Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - bouda na nářadí
Viewing all 2479 articles
Browse latest View live

Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct "máme dům"

$
0
0
Podkroví, střecha, okna aneb konečně můžeme říct

Konečně nastala etapa, na kterou jsme se z celé stavby nejvíc těšili. Konečně budeme mít dům "uzavřený" a hlavně nebudeme mít po každém dešti všude louže. 

Ještě před začátkem "stoupání do patra" jsme museli zařídit zaizolování kabelů na elektrických sloupech, které vedou přímo před domem. Po zavolání byl technik do tří dnů na místě, my mu podškrábli papír a bylo hotovo. Zaizolování na tři měsíce a pro prodloužení máme zavolat.

13. 7. 2017 jsme dohladili poslední beton ve stropech a poctivě jsme další dva týdny beton zalévali. Původně jsme měli domluvené střechaře na konec srpna a měli jsme radost, jak nám to vše pěkně navazuje. To bychom ale nebyli my, aby se nám samozřejmě něco nepokazilo. Střechařům se zkomplikovali termíny a my byli nakonec rádi, že jsme je ukecali alespoň na termín ještě tentýž rok. Zbyly nám zhruba tři "plonkové" měsíce, což se nakonec ukázalo jako skvělý čas navíc pro nás, ale i pro zedníky.

Nejprve jsme museli vymyslet alespoň provizorní zastřešení. Zde se znovu hodili latě a trámy ze staré střechy a na ně "klasická modrá plachta". Když jsme přijeli druhý den a plachta už tam nebyla, uvědomili jsme si, že tahle tenká plachta asi nebyla to pravé, ovšem věřili jsme, že tam vydrží o něco déle :) Nakonec nám známý dovezl obrovskou plachtu ze starého billboardu, která vážila smotaná snad 80 kilo. Po řádném přibití mezi latě nám dobře posloužila po dva měsíce, než nám přijeli udělat střechu.

Mezitím zvládli zedníci s přítelem nahodit omítkou celé podkroví. Jelikož budeme mít přiznané trámy, kleštiny a všude palubky, tzn. pohledový krov s nadkrokevní izolací zdálo se to jako nejlepší řešení, abychom později nemuseli veškeré dřevo oblepovat nebo složitě čistit. Současně s tím jsme já s přítelem, můj brácha, přítelova sestřenka a oboje rodiče, kterým tímto patří obrovké DÍKY zvládly natřít dvouma vrstvama zhruba 200 metrů čtverečních palubek, 48 trámů, 46 kleštin a vrcholové vaznice. Alespoň od pozednic jsme byli ušetřeni. Pořádně jsme si všichni oddechli, když bylo natřeno i když ze začátku se to zdálo jako nekonečný příběh. Na vše jsme použili lazuru & napouštědlo 3v1 od primalexu. Výběr správné lazury byl také docela běh na dlouhou trať a stal se předmětem nejedné naší hádky. Já si stála za tím, že chci nechat vše světlé, přírodní a jen nalakovat. Přítel tvrdil, že pokud to jen nalakujeme, časem dřevo ztmavne, cože jsem zase já nechtěla. Po konzultaci odborníka z barev a laků, který dal příteli za pravdu jsme vybrali právě tuto lazuru v tom nejsvětlejším možném odstínu, tj. Cedr libanonský. Po druhém nátěru jsem se zděsila, jak je dřevo tmavé a ještě docela dlouho "brblala", ale teď musím uznat, že podkroví vypadá parádně, v takovém akorátním zlatavém tónu. Další plusy této lazury jsou, že působí proti zamodrání dřeva, houbám a hlavně dřevokaznému hmyzu.

Kluci střechaři byli naprosto perfektní a se vším všudy měli za 14 dní hotovo. Pokud by někdo sháněl firmu na střechu z okolí Nového Bydžova/Chlumce nad Cidlinou, ráda pošlu kontakt, ale mají narváno hodně dopředu. Přímo ohledně realizace střechy se tu nebudu moc rozepisovat, myslím, že fotky řeknou víc, než bych napsala :) Akorát dodám, že jako krytinu jsme vybrali pálenou střešní tašku Tondach hranice 11 - červená engoba. Střešní okna jsou dřevěná Velux s trojsklem, se kterými jsme si prožili také jednu "infarktovou" situaci. Hlavně já tedy. Já jsem takový zastánce jednoduchosti. Nic extravagantního, nic co vybočuje "z normálu", vše souměrné. V podkroví byla navrhnuta 4 střešní okna, tři na chodbě, jedno v šatně, protože každý dětský pokoj má dvě velká okna ve štítu. O to větší šok přišel s telefonem od střechařů, že jedno střešní okno se do chodby, resp. do mezery mezi obvodovou zdí a příčkou koupelny nevejde. Ale hlavně, že na to přišli, až když začali vyřezávat díru. Jelo se pro nové menší okno, které už v té "nařízlé" díře muselo být a teď otázka co s původním oknem, které nešlo vrátit, jelikož už bylo rozbalené. Asi jediný návrh byl takový, že se dá do dětského pokoje na severní straně, aby tam proudilo více světla. Samozřejmě, že na můj vkus to absolutně nepřipadalo v úvahu... "Tohle jako má být souměrný? Jak to jako bude vypadat, že v jednom pokoji střešní okno bude a ve druhém ne?" Jelikož nebyla jiná možnost, rozhodli to pánové za mě a dnes jsem za to ráda. Pokoj je skvěle prosvětlený.

Shodou okolností nám při finišování střechy přijeli montovat okna a dveře, takže začátkem listopadu jsme měli dům doslova uzavřený, hurá! Okna máme plastová s dvojskly dekor zlatý dub zvenku, zevnitř bílá.

V současné době máme všechny štuky v podkroví hotové, rozvedenou veškerou elektřinu, pracuje se na omítkách a štukách v přízemí, dělají se rozvody vody a topení a začínáme s pokládkou polystyrenů pro podlahové topení. Pro mě jako ženskou však to nejlepší nastává už teď...výběr kuchyně, spotřebičů a za nedlouho také obkladů a podlah. Konečně. Ale o tom se více rozepíšu v dalším článku. Stavbě zdar!


Pohoda u plápolajícího ohně s minimálními požadavky na prostor

$
0
0
Grande S

V sychravém období představuje posezení u krbu s rodinou či přáteli pro většinu lidí synonymum pravé domácí pohody. Poptávka po instalaci doplňkového vytápění dřevem tak rok od roku roste. Přispívá k tomu i fakt, že se na trhu vyskytují komínové systémy, které výrazně usnadňují instalaci krbové vložky, a doplňkové vytápění přestává být výsadou luxusního bydlení. Společnost Schiedel, přední výrobce komínových systémů u nás, v posledních letech uvedla na trh monolitický komínový systém s integrovanou krbovou vložkou KINGFIRE PARAT, který urychlí výstavbu, zabírá minimum místa a jeho cena je při započítání všech výhod velmi zajímavá.

Mít v domě další zdroj vytápění znamená zásadní úsporu nákladů, ať už vytápíte elektřinou nebo plynem. Navíc se tak stanete částečně nezávislými na externích dodavatelích tepla. Nezřídka se během tuhé zimy a při velké sněhové nadílce stává, že dojde například k výpadku elektřiny. Fakt, že máte záložní zdroj tepla, je tak k nezaplacení. Zároveň vám plápolající oheň v obytné části domu přinese pocit komfortu a pokud přijdete prokřehlí z venku, je sálavý zdroj tepla mnohem příjemnější než teplo z klasických radiátorů.

Modulový komín Schiedel KINGFIRE je unikátní v tom, že má do paty rovnou zabudovanou krbovou vložku. Jedná se tedy o spalinovou cestu a topný spotřebič v jednom. Topná soustava je díky tomu po technické i vizuální stránce maximálně sladěná. Hlavní výhodou je jednoznačně rychlost výstavby. Komín se vyrábí na zakázku podle zadaných rozměrů, na stavbu se doveze vcelku a za 20 minut je vsazený. Odpadají tak možné konstrukční chyby, kterých se stavebníci dopouštějí, pokud používají různě svépomocně postavené komíny. Jediný předpoklad pro výstavbu je jeřáb, kterým se instalace monolitu provádí, takže jeho obliba roste hlavně u montovaných domů, kde je tato technika na místě. Žádné vyzdívání, žádné prodlevy.

