Cenu hydroizolace a cementu dodám později :)

Tak ať se dílo daří!! :)

Stavební "buňka" a suché WC

$
0
0
Stavební

Zdravím všechny svépomocníky do nové stavební sezony 2018 naším prvním článkem.

Jakmile se udělalo koncem března lepší počasí, první naší cestou v roce 2018 bylo usadit suché WC a připravit betonové patky pod plechovou garáž, která bude po dobu stavby sloužit jako bouda na nářadí a zázemí pro stavebníky.

Začnu plechovou garáží. Ani nespočítám, kolik hodin jsem strávil hledáním nějaké boudy na inzertních serverech. Když už se něco objevilo, bylo to třeba 50 kilometrů a to je nutno přepočíst i cesty za manipulaci a odvoz. V záplavu bídy, co by na výběr, jsem usoudil, že si ušetřím nervy, přípravíme 6 patek, vybetonujeme a garáž se do nich následně ukotví, ať neulítne, jako Pavlovi ve videu ( kdo by to řekl, že 300 kila bez ukotvení vítr odnese :-))) )  Garáž se objednala na garáže-levně.cz , vyšla na 11,5 tisíce , s dopravou, montáží, FABkou a ukotvením do betonu.

WC bylo potřeba také vyřešit. Použil jsem střešní latě jako konstrukci, zpevněné ocelovými podpěrami. Na plášť byly použity OSB desky, které jsem měl za 100 korun z práce. Na střechu jsem použil asfaltovou lepenku, která se přichytila hřeby na lepenku. Vzhledem k tomu, že v mezičase sloužilo WC jako stavební bouda, má i svůj zámek. Dokonce pojmula i 12 pytlů cementu, takže se zdá, že něco vydrží :-)

Stavbě zdar!

Vyměření a zdění ZB, aneb, konečně jdeme nad zem

$
0
0
Vyměření a zdění ZB, aneb, konečně jdeme nad zem

Nazdar stavebníci. Po vytvrzení základových pasů bylo další etapou vrtání děr a umístění svislé ocelové výztuže. Následovalo založení rohů ZB. 

Díky pomoci geodeta, který mi vyznačil rohy ZB, stačilo vyrobit lavičky, zvolit si "nulu" a pomocí nivelačního laseru (800kč v Lidlu) přenést tento bod. Kvůli vzdálenosti bylo třeba čekat na šero, abych byl schopen paprsek vůbec vidět.

Celkem mě překvapila kvalita laseru, protože po kontrole profi laserem (stavil se kamarád, co ho měl náhodou v autě) byla odchylka cca 2mm.

Další krok - založení rohů, už taková sranda nebyla. 

Díky nerovnostem v terénu, lití betonu jen na několika místech a hlavně nepozornosti, je rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem základových pasů cca 45 cm.

Naštěstí vše vyřešilo zvýšení počtu ZB a "šalunk".

Po založení rohů a usazení prvního šáru jsem dokončil vodorovnou výztuž a následně začalo skládání ZB.

Díky další nepozornosti, ze strany prodejce, další problém. ZB od vícero výrobců, tzn. jiné rozměry. Ikdyž, taky se mi stalo, že stejná paleta, stejná várka, tvárnice vedle sebe a rozdíl v rozměrech 8 mm.

Pak se může člověk snažit to rovnat a stejně nic!

Poslední krok před pokládkou kanalizace bude vylití ZB směsí. 

Ale o tom zase příště!

Viewing all 2479 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>