Kromě rychlosti výstavby je předností technologické řešení celého systému. KINGFIRE PARAT má všechny náležitosti, které komín musí mít. V monolitu se nacházejí dva průduchy, jeden odvádí spaliny od krbu, druhým samostatným průduchem se přivádí vzduch ke krbu. Krbová vložka, která je součástí Schiedel KINGFIRE, má regulovatelný výkon 3 - 7kW, který vyhovuje požadavkům většiny běžných objektů a místností. Její účinnost je 80 % a může být provozována nezávisle na přívodu vzduchu pro hoření, což je pro moderní utěsněné domy s větracími systémy výhodou. Další nespornou výhodou jsou rozměry. Půdorys komínu i s krbem je cca 55x55cm a takto veliký je v celé své délce a zabírá tak minimum místa pouze 0,3 m2 v celkové dispozici. Tyto rozměry tak umožňují architektům a projektantům absolutní svobodu při navrhování interiéru. Řešením je tak i v prostorách, ve kterých dříve z důvodu nedostatku místa nebyl na krbovou vložku prostor. Navíc vám odpadne hledání jednoho dodavatele, což může být v dnešní době značně vyčerpávající. Kompletní systémový komín i s krbem pořídíte pouze u jednoho. Díky kompaktnímu tvaru se dá KINGFIRE PARAT použít jako centrální designový prvek nebo jako funkční bytové příslušenství.

Produktová řada KINGFIRE, která v sobě doposud zahrnovala typy Classico, Lineare a Rondo, byla v letošním roce rozšířena o novinku KINGFIRE Grande S. Zabudovaná krbová vložka je zcela nezávislá na vzduchu z interiéru. Vzduch potřebný ke spalování je přiváděn samostatnou šachtou vedenou komínem. Tento systém je tak plně kompatibilní s řízeným větráním, které je nezbytné zejména v nízkoenergetických domech. Třístranný krb plně nezávislý na přívodu vzduchu z interiéru je světovou novinkou. Unikátem jsou do prostoru vedená prosklená dvířka, která nabízí pohled na plápolající oheň ze tří stran. Tato kamna vyniknou zejména v otevřených obytných kuchyních. Plášť krbových kamen je v elegantní černé kovové variantě.

Vizuálně působivý krb ocenila porota letošního Stavebního veletrhu v Brně, která udělila produktu KINGFIRE Grande S Zlatou medaili za design. Řada KINGFIRE tak rozšířila své předchozí prestižní ocenění jako Red Dot Award nebo Plus X Award 2016 a Iconic Award a Grand Prix 2017, o další významnou cenu.

Více informací naleznete na https://www.schiedel.com/cz/

Náš start do snů, co se má stát skutečností...

$
0
0
Už to začíná

Rozhodnutí padlo, budeme stavět dům. Začínali jsme s výběrem pozemku, prvně přes realitky, kde jsme měli jisté kritéria a to dostupnost do města, školy a školky v dosahu a vůbec prostředí celkově. Stanovili jsme si rozpočet na pozemek a stavbu 4 000 000,-Kč, ale v tu chvíli jsme zjistili, že cena pozemku v oblasti Ostravy je znatelně vyšší a celkem nám to komplikovalo život. Tu přišel kamarád, že slyšel o našem shánění pozemku a nabídl mi celkem zajímavý pozemek do tvaru čísla jedna od jeho rodičů v Závadě u Hlučína. Když jsme ho viděli, bylo rozhodnuto, plocha pozemku je větší než jsme čekali, ale to nám nevadilo, má své kouzlo.A tady začal ještě nečekaný boj s hypotékou.

O hypotéku jsme žádali v srpnu roku 2017 a po všech opravách v kupní smlouvě, po znaleckém posudku, nám byla schválena v lednu roku 2018, takže celkem běh na dlouhou trať. Po přepisu pozemku, jsme uvažovali, kdy vlastně začneme stavět, ono člověk by chtěl hned, ale taky o všem dnes rozhodují peníze. Jsme čtyřčlenná rodina, tudíž výdeje jsou vyšší a člověk se musí dívat doprava i doleva… Od rodiny jsme nic nedostali, ani jsme nechtěli, chceme si to vše pořídit za své a i proto se nám to celkem protahuje, kvůli shánění financí.

Když už jsme se rozhodli, že začneme stavět, tak jsme začali řešit, jak by dům měl vypadat, já chtěl patrový, žena bungalov, vzhledem k ploše a tvaru pozemku se dalo vymyslet opravdu všechno. Nakonec vyhrál bungalov, kvůli praktičnosti a jednoduchosti. Stavět se bude z ytongu, střechu volíme hliníkovou, zateplení atd.. budu psát v dalších článcích. Rozhodli jsem se pro elektro kotel s bojlerem na 200l, k vytápění nám pomohou krbová kamna, primární vytápění pak bude přes podlahové topení. Kousek od domu bude pak postavena kůlna zároveň s krytým stáním pro dvě auta. 

Teď přišlo na řadu najít projektanta, dlouho jsme nehledali, našli jsme přímo v obci, kde je pozemek, ochotného a rychlého projektanta, poradil nám, co se stavby týče, úplně všechno, má přehled a to se nám líbí. Cena pro někoho může být vyšší, ale za to co pro nás dělá si myslím, že je adekvátní. Člověk při stavbě domu zjistí, kolik (někdy i zbytečných) povolení musí člověk obstarat, naštěstí nám tohle zařizoval projektant. Jediné, co jsme si zařizovali my, bylo měření radonu, ale taky fajn přístup, sice trošku se čekalo, ale je to. Teď už všechny žádosti na různé úřady jsou odeslány, něco už máme schváleno a na něco ještě čekáme, pak už jen stavební úřad a hurá na stavbu domu.

Dlouho jsme taky přemýšleli, jak stavět, jestli za pomoci specializované firmy, nebo svépomocí. Svépomocí se nám zalíbilo hlavně kvůli tomu, že máme kamarády a známé, kteří se kolem stavby domů pohybují denně, ale ten hlavní důvod byl ten, že přiložíme ruce k dílu a náš dům ponese i stopy naší snaživosti a touze po splnění snů, ono pak člověk v této situaci má i k věcem větší zodpovědnost, hlavně stavbu bude znát dokonale a snad by jej nemělo nic překvapit do budoucna. Také i vzhledem k rozpočtu by firma vyšla na mnohem větší částku, než jsme plánovali. Zatím jsem jen u papírování, ale člověk už v hlavě si projíždí veškeré kroky u stavby.  

Soutěžím o 3D model rodinného domu od společnosti 3DHned.cz

Novinka u HELUZu – sledování zakázky z domova

$
0
0
Novinka u HELUZu – sledování zakázky z domova

Zákazníci a investoři, kteří si objednají zboží u společnosti HELUZ, mohou nově sledovat průběh vyřizování své zakázky 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně od okamžiku přijetí objednávky od stavebnin do okamžiku expedice.

Na webových stránkách společnosti HELUZ získá zákazník nebo investor díky této službě potřebné informace o předpokládaném datu dopravy, počtu dílčích dodávek na stavbu a jejich sortimentní skladbě na jednotlivých kamionech, jakož i informaci o dopravci včetně kontaktu na něj.

Přístup k těmto informacím umožní slevový kód, který zákazník nebo investor obdržel společně s Výpočtem spotřeby materiálu zpracovaným společností HELUZ.

Další možností, jak získat potřebné informace o zakázce, je uvedení kombinace čísla dokladu a čísla zakázky.

Pozemek, financování, projekt.

$
0
0
Pozemek, financování, projekt.

Na konci roku 2016 jsme se rozhodli, že se vrátíme do rodného kraje z Ostravy, kde jsme byli tehdy ještě s přítelkyní na školách a poté v pracovním režimu. Nejdřív jsme uvažovali o koupi pozemku v okolí Ostravy, dokonce i Beskyd, ale vše bylo tak drahé, že jsme to zavrhli. 

Začali jsme se proto dívat nejdříve po starších domech u nás v Drsném kraji v okrese Bruntál.

Našli jsme bud pěkné starší baráčky v okolních vesnicích, ale se špatnou dostupností práce, nebo dům potřeboval rekonstrukci, se kterou jsme již měli zkušenosti, a proto jsme začali hledat pozemek. Našli jsme nakonec krásný na svažité louce pod lesem s krásným výhledem do okolí. (1343 m2) Výhled jsem docenil hlavně v létě - žádná řepka, jen louky,lesy a pasoucí se srnky. Takový pozemek by v Ostravě stál majlant. Proto jsme hned volali starostovi, vše bylo jasné. Vracíme se domů. 

Hypotéky jsme se oproti ostatním kupodivu nebáli.

Lidé stejně celý život platí nájem cizím lidem v nějaké králikárně, tak nevím proč raději neinvestovat do svého domu s pozemkem, kde si děti budou moct bezpečně hrát, kde si postavím svůj sklípek se zelenou střechou, saunu, vysadím švestkový sad, habrový plot, nyní už manželka se bude hrabat v záhoncích...a dalo by se pokračovat. :) A měsíční splátku budeme platit jak za garsonku v Praze. Stihli jsme ještě dobu s nízkými úroky. Asi už je zbytečné rozepisovat, co za kolik u koho, nyní jsou úroky o cca 1,5% výše. 

Projekt jsme dělali u kamaráda, který má projekční firmičku. (viz vizualizace). Budeme stavět patrový dům z tvárnic VPC, trámový strop s částečně otevřeným prostorem nad obývákem do 2.NP. Topení elektřinou s panely + kamna v obývákokuchyňojídelně. Líbí se nám Jotuly, tak uvidíme jestli zbydou peníze.. :D

Někteří stavebníci se chlubí jak měli projektovou dokumentaci za 40 000 Kč. Rád bych se podíval co všechno obsahuje. Většina lidí vynechává např. měření radonu, hydro a inženýrsko geologický průzkum, projekt přípojky, projekt elektřiny atd.. Nebo si lidé, kteří budou stavbu stavět svépomoci, a nejsou z oboru, nechají vypracovat pouze dokumentaci pro stavební povolení. Kde bez zkušenosti nejsou schopní dům dle norem atd postavit. Realizační dokumentaci, která je dražší nepotřebují..

Stavební povolení se bohužel táhlo, dostali jsme jej až v 10/2017. 

Nastalo uvažování zda začít desku ještě na podzim, nebo až na jaře. Ale o tom až příště. :) 

Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!

$
0
0
Originální sokl domu? Zkuste to s omítkou imitující obklad z kamene!

Dá se nová fasáda pojmout originálně, přitom jednoduše a ekonomicky? Díky dekorativním omítkám a kreativním technikám ano! Například sokl fasády můžete zvýraznit omítkou, která bude imitovat kamenné zdivo. Pojďme se krok za krokem seznámit s technikou nanášení.

Domovní sokly a podezdívky jsou důležitým architektonickým prvkem každé stavby. Spolu s fasádou by měly vytvářet dokonalou harmonii. Ladit by měly použité materiály i barevnost. Sokly zároveň plní i významnou ochrannou funkci fasády.

Součást architektonické tradice

Mezi historicky nejpoužívanější typy soklů a podezdívek se řadí právě ty kamenné. Citlivě stavbu začleňují do kontextu okolní krajiny, zároveň ji opticky "zakotví". Od kamenného zdiva se ale začalo ustupovat z důvodů nedostatečné tepelné izolace. Jednoduše řečeno, spodní partie domu lehce promrzaly. Alternativou se stal sendvič obvodového zdiva a kamenného obkladu. Nevýhodou moderních obkladů z přírodního kamene jsou i vyšší pořizovací náklady.

Odolný sokl proti mechanickému namáhání

Společnost LB Cemix, přední český výrobce stavebních materiálů, má ve svém portfoliu ideální řešení soklových partií a podezdívek. Za využití speciální omítkové šablony se dá na fasádě snadno a rychle vytvořit dokonalá imitace kamenného obkladu. K tomuto účelu doporučuje výrobce využít oblíbené Mozaikové omítky Cemix. Vyznačují se vysokou pružností a odolností proti nárazům. Jsou tvořené směsí barevných kamínků a umělopryskyřičné emulze a díky tomu jsou i lehce čistitelné.

Variabilní řešení

Navržené řešení skvěle plní ochrannou funkci, ale i estetickou. Sokl se dá sladit s barevným designem domu. Mozaikové omítky Cemix jsou v nabídce v široké škále odstínů, včetně módní jednobarevné řady FULLCOLOR. Zvláštního vizuálního efektu se dá dosáhnout přidáním drcené slídy nebo glitrů do omítky před jejím natažením. Na hotové fasádě budou po dopadu slunečních paprsků vytvářet třpytivé odlesky. 

1

2

3

4

Obr.: Mozaiková omítka v šabloně DECOR kámen oválný

Příprava podkladu

Vraťme se ale zpátky, k přípravě samotného podkladu. Válečkem nebo štětcem naneseme celoplošně na sokl nebo podezdívku podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR ve vybraném odstínu (jde o odstín, který bude ve výsledku imitovat spáry kamenného zdiva). Výrobce doporučuje nanášet nátěr ve dvou vrstvách, vždy až po důkladném zaschnutí první vrstvy. Další variantou přípravy podkladu je nanést na podklad kreativní omítku Cemix MAGIC DECOR FINE. Rozdíl mezi uvedenými variantami je ve struktuře povrchu. Podkladní nátěr Cemix Kontakt COLOR vytvoří jemnozrnnou strukturu, kdežto omítka MAGIC DECOR FINE je hladká. Je tak na každém, jaký povrch spáry preferuje.

Lepení šablony

Na takto připravený a zaschnutý podklad se lepí speciální samolepicí šablona Cemix. Výrobce má v nabídce dva typy šablon - s texturou oblých nebo plochých kamenů. Umístění šablony je samozřejmě nejprve nutné promyslet a proměřit. Jinak se může stát, že budou kameny v horní části soklu "uříznuté". Při lepení šablony buďte opravdu pečliví, nesmí nikde odstávat od podkladu. Šablona se dodává v jednotlivých kusech o ploše cca 1 m2 a lze ji dělit na menší části rozstřižením.

5

Obr.: Nalepování šablony DECOR kámen oválný na podklad 

Nanášení vrchní omítky

Do nalepené šablony naneste celoplošně nerezovým hladítkem Cemix Mozaikovou omítku ve vrstvě minimálně na 1,5 násobek výšky zrna (celkem cca 3 mm). Strukturování omítky není nutné provádět a omítka může zůstat v podobě dané natažením.

Po lehkém zavadnutí omítky opatrně odstraňte šablonu.

natahovani mozaiky do sablony DECOR

Obr.: Natahování Mozaikové omítky do šablony DECOR

odstraneni sablony

Obr.: Sejmutí šablony DECOR


Imitace kamenného zdiva pomocí kreativních technik má řadu výhod. Řešení není tak finančně náročné jako obklady, ani extrémně pracné. Dají se navrhnout různé barevné kombinace spár zdiva a "kamene" a sladit podezdívku s fasádou.
Techniku lze s obměnami využívat i v interiérovém designu. Imitací obkladu se dá nápaditě zvýraznit jedna stěna, atypický výklenek nebo sloup. V interiérech můžete na povrch alternativně nanést např. Cemix Flexi štuk nebo Silikonovou omítku MAGIC DECOR LIGHT. Tyto verze bude působit odlehčeně.


Není občas od věci, oživit rutinní práce trochou kreativity a hravosti?

P4240058

Obr.: Rodinný domek se soklem v provedení Mozaiková omítka v šabloně DECOR

Střecha

$
0
0
Střecha

Tak jelikož jsem svépomocí poněkud zanedbával a všechny články dával jen na blog, pokusím se teď  nějak v rychlosti sesumírovat všechny práce, které se udály na našem domu až do současnosti. Takže začínáme dnes střechou.

Minule jsem skončil u krovů, poté naběhli na stavbu tesaři a zaklopili střechu dřevovláknitou deskou Steico Universal 4PD 22mm. Poté jsem je ještě ukecal, aby na to hodili fólii, jelikož se blížily vichry a průtrže. Takže na střechu přišla fólie DEKten a přichytili je přes latě ke krovům.

Po té drobné odmlce skrz zaneprázdnění nastoupili na začátku prosince pokrývači na pokládku krytiny. Začali severní stranou, kde si přemontovali všechny latě dle krytiny, osadili okapové háky, mřížky atd. Na střechu přišla pálená krytina Röben Bergamo v mé oblíbené barvě antracit :-).

Pokrývači první den stihli téměř dodělat celou severní stranu, já celý den vozil tašky z jižní strany domu na sever, krásné 3,5tuny naložit na kolečko, složit z kolečka a pak podat do prvního patra lešení, no chuťovka, ke konci jsem nemohl :-).

Pak nastala bohužel delší odmlka, jelikož jeden pokrývač šel na operaci, pak byly svátky atd, no a tak nastoupili zase až v lednu. Dodělali zadní stranu, latě na přední straně a část tašek, bohužel jsme ale zjistili že tašky s DEKu špatně spočetli a na střechu chybí vždy jedna řada plus se ještě nějaké krajové rozbily... tak jsem řešil s DEKem tuto nepříjemnost, plus to že mi omylem poslali asi o 50 větracích tašek navíc a celé se to táhlo měsíc. Bohužel nebyli schopni krytinu dopravit dříve a musel jsem čekat na dodávku z výroby na centrálu DEKu, kam bohužel celou dobu nic nejelo, protože se jaksi v zimě moc střech nedělá :-( No a tak slavnostně v únoru byla střecha dokončená. Na tuto třetí fázi jsem si v DEKu půjčil střešní výtah a vozík, super to věc, ani jsem se nespotil a střecha rostla před očima :-D.

A tak slavnostně po třech měsících byla střecha hotova.

Jo okapy jsem bral také v DEKu, byly to antracitové zinkované zambelli. Super cena a ladí pěkně se střechou.

Více článků a aktuální dění najdete na MÉM BLOGU.

Dokončení ZB a pokládka kanalizace

$
0
0
Dokončení ZB a pokládka kanalizace

Ahoj všem. Venku leje jako z konve a tak mám chvíli čas k napsání dalšího článku.

V předchozím článku jsem psal o založení a stavbě ZB. Dalším krokem bylo vylití tvárnic betonovo-štěrkouvou směsí. 

Protože je ze dvou stran stavby špatný přístup pro domýchávač a pumpu v okolí nikdo nemá, nezbylo nic jiného, než vylívat ZB ručně za pomoci kolečka a míchačky. To samo o sobě zabralo zhruba týden. 

Následující krok, kanalizace, by se dala shrnout jako "mordor".

Ať už jde o kopání v okolí prostupů, tak i odstranění hlíny v místě, kudy vede kanalizace.

Příště bych volil úplně jiný postup. V místech, kde jsou prostupy v pasech, bych si udělal dřevěné bednění kolmo vzhůru, které bych pouze demontoval a nemusel kopat prostupy ručně. Stálo by to o stovku navíc a bagrem by to bylo za pár minut. I hlínu bych navozil mimo základy. Odpadlo by tak přehazování z místa na místo a rozhrnování velkých hromad. Stejně je jí málo a musím sehnat bagr, který mi ji převozí.

Pasování trubek na místo už byla "sranda". Opakovaně jsem přeměřil sklon i pozici a trubky zasypal proti pohybu. Trubky, co jdou vzůru, jsem prozatím zajistil roxorem proti pohybu.

Následně jsem ještě poupravil a dobetonoval místa kudy prochází KG trubka zteraceným bedněním.

Nezbývá, než počkat až přestane pršet, zhutnit podklad a hurá na desku.

Tak zase příště!! :)


Základy a základová deska

$
0
0
Základy a základová deska

Dobrý den, tak jsem se rozhodl, že se podělím o své zkušenosti se stavbou našeho domečku. Koupi pozemku a následnou demolici domu na něm stojícího přeskočím.

V dubnu tohoto roku jsem začal kopat základy a to docela hluboké a rukama. Sám jsem zašaloval a natáhl zemnící pásek, potom nasledovalo vylití betonu, stavba ztraceného bednění a výplň železem a zase vylití betonu. Toto snad dokáže každý jen málo zručný řemeslník.

Dále pracuju na pokládce základové desky od firmy Cemex se systémem ELEGOHOUSE v provedení nízkoenergetická. Na 40mm xps podložky se kladou předpjaté betonové nosníky, mezi nosníky vložky s polyesteru tl.260mm. Málem bych zapomněl, ještě jsem musel samozřejmě rozvést odpady. Dále pokládka kari sítí a vylití betonu.

Tradice pokračuje. PORFIX dává domov Čechům i Slovákům

$
0
0
Tradice pokračuje. PORFIX dává domov Čechům i Slovákům

Bez důvěry není přátelství. A stoleté přátelství musí mít pevné základy i neotřesitelné obvodové zdi. V případě PORFIXu je na (póro)beton, že tradice, podpora, úcta a partnerství přečkají historické změny. Právě díky poctivé práci, ve kterou věří lidé od Šumavy k Tatrám, zůstáváme pořád spolu.

Každý den se v České republice a na Slovensku nastěhují do nových domovů desítky rodin. Každý měsíc jsou položeny základy stovek domů a budov občanské vybavenosti. Každý rok vyjedou z fabrik v obou státech miliony bílých tvárnic. Značka PORFIX je tím, co spojuje stavebníky napříč zeměmi, bez ohledu na velkolepost jejich záměrů. Z pórobetonu se od roku 1958 stavějí výrobní haly, honosné vily, katalogové domky i garáže.

Jako výrobce a dodavatel populárního stavebního materiálu máme dnes v portfoliu desítku produktů na bázi křemičitého písku. Komplexní stavební systém PORFIX zahrnuje tvárnice, příčkovky, nenosné i nosné překlady, U-profily i stropní systémy. Stavebníkům nabízí také zdící maltu PORFIX a sadu originálního nářadí. Přidává nadstandardní služby a skvělý servis.

Když se na Slovensku i v Čechách zeptáte zedníků, projektantů, architektů nebo svépomocných stavebníků na zkušenosti s PORFIXem, dozvíte se třeba, že „najväčšiu rolu vo výbere zohrali tepelno-izolačné vlastnosti tvárnic“ nebo „využil jsem nápočet materiálu i službu založení stavby“ a taky „všetko bolo naozaj presné, samotná stavba vyrástla veľmi rýchlo“.

Pořád si rozumíme. Lidé v PORFIXu naslouchají zákazníkům mimořádně bedlivě. Protože stejně jako zedník potřebuje dvě ruce, přátelství potřebuje dvě srdce.

Děkujeme našim zaměstnancům, partnerům, odběratelům a dodavatelům z České i Slovenské republiky. První století je za námi. Tradice pokračuje. Máme na čem stavět.

 

Příběh stavebníka: dům pro rodiče buduje svépomocí

$
0
0
Příběh stavebníka: dům pro rodiče  buduje svépomocí

Stavebník Martin buduje rodinný dům pro své rodiče. Poté, co zboural původní dům na rodinném pozemku, dal se do stavby, kterou téměř celou realizuje svépomocí. Pozval nás na návštěvu, a tak jsme se ho s kamerou zeptali na jednotlivé stavební etapy, jaké zkušenosti stavbou získal, co by dnes udělal jinak a proč jen nerad svěřuje stavbu do rukou řemeslníků.

K rozhodnutí postavit rodinný dům Martina přivedla rodinná situace. Do nového domu se přestěhují stavebníkovi rodiče a jemu zůstane dům v Praze. Pozemek o rozloze 330 m2 patří stavebníkovi rodině už asi 150 let.

„V místě, kde stojí současná stavba byl původní dům. Rozměry nového domu jsme rozšířili asi o 0,5 metru. Obecní úřad nám stanovil výšku budovy, aby zapadala do okolní zástavby, ale naštěstí nám povolil udělat obytné podkroví, které je zvýšeno asi o čtyři řady šichty cihel,“ popisuje stavebník.

Při tvorbě projektové dokumentace zadal Martin projekt firmě. Povolení stavby se podařilo vyřídit bez problémů v zákonem stanovených lhůtách.

Bourání starého domu a základy

„S výkopy základů jsme začali na jaře 2015, přičemž na podzim 2014 jsme zbořili původní dům a nechali pozemek trochu sednout. Při realizaci desky jsme udělali základový pás, nechali jej asi měsíc vyzrát, na to přišla betonová deska. Beton jsme si nechali přivést, ale všechny okolní práce jsem dělal svépomocí.“

Hrubá stavbacihel Heluz 2v1

Martinův rodinný dům je postaven z broušených cihel Heluz FAMILY 2v1 šířky 440 mm. „Plněnou cihlu jsme zvolili z toho důvodu, že nám byla doporučena jako úsporné zdění s tím, že nebudeme muset zateplovat fasádu. Jedna cihla nás přišla na zhruba 95 Kč. Ceníková cena je, pokud se nepletu, 120 Kč za kus. Dohromady nás cihly vyšly na 450 tisíc Kč,“ vysvětluje stavebník.

mini 1

Zdění na pěnu je rychlé

„Prosadil jsem si zdění na pěnu z toho důvodu, že se mi tento proces zdá jednodušší. Argument, že pěna nedrží a že se vypaří, neberu. Už jsem viděl zapěněná okna dvacet let a pěna se nikam nevypařila. A argument, že jedna cihla na druhé nedrží není pravda, protože jsem musel kvůli špatnému rozměření část zdi ubourat, ale cihly od sebe absolutně nešly oddělit,“ obhajuje zdění na pěnu Martin.

Pod stropy s manželkou hrubou stavbu vyzdili asi za 14 dní. „Ještě jsme museli čekat na dodávku materiálu, kdybychom však měli vše hned po ruce, tak bychom to stihli i za kratší dobu, také kvůli tomu, že jsme stavěli právě na pěnu,“ míní Martin.

Stropy realizoval Martin z panelů a své rozhodnutí si při naší návštěvě velmi pochvaloval. Realizace byla rychlá, uložení přesné a kdyby se měl pro strop rozhodovat příště, rozhodl by se stejně.

Nekvalitní realizace komínu

Komín bych býval rád postavil svépomocí, ale otec si prosadil, že ho postaví zedník. Ve výsledku nám nedal izolaci proti zevní vlhkosti pod základní šichtu, takže pokud by tu byly záplavy, což není nereálné, tak by nám komín vlhkost táhl do domu. Zedníka se bohužel nepodařilo přimět, aby komín předělal,“ postěžoval si Martin.

Krovy, střecha a okna

„Krov byl přivezen z pily a obávám se, že dřevo nebylo úplně vyzrálé. I když realizační firma, která dělala střechu, odvedla velmi dobrou práci. Některé krovy se ale kroutí zleva doprava, z čehož nemám úplně dobrý pocit. Ale tašky zatím sedí.“ Na střechu stavebník zvolil betonovou krytinu engobu značky KM Beta.

mini 2

„Střešní okna jsme použili značky Velux, protože pan pokrývač prohlásil, že všechno ostatní je „aušuš“, že s ničím jiným nepracuje. Okna a dveře máme značky Vekra a s obojím jsme zatím spokojeni. Schodiště jsem si svařil sám, protože se mi několikrát při stavbě potvrdilo, že člověk spíše narazí na nekvalitní než kvalitní řemeslníky. Koho mohu ale pochválit je pán, který nám dělal vodu a ti, kteří nám dělali betonové podlahy,“ říká svépomocník o zkušenostech s řemeslníky.

mini 4

Plány stavebníka a rozpočet

„Vytápění zvolíme plynové. Jednak s ohledem na pohodlnost a také proto, že nám sem plyn nedávno zavedli. V domě jsou udělány rozvody současně s vodou. Venkovní omítky jsem zatím neřešil. Rozpočet na celou stavbu máme 2 miliony. Dostavět dům bych chtěl do roka. Předpokládám, že by se to mělo stihnout, byť máme malé dítě,“ míní stavebník.

Děkujeme Martinovi za pozvání a přejeme mu hodně úspěchů s dokončováním stavby.

Sledujte další video Příběh stavebníka – Michalův přízemní dům.

I vy se můžete podělit o svůj stavební příběh s ostatními svépomocníky. Napiště článek zde.

 

Montáž oken

$
0
0
Montáž oken

Dnes byl zase velký den, takový ten den, kdy člověk odjíždí ze stavby s úsměvem na tváři, protože vidí, že se zase dům opticky posunul o kus dál... ale začněme od začátku.

Ráno něco po 8 mi už volala montážní parta (firma DR montáže), že jsou v obci, složili si okna na kraji pozemku a pustili se do díla s chutí a už po první hodině byly osazeny první okna v pokojích. Mezitím naběhli tesaři a dodělali otvor na HS portál, u kterého chyběla ještě jedna výdřeva, poté vyřezali okno v kuchyni a v koupelně, a dořezali otvory na okna v ložnici a horní koupelně. Poté se pustili ještě do okna na schodišti, které nebylo ještě vůbec vydřevené a byla tam díra jako prase :-).

Chlapci pěkně makali a mezitím tesaři pokračovali v montáži roštu v podkroví, no a já tak nějak korzoval kolem domu a kochal se :-D no a taky pěkně mrznul...dnes to bylo opravdu výživné.

V poledne byla téměř všechna malá okna hotová a pustili se do větších kousků a kuchyně. Tady nastal drobný zádrhel, jelikož se okno v kuchyni vyrobilo podle projektové dokumentace a ne podle zaměření (což nechápu, jelikož výdřeva na okno byla hotová od začátku) a tak se okno nevlezlo... no ale ještě že se jedná o dřevostavbu, tak stačilo vzít pilu a sloupek který překážel prostě ufiknout :-D Tesaři to pak opraví a udělají celou výdřevu novou. Poté osadili fix na západní stěnu (pěkný macek cca 110kg) a poté HS portál. U toho to byla pěkný drbačka... zaprvé včetně skel vážil 250Kg, takže si ho museli napřed vysklít, a poté jsme bojovali zejména s jeho šířkou. Všechny okna jsou tlustá 8,5cm se dávala na vnější hranu rámu 12cm, ale u HS portálu je šířka značně vyšší. Celkem krásně kulatých 20cm, takže bylo třeba vymyslet co a jak aby se vlezl jak dovnitř a netrčel do prostoru, a stejně tak ven, aby se před něj vlezl ještě box pro předokenní žaluzie. Nakonec se udělal rovnou instalační rošt kolem okenního otvoru a HS tedy je 4cm přesazeno dovnitř domu (bude pak zevnitř překryt jen SDK) a ven cca 1cm. Tenhle poslední macek je docela zaměstnal a nakonec parta odjížděla až cca o půl 4, kdy jsem okna oficiálně převzal.

Pásky kolem oken se budou lepit až budou hotové stěny a ostění jak zvenku tak zevnitř, takže se s chlapci s DR montáže ještě uvidíme, zároveň opraví i dva malé nedostatky, jednu zvlněnou lištu na HS a oděrku na vstupních dveřích.

Večer jsem měl ještě rande se zástupcem firmy která bude provádět montáž topení a rekuperace a domů jsem dnes dorazil až v 7 hodin... dlouhý a perný den. Ale rozhodně stál za to. Jsem z oken (slovaktual ID8000 pasiv, křídlo pasiv CL, Uw oken je 0,7W/m2K, Ug skel je 0,5W/m2K) nadšený, vypadají perfektně, mají skryté kování, skryté odtokové kanálky...no a díky mé ženě máme i krásné vstupní dveře na kterých jsme se hned shodli a jsou opravdu moc pěkné. Jedná se o model Perito Viola.

Dům už jsem si slavnostně zamknul...luxusní pocit :-D

Více článků a aktuální dění je na MÉM BLOGU

Hydroizolace při rekonstrukci

$
0
0
Hydroizolace při rekonstrukci

Jelikož jsem tady nenašel článek k hydroizolaci, tak jsem se rozhodl, že tu mezeru doplním a podělím se o svoje zkušenosti.....

Upozorňuju raději hned v úvodu, že to, co tu píšu není NÁVOD, nebo SPRÁVNÝ POSTUP... určitě jsem tam udělal několik chyb, ale alespoň se o ně podělim (o kterých jsem věděl), a na zbytek si musíte přijít sami :-D

Pro orientaci - rekonstruujeme starší RD z roku 1938..... prakticky komplet rekonstrukce, zbyly pouze obvodové zdi.... i podlaha se dělala nová.....

Původní skladba podlahy byla (od shora) Beton 4-6cm, hydroizolace (IPA), beton 8-12cm, původní zemina....

Nová skladba podlahy měla být (od shora) krytina, anhydrit, polystyren, hydroizolace, beton, zhutněný štěrkopísek, původní zemina

Vezmu to z gruntu..... od odstranění původní podlahy.

Zprvu jsem se do toho pustil z el. bouracím kladivem... nebo spíš kladívkem (5,5J).... prakticky jakýkoliv pokusy (sekáčem odsekávat, vrtákem kolmo na několika místech navrtat a pak "nějak" odjebnout, se setkaly s menším, či větším neúspěchem.... nejlepší metodou (na kterou jsem přišel samozřejmě až po odbourání půlky podlahy v baráku, bylo, vzít prostě klasickou 15kg obouruční bourací palici a do betonu pořádně jebnout. Samozřejmě začínat tímhle způsobem by byla asi blbost.... ale jelikož už jsem přeci jen měl podlahu z části nahlodanou (a defacto, jsem chodil po té ipě), nejjednoduší bylo natlouct pajcr mezi ty dvě vrstvy betonu, praštit palicí cca půl metru od "podpajcrovaného" okraje, a pajcrem zkusit nadzvednout nějaký kousek.... někde to šlo lépe a podařilo se mi vypáčit kusy o velikosti metru čtverečného a někde to prostě stálo za pendrek a hrál jsem si hodinu s pláckem 50 x 50cm... hlavně jsem se s tím prděl proto, že jsem ty betony chtěl zrecyklovat (viz níže).

Když jsem odkopal obě vrstvy betonů a dostal jsem se na zeminu, udělal jsem blbost, že jsem si nepůjčil minibagřik (šířka cca 80cm, takže projede dveřmi), a začal to kopat ručně za pomocí lopaty, rýče, krumpáče a jednoho brigádníka..... strašná pakárna, strašná dřina a strašnej žrout času.... to, co jsme ručně nakopali za měsíc (dohromady cca 7 dnů čistého času), jsem pak v jednom (brigádník, zrovna nemohl) nakopal s bagrem za dva dny.... sice při práci bagrem nebyla taková kontrola přesnosti, takže jsem někde zahloubil o 15cm níž, než bylo potřeba, ale hlíny bylo všude dost, a bagrem se to pak dalo ujezdit, takže nakonec byla +/- 5cm všude stejná výška.

Když už byla veškerá hlína z baráku pryč, přijeli chlapi na izolaci stěn. Měl jsem objednanou hydroizolaci stěn narážecíma nerez plechama.... na obvod stěn cca 51m to přišlo na tušim, že 66.000Kč. Ve dvou lidech to měli za den a půl hotové.

Po naražení desek jsem začal na zem vyskládávat původně vykopané kusy betonu, místo štěrkopísku.... nejdřív ty velké kusy, do škvír menší a nakonec jsem to přesypal ptakticky jen prachem :-D strašná práce, ale holt jsem si na sebe ten bič upletl sám.... holt jsem magor, když jsem prve i zametal hlínu, aby byla čistá :-).

Takže, když byl "štěrkopísek" neboli betonová drť rozvrstvena, půjčil jsem si 250kg vibrační desku a celé to pěkně uskákal.... koupil jsem ještě vozejk čedičový drtě (frakce 10-25 myslim), abych zarovnal finální nerovnosti.

Pokladl jsem na zem kari síť, a objednal se beton... sice zajímavá pasáž, ale do jiného článku :-).

A teď už k samotné hydroizolaci jako takové.

Po vytvrzení betonu jsem začal pod příčkami, které budu dole dělat, nanášet asfaltovou penetraci (v obchodě měli dvě, DEN-BIT BR-ALP a (myslim) DEN-BIT BR.... rozdíl v nich byl, že jedna byla rychleschnoucí.... koupil jsem tu pomaluschnoucí, ve kterou jsem měl větší důvěru :-).

Penetraci jsem nanášel nejlevnějším filcovým válečkem, co měli (68Kč váleček + takový to sejtko)... jeden váleček vydrží bez očištění tak troje použití (myšleno, jakmile se to nechá zaschnout).... je lepší nanášet raději silnější poctivou vrstvu, než to šmrdlat z posledních sil.... to to ten beton tak akorát umaže, ale penetrace skoro žádná (po vyschnutí to má barvu jak.... ehm... no prostě takovou světle hnědou) :-).

Po zaschnutí penetrace (cca 24hodin), se dá přistoupit k instalaci hydroizolace samotné. Měli jsme izolace GLASTEK 40 special mineral... cena V AKCI v červnu 2017 byla 141Kč / m2..... dokupování v květnu 2018 (bez akce), cena 141Kč / m2..... tak se nenechejte nachytat, jako já :-) respektive, první nákup jsem udělal s předstihem, protože to bylo v akci (přišel email s nabídkou :) ).... ale teď při dokupování jsem zjistil, že je to v akci permanentně.

"Podřezání" zdi nerezplechy (také natřeno penetrací) bylo ve výšce cca 6-10cm oproti vylitému betonu. A vystouplé ze zdi na cca 2 - 5cm.

První blbost, co jsem udělal, byla, že jsem hydroizolaci instaloval kontinuálně po povrchu. Řešil jsem to tím, že do prostoru pod nerez plech, jsem pak dával cihly nebo nařezaný proužky polystyrenu, aby šla hydroizolace hned z podlahy na vršek nerezu a nedělal bych ty debilní prohlubně, který se blbě tvarujou v koutech a v rozích.

Druhá blbost, co jsem udělal, byla, že jsem nejdřív udělal hydroizolaci na podlaze a až pak napojoval na svislou na nerez plechy. Naštěstí je kolem baráku zatím vysoký terén, takže při prvním dešti jsem zjistil, že to bylo blbě :-) (hlavně jsem to svařoval v zimě, takže spoje nic moc.....) Takže jsem pak zjara všechno zase vesele předělával :-)

Třetí blbost, doporučuju nejdřív udělat celý obvod místnosti, s tím, že spoje překrývejte nejméně o 10cm, a pořádně roztavit.... zase to tede nepropálit naskrz.... chce si to na pár kusech nejdřív vyzkoušet a svařit si pár camfourů nanečisto, abyste odhadli, jak moc rozehřejvat...... nevyplatí se pospíchat nebo něco opomenout. Blbě udělaná hydroizolace se fakt blbě opravuje, když už máte vylitou podlahu.

Jinak teda dodatečně jsem veškeré překrývání lepenek ještě přetřel tou tekutou hydroizolací, protože mi toho po použití na prostupy odpadu a vody zbylo 90% kyblíku.

Při navařování lepenky kolem prostupů (odpad, voda) doporučuju udělat tu tekutou lepenkou s fixací se skelným vláknem.

Rohy a kouty jsem se snažil dělat pokud možno z jednoho kusu (přišlo mi to vodovzdornější tam raději mít harhuly z jednoho kusu, než tam dělat nějaký cavyky a dopoje ze dvou nebo více kusů).

Budiž vám moje zkušenosti ku prospěchu :-).

Cesta k rozhodnutí stavět

$
0
0
Cesta k rozhodnutí stavět

Když jsem byl ještě na škole a bydlel jsem v malém městě, kde téměř nic nebylo, jsem toužil po tom, že až budu dospělý, budu bydlet v nějakém velkoměstě. Ale jak šel čas, moje hodnoty se začaly měnit. Po studiu na škole v Pardubicích jsem si koupil byt v blízkém městečku těsně u lesa. Ale nebylo to ono, tak jsem si časem pořídil chalupu. Měl jsem zahrádku, kde si mohl něco vypěstovat, ale jen o víkendu, v týdnu rostl plevel a nějaké rostliny bez zálivky akorát zhořkly. Za další převážení věcí sem a tam byla ztráta času a otrava.

Poté jsme došli k rozhodnutí, že si koupíme pozemek, kde postavíme náš dům. Nároky na pozemek byly dojezdová vzdálenost do Pardubic, pozemek cca. 2000 m2. První pozemek, který se nám líbil, byl blízko místa, kde aktuálně bydlíme, velký za přijatelnou cenu, a byl i relativně blízko Hradce Králové. Ale pozemek, než jsme se rozhoupali, byl prodaný, zpětně nás to nemrzí, pozemek sousedil s polem, postřiky a pyl s řepky by nám radost nedělal.

Druhý pozemek, na který jsme se jeli podívat, byl ten pro nás vhodný. Pozemek je na kraji CHKO Železné hory a  je o rozměrech 1782m2. Elektřina, voda, kanalizace a plyn na hranici pozemku, jen CETIN tu chybí. Ten mi vede na kraji pozemku, ale je to jen propoj mezi městy a mě k tomu nedovolí připojit. V tu dobu tu stál jen jeden dům, tak výhled do dáli, nádhera (No dnes už je tu zastavěno, a ten výhled už není). Dvě řady domů, kde dříve byla louka. My máme pozemek blíže k lesu, takže jen přejdu silnici za svým pozemkem a jsem v lese. V lese se dá naběhat/najezdit několik km, bez toho, abych vjel na nějakou silnici. Což je úplně super. Žádné pole v blízkosti, jen louka za řadou domů. Školka a škola do paté třídy ve vesnici.

Tak jsme neváhali a pozemek zarezervovali, vyřídili hypotéku a v září 2015 pozemek byl náš. Další úkol byl prodat chalupu, abychom měli chechtáky na stavbu.

Stavba sjezdu

$
0
0
Stavba sjezdu

Ahoj stavebníci, jsme tu zas. Tentokrát jsme se pustili do stavby sjezdu - propustku. Jelikož je to jediná příjezdová cesta na pozemek, rozhodli jsme se, že ho uděláme alespoň 7m široký. První krok vedl na dopravku, kde jsme museli žádat o povolení ke sjezdu z krajské silnice, k žádosti jsme museli předložit návrh sjezdu, rozhledové trojúhelníky a stanovisko od policie a krajské údržby silnic. Naštěstí vše proběhlo dobře a ani ne za dva týdny jsme si mohli vyzvednout rozhodnutí o povolení sjezdu. Bohužel jsme žádali zrovna koncem listopadu a v rozhodnutí byla podmínka, že stavba sjezdu nesmí být prováděna od 1.11 do 31.3. 

Protože na místě stavby byla spousta náletových dřevin, které bylo třeba pokácet, museli jsme zajít na obecní úřad pro souhlas ke kácení, tam musí jít vše přes zastupitelstvo a tak jsme souhlas obdrželi po měsíci a půl. V lednu jsme si řekli, že se na to vrhnem a za den bylo vše pokáceno a odvezeno na místní kompostárnu. 

Blížil se duben a tak jsme hned objednali vše co bylo potřeba - štěrk, drť, kameny, trouby a betonové panely. Trouby jsme museli seříznout do 45 úhlu, půjčil jsem si tedy diamantový řezač a za hodinku bylo hotovo a už se konečně blížil duben.

Hned jsme se pustili na propustek, vybagrovat, vyrovnat štěrkem, na to položit betonové panely, podkladní práhy a konečně usadit železobetonové trouby dn 600, byla to fuška, ale za pár hodin bylo vše hotovo a my si konečně oddychli, že nejhorší je za námi, jenže při řádném prohlížení jsme zjistili, že do sebe trouby úplně nezapadají a je mezi nimi mezera, po přemýšlení, co s tím, jsme si zkusili půjčit od známého starou kočku, bohužel to na ní bylo moc a tak se to skoro nehlo. Už se stmívalo a my měli pocit, že je vše v čudu, ani nevím jak, ale napadlo nás to do sebe prostě napáčit pomocí trámku a světe div se za pár minut lomcování to do sebe krásně zapadlo a nám spadl kámen ze srdce. Druhý den přijel beton, kterým se zabetonovaly trouby, další den přijel bagr a začal nám sjezd zasypávat a zároveň nám ho hezky zhutnil, po zasypání drtí jsme si ještě objednali další beton a trouby jsme ještě zabetonovali. Následovalo zasypání makadamem a pak konečně i zasypání štěrkem.

Teď už zbývalo jen zpevnit strany propustků, to už šlo celkem snadno, do betonu jsme poskládali žulové kostky podle toho jak se nám to líbilo. Nakonec jsme umístili směrové sloupky a sjezd je prozatím hotov.


Pozemek

$
0
0
Pozemek

Jsme tři, bydlíme na Vysočině, máme se rádi, a když se nám narodila dcerka, rozhodli jsme se, že bysme si chtěli postavit vlastní dům v naší rodné vesnici.

Konečně jsme se po roce dočkali a uvolnili se u nás pozemky k prodeji na výstavbu rodinných domů a hlavně ten náš pozemek, který  se nachází v mírném svahu s krásným výhledem na krajinu. Nelenili jsme a hned jsme podepsali smlouvu o koupi pozemku, úředně ověřili podpisy na smlouvě a zajeli dát žádost na katastr nemovitostí.

Dům jsme si navrhovali víceméně sami, i když jsme vycházeli z typového projektu. Studie na dům od projektanta už je hotová, nyní se bude dodělávat finánlní projekt.

Dole se nachází kuchyň s obývákem a jídelnou, WC, technická místnost z které budeme chodit do garáže a pracovna, která se na stáří předělá na ložnici. Nahoře jsou dva dětské pokoje, které budou mít jednu společnou šatnu, ložnice s vlastní šatnou a koupelna. Tak jsme si to nakreslili, navrhli a pan projektant dodělal k naší dokonalosti.

Stavět budeme svépomocí z ytongu Lambda 45, s pomocí našich taťků a rodiny, tak to nepůjde tak rychle, ale budeme se snažit.

Hypotéka čeká jen na podepsání a pak už budeme jen čekat na vyjadřování úřadů a na tolik vysněný papír ,,stavba povolena". Doufáme, že to půjde jak má a letos na podzim uděláme základovou desku. 

Frčíme vnitřní omítky, nopovku, hromosvody a závoz terasy

$
0
0
Frčíme vnitřní omítky, nopovku, hromosvody a závoz terasy

Po hodně dlouhé odmlce sem mohu dát pár příjemných novinek z našeho domečku. Už máme super duper hromosvody, domečku opravdu sluší a už se nemusíme bát bouřky nic. Máme nataženou konečně i poslední část soklu barevným marmolitem.

Následovala koupě nopové folie v DEK stavebnicnách, šířka 150cm, celkem 3role. Tu jsme týž týden přidělali k soklu základů domu. Byla to docela pohodová práce, žádná dřina :). Už také pokukuji po dešťových jímkách na vodu, budeme chtít 9kubíkovou, kterou dáme poblíž terasy. Máme tu srážkový stín, a každá kapka se hodí.

Zítra finišujeme vnitřní omítky vápenosádrové, a v koupelnách vápenocementové, kde je vyšší vlhkost. Na omítky máme firmu, jelikož takle dokonale rovné stěny bychom v životě neudělali a chci to mít prostě pěkný rovný. Kluci to dělají opravdu poctivě a zrovna jsem dneska na ně koukala, jak jsou hezky sehraní. Tahle parta naštěstí měla ve svých zakázkách volný termín, tak jsme se domluvili nejdříve že se podíváme, jaké omítky vlastně dělají. Jedno pěkné pondělí jsme jeli do Vejprnic na kukandu do jednoho rozdělaného bungalovu. Hned na první pohled jsem věděla že tenhle tip je správnej. V žádném případě nechci mít stěny hladké.

Také jsem začala čistit krabičky, a vybírat vypínače. Hledám něco jednoduchého, praktického.

Dneska jsem nahnali bagráka, a nechali navézt část zeminy k terase, kterou jsme hezky uhutnili naší žábou, po zimě v pohodě naskočila. Za což si dnes zasloužila i fotku. Vysadila jsem rajčata, papriky a celer. Máme po omítkách spoustu velkých kýblů, které se na to hezky hodí. Na záhoně už vesele bují hrášek, ředkvičky a pár slunečnic s dýněmi. Zásoby budou :D

V týdnu budeme pokračovat posledním závozem a hutněním. Konečně to začíná se zase pomalu rýsovat k lepšímu.

Veškerej volnej čas trávíme na stavbě, tak není už čas na nic jiného, na tož sem psát, ale i tak mám radost jak to přibejvá pod rukama. Tak stavbě zdar.

Tradice pokračuje. PORFIX dává domov Čechům i Slovákům

$
0
0
Tradice pokračuje. PORFIX dává domov Čechům i Slovákům

Bez důvěry není přátelství. A stoleté přátelství musí mít pevné základy i neotřesitelné obvodové zdi. V případě PORFIXu je na (póro)beton, že tradice, podpora, úcta a partnerství přečkají historické změny. Právě díky poctivé práci, ve kterou věří lidé od Šumavy k Tatrám, zůstáváme pořád spolu.

Každý den se v České republice a na Slovensku nastěhují do nových domovů desítky rodin. Každý měsíc jsou položeny základy stovek domů a budov občanské vybavenosti. Každý rok vyjedou z fabrik v obou státech miliony bílých tvárnic. Značka PORFIX je tím, co spojuje stavebníky napříč zeměmi, bez ohledu na velkolepost jejich záměrů. Z pórobetonu se od roku 1958 stavějí výrobní haly, honosné vily, katalogové domky i garáže.

Jako výrobce a dodavatel populárního stavebního materiálu máme dnes v portfoliu desítku produktů na bázi křemičitého písku. Komplexní stavební systém PORFIX zahrnuje tvárnice, příčkovky, nenosné i nosné překlady, U-profily i stropní systémy. Stavebníkům nabízí také zdící maltu PORFIX a sadu originálního nářadí. Přidává nadstandardní služby a skvělý servis.

1200x628 fb CZ

Když se na Slovensku i v Čechách zeptáte zedníků, projektantů, architektů nebo svépomocných stavebníků na zkušenosti s PORFIXem, dozvíte se třeba, že „najväčšiu rolu vo výbere zohrali tepelno-izolačné vlastnosti tvárnic“ nebo „využil jsem nápočet materiálu i službu založení stavby“ a taky „všetko bolo naozaj presné, samotná stavba vyrástla veľmi rýchlo“.

Pořád si rozumíme. Lidé v PORFIXu naslouchají zákazníkům mimořádně bedlivě. Protože stejně jako zedník potřebuje dvě ruce, přátelství potřebuje dvě srdce.

Děkujeme našim zaměstnancům, partnerům, odběratelům a dodavatelům z České i Slovenské republiky. První století je za námi. Tradice pokračuje. Máme na čem stavět. 

www.porfix.cz

 

Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

$
0
0
Příběh stavebníka: projekt připravoval přes dva roky

Michal je projektant rodinných domů a také svépomocný stavební, který nás pozval na návštěvu svého bungalovu. Možná proto, že je z oboru, mu projektování jeho domu zabralo více času než stavba samotná. Zeptal jsem se ho, jak dlouho čekal na stavební povolení, z čeho staví i jaký má rozpočet na svou stavbu.

Pozemek a regulace v obci

„Stavět rodinný dům jsem se rozhodl na základě příležitosti, když mi rodiče nabídli pozemek. V tu chvíli jsem neváhal, a protože se rád posouvám dál, na nic nečekal a začal stavět svůj vlastní dům.

Pozemek má rozlohu kolem 1040m2. V obci, kde stavíme, není regulační plán tolik omezující. Jde jen o základní parametry – zastavitelnost pozemku do 30 % velikosti pozemku a výška hřebene 12 metrů, což pro náš bungalov nebyl problém.

Projekt domu za dva roky

Projektovou dokumentaci jsem si vytvářel sám, a jak už to tak bývá, s manželkou jsme projekt řešili skoro tři roky, než jsme jej odnesli na stavební úřad,“ popisuje Michal začátky.

Povolení stavby vyřizoval Michal dva a půl měsíce. Z důvodu zastavěné plochy přesahující 150m2, nebylo možné zajistit povolení na ohlášku a bylo nutné požádat o vydání stavebního povolení.

Budování základů

„S výkopy základů jsme začali 30. července roku 2016. Desku jsem si realizoval svépomocí i za pomoci odborníků. Realizovala se standardně, tedy výkopové práce pasů, patek, vylití základového pasu do roviny a pak založení prolévacích tvárnic, na kterých pak byla vyšalována základová deska,“ popisuje.

Zdění z nezasypaných cihel Heluz Family

„Obvodové zdivo je z materiálu pálené keramické cihly značky Heluz typ Family 44 cm. Kupovali jsme zdivo nezasypané a vysypávali jsme jej manuálně drceným pytlovaným polystyrenem. První patro jsme zdili zhruba 4 týdny ve třech lidech,“ říká k výběru stavebního Materiálu svépomocník.

Střecha z krovů opracovaných na CNC stroji

„Stropní konstrukce je tvořena vazníkovou konstrukcí, na které je zavěšený sádrokartonový podhled. Standartní těžká stropní konstrukce tedy na domě není vůbec realizována.

Krov byl dodáván dodavatelsky, opracovaný na CNC strojích - spoje byly lisovány na průmyslovém lisu. A dodány technologicky na stavbu jeřábem,“ vysvětluje Michal.

Krytinu jsme dávali keramickou pálenou s povrchovou úpravou engoba. Vzhledem k tomu, že jsme začínali 30. července 2016, tak stavba se střešní konstrukcí, s klempířskými a pokrývačskými pracemi, byla dokončena 30. července 2017. Je to tedy přesně rok, co jsme objekt uzavřeli.“

Plány a rozpočet

„V tuto chvíli máme dokončená a osazená okna, betonové lité podlahy, sádrové omítky a v tuto chvíli čekáme na sádrokartonářskou firmu, abychom se posunuli zase dále.

Dům plánuji dostavět do konce roku. Rozpočet, který jsme si s ženou stanovili je 3 miliony korun, ale vzhledem k tomu, že jsme si navymýšleli spoustu dalších věcí oproti původními plánu, bude to plus mínus 100 – 200 tisíc korun,“ říká k rozpočtu stavebník Mcihal.

Závěr

Michalovi děkujeme, že se s námi podělil o své stavební zkušenosti. Držíme mu palce, aby stavba dál pokračovala podle plánu.

 

O váš stavební příběh se s námi podělte zde.

 

Provizorní plot, instalace stavební boudy

$
0
0
Provizorní plot, instalace stavební boudy

Zdravíme všechny stavebníky. Náš pozemek dostal provizorní plot a stavební boudu. Pořadí bylo, že jsme dokončili plot a bouda byla obejdnána. 

K provizornímu oplocení bylo zakoupeno uzlové lesnické pletivo 50m za 1650 Kč, vysoké 160 cm. Instalace ve dvou lidech je nutná, kdybych to dělal sám, šlo by to jenom těžko a pletivo bych zbytečně zohýbal. Pak jsme natahovali ručně a hřebíkama do již připravených kůlů jsem zatloukával a ohýbal hřebíky přes pletivo. Současně jsme dělali i pomocí vázacího drátu občasné obvázání. V spodní polovině pozemku jsme si nechali pletivo přerušené a jenom na váyací drát, abysme ho mohli v případě navážení autama mohli odepnout a mohli vjet i ze strany. Plot jsme nedělali zezadu pozemku, kde máme přírodní barieru trnky a různá křoví.

Ještě jsme objednali zelenou textilii 90% průhlednost, 1,8m 50m za 2520 Kč s poštovným, kterou instalujeme až přijde. 

Stavební boudu přivezli včera poláci. 3x5m bouda za 10 tisíc mě opravdu překvapila tím, jak je stabilní a plechy neprohýbavé a vyztužené ale i vzhledem. A instalace od polských makáčů proběhla za 25 minut. To byli opravdu rychlíci. Garáž je na jednoduchý klíč a dvě zámková oka volitelně. Nechali jsme si ji za 1000 Kč ukotvit v zemi, protože měli docela slušný kotvy - svařované do L - a tak jich 6 použili (po každé straně 3) a obávám se, že už je asi nevytáhnu. Maximálně bagrem. 

Viewing all 2479 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>